Dvadsiatka tipov a trikov, ako úspešne začať podnikať s on-line projektom

Dvadsiatka tipov a trikov, ako úspešne začať podnikať s on-line projektom
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Dvadsať praktických rád z reálneho života štvorice skúsených podnikateľov (nielen) pre tých, ktorí so svojím on-line projektom začínajú celkom od nuly.

Ako to naozaj funguje a nefunguje vo virtuálnom svete biznisu vám pomôže porozumieť zopár šikovných fínt od tých, ktorí si v on-line podnikaní už čo – to preskákali. Naučte sa delegovať a dôverovať, nebojte sa obrátiť na odborníka a poučiť sa zo svojich vlastných chýb. To je výber z mnohých rád, o ktoré sa počas prednášok na slovenských univerzitách v rámci Globálneho týždňa podnikania podelila štvorica podnikateľov predovšetkým z prostredia on-line biznisu.

1. Čím skôr začnete, tým lepšie

Podnikatelia sa takmer jednohlasne zhodujú na názore, že začať treba čím skôr. V ideálnom prípade ešte v školských laviciach. „Ako študent som nepodliehal finančnému stresu z hypotéky či peňazí potrebných na živobytie. Mohol som v pokoji pracovať na vývoji projektu. Nepotreboval som finančnú injekciu, len čas,“ vracia sa do študentských čias Ľuboš Demovič, ktorý na podnikateľskú dráhu nastúpil už v 17. rokoch, keď založil najväčší študentský portál zones.sk.

2. Spoznajte tri čarovné slovíčka: zákazník, biznis model a financovanie

Spomedzi potenciálnych podnikateľských ideí treba selektovať a vybrať tú najlepšiu. Zistite, aký je potenciál vybraného projektu a aký záujem dokáže vzbudiť medzi potenciálnymi klientmi. Podľa jedného zo zakladateľov podnikateľského portálu podnikajte.sk Vladimíra Jakubca sú pri rozbiehaní podnikania dôležité dva základné parametre. „Prvým z nich je zistenie, či pre váš produkt naozaj existuje zákazník s naliehavou potrebou ho získať. Druhým kľúčovým parametrom je aspoň rámcová predstava, z čoho svoj projekt budete financovať,“ hovorí. Jeho názor podporuje aj ďalší podnikateľ v on-line biznise. „Ak dokážete identifikovať reálnu potrebu klienta a poznáte kľúč k jej uspokojeniu, tak ste odsúdený na úspech,“ súhlasí Vlastimil Kocian.

3. Preklepnite si konkurenciu

Podniknite malú pátraciu akciu a poobzerajte sa, či s podobným nápadom neprišiel už niekto pred vami. „Zmapujte svoju konkurenciu a zistite, či máte šancu uspieť. Po rozhodení sietí zistíte, či a v čom ste odlišný, inovatívny a ako viete preraziť,“ konštatuje Ľuboš Demovič.

4. Buďte lepší ako sused

Ak ste zistili, že s podobným nápadom už prišiel niekto pred vami, no napriek tomu ste presvedčený, že váš nápad má šancu uspieť, snažte sa byť vždy lepší ako vaša konkurencia. „Ak chce človek podnikať, mal by byť vo svojej oblasti esom – tým najlepším, ktorý vystupuje z radu,“ radí Lukáš Ivan z firmy Fontionnel, ktorá poskytuje komplexnú podporu pri zakladaní či rušení podnikania. Keď už projekt spustíte, nápady na ďalšie konkrétne zlepšenia vám budú prichádzať aj samy, a to priamo od užívateľov.

5. Myslite globálne

Veľkosťou trhu je naša krajina relatívne limitovaná, pri plánovaní biznisu je preto niekedy dobré zablúdiť aj za jej hranice. „Na pomyselnej osi oproti sebe postavte lokálny trh voči medzinárodnému trhu a tiež špecializovaný segment a masovú potrebu. Najhoršie, čo môže podnikateľ urobiť, je zamerať sa na špecializovaný segment na malom, lokálnom trhu. Takéto projekty si len ťažko získajú na svoju stranu masu zákazníkov a logicky sa tak ťažko dostávajú aj k plusovým číslam vo svojom rozpočte,“ vysvetľuje skúsený tvorca biznis plánov Vladimír Jakubec.

6. Programovanie je výhodou, nie nevyhnutnosťou

Pri rozbehu on-line biznisu je každá programátorská bunka v tele jej autora na dobro veci. „Ak viete programovať, zo začiatku ste v obrovskej výhode. Najať si externého programátora v čase, keď ešte len začínate, pre vás môže byť extrémne nákladné,“ myslí si Ľuboš. S jeho názorom len čiastočne súhlasí aj Vlastimil Kocian: „Znalosť programovania síce poskytuje ekonomickú výhodu, no ak poznáte problém trhu a poznáte aj návod na jeho riešenie, nemal by byť problém presvedčiť kolegu alebo spolužiaka, aby priložil ruku po technickej stránke.“

7. Na one-man show radšej zabudnite

„Jeden človek nikdy nevie všetko. Dušou úspešného projektu je zohratý a harmonický tím. Jednotlivec má výrazne nižšiu šancu uspieť ako tím s aspoň dvomi - tromi členmi,“ myslí si Vladimír Jakubec, ktorý sa do on-line projektu podnikajte.sk pustil so svojím spolužiakom. Naučte sa preto delegovať úlohy a prenášať časť zodpovednosti na členov svojho tímu. Zbavíte sa časového tlaku a s jasnejšou hlavou sa vám budú veci ľahšie plánovať a manažovať.

Prečo by ste mali delegovať aj vy a ako to krok za krokom urobiť sa dočítate v článku Ako delegovať tak, aby ste mali voľnejší kalendár

8. Spoľahnite sa na odborníkov

Hoci je pre začínajúceho podnikateľa ekonomickejšie vo firme zastávať doslova všetky pozície, v istých oblastiach nie je zlé spoľahnúť sa na odborníka. „Od začiatku som sa snažil robiť všetko sám, vrátane účtovníctva. Porozumieť účtovnému systému a odvodom do zdravotnej poisťovne bolo pre mňa veľmi náročné. Začínajúcim podnikateľom preto odporúčam nájsť si na tieto odborné otázky človeka a nestrácať hodiny až dni štúdiom ekonomických pravidiel,“ spomína a radí Ľuboš Demovič. „Tam, kde máte slabú stránku a viete o nej, obráťte sa radšej na niekoho skúsenejšieho v danej oblasti. Svoj nedostatok tak ľahko vykompenzujete a navyše sa veľa naučíte a budete napredovať,“ dodáva k téme Vladimír Jakubec.

9. Zberajte skúsenosti

Študujte, učte a vzdelávajte sa. Čím viac skúseností podnikateľ má, tým ľahšie sa mu rozhoduje a dokáže kľučkovať medzi problémami. „On-line podnikateľ by mal byť predovšetkým schopný počúvať svoje okolie a čerpať z neho spätnú väzbu, vnímať impulzy zvonka a sledovať, či sa uberá správnym smerom,“ myslí si Vlastimil Kocian. Podľa Vladimíra Jakubca 50% úspechu predstavuje podnikateľova ochota neustále sa učiť a vzdelávať.

Článok pokračuje pod reklamou

10. Hlavnou postavou je obsah

Najdôležitejšou kartou v on-line biznise je unikátny obsah, bez ktorého sa dá v mori plnom rýb len veľmi ťažko prežiť. „V zones.sk kladieme dôraz predovšetkým na obsah a pravdivosť informácií, potom na dizajn a následne služby s tým spojené. Obsah hrá prím, pretože pekná stránka bez dobrého obsahu by bola nanič,“ prezrádza svoje preferencie a skúsenosti Ľuboš Demovič. Jeho názor dopĺňa aj Vladimír Jakubec: „Existujú rôzne on-line projekty, no úspešné sú obzvlášť tie, ktoré užívateľom dovoľujú obsah do určitej miery aj generovať tak, ako to robí napr. Facebook. Hneď po nich nasledujú projekty, ktoré dokážu agregovať a spracúvať veľké množstvo informácií, ďalej ich analyzovať a k užívateľovi ich prinášať formou rozličných hodnôt.“

11. Spravte vašu stránku priateľskou

Aby sa na ňu užívatelia radi vracali, vedeli sa v nej orientovať a ľahko našli to, čo hľadajú. „ Hneď po dôležitosti obsahu na scénu nastupuje aj prehľadnosť stránky a jej jednoduché používanie. Existuje totiž veľa dizajnovo prepracovaných stránok, no ak je z nich užívateľ zmätený a nevie ich požívať, nevráti sa k nim,“ vysvetľuje Ľuboš Demovič. Inteligentné analytické nástroje vám už dnes vedia prezradiť, aké informácie sú na vašej stránke najviac vyhľadávané a kam užívatelia najčastejšie klikajú. Riaďte sa ich preferenciami, buďte aj dizajnovo rozpoznateľní a najmä „user-friendly“.

12. Inovujte

Keď je on-line projekt úspešný, často navštevovaný a má dostatočný počet zákazníkov netreba zlenivieť, ale práve naopak, snažiť sa ho stále posúvať o stupienok vyššie. „Úspešný projekt musí plniť to, čo si zákazník želá. Ak sa menia jeho preferencie, môžete to vnímať ako podnet na inováciu. Preto je dôležité svojich klientov počúvať a zistiť, čo im chýba,“ konštatuje Vlastimil Kocián zo spoločnosti Kros zameranej ona on-line fakturáciu. V on-line podnikaní sa trendy výrazne menia, podnikateľ si preto musí udržiavať náskok. Analyzovať, inovovať a snažiť sa odhadnúť, aké požiadavky a potreby klientov sa môžu ešte objaviť.

13. Analyzujte

Súčasťou úspešného on-line projektu je zákonite analýza. Ak podnikateľ neanalyzuje, nevie, kde má slabé miesta a kde sa musí zlepšiť. Sledovanie jednotlivých ukazovateľov pritom vyplýva z druhu projektu. „Ak podnikateľ potrebuje platiaceho klienta, pozitívna návštevnosť pre neho neznamená mnoho. Veľa návštevníkov zákonite nemusí znamenať prítok peňazí. Zamerať sa preto musíte na merateľné ukazovatele svedčiace o platiacich zákazníkoch, nie o počte návštev či registrácií,“ radí Vlastimil Kocián, pre ktorého je zdrojom príjmov platiaci zákazník využívajúci službu elektronickej fakturácie. Pre Ľuboša Demoviča je hlavným ukazovateľom najmä návštevnosť portálu, keďže ten žije predovšetkým z reklám. Okrem návštevnosti preto Ľuboš vyhodnocuje aj úspešnosť reklamných kampaní na portáli. „Zisťujeme počet reálnych používateľov, počet zobrazení, dĺžku trvania priemernej návštevy portálu, hodnotíme tiež, aký obsah je najviac žiadaný. Na základe toho dokážeme vyhodnotiť, čo používatelia chcú a potrebujú a vieme adekvátne reagovať napr. posilnením vybraného obsahu,“ komentuje zakladateľ portálu zones.sk, pre ktorý je z hľadiska úspešnosti reklamných kampaní návštevnosť kľúčovým ukazovateľom.

14. Buďte rentabilní

On-line projekt ponúka podnikateľovi niekoľko možností, ako byť ziskový. „Zdrojom príjmov pre vás môže byť reklama, PR články, predaj doplnkových služieb, resp. spoplatnenie časti z ponúkaného obsahu. Motivujte zákazníkov používajúcich voľne dostupnú verziu, aby mali potrebu používať aj spoplatnenú verziu, ktorá im má určitým spôsobom uľahčiť život a vám zvýšiť príjmy,“ z vlastných skúseností hovorí on-line podnikateľ Vlastimil Kocián. Vhodne zvolenej vzorky zákazníkov sa pritom môžete priamo spýtať, za čo by boli ochotní zaplatiť, a aké služby alebo obsah by uvítali.

15. Marketing vnímajte ako uzatvorený kruh

Marketing nezačína a nekončí reklamnou kampaňou. Je to kombinácia faktorov, ktoré zákazníka privedú k vašim dverám. „Nám sa osvedčila komplexná podpora pre vyhľadávanie, aby sa náš produkt potenciálnemu zákazníkovi zobrazil vtedy, keď aktuálne hľadá riešenie, ktoré ponúkame,“ hovorí Vlastimil Kocián. Pri on-line projekte je preto obzvlášť dôležité mať dobre zadefinovanú cieľovú skupinu, ktorej takpovediac servírujete aj svoje marketingové chuťovky. Finančne nenáročným ťahom je marketing, ktorý robia samotní zákazníci. „V spodnej časti každej našej faktúry je poznámka, že bola spracovaná v iKrose. To znamená, že keď ju náš zákazník pošle svojmu klientovi, prirodzene šíri meno našej spoločnosti,“ prezrádza silu skrytú v detailoch Vlastimil Kocian.

16. Na sociálne siete sofistikovane

On-line podnikateľovi Ľubošovi sa na jednej z najprevládajúcejších sociálnych sietí osvedčili špecializované skupiny. „V porovnaní s obyčajným postovaním statusov a príspevkov je efektívnejšie zamerať sa špecifickú cieľovú skupinu užívateľov. V našom prípade sú to napr. skupiny s názvom Maturanti alebo Maturanti 2016,“ vysvetľuje zakladateľ najväčšieho slovenského študentského portálu fakt, že tieto skupiny prirodzene zhromažďujú ľudí, na ktorých je podnikateľ primárne zameraný a ktorí majú rovnaké záujmy. „Ak chcete, aby sa váš príspevok zobrazil čo najväčšiemu počtu používateľov, musí ísť o príspevok s veľkou mierou interaktivity, tzn. príspevok, ktorý sa teší veľkému počtu komentárov a likov. Preto je dôležité užívateľov vyzývať, aby príspevok komentovali, pretože napr. komentár má 7-krát väčšiu váhu ako like. Akonáhle príspevok niekto okomentuje, jeho váha rastie a zobrazuje sa väčšiemu počtu užívateľov,“ dopĺňa Ľuboš. Sociálne siete umožňujú príspevky cieliť na veľmi špecifické skupiny ľudí s relatívne malým rozpočtom, a hoci už nie sú také účinné a výhodné ako kedysi, ešte stále sú efektívnym marketingovým nástrojom.

17. Nepodceňujte vášeň

Správnou esenciou pri podnikaní je entuziazmus a zdravé nadšenie pre vec. „Vášeň je veľmi dôležitá, pretože keď máte pre niečo vášeň, tak vás to baví a napĺňa. A to až do takej miery, že ste ochotný pracovať dokonca aj zadarmo,“ myslí si mladý podnikateľ Ľuboš Demovič, ktorý do budovania portálu zones.sk investoval všetok svoj čas a vedomosti. Podnikanie s vidinou rýchleho zárobku nepovažuje za tú pravú šálku kávy.

18. Stavte na networking

Môže byť zdrojom šikovných rád, tipov aj trikov. Podstatným zdrojom informácií sú ľudia, ktorí majú viac skúseností a vedomostí. Významnou networkingovou komunitou je napr. Združenie mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS), ktoré tvorí viac ako stovka podnikateľov, ochotných sa podeliť o svoje rady a skúsenosti.

19. Nedovoľte svojim omylom stáť vám v ceste k úspechu

Hoci to neznie práve najľahšie, vyťažiť treba aj zo začiatočníckych omylov či neúspechov. „Ak sa aj pritrafí niečo, čo naruší vývoj a chod podnikania, snažím sa v tom nájsť ponaučenie. Už viem, že daný problém môže nastať aj v budúcnosti a už mu budem vedieť omnoho jednoduchšie čeliť,“ vysvetľuje Ľuboš kolobeh života podnikateľa, ku ktorému na ceste k úspechu paradoxne patria aj neúspechy. Práve tie vymedzujú hranice, ktorá cesta je tá správna a ktorá nie.

20. Ponúknite pridanú hodnotu

V akejkoľvek forme. Dajte platiacemu zákazníkovi pocítiť, že na neho myslíte napr. vo forme narodeninového priania alebo nečakanej odmeny, hoci úplne malej. Vždy spravte viac, ako sa od vás očakáva. Zákazník si to zapamätá a vy máte vyššiu šancu, že sa k vám vráti.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Ako začať podnikať: recept Jara Zacka z reklamnej agentúry TRIAD

Ako si „uvariť“ firmu radil na štvrtom ročníku Podnikateľskej fiesty spoluzakladateľ Agentúry roka 2018 - TRIAD Advertising.

Učitelia budúcich podnikateľov: Základom je motivácia a nadčasovosť biznis nápadu

Nepretržitá komunikácia, riešenie krízových situácií či organizácia výberových konaní. To je bežná súčasť práce pedagógov, ktorí pripravujú študentov na svet podnikania.

Prečo vznikol náš nový e-book o podnikaní

Ďalší z e-bookov pre začínajúcich podnikateľov má názov Vitajte v biznise! Poďme sa pozrieť na to, prečo sme ho vytvorili.

Nebezpečenstvo prirýchleho rastu malých firiem

Príliš rýchly rast malých firiem môže byť tak nebezpečný ako rast žiaden. Pripadáte si, že neustále fungujete v krízovom režime a zrazu detailne nepoznáte každého človeka v tíme. Firma je tá istá, ale okolnosti sa zmenili. A je nutné sa im prispôsobiť. Aké sú nebezpečenstvá prirýchleho rastu a ako sa im vyhnúť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky