Mohla si vybrať medzi dovolenkou v Thajsku a vyšívacím strojom. Zvolila druhú možnosť a svetu predstavila značku Just Love

Mohla si vybrať medzi dovolenkou v Thajsku a vyšívacím strojom. Zvolila druhú možnosť a svetu predstavila značku Just Love
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Zuzana Szaboová a jej vecičky JUST LOVE dokazujú, že nemusíte roky študovať, aby ste v biznise boli úspešní. Stačí vám snaha, vášeň učiť sa nové veci a nevzdať sa, keď veci nefungujú tak, ako ste si pôvodne predsavzali. Alebo ako to vyzerá, ak Happines manažérke chýba kúsok k vlastnému šťastiu.

Keď pracujete pre veľkú korporáciu, hoci na vysokej pozícii, stále ste len jednou súčasťou veľkej mozaiky, ktorá nepatrí vám. Aj to bol jeden z dôvodov, ktorý viedol Zuzanku k tomu, aby sa vzdala pozície tzv. Happines manažérky v reklamnej agentúre a pustila sa do práce na vlastnom sne. Túžila vyrábať niečo svoje, niečo vlastné s jedinečným rukopisom a ľuďom prinášať radosť. A tak vznikla značka JUST LOVE, s ktorej visačkou dnes v slovenských domácnostiach nájdeme originálne autorské hračky a interiérové doplnky.

Z hobby až k živobytiu. Neplánovane

Prácu s ihlicami a šijacím stolom Zuzana pôvodne vnímala ako relax, ktorému venovala všetok svoj voľný čas. Keď sa vrátila z práce, hobby jej pomáhalo odreagovať sa. „JUST LOVE vznikala popri práci, až sa preklenula na biznis. Jednotlivé udalosti a rozhodnutia boli vhodne načasované,“ komentuje Zuzana Szaboová, ktorá približne trištvrte roka po návrate zo zamestnania doma nad šijacím strojom budovala zázemie značky JUST LOVE. Šitie však nebola aktivita, ku ktorej by sa Zuzana hlásila od malička. Učarovala jej až v dospelosti, a tak sa krok po kroku ako samouk zasvätila do jej tajov. Dokázala to tak šikovne, že dnes sa živí už len vyrábaním vecičiek JUST LOVE. Šiť sa však chcela naučiť už dávno. „Jedného dňa som sa odhodlala a kúpila som si šijací stroj. Používať ho som sa učila po večeroch a počas víkendov,“ vracia sa v spomienkach Zuzna, ktorá pôvodne vyštudovala marketing a reklamu. „Tak som sa rozhodla, že si len na skúšku skúsim vytvoriť svoju vlastnú značku. Opäť len pre záľubu, zo zvedavosti. Aj neskôr, keď už JUST LOVE existovala, stále bola len na úrovni hobby,“ dodáva Zuzana, ktorá pôvodne začala so šitím šiat, no napokon presedlala k hračkám, vankúšom a iným doplnkom.

Dovolenka alebo šijací stroj?

Otázka priorít sa k slovu dostala v čase, keď Zuzana chcela vycestovať do Thajska. Zároveň však túžila po novom vyšívacom stroji. „Oboje tieto veci sa pohybovali približne v rovnakej cenovej relácii. Napokon som sa rozhodla pre vyšívací stroj, hoci som nevedela, či sa mi podarí naučiť s ním pracovať a či ho naozaj využijem,“ prezrádza svoje rozhodnutie ostať doma a čakať, kým jej príde nový stroj. „Keď som ho už konečne mala doma na stole a mohla s ním pracovať, rozhodla som sa ušiť si pre seba pekný vankúš. Zdal sa mi však celkom nudný, a tak som ho spolu so strojom na čas odložila bokom,“ rekapituluje prvé kontakty s vyšívacím strojom, ktorý na svoju šancu čakal ďalšie tri mesiace. Zuzana sa však k nemu vrátila a podľa nákresu v programe vyšila svoj prvý vankúš. „Zrazu sa mi to zdalo veľmi zábavné a najmä jednoduché v porovnaní s tým, ako sa šijú napr. šaty. Svoj výtvor som ukázala ešte kolegom v práci v reklamnej agentúre, kde zožal veľký úspech. Tak sa ku mne začali postupne dostávať objednávky od priateľov a ich známych a ja som šila viac a viac. Tento proces napokon vyvrcholil tým, že som sa odhodlala v práci dať výpoveď,“ hovorí Zuzana, ktorá sa však plánovala neskôr opäť zamestnať.

Podnikanie je o načasovaní a správnych rozhodnutiach

Dva týždne pred odchodom z práce Zuzane zazvonil telefón. „Ozvali sa mi organizátori bratislavského Urban marketu s prianím, aby značka JUST LOVE bola jeho súčasťou. Hoci som im povedala, že už nešijem šaty, ale bytový textil a hračky, aj tak trvali na svojej pozvánke. Keďže v čase konania Urban marektu som už bola preč z práce, mala som dostatok času pripraviť sa a vyrobiť dostatočný počet mojich produktov,“ opäť sa vracia k správnemu načasovaniu jednotlivých udalostí.

Článok pokračuje pod reklamou

Urban market bol prvým eventom vôbec, na ktorom sa značka JUST LOVE predstavila. „Celkovo som ušila 50 produktov, z ktorých som na Urban markete predala až 40. Ľuďom sa moja práca veľmi páčila a tešili sa z nej. Vtedy som si uvedomila, že to možno nebude až taký nezmyselný nápad,“ opisuje ďalej svoje dojmy z májovej skúsenosti na trhu. „Aj naďalej som si však myslela, že bude najlepšie, ak si doprajem voľné leto a potom sa niekde opäť zamestnám. Počet objednávok a práce však tak rástol, že som si už žiadne ďalšie zamestnanie hľadať nemusela,“ hovorí. Zo začiatku však aj tak do vznikajúcej firmy musela vložiť všetky svoje úspory. „Hoci dnes ma už JUST LOVE živí, ešte stále takmer všetky získané peniaze investujem späť do jej rastu. Každý nový produkt vyžaduje ďalšie a ďalšie investície, no a pohyb firmy vpred stojí a padá na nových výrobkoch,“ konštatuje ďalej s tým, že za rok a pol v biznise sa naučila omnoho viac, ako za všetky jej dovtedajšie zamestnania.

Nemyslela som si, že budem pracovať tak dlho a tak veľa.

Prví zákazníci objavili značku JUST LOVE vďaka pozitívnej referencii, ale aj facebookovým aktivitám jej zakladateľky a, samozrejme, svoju významnú úlohu zohrala aj účasť na Urban Markete. „Ďalej to bolo o tom, že som si veľmi intuitívne vyberala kamenné obchody, v ktorých by sa mali moje výrobky predávať. Zatiaľ žiaden z nich nepovedal nie,“ komentuje autorka značky, ktorej ručná práca sa predáva napr. aj v kníhkupectve Martinus. Vyznačuje sa minimalizmom, čistotou línií a využitím iba 4 farieb. „Výrobky som vždy vytvárala tak, aby som ja sama s nimi bola spokojná a aby sa mi páčili. Intuitívne rozhodovanie mi zatiaľ vždy fungovalo a zákazníkom sa JUST LOVE stále páči,“ spokojne tvrdí. JUST LOVE najviac boduje u zákazníčok vo veku od 24 do 40 rokov a tiež u ich partnerov. Muži ju nakupujú rovnako často ako nežnejšie pohlavie.

Som rada, že som nevedela, čo všetko podnikanie obnáša.

Za značkou JUST LOVE aj dnes stojí len Zuzana Szaboová. V práci jej však okrem účtovníčky so zákazkami pomáhajú aj externí spolupracovníci a grafický dizajnér Marek. Na trvalý pracovný pomer však zatiaľ nezamestnáva nikoho. Energiu jej podľa jej slov dodávajú samotní zákazníci: „Naživo sú ešte milší ako prostredníctvom e-mailovej komunikácie. Vďaka ich radosti z výrobkov JUST LOVE a milých stretnutí mám entuziazmus a energiu pokračovať v tom, čo robím. Nielen že ma to baví, ale páči sa to aj ostatným ľuďom,“ teší sa. Svoju výrobu plánuje zachovať na Slovensku a v budúcnosti dávať prácu ľuďom z regiónu. Materiály, ktoré pri práci používa, majú taktiež pôvod v regióne alebo jeho okolí. S výrobou plánuje pokračovať dovtedy, kým ju práca bude napĺňať a ostatným sa bude páčiť to, čo vyrába.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky