Chris Burry: Ak nezarábate peniaze, nejde o podnikanie, ale hobby

Chris Burry: Ak nezarábate peniaze, nejde o podnikanie, ale hobby
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Recept na úspech od biznismena Chrisa Burryho: „Ponúknite svojmu zákazníkovi niečo, čo chce, za cenu, ktorá je konkurencieschopná, pridajte k tomu kvalitný zákaznícky servis a budete úspešný.“

Podnikať začal už ako malý piatačik. Kým jeho rovesníci hrali na školskom ihrisku futbal, počítačové hry alebo skladali lego, 10-ročný Chris Burry premýšľal, ako spraviť svojich „zákazníkov“ šťastnejšími, aby jeho biznis mohol prosperovať. „Chcel som zarábať peniaze, aby som s mohol kúpiť, čo som chcel. Moje prvé podnikateľské dobrodružstvo som začal doručovaním novín, vďaka ktorému som porozumel podstate biznisu. Aby som mohol predávať, musel som najskôr nakúpiť. Musel som si nájsť zákazníkov a získať od nich tržbu,“ prezrádza Chris Burry svoje skúsenosti v podnikateľskom svete. Dnes v ňom pláva ako ryba vo vode. „Už v mladom veku som sa veľa dozvedel o udržiavaní spokojnosti svojich zákazníkov. Odvtedy som sa naučil mnohému z oblasti predaja, riadenia ľudí či plánovania toku peňazí. Základ však ostáva nezmenený: ponúknite svojmu zákazníkovi niečo, čo chce, za cenu, ktorá je konkurencieschopná, pridajte k tomu kvalitný zákaznícky servis a budete úspešný,“ dodáva.

Chrisa Burryho dnes podnikateľská verejnosť pozná ako zakladajúceho člena firmy Avanade, ktorá sa počas jeho pôsobenia rozrástla na zamestnávateľa takmer 10 000 zamestnancov pracujúcich v pobočkách vo viac než 20 štátoch. Odvtedy pôsobil na viacerých líderských a technických pozíciách vo firmách zvučných mien ako napr. HP či Accenture. V súčasnosti pôsobí ako jeden z výkonných riaditeľov v US Market Access Center a zároveň ako odborný asistent na Kalifornskej univerzite pre podnikanie a technológie. Patrí tiež k zakladateľom mnohých startupov, takže svet podnikateľov pozná z oboch strán; z pohľadu startupistov aj veľkých úspešných korporácií. „Veľké a úspešné spoločnosti sa podobne ako startupisti sústredia na potreby svojich zákazníkov a zarábajú prostredníctvom riešenia ich problémov. Rozdiel je však v prístupe. Kým veľké korporácie sú zamerané na kumulatívne zlepšenie rok čo rok, startupisti majú tendenciu postupné a pravidelné zlepšovanie preskakovať. Musia pracovať na vytvorení nejakej hodnoty, ktorá ľudí odkloní od veľkoplošných producentov k alternatívnemu riešeniu,“ myslí si úspešný biznismen, Chris Burry.

Tri kroky k úspechu

„Pamätaj si, že vonku sú zákazníci, ktorí majú veľa peňazí. A my ich chceme. Ale predtým, než ich získame, musíme robiť veci, ktoré sú ich hodné,“ povedal raz Chrisovi jeden z jeho mentorov. „Toto motto vo mne zostalo. Preto sa snažím robiť biznis tak, aby som svojim zákazníkom naozaj riešil ich problémy,“ prezrádza. Recept na úspech sa od neho snažil získať už nejeden človek. Chris Burry sa však riadi tromi jednoduchými princípmi vedúcimi k progresu:

  1. Potrebujete tím s vyváženými skúsenosťami jeho členov. Počul som, že perfektný tím pozostáva z hackera, hipstera a hustlera (podvodník). Hacker reprezentuje špecialistu na technológie, hipster je dobrý v marketingu a hustler je nad vecou a predáva.
  2. Zákazník má vždy pravdu. Preto sa na neho maximálne zamerajte. Zákazník si vyberie, čo je preňho pridanou hodnotou a začo je ochotný zaplatiť.
  3. Sústreďte sa na výnosy. Ak nezarábate peniaze, nejde o podnikanie, ale o hobby.

V priebehu svojho úspešného podnikateľského pôsobenia mal možnosť pracovať v mnohých krajinách a spoznať ľudí z rôznych kultúr. Preto, keď dostal ponuku viesť US Market Access Center, nezaváhal a dnes mnohým firmám pomáha v dobíjaní amerického trhu. „Multikultúrne podnikanie ma vždy veľmi zaujímalo. Jedným z nepísaných pravidiel v Silicon Valley je, že od ľudí, ktorí sú úspešní, sa očakáva, že to nejakým spôsobom oplatia. Podstatou je, že keď sme boli mladí podnikatelia, skúsenejší ľudia nám pomohli. Teraz je rad na nás, aby sme podali pomocnú ruku ďalšej generácii,“ obrazne načrtáva podnikateľské pomery Chris Burry.

Článok pokračuje pod reklamou

Dva typy podnikateľov

Podnikateľov pomyselne rozdeľuje na dva rozdielne typy. Na tých, pre ktorých je podnikanie životným štýlom, a podnikateľov v pravom slova zmysle. „Rozdiel je v tom, že prvú skupinu tvoria podnikatelia s cieľom zabezpečiť pohodlný život pre seba a svoju rodinu. Chcú pekný dom, pekné auto a drahé dovolenky. Keď dosiahnu, čo chcú, nemajú väčšie ambície. Druhá skupina má vyššie ciele. Chce vlastnými rukami vybudovať skutočnú firmu,“ prezrádza úspešný podnikateľ svoj názor na podnikateľskú motiváciu.

Budúcnosť patrí bezpečnosti a dátam

Svoje aktuálne záujmy sústreďuje na bezpečnosť a dáta. „V priebehu posledného roka sa otázka bezpečnosti stala dominantnou. Takmer každý mesiac uniknú nejaké dôležité informácie. A útoky sú stále viac a viac sofistikovanejšie a možno predpokladať, že situácia bude ešte kritickejšia,“ približuje svoj názor na rozvíjajúcu sa oblasť podnikateľského pôsobenia a pokračuje: „V rovnakej dobe vytvárame, ukladáme a analyzujeme dáta v objemoch, ktoré boli ešte pred 5 rokmi nereálne. IBM odhaduje, že 90% všetkých získaných údajov bolo vytvorených v posledných 2 rokoch. Tento boom si bude vyžadovať nové nástroje, nové postupy, zariadenia a nové analytické modely. Vzhľadom na to, že ešte nie sú zavedené, je to obrovská príležitosť pre startupy.“

Rada, ktorú najčastejšie rozdáva začínajúcim podnikateľom, v sebe nesie užitočné ponaučenie. „Predpokladám, že je čiastočne potrebné modifikovať spôsob myslenia mladých podnikateľov. Mnohí z nich si totiž myslia, že produktom startupu je aplikácia, webstránka či kus techniky. Z môjho pohľadu je to fungujúce a ziskové podnikanie. A to potrebuje bezkonkurenčný produkt,“ ukončuje rozprávanie známy biznismen.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky