So šetrením vody v domácnosti či vo firme pomáha tryska s netradičným dizajnom

Jednoduché riešenie zo Švédska má veľký dopad na udržateľnosť. Inovatívny nápad pomáha v boji proti plytvaniu vodou a šetrí aj peňaženky domácností, gastro prevádzok či ubytovacích zariadení.

Ľudia nemajú radi veľké zmeny – vynález preto musí byť jednoduchý

Spoločnosť Altered vyvíja produkty, ktoré výrazne znižujú spotrebu vody a energie, a pritom zachovávajú jednoduchosť a funkčnosť pre bežných spotrebiteľov. Vynález trysky vychádza z nápadu profesora v odbore inovatívnych technológií Kaja Mickosa atomizovať vodu, teda rozdeliť ju na milióny malých kvapôčok až na hmlu. Tím vedcov na čele s Kajom vyvinul prototypy, ktoré si patentoval, vykonal niekoľko testov a po troch rokoch predal svoje prvé produkty.

Inšpirácia pre produkt Altered Nozzle pochádzala z obavy o budúcnosť, planétu a prístup k vode pre každého. Nedostatok pitnej vody je čoraz väčším globálnym problémom. Spoločnosť verí, že malé kroky k ochrane planéty môžu viesť k veľkým výsledkom. Keďže chcú osloviť veľkú časť populácie, ich produkt je ľahko použiteľný pre každého. Inštalácia trysky nie je náročná, pretože podľa jej tvorcov ľudia nemajú radi veľké zmeny. Čím menšia je zmena, tým väčší je potenciálny záujem. A väčší záujem vedie k rýchlejšiemu riešeniu problému.

Tryska premieňa vodu na hmlu

Tryska Altered Nozzle je malé zariadenie, ktoré sa dá ľahko nainštalovať do existujúcich vodovodných batérií a umožňuje až 98 % úsporu vody. Vďaka atomizácii je umývanie rúk, riadu a zeleniny oveľa efektívnejšie. Vytvorením vysokorýchlostnej ťažkej hmly sa zväčší plocha vody, ktorá vyviera z kohútika, čo užívateľovi umožní prísť do kontaktu s takmer všetkou vodou vytekajúcou z kohútika.

Ak hmla nie je dostatočná a situácia vyžaduje väčší prietok vody, trysku Altered Nozzle je možné prepnúť na tok podobný bežnej batérii – režim je určený na plnenie hrncov či pohárov.

Produkt sa pýši zaujímavým dizajnom v tvare kvapky

Zákazníci si môžu vybrať medzi rôznymi veľkosťami a farbami trysky a inovatívny výrobok si môžu zakúpiť za 39 eur. Tím strávil veľa času navrhovaním dizajnu produktu. Nakoniec sa rozhodli vyrobiť ho v tvare kvapky, aby bolo aj vizuálne jasné, na čo tryska slúži. Aby planétu nezaťažila ani výroba produktu, tryska je vyrobená z bezolovnatých materiálov.

Hlavnou cieľovou skupinou sú koneční spotrebitelia, ale aj hotely a reštaurácie, nakoľko používajú veľké množstvo vody a sú s tým spojené nemalé náklady. Šetriť vodu tak chcú nielen z environmentálnych, ale aj ekonomických dôvodov.

Ukážka trysky. Zdroj: https://alteredcompany.com/
Ukážka trysky. Zdroj: https://alteredcompany.com/

Prerazili vďaka Kickstarteru

V roku 2016, keď spoločnosť projekt rozbiehala, zožala tryska Altered Nozzle na crowdfundingovom portáli Kickstarter obrovský úspech. Kampaň dosiahla viac ako 40 miliónov pozretí len prostredníctvom Facebooku. Spoločnosť získala uznanie od rôznych organizácií, ako sú napríklad Švédska energetická agentúra, Imagine H2O a ďalšie. V roku 2019 už boli tieto trysky dostupné nielen v Švédsku, ale aj v USA, Indii či v strednej Európe. V tom istom roku uviedli na trh aj kompletný kohútik a sprchovú hlavicu, ktoré šetria vodu.

Zdroje: alteredcompany.com, swedishcleantech.com, aim2flourish.com,innovationsaccelerator.com, greenlivingmag.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Rozšírenie, ktoré uľahčí nakupovanie na internete a ušetrí peňaženku

Zľavové kupóny na jednom mieste, priamo v e-shope, umožňujú zákazníkom nakúpiť lacnejšie. Trojica Britov prišla na trh so silným konkurenčným protivníkom zľavovým portálom.

Adventné kalendáre pre deti, ženy aj mužov: originálne nápady podnikateľov

Ako sa podnikatelia vynašli a aké netradičné adventné kalendáre pripravili pre svojich zákazníkov? Odpočítavanie dní do Vianoc už nemusí spríjemniť len čokoláda – stačí dávka kreativity.

Telefón ako študijný pomocník žiakov v Indii

Indická platforma študentom umožňuje pripravovať sa na testy, prijímacie či záverečné skúšky a overuje ich vedomosti. Ako inovácia funguje a prečo si získala milióny študentov?

„Zero waste“ trend v pohrebníctve: rozložiteľné rakvy šetria prírodu

Byť ekologický a nezaťažovať prírodu možno aj po odchode na „druhý svet“. Na trhu sú rakvy z jednoduchšie rozložiteľných materiálov, napr. z kompostovateľného plastu, morskej trávy či mycélia.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky