So šetrením vody v domácnosti či vo firme pomáha tryska s netradičným dizajnom

Jednoduché riešenie zo Švédska má veľký dopad na udržateľnosť. Inovatívny nápad pomáha v boji proti plytvaniu vodou a šetrí aj peňaženky domácností, gastro prevádzok či ubytovacích zariadení.

O ochranu životného prostredia sa snaží čoraz viac firiem a mnohé z nich prichádzajú na trh so zaujímavými nápadmi, ktoré pomáhajú šetriť prírodu. Švédska spoločnosť Altered poskytuje jednoduché riešenia, avšak s veľkým vplyvom na udržateľnejší život. Inovatívnym nápadom pomáhajú v boji proti plytvaniu vodou a šetria tiež peňaženky domácností, gastroprevádzok či ubytovacích zariadení.

Ľudia nemajú radi veľké zmeny, vynález preto musí byť jednoduchý

Spoločnosť Altered vyvíja produkty, ktoré výrazne znižujú spotrebu vody a energie, a pritom zachovávajú jednoduchosť a funkčnosť pre bežných spotrebiteľov. Vynález trysky vychádza z nápadu profesora v odbore inovatívnych technológií Kaja Mickosa atomizovať vodu, teda rozdeliť ju na milióny malých kvapôčok až na hmlu. Tím vedcov na čele s Kajom vyvinul prototypy, ktoré si patentoval, vykonal niekoľko testov a po troch rokoch predal svoje prvé produkty.

Inšpirácia pre produkt Altered Nozzle pochádzala z obavy o budúcnosť, planétu a prístup k vode pre každého. Nedostatok pitnej vody je čoraz väčším globálnym problémom. Spoločnosť verí, že malé kroky k ochrane planéty môžu viesť k veľkým výsledkom. Keďže chcú osloviť veľkú časť populácie, ich produkt je ľahko použiteľný pre každého. Inštalácia trysky nie je náročná, pretože podľa jej tvorcov ľudia nemajú radi veľké zmeny. Čím menšia je zmena, tým väčší je potenciálny záujem. A väčší záujem vedie k rýchlejšiemu riešeniu problému.

Tryska premieňa vodu na hmlu

Tryska Altered Nozzle je malé zariadenie, ktoré sa dá ľahko nainštalovať do existujúcich vodovodných batérií a umožňuje až 98 % úsporu vody. Vďaka atomizácii je umývanie rúk, riadu a zeleniny oveľa efektívnejšie. Vytvorením vysokorýchlostnej ťažkej hmly sa zväčší plocha vody, ktorá vyviera z kohútika, čo užívateľovi umožní prísť do kontaktu s takmer všetkou vodou vytekajúcou z kohútika.

Ak hmla nie je dostatočná a situácia vyžaduje väčší prietok vody, trysku Altered Nozzle je možné prepnúť na tok podobný bežnej batérii – režim je určený na plnenie hrncov či pohárov.

Produkt sa pýši zaujímavým dizajnom v tvare kvapky

Zákazníci si môžu vybrať medzi rôznymi veľkosťami a farbami trysky a inovatívny výrobok si môžu zakúpiť za 39 eur. Tím strávil veľa času navrhovaním dizajnu produktu. Nakoniec sa rozhodli vyrobiť ho v tvare kvapky, aby bolo aj vizuálne jasné, na čo tryska slúži. Aby planétu nezaťažila ani výroba produktu, tryska je vyrobená z bezolovnatých materiálov.

Hlavnou cieľovou skupinou sú koneční spotrebitelia, ale aj hotely a reštaurácie, nakoľko používajú veľké množstvo vody a sú s tým spojené nemalé náklady. Šetriť vodu tak chcú nielen z environmentálnych, ale aj ekonomických dôvodov.

Ukážka trysky. Zdroj: alteredcompany.com/
Ukážka trysky. Zdroj: alteredcompany.com/

Prerazili vďaka Kickstarteru

V roku 2016, keď spoločnosť projekt rozbiehala, zožala tryska Altered Nozzle na crowdfundingovom portáli Kickstarter obrovský úspech. Kampaň dosiahla viac ako 40 miliónov pozretí len prostredníctvom Facebooku. Spoločnosť získala uznanie od rôznych organizácií, ako sú napríklad Švédska energetická agentúra, Imagine H2O a ďalšie. V roku 2019 už boli tieto trysky dostupné nielen v Švédsku, ale aj v USA, Indii či v strednej Európe. V tom istom roku uviedli na trh aj kompletný kohútik a sprchovú hlavicu, ktoré šetria vodu.

Zdroje: alteredcompany.com, swedishcleantech.com, aim2flourish.com,innovationsaccelerator.com, greenlivingmag.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Holandský startup vyvíja laboratórne pestované bravčové mäso

Prírodné mäso, ktoré vyzerá, chutí a má nutričné hodnoty ako to bežné, no nie je zo živého zvieraťa. Ako funguje koncept, ktorý priniesla na trh inovatívna holandská potravinárska spoločnosť Meatable?

Aplikácia Jeenie poskytuje nepretržité tlmočenie prostredníctvom videohovoru

Jazykoví experti pomáhajú používateľom s prekladom do iných jazykov, a to aj sluchovo postihnutým. Platforma si získala srdcia zákazníkov, lekárov či opatrovateľov vo viac ako 140 krajinách sveta.

Veľké súbory vo formáte PDF sa stali inšpiráciou na úspešný biznis

Pokúšali ste sa niekedy poslať PDF súbor e-mailom? Možno ste pri tom narazili na problém s jeho veľkosťou. Smallpdf ponúka veľmi jednoduché riešenie, ktoré umožní zmenšiť súbory na požadovanú veľkosť.

Zariadenie Lightfoot pomáha jazdiť efektívnejšie a bezpečnejšie, šetrí tiež životné prostredie

Brit, ktorý chcel pomôcť šoférom jazdiť efektívnejšie, musel na začiatku podnikania spávať na zemi v kancelárii. Ako sa mu napokon podarilo rozbehnúť biznis a v čom je jeho produkt výnimočný?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky