Sli.do vdýchne vašej konferencii život!

V dnešnom globalizovanom svete sa dejú denne tisícky konferencií a prednášok. Slovenský startup sli.do vyvinul aplikáciu, ktorá umožňuje do takýchto eventov interaktívne zapojiť každého diváka. Tuctová konferencia sa tak okamžite premení na zaujímavý event, na ktorom ľudia nezaspia od nudy.

Pôvodne mala aplikácia slúžiť pre neziskový projekt

Začiatok príbehu úspešného slovenského startupu sli.do sa začal písať ešte v lete v roku 2012. „Na začiatku sme sa rozhodli ísť na Startup weekend v Bratislave. No nešli sme tam s ideou začať podnikať, hľadali sme programátora a dizajnéra. Chceli sme s kolegom Rasťom Molnárom pre jeden náš neziskový projekt spraviť aplikáciu, ktorá by umožňovala hodnotiť kvalitu vyučujúcich v škole. Ja som v tom čase učil na vysokej škole a naše združenie založilo portál, kde mohli študenti hodnotiť kvalitu svojich učiteľov. Verili sme tomu, že rastúci tlak na hodnotenie pomôže zvýšiť kvalitu vzdelania, ale aj umožní oceniť dobrých učiteľov,“ vysvetľuje počiatky vzniku myšlienky sli.do jeden zo zakladateľov Peter Komoník. Startup weekend svoj cieľ splnil a tak sa tím rozrástol o Františka Krivdu, ktorý mal na starosti dizajn aplikácie a marketing a Petra Slivku, ktorý celú aplikáciu vyvinul. Počas neho si uvedomili, že by aplikácia mohla na seba aj celkom zaujímavo zarábať. A tak sa rozhodli premeniť ju na biznis projekt. Keďže si všetci po ľudskej stránke sadli, v krátkom čase na to si založili spoločnú firmu.

Ďalšie kroky startupu viedli do Viedne na súťaž Startup Life, ktorú vyhrali a neskôr aj účasť na Seedcamp Weeku, kde bolo vybraných 20 firiem z celej Európy. „Tu sme dostali zaujímavú spätnú väzbu na to, ako by mohlo naše riešenie v budúcnosti vyzerať tak, aby sme z neho spravili ziskový produkt. Potom sme začali hľadať segment trhu, pre koho by bol určený. Riešili sme základnú otázku: Kto by mohol potrebovať feedback? Odpoveď znela jasne – organizátori eventov a konferencií,“ hovorí Peter. Potom to už nabralo rýchly spád. „Bývalý kolega ma prepojil na Hospodárske noviny, ktoré sú častým usporiadateľom konferencií a idea zbierania spätnej väzby sa im veľmi páčila. Mali dokonca záujem o priebežné zbieranie otázok účastníkov a aj tweetovanie. Dosiahli sme tam vynikajúci výsledok. Vďaka sli.do sa ich bežná konferencia premenila na interaktívny event, ktorý účastníkov veľmi zaujal, pretože sme dokázali získané výsledky z aplikácie využiť v reálnom čase ešte počas konferencie. Usporiadateľom pritom stačí iba bežné vybavenie ako je počítač projektor a wifi a účastníkom len smartfón s aplikáciou,“ dodáva Peter.

Prví anjelskí investori nám sadli najmä po ľudskej stránke

Odkiaľ získaval startup sli.do kapitál? „Prvý rok som financoval zo svojich úspor. Ak nemáte dostatok financií, núti vás to vyťažiť z každého eura maximum. No aj keď sme výdavky udržiavali na najnižšej možnej hranici, na rozvoj firmy sme potrebovali určitý kapitál a tak sme sa začali v roku 2013 obzerať po možných investoroch. Dôležité je povedať, že sme za nimi nešli prioritne kvôli peniazom. Pre nás to boli ľudia, ktorých sme mohli požiadať o rady, pretože sami mali dosť skúseností, ktoré nám chýbali a toto bolo pre nás cennejšie ako financie. Popri tom ako sme spolu debatovali sme sa dostali aj ku financovaniu projektu a oni sami sa pýtali či nepotrebujeme ďalšie financie, takže nám to prišlo veľmi vhod, “vysvetľuje začiatky stretnutí s podnikateľskými anjelmi Peter. Nešlo o žiaden obrovský kapitál, rádovo desiatky tisíc eur. Investori získali iba menšinové podiely, no firme to umožnilo narásť na siedmych ľudí.

Sli.do žne úspechy aj vo svete

„Hneď od začiatku sme vedeli, že sa musíme orientovať mimo Slovenska. V roku 2013 sme prijali človeka, ktorého sme vyslali do Londýna, kde mal začať sli.do presadzovať a vynikajúco sa mu to tam darilo. Vyhrali sme Event Technology Award. Predtým nás nikto nepoznal a zrazu sme vďaka výhre získali veľmi dobré meno,“ spomína Peter. Dnes už má sli.do 90 % zahraničných zákazníkov, čo je pre firmu veľmi dobrým znakom. Významnou udalosťou bola pre nich aj účasť na World meetings fóre v Mexiku, kde oficiálne spustili spoluprácu s mexickým partnerom Ptcice. Rovnako sa podieľali na zabezpečení panelovej diskusie na Startup Grind London a mnohých ďalších.

Tretí investor nám pomohol s expanziou do USA

Rok 2013 ubehol, aplikácia sli.do sa stále vyvíjala a začiatkom roka 2014 sa peniaze pomaly začali míňať. V tom čase už bolo jasné, že na to, aby bol projekt úspešný je potrebné smerovať mimo Slovenska na zahraničné trhy. „Vedeli sme, že ak chceme expandovať von, musíme sa začať stretávať s takými ľuďmi, ktorí s tým majú svoje skúsenosti. Pre nás bol takýmto inšpiratívnym človekom od začiatku Anton Zajac, ktorému sa podarilo vybudovať distribučný a predajný tím Esetu. Tak sme sa na ňho obrátili s tým, že by sme sa chceli poradiť o postupe ako preraziť vonku. Jemu sa náš projekt, ale aj celý tím zapáčil a okrem svojho know-how nám ponúkol aj financie. Tak sa stal naším tretím anjelom, vďaka čomu sme mohli zase ako firma narásť na trinásťčlenný tím a mohli sme realizovať vstup na americký trh,“ vysvetľuje Peter.

V roku 2014 malo sli.do troch investorov. Peniaze z prvých dvoch investícií využili skôr na posilnenie tímu o nových developerov a kolegu, ktorý mal na starosti zákaznícku podporu. Peniaze z tretej investície, ktoré boli rádovo v stovkách tisícoch boli prioritne určené na vybudovanie predajnej a distribučnej siete v Amerike.

„Ako to celé prebiehalo? Po krátkej analýze sme si určili, že pre úspech v USA budú dôležité 3 veci – nájsť tam špičkového človeka, ktorý rozbehne náš predaj a vybuduje tam zastúpenie, kvalitná PR agentúra, ktorá nás dostane do top médií a účasť na kľúčových eventoch. Všetky aktivity sme rozbehli ako sme ich naplánovali, no výsledky po prvých troch mesiacoch neboli také ako sme si predstavovali. Tak sme túto stratégiu radšej rýchlo upravili. Prinieslo nám to však veľa ponaučení. Jedným z nich bolo, že vďaka peniazom často prestaneme robiť veci, ktoré nám priniesli úspech, ale začneme hľadať skratky a robiť tak veci, ktoré vôbec nemáme overené. Uvedomili sme si, že prežitie je pre nás to najdôležitejšie, všetko ostatné je až za tým. A hlavne sme sa utvrdili v tom, že samotné peniaze úspech neprinášajú, ale všetko si musíme odmakať sami,“ hovorí o svojich skúsenostiach na americký trh Peter. „Preto by som odporučil všetkým - skôr než začnete vo veľkom investovať v nejakej krajine, skúste tam získať najprv zopár prvých zákazníkov a fanúšikov. Všetko vám potom pôjde ľahšie. Momentálne je pre nás už USA jedným z najväčších trhov a veríme, že aj vďaka tomu sa nám na ňom v roku 2015 podarí presadiť ešte výraznejšie,“ dodáva Peter.

Dnes máme za sebou 1500 eventov po celom svete

Ako je na tom sli.do dnes? Za posledný rok sa im podarilo zvýšiť počet eventov z 250 na vyše 1500 a najmä zpäťnásobiť tržby oproti predošlému roku. Uvedomujú si, že záleží hlavne na predaji, lebo ak chýbajú tržby, nemá firma šancu prežiť.

Kľúčové míľniky startupu Sli.do

Leto 2012 účasť na startup weekende
November 2012 prvý reálny zákazník
Leto 2013 uzatvorenie zmlúv s angel investormi
Začiatok roka 2014 vstup tretieho investoqra, ktorý umožnil firme vycestovať do USA, firma mala v tom čase za sebou cca 300 eventov
Koniec roka 2014 aplikáciu sli.do využilo 1500 eventov

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Víťazi súťaže startupov – ktoré inovatívne projekty ohúrili porotu?

Vďaka súťaži „Máš nápad?“ bude mať 9 začínajúcich firiem možnosť rozvíjať sa v Startup centre. Ktoré projekty porota vybrala do pred inkubačného pobytu?

Riaditeľ UVP TECHNICOM: ako prezentovať startup na súťaži či pred investorom

František Jakab radí, na čo dať pozor pri prezentovaní inovatívneho nápadu na súťaži a približuje, kto a ako môže využiť tzv. inkubátor či s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach.

Aplikácia Sphere.Me z dielne mladého Slováka zaujala spoločnosť Twitter

Tomáš Halgaš je jedným z prvých Slovákov, ktorému sa podarilo svoju startupovú ideu rozvinúť a predať veľkej technologickej firme. Čo pre projekt a jeho tím znamená taký zásadný krok?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky