Pandémia a výpoveď v práci ukázala umelkyni smer: živia ju portréty vyryté v listoch stromov

Po strate práce počas pandémie koronavírusu sa mladá Filipínčanka začala venovať svojej záľube – umeniu. Zatvorené obchody s umeleckými potrebami ju však priviedli k improvizácii, vďaka ktorej sa stala miestnou influencerkou a práca v továrni jej viac nechýbala.

Koronakríza zobrala prácu mnohým ľuďom nielen na Slovensku, ale takmer všade na svete. S podobnou situáciou sa musela popasovať aj Filipínčanka Mary Mae Dacanay. Keď prišla o miesto v továrni, začala sa venovať umeniu. Nie však takému, na aké sme zvyknutí. Jej plátnom sa totiž stali listy zo stromov.

Keď nie je na čo maľovať, musí sa umelec vynájsť

Mary sa venovala umeniu už dlhšie, bolo to jej záľubou a koronakríza jej dala priestor živiť sa ním. Avšak narazila na problém so získaním pomôcok a materiálov, keďže Filipíny boli jednou z krajín, ktorá mala od vypuknutia pandémie koronavírusu na jar v roku 2020 najdlhšie a najprísnejšie opatrenia. Nevedela preto zohnať plátno, na ktoré by mohla maľovať.

Mladá Filipínčanka sa však vynašla – pred domom začala zbierať listy zo stromu Jack, na ktorom rastú tzv. Jackfruity, u nás známe ako Chlebovníky. Tieto listy jej tvorili dokonalý podklad pre jej umelecké diela. Detailne z nich odrezávala drobné kúsky, až vytvorila tváre známych osobností, ako Michael Jackson, Oprah Winfrey či filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho.

Po listoch s celebritnými portrétmi bol veľký dopyt

Svoje listové diela začala zverejňovať na Facebooku. Netrvalo dlho a mala tisíce sledovateľov. Tí začali javiť záujem o kúpu netypických portrétov známych osobností. Začala im ich teda predávať približne za 400 pesos, čiže cca 8 eur. Presná cena sa ale líšila v závislosti od úrovne detailu.

Umelkyňa vie vyrezať prakticky čokoľvek, preto si jej diela môžu ľudia objednať aj na požiadanie, podľa vlastnej fotografie či na motív. Mary vyrezala už napríklad Sponge Boba a Patricka, či čínsky symbol roka 2021 – býka.

Nový biznis Mary umožnil vychutnať si svoje hobby a aj platiť účty. Za prácou 7 dní v týždni a nadčasmi v továrni jej ľúto nebolo.

Dielo Mary Mae Dacanay. Zdroj: facebook.com/mary.dacanay.75
Dielo Mary Mae Dacanay. Zdroj: facebook.com/mary.dacanay.75

Nejde len o biznis, listové diela pomáhajú šíriť aj osvetu

Mary Mae sa stala súčasťou rastúcej siete miestnych influencerov, ktorí taktiež pomáhajú osvetliť vzdelávanie o TBC. Svojimi dielami sa snaží pridať ruku k dielu a upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku tejto choroby aj uprostred pandémie koronavírusu. Pridala sa ku kampani ázijskej multimediálnej hviezdy Aldena Richardsa a Miss Earth 2019 Janelle Lazo Teeovej. Tí povzbudzujú národné vládne agentúry, aby zabezpečili nepretržitú diagnostiku, starostlivosť a liečbu TBC v komunitách.

Prostredníctvom vyrezávaných listov a účtov na sociálnych sieťach popularizuje základné informácie o tuberkulóze a vyzýva ľudí, ktorí majú jej príznaky, aby vyhľadali konzultácie a podstúpili liečbu.

Kampaň na šírenie osvety o TBC. Zdroj: pia.gov.ph
Kampaň na šírenie osvety o TBC. Zdroj: pia.gov.ph

Zdroje: pia.gov.ph, reuters.com, facebook.com/mary.dacanay.75

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zdaňovanie príjmov autorov v roku 2022

Ako sa zdaňujú príjmy autorov v roku 2022? Kedy budú vysporiadané zrážkovou daňou a kedy sa naopak uvádzajú v daňovom priznaní? Aké sú výhody a nevýhody týchto spôsobov?

Inovatívne slúchadlá prispôsobujú zvuk každému používateľovi na mieru

Startup Nura ponúka slúchadlá, ktoré fungujú na základe špeciálnej lekárskej techniky. Nápad zaujal aj na crowdfundingovej platforme a získal najviac financií zo všetkých austrálskych kampaní.

So šetrením vody v domácnosti či vo firme pomáha tryska s netradičným dizajnom

Jednoduché riešenie zo Švédska má veľký dopad na udržateľnosť. Inovatívny nápad pomáha v boji proti plytvaniu vodou a šetrí aj peňaženky domácností, gastro prevádzok či ubytovacích zariadení.

Originálne prianie k sviatkom: správa vyrytá do zemiaku

Bežné odkazy či fotografie sa môžu stať výnimočnými – napríklad, keď sú vyryté do zemiaku. Ako môže takýto nápad zarábať a stať sa úspešným biznisom? Dokázala to firma Potato Parcel.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky