Lignum: Drevo a originalitu máme v génoch!

Lignum: Drevo a originalitu máme v génoch!

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Spojenie dreva a ručnej výroby nikdy nemôže skončiť neúspechom. Dokazuje to aj účastník súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov, úspešná študentská firma Lignum, ktorá sa zaoberá výrobou nápaditých drevených doplnkov.

Snahu o výnimočnosť môžeme vidieť už len v samotnom názve študentskej firmy. Väčšina slovenských firiem totiž používa anglickú verziu slova drevo alebo strom. Študentská firma pod názvom Lignum predstavuje latinské slovo pre strom a drevo. Za študentskou firmou stojí Bence Nagy, prezident firmy s podporou Spojenej školy Drevárskej na Tokajíckej ulici v Bratislave.

Nekonečný rozsah výrobkov!

Ručná výroba drevených výrobkov nie je o presnom stavení sortimentu výrobkov, ale neraz o kreativite tvorcov a okamžitého dopytu po určitom výrobku. Preto v ponuke študentskej firmy môžete nájsť všetko možné od dizajnových varešiek až po drevené riadiace páky do auta, drevené motýliky alebo manžetové gombíky.

Ak si myslíte, že v prípade kuchynských varešiek sa nedá nič nového vymyslieť, ste na omyle! „Naše kuchynské varešky sú vyrábané ručne a sú špeciálne navrhnuté pre ľavákov aj pre pravákov,“ objasňuje Bence Nagy, prezident firmy. Originalitu produktov dokazuje aj drevený boxer pre pánov. Boxer je vyrábaný z bambusového dreva. Je tak ľahší, elegantnejší ako jeho kovový „brat“. Bambusové drevo je totiž známe svojou ľahkosťou a súčasne aj tvrdosťou.

Medzi mladými rastie dopyt po drevených doplnkoch. Či už sú to prívesky alebo aj motýliky či manžetové gombíky. Stačí si vybrať druh dreva o vďaka šikovným rukám je o originálny doplnok postarané. 

Pomáha celá rodina!

Výrobu takýchto výrobkov si vyžaduje nielen kreativitu, ale neraz aj odbornú pomoc. Okrem podpory zo strany školy prezident firmy mohol čerpať bohaté skúsenosti aj od svojho otca – stolára. S výrobou šperkov pomáhala zase priateľka. „Každý náš produkt je výnimočný, svojský už len tým, že sa vyrába ručne. Väčšina manufaktúr vyrába produkty na linkách a vo veľkých množstvách. Ich tovar nemá takú originalitu ako produkty našej firmy. Zamerali sme sa na tradične obľúbené drevo a na výrobky, ktoré sme prispôsobili aktuálnym požiadavkám zákazníkov,“ konštatuje Bence Nagy.  

Článok pokračuje pod reklamou

Pri výrobe takýchto originálnych produktov sa firma stretávala s viacerými ťažkosťami. Ťažko sa zháňal vhodný materiál na výrobu kvalitných manžetových gombíkov. Súčasne sa rýchlo otupovali nástroje pri samotnej výrobe. Problémy a ťažkosti sa však vyplatili. Okrem prezentovania svojich produktov na súťaži JA Veľtrh podnikateľských talentov sa tieto drevené doplnky predávali aj na vianočných trhoch na Františkánskom námestí v Bratislave. Boli dokonca prezentované na zasadnutí poslancov mestskej časti Ružinov. „Myslíme si, že najviac nám priniesli vianočné trhy v Bratislave. Tu si naše produkty kupovali nie len Slováci, ale aj zákazníci zo zahraničia. Maďarských turistov potešil maďarský nápis na jednom našom výrobku. Turista z Kanady bol zase nadšený, že používame prírodný materiál,“ konštatuje Bence Nagy.

Drevo je pre všetkých!

Drobné originálne drevené produkty skrývajú v sebe čaro, ktoré zaujme všetkých. Od mladých ľudí, ktorí stavajú na originalite, až po staršie vekové kategórie, ktoré dávajú prednosť praktickosti. Študentská firma má už viacero nápadov, ako svoj biznis rozšíriť a zlepšiť. Doteraz totiž vyrábali manžetové gombíky s drevenou ozdobnou vložkou. V súčasnosti pripravujú prototyp celodrevených manžetových gombíkov. Tie sa však musia ešte vylepšiť. Súčasne hľadajú možnosti, ako zjednodušiť aj samotný proces výroby.

Prezident študentskej firmy hodnotí účasť na súťaži podnikateľských nápadov pozitívne: „Bola to pre nás veľká skúsenosť a výzva. Mali sme možnosť stretnúť s inými mladými podnikateľmi, ako aj osloviť našich zákazníkov. Prvýkrát sme prezentovali našu firmu takýmto spôsobom. Už počas súťaže sme si všimli naše chyby a snažili sme sa ich korigovať. Veľa sme sa naučili aj ohľadom prezentovania našich výrobkov.“

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.