Vybrať džínsy na mieru či zistiť úbytok centimetrov po cvičení pomáhajú inteligentné legíny

Legíny, ktoré vám povedia na milimeter presne, aké máte miery a pomôžu vybrať vhodné oblečenie z e-shopu – ako funguje netradičný vynález z dielne Izraelčaniek?

V období lockdownu, keď sú takmer všetky obchody zatvorené, využívame na nakupovanie hlavne e-shopy. No nakupovať cez internet oblečenie nie je jednoduché nielen počas pandémie. Odhadnúť správnu veľkosť a predstaviť si, ako bude módny kúsok vyzerať na našej postave, môže byť často komplikované. Na izraelskom trhu sa preto už v roku 2017 objavilo inovatívne riešenie – legíny, alebo strečové nohavice, univerzálnej veľkosti, ktoré presne odmerajú proporcie nôh a pásu svojho nositeľa. Dnes už však portfólio značky Likeaglove tvoria aj ďalšie smart odevy ako meracie kraťasy či podprsenky.

Nápad testovali na priateľoch, technická certifikácia však musela byť vykonaná odborne

Izraelčanky, ktoré stoja za vznikom inteligentných legín, ich prvé verzie vytvárali ručne na šijacích strojoch, pričom im prirodzene istý čas trvalo, kým prvý prototyp vytvorili a vychytali všetky „muchy“. Hoci vyvíjali technologický produkt, nemali možnosť otestovať ho v laboratóriu. Rozhodli sa preto zavolať si do dielne niekoľko ľudí, priateľov rôznych typov postáv, aby si overili, že ich odev sadne každému a poskytuje dostatočné pohodlie či flexibilitu.

Testovanie na reálnych ľuďoch však bolo len polovicou úvodného procesu. Zakladateľky značky Likeaglove tiež potrebovali zabezpečiť, aby elektronika, ktorá stojí za výnimočnosťou ich výrobku, bola bezpečná a funkčná. Išlo preto o zložitejší a viac technický proces, ktorý si vyžadoval odbornú certifikáciu. S tou sa spájali časové aj finančné náklady, no bola nevyhnutá na to, aby mohli ponúknuť kvalitnú službu.

Súčasťou smart legín je aj aplikácia. Počas jej vývoja bolo potrebné viacnásobné testovanie každej funkcie, vyžadovala si mnohé merania na ľuďoch, a pozor si tiež museli dať na to, či sa odkazy aplikácie na konkrétne džínsy skutočne zhodujú. Každé testovanie aplikácie teda prebiehalo v štyroch fázach: obliecť legíny, zistiť presnosť merania, presnosť odporúčaného riešenia v katalógu a algoritmus odporúčania.

Legíny odmerajú – aplikácia odporučí džínsy na mieru

Podstatu smart legín tvorí meranie mier nositeľa – pás, horná a dolná časť nohy, dĺžka kroku a pod. Nohavice sú pritom pripojené s mobilom a príslušnou aplikáciou, do ktorej zasiela namerané dáta cez Bluetooth. Aplikácia potom nositeľovi legín povie, aké sú jeho presné rozmery s milimetrovou presnosťou a pomôže nájsť značky, modely a najmä veľkosti džínsov, ktoré sa užívateľovi najlepšie hodia. Smart legíny pritom neobsahujú žiadne káble ani batérie, preto sa môžu prať ako bežné oblečenie.

Aby teda tvorkyne tohto inteligentného oblečenia mohli svojim zákazníkom v aplikácii odporučiť naozaj správne nohavice, museli do databázy nahrať nespočetné množstvo druhov džínsov. Spoluprácu pritom nadviazali s 15 odevnými značkami. Vďaka týmto údajom mala aplikácia dostatočné informácie o rôznych veľkostiach, strihoch a štýloch nohavíc. Ich dielňa sa preto na začiatku stala rajom pre milovníkov džínsoviny.

Oblečenie dokáže do pár sekúnd identifikovať aj tie najmenšie zmeny na tele

Hoci spočiatku bol vynález určený na jednoduchšie nakupovanie, zakladateľky Likeaglove prišli aj na ďalšie využitie ich nápadu. K legínam pridali smart šortky a smart podprsenku, ktoré fungujú na rovnakom princípe. Všetky ich produkty pritom môžu slúžiť lepšie ako obyčajná váha. Všetci, ktorí sa snažia vyformovať svoju postavu, schudnúť či pribrať, majú v priebehu pár sekúnd spätnú väzbu a vedia svoje presné miery. Je tak pre nich jednoduchšie zistiť, ktorý cvik či diéta im pomáha najefektívnejšie. Navyše nakoľko ide o komfortné a priliehavé oblečenie, sú využiteľné pri športe rovnako ako iné funkčné odevy. Užívatelia v nich teda môžu pokojne aj cvičiť.

Smart oblečenie Likeaglove dokáže zaznamenať presný 3D vizuálny model tela, preto je možné ho využiť aj v tehotenstve. Budúce mamičky tak vedia, ako presne sa im mení postava aj v krátkom časovom období. Jednoduchšie tak môžu pochopiť zmenu, ktorou prechádzajú. „Zväčšujúcim“ sa ženám tiež aplikácia pomôže jednoduchšie nakúpiť a vybrať si kúsky, ktoré v danom období sadnú ako uliate.

Z Izraela do USA – inteligentné oblečenie si nachádza čoraz viac nadšencov

Inteligentné oblečenie Likeaglove sa teší veľkej obľube aj na americkom trhu. Zakladateľky spoločnosti boli viackrát pozvané do rôznych televíznych relácií, pozitívne ohlasy majú aj od spokojných zákazníkov, ktorí svoje referencie nahrávajú na video. Cena inteligentných odevov tejto značky sa pohybuje približne okolo 100 dolárov a pravdepodobne ich tržby tvoria aj uzatvorené spolupráce so značkami a výrobcami džínsov, ktorí sú v ich aplikácii a zákazníkom sa zobrazujú ich nohavice. Údaj, koľko takáto spolupráca stojí, však neuvádzajú.

Zdroje: springwise.com, cbinsights.com, likeaglove.me

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky