Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.93) – Práčovňa + kaviareň = super koncept pre internáty či ubytovne

Či už ste študent, alebo pracujete ďaleko od domova a bývate na ubytovni, vyskytne sa vo vašom živote jeden prozaický problém – čo s bielizňou? Je nutné si ju niekde oprať, no len málo internátov či ubytovní má pre svojich obyvateľov k dispozícii práčovňu. A ak aj áno, určite sa jej návštevníkom nechce hodinu a pol pozerať sa na krútiace sa oblečenie v bubne. Autori dnešného podnikateľského nápadu všetky tieto problémy vyriešili „jedným vrzom.“

Keď spojíte zdanlivo nespojiteľné

Čo má spoločné káva s praním špinavej bielizne? Zrejme nič, poviete si, ak si teda nepredstavíte napríklad poriadny fľak od kávy na bielej košeli. No ak sa začnete nad týmto spojením zamýšľať s otvorenou mysľou, naskytne sa vám perfektný spôsob, ako spojiť príjemné s užitočným.
S takýmto riešením prišli v nemeckom Mníchove, inak nazývanom aj mesto študentov, dve veľké značky Bosch a Henkel.
Rozhodli sa mestu predstaviť koncept nazvaný Wash & Coffee. Za týmto príznačným názvom sa skrýva verejná práčovňa spojená s kaviarňou, ktorá si rýchlo získala srdcia najmä mladých a hlavne príležitostných Mníchovčanov. Cieľovou skupinou tohto projektu sú totiž hlavne študenti žijúci na internátoch, zahraniční študenti a pendlujúci pracovníci, ktorí dochádzajú za prácou a bývajú na ubytovniach. Všetkých spája jedno – chýbajúca práčka.
Problém vyriešili velikáni na trhu – výrobca práčok Bosch a výrobca pracích prostriedkov Henkel. Aby svoj koncept vylepšili, rozhodli sa prostredie verejnej práčovne zatraktívniť a obohatiť ho o kaviareň.

Príjemné s užitočným alebo káva s čistou bielizňou

Wash & Coffee je nesmierne živý koncept, ktorý jeho tvorcovia poňali naozaj sviežo a netradične. Priestory práčovne s kaviarňou slúžia ako miesto spoločenských stretnutí, kde nielen vybavíte nutnosť, akou je pranie, ale aj zažijete niečo nové a strávite čas potrebný na pranie príjemným spôsobom.
Práčovňokaviareň ponúka wifi pripojenie zadarmo, časopisy zadarmo, prívetivý cenník, vďaka ktorému si môžete jednoducho nakombinovať pranie, sušenie, žehlenie a kávu ľubovoľným spôsobom. Pracie prostriedky sú vždy v cene a rovnako aj rady od odborného personálu, ktorý pomôže s výberom vhodného pracieho prostriedku, pomôže roztriediť bielizeň a tiež pomôže s nastavením práčky, ak nie ste práve technický typ.
Aby toho nebolo málo, máte k dispozícii všetko, čo ponúka bežná kaviareň, teda niekoľko pressomatov a rôzne druhy kávy, ovocné šťavy, pivo, víno, cookies, muffiny, či sendviče.
Kaviarenský život v priestoroch Wash & Coffe oživujú aj pravidelné hudobné akcie či workshopy. Ten „prací“ zasa YouTube kanál s užitočnými radami na pranie. Raz darmo, keď sa niekto s vervou pustí do podobného nápadu, je prirodzené, že neustále vymýšľa nové a nové aktivity, ako novinku priblížiť širokej verejnosti a získať si tak obľúbenosť a stálych hostí.

 


video prezentácia Wash & Coffee (iba v nemčine)


Princíp kombinovania (aj na lokálnej úrovni)

Ako ukazuje tento nápad na podnikanie a tiež mnoho ďalších, o ktorých sme písali alebo ktoré možno sami poznáte, princíp kombinovania dvoch na prvý pohľad nezlučiteľných vecí má vo svete veľkú obľubu. Prvá devíza, ktorú takýmto typom podnikania získate, je zvedavosť ľudí. A ak budete dostatočne šikovní, premeníte ľudskú zvedavosť na zákaznícku skúsenosť.
Ďalšou výhodou takéhoto typu podnikania je príjem z dvoch rôznych činností. Zisk tak môžete zdvojnásobiť, no tiež je potrebné rátať aj s vyššími nákladmi, najmä na začiatku podnikania.
Podstatným prvkom tohto príbehu je aj lokálny úspech podnikania. Nemusíte teda vymyslieť ďalší Facebook, aby ste mali fungujúci a profitujúci biznis. I keď... ako je vidieť pri tomto príbehu, nemusí byť na škodu osloviť aj veľkých hráčov a pokúsiť sa ich spojiť. Vyskúšate to?

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ekologické projekty hýbu aj slovenským podnikateľským prostredím

Že sa oplatí myslieť na ekológiu aj v biznise, dokazujú viaceré úspešné projekty. Aké inovácie vymysleli slovenskí podnikatelia a akú podporu môžu zelené podniky získať?

Nápady na podnikanie: inšpirácia zo zahraničia

Riešenie problémov spočíva často v jednoduchých inováciách. Inšpirujte sa podnikateľskými nápadmi, ktoré si na trhu našli svoje miesto aj zákazníkov.

Ako chrániť životné prostredie? Jedlé slamky ako jedno z riešení

Ako eliminovať množstvo slamiek, ktoré často končia v prírode? Úspešné podnikateľské nápady prišli s riešením, slamka sa dá napríklad zjesť.

Ako bojovať proti škodcom bez chémie? Zatočí s nimi hydina

Jednoduchý nápad sa stal úspešným biznisom. Prenájom kačíc sa postará o zárobok ich majiteľke, zákazníkom zasa o ekologické odstránenie škodcov zo záhrady.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky