Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.80) – Ako mať v 27 rokoch klientov v 60 krajinách sveta

Tiež máte chorobnú posadnutosť poriadkom a všetko musí byť u vás vždy na svojom mieste? Milujete farebné lepiace papieriky, etikety a na každý deň máte detailne spracovaný to-do list? Potom máte 2 možnosti – buď vnímať tento stav ako prekliatie, alebo začať úspešne podnikať ako profesionálny organizátor.

 

Nespokojnosť so životom vedúca k podnikaniu

Hrdinkou tohto inšpiratívneho nápadu na podnikanie je Alejandra Costello, 27-ročná usmievavá Američanka, ktorá paradoxne začínala svoju profesijnú kariéru ako IT špecialistka. V tejto oblasti sa jej darilo, dokonca až tak, že sa presťahovala do vlastného. Mohla si dovoliť nadštandardný byt a luxusné BMW. Stále však so svojím životom nebola spokojná a pri sťahovaní sa snažila svoj život „usporiadať“ - doslova. Svoj vysnívaný byt niekoľkokrát preorganizovala, no stále to nebolo ono.
Mladá Alejandra si stále častejšie kládla otázku – ako usporiadať svoj priestor, deň a život tak, aby človeka napĺňal.
Začala teda študovať materiály na internete, snažila sa prísť na efektívny systém, no stále nenachádzala to pravé orechové. A tak skončila ako samouk. Metódou pokus-omyl nakoniec prišla na efektívny spôsob organizácie priestoru aj vlastného života. A vtedy to prišlo... žiarovka sa rozsvietila. Alejandra usúdila, že jej stará práca jej už nič neprinesie a materiálne statky takisto nie. Opustila teda prácu, presťahovala sa do menšieho (áno, práve v čase, keď starý byt konečne zariadila podľa svojich predstáv!) a predala drahé auto.
Všetky takto získané prostriedky potom použila na štart podnikania. Bolo to v roku 2007 a firma dostala názov Color Coded.

Článok pokračuje pod reklamou


Vyvíjajúci sa biznis model

Mladá podnikateľka začínala tak, že chodila priamo ku klientom a u nich reorganizovala, čo bolo treba. Za 5 rokov sa ich nazbierali tisíce, Alejandra tak navštívila 49 štátov v USA a 60 krajín po celom svete. V 25 rokoch ju vyhlásili za najkreatívnejšiu a najinovatívnejšiu podnikateľku ženu v oblasti Washington DC. O rok neskôr posunula mladá Američanka svoj biznis na ďalšiu úroveň – stala sa certifikovanou profesionálnou organizátorkou. Áno, v USA majú aj na takúto činnosť oficiálnu organizáciu, jej názov znie National Association of Professional Organizers (The Organizing Authority).
Potom sa už s pozornosťou verejnosti a so záujmom o jej kuriózne ale veľmi užitočné povolanie priam roztrhlo vrece. Alejandra sa zúčastnila viacerých televíznych šou a jej rady a tipy sa pravidelne objavovali v uznávaných novinách, ako napr. The Washington Times.
Niekedy v tomto období nastal zlom – hoci mala mladá akčná žena svoju prácu nadovšetko rada, vyčerpávala ju. Zistila, že porušuje jedno základné pravidlo. Určite ho poznáte... netreba dať hladnému rybu, ale naučiť ho loviť.
V duchu tohto motta prestala Alejandra vykonávať reorganizácie priamo u klientov, miesto toho zhrnula svoje skúsenosti do podoby tzv. programu produktivity, ktorý vyšiel knižne a ona ho pravidelne dopĺňa o zaujímavé YouTube videá, rady a tipy, ale aj online tréningy a mnohé ďalšie vzdelávacie aktivity. Rozhodla sa naučiť ľudí myslieť organizovane, efektívne a produktívne. Tak, aby sa cítili vždy v pohode, oddýchnutí a šťastní.


prezentačné video Color Coded (iba v angličtine)


Štart podnikania s takmer nulovými nákladmi

Na príklade Alejandry Costello je krásne vidieť, že občas sa stačí dobre zamyslieť nad vlastným životným poslaním a človek ľahko získa zaujímavý podnikateľský nápad. Dokonca taký, ku ktorému netreba viac ako vlastný talent a čas.
Je samozrejme nutné rátať s tým, že v druhý deň po založení firmy sa vám hneď nenahrnú pred dvere desiatky klientov a je potrebné mať finančnú rezervu na bežné živobytie, no ak máte možnosť začať podnikať v niečom, v čom ste dobrí, je to ideálna príležitosť. Nemusíte sa totiž trápiť so zháňaním veľkého vstupného kapitálu a ak by to náhodou aj nevyšlo, nemáte čo stratiť...


Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky