Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.66) – Predávajte karí a šťastie

Presne týmto mottom, či ak chcete aj sloganom, sa prezentuje multikultúrne podnikanie spoza veľkej mláky. Nápad na štyroch kolesách, ktorý naštartuje vaše chuťové poháriky. Ako už asi správne tušíte, pôjde o nápad na podnikanie z oblasti gastronómie. Nie však hocijaký. Aj keď je trh na tomto poli už pomerne preplnený, stále existujú možnosti, ako sa odlíšiť a preraziť. Napríklad ak si zriadite pojazdný kulinársky cirkus...

Pestrofarebná dodávka s jedlom

Celé farebné šialenstvo, nesúce meno Fojol Bros, sa zrodilo ako nápad v roku 2008. Autorom hlavnej myšlienky bol Justin Vitarello, pracovne prezývaný aj Dingo, čerstvý absolvent a nádejný budúci podnikateľ. K jeho myšlienke zriadiť alternatívne poňaté stravovanie na kolesách sa pripojil aj jeho skutočný brat a dvaja ďalší kamaráti. Zohratá partia sa začala nazývať Fojol Bros (Brothers) a ich hlavným podnikateľským prostriedkom sa mal stať staručký Volkswagen minibus. Ten sa na cesty prvýkrát vydal 20. januára 2009 a od tej doby úspešne brázdi ulice mesta Washington (časť DC). Neexistuje, aby ste ho prehliadli, je totiž výrazne pomaľovaný a na prvý pohľad skôr pripomína cirkus, než pojazdnú reštauráciu. Práve tento ťah bol však dokonale premyslený a jeho rovnako dômyselným doplnkom je „cirkusantské“ oblečenie predajcov aj hlasná tanečná hudba, ktorá hrá z reproduktorov a upozorňuje tak na jeho prítomnosť.
Tzv. food truck nie je len bežné rýchle občerstvenie na kolesách. Ponúka plnohodnotné jedlo, ktoré je servírované v ekologickom jednorazovom riade. Zakladatelia svoj prvý pojazdný kulinársky podnik nazvali Merlindia – podľa indickej kuchyne, ktorú Fojol Bros ponúkajú. Všetky jedlá chlapcom pripravuje nemenovaná reštaurácia, v teple / chlade pochúťky udržiavajú dva generátory. Minibus počas dňa vystrieda v meste niekoľko stanovíšť a zastavuje sa hlavne pri administratívnych budovách, pri školách či na miestach s vysokým výskytom miestnych obyvateľov i turistov.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako sa odlíšiť a zarobiť

Hlavnou výhrou projektu Fojol Bros je nesmierne živá vizuálna identita a netradičné verejné vystupovanie. Predavačov v krikľavých kombinézach, v turbanoch a s nalepenými fúzami je len naozaj ťažko prehliadnuť. Zvlášť vtedy, ak sa na vás počas obsluhy ešte aj milo usmievajú a sem tam žmurknú. Mladosť, sviežosť a inakosť projektu je cítiť už pri prvom kontakte.
Pekný povrch ale samozrejme nie je všetko. Množstvo recenzií na internete chváli kvalitné a chutné jedlo za výhodné ceny. Prednosťou je jasná špecializácia na konkrétny typ kuchyne. Veľkým prínosom je určite aj vegetariánske jedlo, ktoré má svoju samostatnú cieľovú skupinu. Okrem indickej kuchyne s typickým karí už po veľkom úspechu Fojol Bros pripravili aj ďalšie dva minibusy – novinkami sú etiópska kuchyňa (food truck Benethiopia) a thajská kuchyňa (food truck Volathai).
Skvelou „vychytávkou“ partie mladých bláznov je moderná komunikácia cez twitter, kde má značka ku dnešnému dňu viac ako 11 600 followerov. Cez tento kanál každý minibus oznamuje svoju polohu, takže je o dostatok zákazníkov vždy postarané.
Aby toho nebolo málo, Fojol Bros ponúkajú aj netradičný catering – svoju dodávku plnú super jedla odstavia napr. na vašej narodeninovej párty či hoci aj na uletenej svadbe. Tento typ ponuky tak predstavuje ďalší príjem firmy.Following the Fojol Brothers from Washingtonian.com on Vimeo.

Krátka ukážka zo života Fojol Bros a ich žiadosť o sledovanie na twitteri

Atraktívna mobilná gastronómia aj na Slovensku?

Stretli ste sa už na Slovensku s podobným typom gastronomického zariadenia? Zrejme nie. Všetci však poznáme nič nehovoriace biele prívesy, v ktorých vám nevrlý brigádnik s otráveným výrazom pripraví nie práve najzdravší a najchutnejší párok v rožku.
Prečo sa u nás bojíme dať hoci aj obyčajnému rýchlemu občerstveniu nové šaty? Viac sa usmievať a ponúknuť niečo nové? Projekt Fojol Bros sa zdá byť pomerne nenáročný na štart. Prináša pritom geniálnu ukážku toho, ako obyčajná zmena prístupu k podnikaniu dokáže urobiť hotové divy. Čo tak teda poobzerať sa po staršej dodávke, popustiť uzdu fantázii a brázdiť ulice väčších slovenských miest? Ak sa odhodláte, budeme vám držať palce a radi prídeme na ochutnávku!

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky