Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.51) – Ubytovanie v kanalizácii

Nízke ceny. Kuriózny zážitok. Ekologická myšlienka. Presne tieto tri veličiny spája náš dnešný inšpiratívny podnikateľský nápad. Konkrétne ide o druh netypického ubytovania alebo ak chcete aj hotela, ktorý bol postavený zo zvyškových betónových kanalizačných potrubí. Že to neznie príliš lákavo? Presvedčte sa o opaku...

Nemecká invencia (aj) zadarmo

Prvotný nápad vytvoriť hotel zo zvyškových betónových potrubí vznikol v severozápadnom Nemecku a má ho na svedomí Andreas Strauss. Hotel sa volá dasparkhotel a stojí v mestečku Bottrop. Idea bola jednoduchá – k dispozícii boli staré betónové potrubia, o ktoré už nik nemal záujem. Mohli teda byť použité na nový, nie pôvodný účel, ktorý tak dodáva celému hotelu ekologický charakter. Každé samostatné potrubie slúži ako jedna izba s manželskou posteľou, priestorom na batožinu (pod posteľou), malým oknom, osvetlením a s elektrickou zásuvkou na nabitie mobilu či fotoaparátu. Hosťom je k dispozícii na mieru robená posteľ s matracom, čistými dekami, vankúšmi a spacími vakmi. Vstup do „izby“ je na bezpečnostný zámok s kódom, ktorý vám bude poskytnutý pri online rezervácii. Keďže ide vyslovene iba o priestor na prenocovanie, všetky ostatné hotelové služby zabezpečujú okolité prevádzky. Raňajky či základnú hygienu vám teda poskytnú v okolitých reštauráciách.

Článok pokračuje pod reklamou

Na tomto hoteli je okrem netypického zjavu zaujímavý aj odvážny business model. V západných krajinách je systém „pay as you wish“ pomerne bežná záležitosť, u nás by jeho nasadenie bolo zrejme viac než diskutabilné... V preklade totiž ide o princíp „zaplať koľko chceš“. Ak vás teda noc v takomto netradičnom hoteli nadchne a chcete podporiť jeho činnosť, necháte v izbe pri odchode ľubovoľnú čiastku podľa vlastného uváženia. Rovnako však nemusíte nechať nič.
Vstupné náklady na výstavbu takéhoto hotela sú údajne pomerne nízke, no predsa len... prevádzka aj vďaka pripojeniu izieb na elektrickú sieť a servisu v oblasti upratovania a čistenia bielizne určite stojí nejaké to Euro...


Vylepšený nápad z Mexika

Zatiaľ čo nemecký hoteliersky start-up z roku 2006 má obmedzenú sezónu len na mesiace máj až október, v slnečnejšom Mexiku môže podobný hotel fungovať celoročne. Otvorili ho v roku 2010 a jeho názov je Tubohotel. Vytvorili ho architekti z ateliéru T3arc a má kapacitu 20 izieb. Od nemeckého kolegu ho odlišuje najmä nová štruktúra samotnej stavby, ktorá pripomína malé pyramídy. Na dve tesne vedľa seba stojace potrubia je totiž položené ešte jedno, ku ktorému vedie jednoduché schodisko. Tak sa na menší priestor zmestilo viac ubytovacích jednotiek. Tubohotel mierne vylepšil aj interiéry – vymaľoval ich a vstupné dvere spravil sklenené pre krajší vizuálny efekt. Ak si neviete predstaviť ubytovať sa v takomto priestore, budete zrejme prekvapení. Betónové potrubie má totiž priemer 2 metre a dĺžka potrubia je 2,6 metra, takže sa v takejto izbe pohodlne vyspíte aj sa bez problémov postavíte. Technické parametre sú rovnaké pre oba hotely, no ten mexický má ďalšie služby navyše. Konkrétne je to špeciálna extra budova s kúpeľňami a priestorom na raňajky. Zrejme aj kvôli tomuto „nadštandardu“ má mexický ubytovací komplex aj odlišný business model, konkrétne klasické platby za počet nocí. Neďaleko hlavného mesta Mexika sa v takomto „kanalizačnom“ hoteli vyspíte za cca 30 eur na noc za izbu.videoprezentácia mexického hotela Tubohotel


Čo takto slovenské potrubia?

Niektorí z vás si možno pri čítaní tohto podnikateľského nápadu spomenuli na podobné zvyškové potrubia, ktoré sa aj u nás povaľovali na okraji mesta a slúžili ako ideálny priestor „na schovku“. Dnes by podobný stavebný materiál, o ktorý zdá sa nik nejaví záujem, dal využiť na výstavbu ubytovacieho zariadenia. Počiatočná investícia až na vybavenie izieb nie je príliš astronomická a ak sa prezentácia hotela pojme v profesionálnom štýle, môže z dlhodobého hľadiska predstavovať atraktívne podnikanie s neustálym prílevom turistov hľadajúcich lacné a „exotické“ ubytovanie. Tak ako, skúsite podnikať „v kanáli“?


Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Krabička FabFitFun obsahuje všetko pre zdravý životný štýl

Z webovej stránky, ktorá hodnotila kozmetické a zdravotnícke produkty, sa stala predplatiteľská služba. Balíčky s kvalitnými kozmetickými produktmi pravidelne tešia viac ako milión zákazníkov.

BibeCoffee dokáže vďaka monitorovaniu kávovarov minimalizovať straty kaviarní

Niet nad chutnú a kvalitnú kávu, avšak dôležitý je aj kávovar. Ak nie je v dobrom stave, môže ovplyvniť kvalitu a chuť aj tej najvýnimočnejšej kávy. Trojica priateľov z Grécka však vymyslela spôsob, ako je možné tento problém riešiť.

Navigácia v topánkach – inovatívne vložky vedú do cieľa pomocou vibrácií

Špeciálne vložky v topánkach nahradia navigáciu v telefóne, pomáhajú nevidiacim, no aj športovcom a ďalším. O predobjednávky nebola núdza a produkt zaujal vo viac ako sto krajinách sveta.

Fastfood a mäsiarstvo, kde živočíšne mäso nenájdete

V netradičnom mäsiarstve si zákazníci môžu kúpiť výlučne rastlinné mäso. Priaznivcov vegánskej náhrady obľúbenej potraviny nie je málo.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky