Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.44) – Rajčinové kráľovstvo

Ak sa povie moderné podnikanie, mnohých určite napadne najmä IT sféra, dizajn či výskum. Nemusí to však byť nutne pravidlom. Moderný a skutočne oduševnený podnikateľ môže pokojne nosiť miesto obleku montérky a v jeho sídle sa celkom ľahko môže vznášať výrazná vôňa cesnaku. Zabudnite na predsudky a vstúpte s nami doslova na inovatívne pole... pole plné rajčín, lásky k originalite a podnikateľského umu.

Charizmatický znalec a jeho vášeň

V dnešnom nápade na podnikanie bude reč o mužovi, ktorý zo svojej vášne spravil veľký podnik dýchajúci jeho vlastnou charizmou. Jeho meno je Erich Stekovics (čítaj štékovič, pozn. red.) a sídlo jeho firmy nájdete v rakúskom kraji Burgenland. O tejto oblasti sa hovorí aj ako o Stredozemí srdca Európy, keďže tu býva viac ako 300 slnečných dní do roka. Podnik nesúci meno majiteľa sa nachádza konkrétne v mestečku Frauenkirchen a oblasť, do ktorej by sme ho mohli zaradiť, je poľnohospodárstvo. Nie však hocijaké. Ak vás práve napadli lány plné kukurice či ťažké kombajny, ste vedľa. Firma Stekovics je všetko iné, len nie klasická masová „veľkoprodukcia“ béčkových produktov.
Rok 2011 je už desiatym rokom podnikania Ericha Stekovicsa a vznikal ako potreba dopestovať si kvalitné potraviny, keďže na trhu ich nebolo. Zdedené pozemky rozhodli, a tak sa zrodilo rajčinové impérium. Na slnečných rakúskych poliach nájdete pod značkou Stekovics tisícky druhov rastlín a netradičné spôsoby pestovania. Okrem často i bizarných druhov rajčiakov (videli ste už napríklad štipľavé oranžové rajčiny o veľkosti 2 statných mužských pästí?) aj bazalku, čili papričky či rôzne druhy drobného ovocia (maliny, jahody, atď.). Za tým všetkým stojí vždy usmiaty a nesmierne srdečný Rakúšan, ktorý u seba vo firme zamestnáva ľudí až z troch krajín.

Článok pokračuje pod reklamou


Desiatky činností miesto jednej

Erich Stekovics je živým príkladom toho, čomu a hovorí premyslená podnikateľská taktika. Rakúsky „statkár“ totiž nie je činný len v jednej oblasti. Pestovanie rastlín, to je samozrejme gro. Preto i oblasť poľnohospodárstva. No vďaka šikovnej hlave sa aj táto jedna hlavná činnosť dá predať na niekoľko desiatok ďalších spôsobov. Príklad? Prehliadky po rajčinových poliach. Áno, čítate správne. Na prehliadku nemusíte ísť len do múzea, pokojne ju môžete absolvovať aj pri romantickom západe slnka na rakúskom poli. Povedie vás sám majiteľ osobne, ukáže vám desiatky najrôznejších i exotických odrôd paradajok, ktoré budete môcť ochutnať. Miestami zavtipkuje, rád odpovie na vaše otázky a hlavne nikdy sa neprestane usmievať a nezabúda na priazeň svojich zákazníkov. Hoci prehliadka stojí 45 € na osobu, bývajú všetky termíny vybookované za pár dní po štarte sezóny.
Ďalšími činnosťami a teda i generátormi príjmu do podniku sú spracovanie dopestovanej zeleniny a ovocia, predaj čerstvej zeleniny a predaj sadeníc na jar, ako aj predaj hotových výrobkov z dopestovaných plodín spojený s ochutnávkami. To všetko sprevádza účinná a cielená reklama, krásny čistý dizajn výrobkov a prirodzené PR. Viac informácií? Prezradí vám ich webstránka stekovics.at. 36 hektárov pôdy, prehliadky, spracovanie, výrobky... a ešte stále sme neskončili! Erich Stekovics totiž o svojich milovaných rajčinách dokonca napísal i knihu...

Krátka reportáž rakúskej televízie ORF


Inovatívne poľnohospodárstvo po slovensky?

Tak, teraz si chvíľku vydýchneme a nájdeme si čas na zamyslenie sa – dá sa to v susednom Rakúsku, prečo by sa to teda nedalo u nás? Mnohí z nás podobne ako Erich tiež zdedili polia po starých rodičoch. Čo je s nimi? Sú prenajaté v správach družstiev na už spomínanú neestetickú masovú produkciu. Čo tak chopiť sa príležitosti? Veď ako je vidieť, mať pole nemusí znamenať iba sadiť, žať a predávať. Kreatívne poľnohospodárstvo, to sú desiatky spôsobov, ako z jedného poľa vyťažiť oveľa viac, než je bežne zaužívané. Je to najmä pridaná hodnota, vzdelávanie verejnosti, kvalita výrobkov a v neposlednom rade oduševnené a krásne podnikanie, ktoré sa vo svete len tak nevidí...

 

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky