Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.44) – Rajčinové kráľovstvo

Ak sa povie moderné podnikanie, mnohých určite napadne najmä IT sféra, dizajn či výskum. Nemusí to však byť nutne pravidlom. Moderný a skutočne oduševnený podnikateľ môže pokojne nosiť miesto obleku montérky a v jeho sídle sa celkom ľahko môže vznášať výrazná vôňa cesnaku. Zabudnite na predsudky a vstúpte s nami doslova na inovatívne pole... pole plné rajčín, lásky k originalite a podnikateľského umu.

Charizmatický znalec a jeho vášeň

V dnešnom nápade na podnikanie bude reč o mužovi, ktorý zo svojej vášne spravil veľký podnik dýchajúci jeho vlastnou charizmou. Jeho meno je Erich Stekovics (čítaj štékovič, pozn. red.) a sídlo jeho firmy nájdete v rakúskom kraji Burgenland. O tejto oblasti sa hovorí aj ako o Stredozemí srdca Európy, keďže tu býva viac ako 300 slnečných dní do roka. Podnik nesúci meno majiteľa sa nachádza konkrétne v mestečku Frauenkirchen a oblasť, do ktorej by sme ho mohli zaradiť, je poľnohospodárstvo. Nie však hocijaké. Ak vás práve napadli lány plné kukurice či ťažké kombajny, ste vedľa. Firma Stekovics je všetko iné, len nie klasická masová „veľkoprodukcia“ béčkových produktov.
Rok 2011 je už desiatym rokom podnikania Ericha Stekovicsa a vznikal ako potreba dopestovať si kvalitné potraviny, keďže na trhu ich nebolo. Zdedené pozemky rozhodli, a tak sa zrodilo rajčinové impérium. Na slnečných rakúskych poliach nájdete pod značkou Stekovics tisícky druhov rastlín a netradičné spôsoby pestovania. Okrem často i bizarných druhov rajčiakov (videli ste už napríklad štipľavé oranžové rajčiny o veľkosti 2 statných mužských pästí?) aj bazalku, čili papričky či rôzne druhy drobného ovocia (maliny, jahody, atď.). Za tým všetkým stojí vždy usmiaty a nesmierne srdečný Rakúšan, ktorý u seba vo firme zamestnáva ľudí až z troch krajín.

Článok pokračuje pod reklamou


Desiatky činností miesto jednej

Erich Stekovics je živým príkladom toho, čomu a hovorí premyslená podnikateľská taktika. Rakúsky „statkár“ totiž nie je činný len v jednej oblasti. Pestovanie rastlín, to je samozrejme gro. Preto i oblasť poľnohospodárstva. No vďaka šikovnej hlave sa aj táto jedna hlavná činnosť dá predať na niekoľko desiatok ďalších spôsobov. Príklad? Prehliadky po rajčinových poliach. Áno, čítate správne. Na prehliadku nemusíte ísť len do múzea, pokojne ju môžete absolvovať aj pri romantickom západe slnka na rakúskom poli. Povedie vás sám majiteľ osobne, ukáže vám desiatky najrôznejších i exotických odrôd paradajok, ktoré budete môcť ochutnať. Miestami zavtipkuje, rád odpovie na vaše otázky a hlavne nikdy sa neprestane usmievať a nezabúda na priazeň svojich zákazníkov. Hoci prehliadka stojí 45 € na osobu, bývajú všetky termíny vybookované za pár dní po štarte sezóny.
Ďalšími činnosťami a teda i generátormi príjmu do podniku sú spracovanie dopestovanej zeleniny a ovocia, predaj čerstvej zeleniny a predaj sadeníc na jar, ako aj predaj hotových výrobkov z dopestovaných plodín spojený s ochutnávkami. To všetko sprevádza účinná a cielená reklama, krásny čistý dizajn výrobkov a prirodzené PR. Viac informácií? Prezradí vám ich webstránka stekovics.at. 36 hektárov pôdy, prehliadky, spracovanie, výrobky... a ešte stále sme neskončili! Erich Stekovics totiž o svojich milovaných rajčinách dokonca napísal i knihu...

Krátka reportáž rakúskej televízie ORF


Inovatívne poľnohospodárstvo po slovensky?

Tak, teraz si chvíľku vydýchneme a nájdeme si čas na zamyslenie sa – dá sa to v susednom Rakúsku, prečo by sa to teda nedalo u nás? Mnohí z nás podobne ako Erich tiež zdedili polia po starých rodičoch. Čo je s nimi? Sú prenajaté v správach družstiev na už spomínanú neestetickú masovú produkciu. Čo tak chopiť sa príležitosti? Veď ako je vidieť, mať pole nemusí znamenať iba sadiť, žať a predávať. Kreatívne poľnohospodárstvo, to sú desiatky spôsobov, ako z jedného poľa vyťažiť oveľa viac, než je bežne zaužívané. Je to najmä pridaná hodnota, vzdelávanie verejnosti, kvalita výrobkov a v neposlednom rade oduševnené a krásne podnikanie, ktoré sa vo svete len tak nevidí...

 

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Študentská firma LIGO búra stereotypy: zubná pasta ako cukríky

Žiaci z Košíc vyrábajú inovatívnu zubnú pastu a patria medzi najlepšie európske študentské firmy. V čom sú výnimoční, ako oslovujú zákazníkov a koľkokrát museli „prehryznúť“ neúspech, kým našli správnu receptúru?

Inovatívne slúchadlá prispôsobujú zvuk každému používateľovi na mieru

Startup Nura ponúka slúchadlá, ktoré fungujú na základe špeciálnej lekárskej techniky. Nápad zaujal aj na crowdfundingovej platforme a získal najviac financií zo všetkých austrálskych kampaní.

So šetrením vody v domácnosti či vo firme pomáha tryska s netradičným dizajnom

Jednoduché riešenie zo Švédska má veľký dopad na udržateľnosť. Inovatívny nápad pomáha v boji proti plytvaniu vodou a šetrí aj peňaženky domácností, gastro prevádzok či ubytovacích zariadení.

Originálne prianie k sviatkom: správa vyrytá do zemiaku

Bežné odkazy či fotografie sa môžu stať výnimočnými – napríklad, keď sú vyryté do zemiaku. Ako môže takýto nápad zarábať a stať sa úspešným biznisom? Dokázala to firma Potato Parcel.
Videonávod podania návrhu na zápis údajov do obchodného registra

Ako zvládnete zápis do 30.9.2022 svojpomocne krok po kroku.

Zistiť viac
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky