Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.44) – Rajčinové kráľovstvo

Ak sa povie moderné podnikanie, mnohých určite napadne najmä IT sféra, dizajn či výskum. Nemusí to však byť nutne pravidlom. Moderný a skutočne oduševnený podnikateľ môže pokojne nosiť miesto obleku montérky a v jeho sídle sa celkom ľahko môže vznášať výrazná vôňa cesnaku. Zabudnite na predsudky a vstúpte s nami doslova na inovatívne pole... pole plné rajčín, lásky k originalite a podnikateľského umu.

Charizmatický znalec a jeho vášeň

V dnešnom nápade na podnikanie bude reč o mužovi, ktorý zo svojej vášne spravil veľký podnik dýchajúci jeho vlastnou charizmou. Jeho meno je Erich Stekovics (čítaj štékovič, pozn. red.) a sídlo jeho firmy nájdete v rakúskom kraji Burgenland. O tejto oblasti sa hovorí aj ako o Stredozemí srdca Európy, keďže tu býva viac ako 300 slnečných dní do roka. Podnik nesúci meno majiteľa sa nachádza konkrétne v mestečku Frauenkirchen a oblasť, do ktorej by sme ho mohli zaradiť, je poľnohospodárstvo. Nie však hocijaké. Ak vás práve napadli lány plné kukurice či ťažké kombajny, ste vedľa. Firma Stekovics je všetko iné, len nie klasická masová „veľkoprodukcia“ béčkových produktov.
Rok 2011 je už desiatym rokom podnikania Ericha Stekovicsa a vznikal ako potreba dopestovať si kvalitné potraviny, keďže na trhu ich nebolo. Zdedené pozemky rozhodli, a tak sa zrodilo rajčinové impérium. Na slnečných rakúskych poliach nájdete pod značkou Stekovics tisícky druhov rastlín a netradičné spôsoby pestovania. Okrem často i bizarných druhov rajčiakov (videli ste už napríklad štipľavé oranžové rajčiny o veľkosti 2 statných mužských pästí?) aj bazalku, čili papričky či rôzne druhy drobného ovocia (maliny, jahody, atď.). Za tým všetkým stojí vždy usmiaty a nesmierne srdečný Rakúšan, ktorý u seba vo firme zamestnáva ľudí až z troch krajín.

Článok pokračuje pod reklamou


Desiatky činností miesto jednej

Erich Stekovics je živým príkladom toho, čomu a hovorí premyslená podnikateľská taktika. Rakúsky „statkár“ totiž nie je činný len v jednej oblasti. Pestovanie rastlín, to je samozrejme gro. Preto i oblasť poľnohospodárstva. No vďaka šikovnej hlave sa aj táto jedna hlavná činnosť dá predať na niekoľko desiatok ďalších spôsobov. Príklad? Prehliadky po rajčinových poliach. Áno, čítate správne. Na prehliadku nemusíte ísť len do múzea, pokojne ju môžete absolvovať aj pri romantickom západe slnka na rakúskom poli. Povedie vás sám majiteľ osobne, ukáže vám desiatky najrôznejších i exotických odrôd paradajok, ktoré budete môcť ochutnať. Miestami zavtipkuje, rád odpovie na vaše otázky a hlavne nikdy sa neprestane usmievať a nezabúda na priazeň svojich zákazníkov. Hoci prehliadka stojí 45 € na osobu, bývajú všetky termíny vybookované za pár dní po štarte sezóny.
Ďalšími činnosťami a teda i generátormi príjmu do podniku sú spracovanie dopestovanej zeleniny a ovocia, predaj čerstvej zeleniny a predaj sadeníc na jar, ako aj predaj hotových výrobkov z dopestovaných plodín spojený s ochutnávkami. To všetko sprevádza účinná a cielená reklama, krásny čistý dizajn výrobkov a prirodzené PR. Viac informácií? Prezradí vám ich webstránka stekovics.at. 36 hektárov pôdy, prehliadky, spracovanie, výrobky... a ešte stále sme neskončili! Erich Stekovics totiž o svojich milovaných rajčinách dokonca napísal i knihu...

Krátka reportáž rakúskej televízie ORF


Inovatívne poľnohospodárstvo po slovensky?

Tak, teraz si chvíľku vydýchneme a nájdeme si čas na zamyslenie sa – dá sa to v susednom Rakúsku, prečo by sa to teda nedalo u nás? Mnohí z nás podobne ako Erich tiež zdedili polia po starých rodičoch. Čo je s nimi? Sú prenajaté v správach družstiev na už spomínanú neestetickú masovú produkciu. Čo tak chopiť sa príležitosti? Veď ako je vidieť, mať pole nemusí znamenať iba sadiť, žať a predávať. Kreatívne poľnohospodárstvo, to sú desiatky spôsobov, ako z jedného poľa vyťažiť oveľa viac, než je bežne zaužívané. Je to najmä pridaná hodnota, vzdelávanie verejnosti, kvalita výrobkov a v neposlednom rade oduševnené a krásne podnikanie, ktoré sa vo svete len tak nevidí...

 

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ekologické projekty hýbu aj slovenským podnikateľským prostredím

Že sa oplatí myslieť na ekológiu aj v biznise, dokazujú viaceré úspešné projekty. Aké inovácie vymysleli slovenskí podnikatelia a akú podporu môžu zelené podniky získať?

Nápady na podnikanie: inšpirácia zo zahraničia

Riešenie problémov spočíva často v jednoduchých inováciách. Inšpirujte sa podnikateľskými nápadmi, ktoré si na trhu našli svoje miesto aj zákazníkov.

Ako chrániť životné prostredie? Jedlé slamky ako jedno z riešení

Ako eliminovať množstvo slamiek, ktoré často končia v prírode? Úspešné podnikateľské nápady prišli s riešením, slamka sa dá napríklad zjesť.

Ako bojovať proti škodcom bez chémie? Zatočí s nimi hydina

Jednoduchý nápad sa stal úspešným biznisom. Prenájom kačíc sa postará o zárobok ich majiteľke, zákazníkom zasa o ekologické odstránenie škodcov zo záhrady.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky