Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.102) – Aj žena na bicykli môže byť sexy

Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.102) – Aj žena na bicykli môže byť sexy

Po dlhšej dobe sa opäť vraciame k seriálu o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch, teraz už k občasníku. Stále sa však vynárajú nové, zaujímavé nápady a bola by veľká škoda ich nespracovať. Ten dnešný sa týka pomaly prichádzajúcej jari. Hoci už za sebou máme prvý jarný deň, zima sa stále drží zubami nechtami. Keď sa však oteplí, pomaly sa na cestách začnú objavovať bicykle. A spolu s nimi aj ženy na bicykloch...

Nechcela vyzerať ako mužský cyklo pretekár

Dnešný príbeh sa začína v americkom meste Seattle a bude nás ním sprevádzať dáma menom Ann DeOtte. Keď sa prisťahovala do Seattlu, chcela chodiť na bicykli, no znamenalo to pre ňu kúpiť si prilbu, neestetickú „cestársku“ vestu a cyklistické nohavice, pretože v sukni to na bicykli moc nejde. Potom sa na istý čas vybrala do Európy a na našom milom kontinente sa jej zdalo veľmi prekvapivé, že ľudia môžu na bicykli jazdiť aj v „civilnom“ oblečení. Zvlášť ženy.

Článok pokračuje pod reklamou

Po návrate domov sa jej stala ešte jedna pomerne bežná príhoda. Počas cesty domov jeden večer poriadne zmokla. A čo urobí zmoknutý cyklista? Sadne za počítač a začne na internete hľadať pršiplášť. Ann však nenašla žiadny podľa svojich predstáv, a práve tu sa začína rozmotávať klbko príbehu cyklistickej módnej značky menom Iva Jean. Ann popri zamestnaní začala vymýšľať dizajn prvého pršiplášťa. Cieľ bol jasný – musí mať tvar ponča (či stanu), teda by mal zakryť aj ruky a nohy, no zároveň musí vyzerať štýlovo a byť variabilný. Myšlienka sa zrodila, no k realizácii bolo ešte ďaleko...


Od nákresu k sériovej výrobe za 2 roky

Ann DeOtte sa svojím návrhom začala intenzívnejšie zaoberať v roku 2009. S celkovým vytvorením prvého prototypu jej pomohla kamarátka dizajnérka Katie Walag. Potom začala Ann robiť prieskum trhu dodávateľov a sondovať, či by pršiplášte mohla vyrábať v USA, alebo ešte lepšie priamo v Seattli. Potrebovala dodávateľa látky, krajčírsku dielňu, distribučnú sieť, fotografa na kampaň a množstvo ďalších vecí. Ako kapitál jej slúžili vlastné úspory a počas rozbehu projektu bola stále zamestnaná. Nezabudla ani na poriadny biznis plán.
Jej prieskum prebiehal hlavne online. Skontaktovala sa s niekoľkými ďalšími nezávislými dizajnérmi a požiadala ich o radu. Tí ju presmerovali na ďalších a ďalších dôležitých ľudí, až sa napokon dostala do Ateliéru Verdigris. Majiteľky tohto ateliéru pomohli Ann vďaka dôkladnej znalosti odevného priemyslu s prevedením prototypu do sériovej výroby. Kým sa dial tento proces, mladá Američanka zatiaľ pracovala aj na tvorbe e-shopu a právnej úprave predaja (dodacie podmienky, reklamácie, atď.), aby všetko pôsobilo maximálne profesionálne. Zároveň sa dohodla na predaji aj s niekoľkými sieťami športových potrieb. V auguste 2011 sa pršiplášť konečne dostal k prvým zákazníkom. A keď získal ocenenie Fashion Grand Prize Winner, spustila sa lavína mediálneho záujmu.
To však stále nie je všetko. Keďže Ann mala stále svoj sen o sexy a štýlovom oblečení pre ženy cyklistky, pokračovala vo vývoji. Tak vznikli prototypy obojstrannej reflexnej vesty (ktorá chvalabohu nemá s tou cestárskou nič spoločné), dôvtipnej sukne, ktorá sa pri bicyklovaní „zväčší“ a imidžových blúzok, ktoré tiež myslia na komfort pri bicyklovaní, no zároveň sa pokojne hodia aj váženej pani právničke do kancelárie. Na všetko toto bol potrebný kapitál, ktorý ale značka rýchlo získala cez Kickstarter. Viac vám o tom povie video nižšie...video prezentácia značky Iva Jean na portáli Kickstarter


Netradičné odevy po našom?

Príbeh Ann je krásny a nasledovania hodný hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je jej trpezlivosť a výdrž. Mnohí slovenskí „podnikatelia“ očakávajú, že deň po zápise do Obchodného registra im pred dverami bude stáť Mercedes. Omyl. K takémuto úspechu sa treba dopracovať a Ann to dokázala.
Po tom, čo zmokla na bicykli, mohla pokojne zamknúť svojho tátoša do pivnice, nadávať ako ¾ zvyšku populácie a ďalej chodiť MHD, na ktorú by nadávala tiež. No ona urobila presný opak – problém vzala ako príležitosť a keď na trhu nenašla nič, čo by ju adekvátne ochránilo pred dažďom, vytvorila to sama. Postupne, popri zamestnaní, pomaly, z vlastných úspor a hlavne do detailov, profesionálne a po poriadnom prieskume trhu. Nezabudla ani na biznis plán a svoje pôvodné zamestnanie opustila až vtedy, keď firma reálne predávala. Nikde nie je napísané, že toto je zaručený návod na úspech, no ide určite o ukážkový príklad pekného organického rastu, ktorý by mohol veľmi ľahko fungovať aj v našich končinách.
Takže... keď nabudúce „zmoknete“, skúste popremýšľať, čo vám tým osud chcel povedať, a či to náhodou nie je námet na úspešné podnikanie.

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Ivica Ďuricová

Freelance copywriterka, pre ktorú je písanie vášňou a povolaním zároveň. Je spoluautorkou článkov o inšpirácii v podnikaní a publikácií 99 Inšpiratívnych podnikateľských nápadov a 49 hrdiniek slovenského biznisu.


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.