Inovatívne slúchadlá prispôsobujú zvuk každému používateľovi na mieru

Startup Nura ponúka slúchadlá, ktoré fungujú na základe špeciálnej lekárskej techniky. Nápad zaujal aj na crowdfundingovej platforme a získal najviac financií zo všetkých austrálskych kampaní.

Rovnako ako môže každý človek vnímať individuálne farby, to isté platí aj pri zvukoch a hudbe. Hoci viac osôb počúva tú istú pieseň, každá z nich ju počuje inak. V roku 2016 sa tejto téme začali venovať elektrotechnik Dragan Petrovic a lekár Luke Campbell. Obaja mali radi hudbu, preto sa rozhodli spojiť svoje odborné znalosti v oblasti inžinierstva, akustiky, biológie a sluchovej vedy a vytvoriť produkt Nuraphone, ktorý umožňuje vnímať zvuky novým spôsobom.

Zariadenie vytvára jedinečnú „mapu sluchu“

Nuraphone prehráva poslucháčovi do ucha škálu tónov a následne meria veľmi slabý zvuk, ktorý ucho poslucháča vydáva ako odpoveď na tieto tóny – ide o tzv. otoakustickú emisiu. Tento malý signál vibruje ušným bubienkom, premieňa ho v reproduktore slúchadla a následne zvuk prehráva naspäť do ucha. Daný zvuk je asi 10 000-krát menší ako pôvodný tón.

Vo vracajúcej sa zvukovej vlne sú zakódované informácie o tom, ako dobre poslucháč počul predošlý zvuk. Na detekciu tejto zvukovej vlny Nuraphone používa mimoriadne citlivý mikrofón a na vytvorenie profilu používateľa zasa slúži zabudovaný systém. Pomocou špeciálnej technológie slúchadlá analyzujú každého používateľa a na základe jeho schopnosti počuť upravujú nastavenia zvuku. Všetko sa to deje automaticky v priebehu asi 60 sekúnd. Toto nastavenie zahŕňa veľa vysokých tónov a zvukových výpadkov, vďaka čomu sa vytvorí jedinečná „mapa“ sluchu.

Keď Nuraphone vytvorí sluchový profil konkrétneho používateľa, zvukovo prispôsobuje hudbu tak, aby zodpovedala jeho načúvaciemu systému. Po prispôsobení môže z prehrávača počúvať svoju obľúbenú hudbu v ohromujúcich detailoch.

Produkt Nuraphone navyše ponúka presnú úroveň výšok aj basov, ktoré uši poslucháčov príjmu najlepšie. Cieľom novej technológie je ponúknuť lepší zážitok z počúvania ako poskytujú bežné slúchadlá.

Cena unikátnych slúchadiel je približne 399 eur, pričom je možné zadovážiť si ich aj v kompaktnejších verziách NuraLoop, NuraTrue alebo NuraBuds. Ich cena je približne o 100 až 150 eur nižšia ako cena pôvodného variantu. Batéria vydrží šestnásť hodín a len za desať minút sa dokáže nabiť na dve hodiny hrania.

Štyri druhy unikátnych slúchadiel. Zdroj: nuraphone.com
Štyri druhy unikátnych slúchadiel. Zdroj: nuraphone.com

Úspech vďaka kampani na Kickstarteri či presťahovaniu sa do Číny

Dragan, Luke a ich tím sa po úvodných diskusiách napokon presťahovali do Číny, aby sa zúčastnili akcelerátora. Mesto Šen-čen, do ktorého sa presunuli, je totiž miestom, kde sa vyrába svetová elektronika. Čokoľvek súvisiace s hardvérom sa tam dá vyrobiť veľmi rýchlo. V polovici roka 2016 taktiež spustili kampaň na crowdfundingovom portáli Kickstarter, prostredníctvom ktorej získali približne 1,5 milióna eur. Ich nápad získal najviac finančných prostriedkov v histórii austrálskych crowdfundingových kampaní. Neskôr sa spoločnosti podarilo získať aj kapitál od investorov vo výške 5,1 milióna eur.

Firma si získala klientov v Amerike, Európe aj Ázii. Bezdrôtovú verziu NuraLoop využívajú aj celebrity, ako napríklad americký spevák Stevie Wonder či taliansky tenorista Andrea Bocelli.

Zdroje: nuraphone.com, smartcompany.com.au, trendingtopics.at, startupfounders.com.au

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


So šetrením vody v domácnosti či vo firme pomáha tryska s netradičným dizajnom

Jednoduché riešenie zo Švédska má veľký dopad na udržateľnosť. Inovatívny nápad pomáha v boji proti plytvaniu vodou a šetrí aj peňaženky domácností, gastro prevádzok či ubytovacích zariadení.

Originálne prianie k sviatkom: správa vyrytá do zemiaku

Bežné odkazy či fotografie sa môžu stať výnimočnými – napríklad, keď sú vyryté do zemiaku. Ako môže takýto nápad zarábať a stať sa úspešným biznisom? Dokázala to firma Potato Parcel.

Originálne (nielen vianočné) darčeky: kreatívne nápady slovenských a českých podnikateľov

Obdarovať blízkeho „netuctovým“ darčekom pomáhajú kreatívni podnikatelia. Čo pripravili pre zákazníkov, ktorí hľadajú niečo originálne?

Mikulášske prekvapenie od inovatívnej čokolatiérky: rozprávkové lízanky na stromoch

Janka Sebíňová deťom spríjemnila tohtoročného Mikuláša – čokoládové lízanky vďaka nej „rástli“ na stromoch. Inšpiratívny nápad IT-čkárky, ktorá sa rozhodla tešiť ľudí originálnymi sladkosťami.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky