Zbierky na Ukrajinu: oficiálne organizácie, kam možno bezpečne prispieť

Pomôcť utečencom z Ukrajiny možno prostredníctvom rôznych humanitárnych zbierok. Treba však dať pozor na tie falošné. Prinášame preto zoznam niektorých overených organizácií a oficiálnych zbierok.

S rozpútanou vojnou na Ukrajine sa mnoho ľudí ocitlo zo dňa na deň v núdzi. Celý svet sa snaží pomôcť, ako len môže, rôzne organizácie preto začali iniciovať zbierky, prostredníctvom ktorých môžu fyzické osoby aj firmy pomôcť vojnovým utečencom - či už finančným príspevkom, alebo materiálnymi darmi.

Aj v dobe vojny sa však môžu nájsť podvodníci, ktorí chcú zarobiť na ľudskom nešťastí, treba si preto dávať pozor na to, či ide o overenú zbierku. Môžu sa totiž vyskytovať falošné zbierky, ktorých tvorcovia striehnu najmä na sociálnych sieťach. Ich iniciátormi môžu byť neznáme či pochybné stránky, alebo nedôveryhodné falošné profily oficiálnych organizácií.

Ako podporiť Ukrajinu a nenaletieť podvodníkom?

Ak chce firma alebo súkromná osoba pomôcť Ukrajine, no chce si byť istá, že jej peniaze poputujú správnym smerom, je možné obrátiť sa priamo na niektorú z oficiálnych organizácií a overených zbierok. O ktoré napríklad ide?

Človek v ohrození

Organizácia pôsobí na Ukrajine už dlhodobo. Ako uvádzajú na svojej webovej stránke, vyzbierané dary budú použité na pomoc obetiam ozbrojeného konfliktu, tým, ktorí opúšťajú svoje domovy. Zabezpečia im pitnú vodu, jedlo, psychosociálnu podporu či bezpečné ubytovanie. Prispieť je možné finančne (jednorazovo alebo pravidelne) – darovať možno napr. 15 €, 35 €, 75 € alebo vlastnú sumu.

Nadácia Integra

Ako sa uvádza na webovej stránke nadácie, na Ukrajine pomáha zriadiť dočasné útočisko blízko Kyjeva, v Poľsku zasa zabezpečuje ubytovanie a stravu a na Slovensku hľadá možnosti na pomoc pre utečencov. Prioritne sa snažia zabezpečiť stravu a ubytovanie. Prispieť možno jednorazovo alebo pravidelne, sumami napr. 30 €, 60 €, 100 € alebo vlastnou sumou.

Kto pomôže Ukrajine

Peniaze z tejto výzvy budú použité na podporu Ukrajiniek a Ukrajincov v ohrození – zabezpečenie potravinových balíčkov s múkou, olejom, soľou, cukrom či hygienické balíčky s plienkami, mydlom a pod. Taktiež na lieky, zdravotnícke potreby, pitnú vodu, drevo na kúrenie. S pomocou odborníkov taktiež pomáhajú deťom zabudnúť na hrôzy vojny a vyrovnať sa s traumou. Tým, ktorí prišli na územie Slovenska, pomôžu zabezpečiť základné životné potreby, právnu a psychologickú pomoc, asistenciu pri integrácii na pracovný trh a pod.

Slovenská katolícka charita

Aj v tomto prípade je možné prispieť finančne, zvoliť si možno medzi jednorazovými a mesačnými platbami a zaplatiť kartou online/bankovým prevodom. Prípadne je možné zaslať vlastnú sumu na číslo účtu, ktoré charita uvádza na svojej webovej stránke. Výnos bude použitý na pomoc ľuďom v oblasti konfliktu - stravu, ubytovanie, zabezpečenie základných potrieb v spolupráci s ukrajinskou charitou a lokálnou Caritas Donetsk, či na poskytnutie urgentnej pomoci ľuďom z Ukrajiny, ktorí prichádzajú do našej krajiny.

Článok pokračuje pod reklamou

Slovenský Červený kríž

Pracovníci aj dobrovoľníci SČK na hraniciach s Ukrajinou poskytujú prvú pomoc, asistujú v prípade potreby prepravy imobilných ľudí, poskytnú aj Pátraciu službu pre rodiny, ak stratia kontakt s blízkymi. Darovať je možné jednorazovo alebo mesačne buď desiatky eur, alebo vlastnú sumu, taktiež kartou online alebo bankovým prevodom.

Svetielko pomoci

Finančne možno podporiť snahu pomôcť ukrajinským deťom s onkologickou chorobou, ktoré sa prídu liečiť na Oddelenie detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Pomoc bude zameraná na zabezpečenie bezplatnej prepravy na liečbu a z liečby, ubytovanie pre rodiny, poskytnutie prostriedkov na zabezpečenie stravy, hygienických potrieb a oblečenia, no tiež sociálnu a psychologickú pomoc a tlmočenie.

Úsmev ako dar

Organizácia sa zamerala na matky s deťmi a seniorov, ktorí čakajú na druhej strane hranice v ťažkých podmienkach. Peniaze použijú na úhradu energií, liekov, zdravotných pomôcok alebo lekárskych úkonov.

Post Bellum

Spolu s českým Post Bellum využijú príspevky ľudí na nákup nepriestrelných viest, prilieb, obranných pomôcok a špecifického zdravotného materiálu. Darovať možno rôzne sumy formou online platby alebo bankovým prevodom.

Donio

Zapojiť do dobročinných zbierok sa môžu aj firmy, napríklad vytvorením dobročinnej výzvy a prispením jednej veľkej čiastky alebo dorovnaním každej sumy. Založiť si takúto kampaň je možné bezplatne napr. na stránke donio.sk.

Medzi ďalšie spoľahlivé organizácie, ktoré zbierajú financie na podporu Ukrajiny, patria

 • Unicef
 • Magna
 • Berkat
 • SME SPOLU
 • Depaul Slovensko
 • ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi
 • ICEJ
 • Saleziáni don Bosca
 • Evanjelická cirkev augsburského vyznania
 • Army SOS
 • Ukrajinský Červený kríž

Ak medzi uvedenými zbierkami a organizáciami nie je taká, o ktorej viete, že je spoľahlivá, prosíme, kontaktujte nás.

Podvodníci zneužívajú situáciu - ako sa vyhnúť podvodu?

Spoločnosť ESET na svojej stránke upozorňuje, že jej výskumníci zaznamenali množstvo webových stránok, ktoré sa snažia zneužiť situáciu a žiadajú od ľudí peniaze pod zámienkou charitatívnej pomoci Ukrajine. Spoločnosť upozorňuje, že si treba dávať na domény, ako:

 • help-for-ukraine[.]eu
 • tokenukraine[.]com
 • supportukraine[.]today
 • ukrainecharity[.]gives
 • ukrainesolidarity[.]org
 • ukraine-solidarity[.]com
 • saveukraine[.]today
Prečítajte si tiež

Odborníci z firmy ESET taktiež odporúčajú zvoliť známe a overené humanitárne organizácie, darovať peniaze prostredníctvom oficiálnej webovej stránky organizácie, neklikať na odkazy a nesťahovať prílohy v nevyžiadaných e-mailoch. 

Zdroje: webové stránky organizácií, darujme.sk, bezpecnenanete.eset.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny aj v roku 2024

Vláda SR v stredu 6.12.2023 schválila predĺženie poskytovania príspevku za ubytovanie obyvateľov Ukrajiny, ktorí odišli pred vojnovým konfliktom. Ako sa menia sumy?

Príspevok za ubytovanie odídenca: zmeny od 1. 10. 2022

Vláda schválila zvýšenie príspevkov za ubytovanie odídencov a predĺžila aj obdobie ich poskytovania. Ako sa menia sumy, dokedy o príspevok možno žiadať a ako je to v prípade podnikateľov?

Zdaňovanie príjmov Ukrajincov na Slovensku

Aké sú daňové podmienky pre pobyt Ukrajincov na Slovensku? Ako by mali platiť dane z príjmov ukrajinskí podnikatelia podľa súčasnej legislatívy?

Podpora zamestnania od ÚPSVR: financie (nielen) pre odídencov

Ústredie práce pomáha získať zamestnanie utečencom a spúšťa projekt Pomáhame odídencom. Príspevky však môžu získať aj zamestnávatelia a v rámci ďalších projektov aj slovenskí zamestnanci. Prehľad v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky