Zakladateľský rozpočet (checklist)

Zostavovanie zakladateľského rozpočtu je pre začínajúceho podnikateľa často prvou úlohu z oblasti riadenia a plánovania financií, ktorej musí čeliť. Na rad prichádza až vtedy, keď má podnikateľ ujasnené otázky týkajúce sa budúceho podnikania (pozná oblasť, v ktorej chce podnikať; ovláda základné legislatívne normy z danej oblasti podnikania; dokáže zhruba odhadnúť svoje odbytové možnosti, pozná približne výšku nákladov). Interaktívny nástroj, ktorý sme pre vás pripravili, vám pomôže naplánovať počiatočnú fázu financovania podnikania. Do šablóny môžete zadávať konkrétne hodnoty, prípadne aj písať.

Základnou otázkou zakladateľského rozpočtu je určenie výšky potrebných zdrojov financovania. Potreba zdrojov financovania vychádza z predpokladaných kapitálových výdavkov na zabezpečenie dlhodobých aktív (budov, hál, strojového vybavenia, kancelárskej techniky, automobilov a podobne). Túto časť rozpočtu možno vyčísliť pomerne presne.

Ďalšou zložkou, na ktorú nemožno zabudnúť, sú výdavky na obežné aktíva (ide najmä o zásoby materiálu a surovín, polotovary, obchodný tovar a podobne). Podnikateľ musí byť taktiež pripravený na počiatočnú fázu „hladu“, v ktorej spoločnosť síce bude fungovať, avšak nebude mať zaistený príliv peňažných prostriedkov, pretože od okamihu výroby/nákupu do doby úhrady prvých faktúr od zákazníkov uplynie určitá doba, počas ktorej musí uhrádzať energie, mzdy pracovníkov, odvody za zamestnancov, nájomné, úroky z úverov a celý rad ďalších nákladov.

Šablóna, ktorú sme pripravili, poslúži na orientáciu začínajúceho podnikateľa o celkovej potrebe finančných prostriedkov na rozbeh podnikania najmä v oblasti obchodu.

Zakladateľský rozpočet na stiahnutie.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Dotácie na energie: firmy získajú kompenzácie za prvý kvartál 2023

O kompenzácie vysokých cien elektriny a plynu za január už môžu podnikatelia žiadať, dotáciu dostanú aj za ďalšie mesiace. Aké sú podmienky a ako postupovať?

Inflácia a jej vývoj: indexy spotrebiteľských cien za rok 2022

Čo všetko v uplynulom roku ovplyvnilo rast inflácie, kedy naposledy bola miera inflácie vyššia a o koľko vlani stúpli ceny potravín či bývania?

Pomoc pre domácnosti s vysokými cenami energií: vláda predstavila plán na rok 2023

Vláda predstavila pomoc pre domácnosti počas energetickej krízy. Koľko ľudia zaplatia za elektrinu či plyn v budúcom roku?

Vysoké ceny energií: novela zákona o dotáciách a riešenie pre energeticky náročné podniky

Tripartita sa dohodla na pomoci energeticky náročným podnikom vo výške 40 mil. eur. Schválený bol aj legislatívny rámec pre dotácie pre ostatné podniky.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky