Plán peňažných tokov (checklist)

Tok hotovosti je pre podnikateľa často dôležitejší ako ziskovosť. Pokiaľ podnik minie všetky peniaze, je bezprostredne ohrozená jeho existencia. Tok hotovosti je považovaný za najpresnejší indikátor úspešnosti malých a stredných podnikov, najmä v prvotných fázach a vo fázach rýchleho rastu podnikania. Plán peňažných tokov/likvidity (angl. cash flow) sleduje príjmy a výdavky tak, ako do firmy skutočne prichádzajú a zase odchádzajú. Do interaktívnej šablóny môžete zadávať konkrétne hodnoty a okrem operatívneho riadenia ju môžete použiť aj pri tvorbe podnikateľského plánu.

Plán peňažných tokov (likvidity) 

na strane príjmov sa zaznamenáva skutočný príjem vrátane dane z pridanej hodnoty (naša šablóna od tejto skutočnosti abstrahuje). Na stranu výdavkov zapisujeme všetky platby za firemné náklady v momente, v ktorom opúšťajú náš bankový účet taktiež vrátane dane z pridanej hodnoty. Tieto toky môžeme sledovať denne, týždenne, mesačne, štvrťročne aj ročne, periodicita závisí od účelu, pre ktorý výkaz pripravujeme.

Plán peňažných tokov (likvidity) sa začína začiatočným stavom účtu, ktorý máte k určitému momentu v banke a v pokladni k dispozícii. K tomuto začiatočnému stavu pripočítame všetky príjmy a odpočítame všetky výdavky za časovú jednotku, pre ktorú tok hotovosti zostavujeme. Môže to byť deň, týžden, mesiac, rok a podobne. Po zrátaní týchto položiek dostaneme hotovosť na konci obdobia, ktorá je zároveň začiatočným stavom hotovosti pre ďalšie obdobie. Toto sčítavanie možno robiť aj ručne, najčastejšie sa však používa prostredie programu Microsoft Excel. Takisto je možné využiť špecializovaný softvér. Dokázať spočítať tri položky dokáže aj druhák na základnej škole, skutočná náročnosť zostavovania plánu peňažných tokov je v správnom odhade kľúčových predpokladov. Patria medzi ne odpovede na tieto otázky:

  • Aké budú objemy predaja v jednotlivých obdobiach?
  • Ako rýchlo budú tržby pripísané na náš účet?
  • Budeme poskytovať nejaké zľavy?
  • Aké budú celkové náklady v jednotlivých obdobiach?
  • Čo sa stane, keď niektorý z predchádzajúcich predpokladov nevyjde, aké riešenie máme v zálohe?
  • Budem potrebovať ďalšie finančné prostriedky, ktoré dnes ešte nemám k dispozícii?

Stiahnuť interaktívnu šablónu - plán peňažných tokov

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Tvorba cien a zľavy: kedy a v akej výške ich dávať

Kedy využívať zľavy, o koľko je potrebné navýšiť predaj pri zľave z cien, ak nechce firma prerobiť a aké sú alternatívy k poskytnutiu zľavy?

Žiadosť o dotácie na energie: postup a časté chyby

Ako vyplniť formulár žiadosti o dotácie na elektrinu či plyn za prvý kvartál 2023 a na čo dať pozor, aby sa nepredlžoval proces schválenia a vyplatenia pomoci?

Zastropovanie distribučných poplatkov za elektrinu od 1.5.2023

Vláda schválila maximálnu výšku distribučných poplatkov za dodávku elektriny pre všetkých odberateľov, teda aj pre firmy. V akej výške budú jednotlivé tarify od mája?

Cenová politika: aké metódy používať pri tvorbe ceny?

Každý podnikateľ rieši základnú dilemu – za akú cenu má predávať svoje produkty. Začiatočníkom v podnikaní sme pripravili prehľad stratégií, ako možno pristupovať k tvorbe cien.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky