Martin Zahuranec: Baví ma, že tvorím hodnotu, ktorú si iní volia dobrovoľne

Martin Zahuranec vytvoril internetový obchod Eyerim, ktorý má globálne ambície v odvetví dizajnérskych okuliarov.

Martin Zahuranec má len 25 rokov, ale už toho stihol viac než dosť. Precestoval 37 krajín, z toho žil a pracoval v troch: Rakúsku, Malajzii a Vietname. Napriek tomu tvrdí, že si na Slovensku neuvedomujeme všetku krásu, ktorú tu máme. Martin má v súčasnosti pod palcom dynamicky sa rozvíjajúci eshop Eyerim. Na eshope si zákazníci môžu objednať z viac ako 20 000 dizajnérskych slnečných, dioptrických aj lyžiarskych okuliarov od viac ako 50 značiek. Internetový obchod založil v máji 2015 s Yamassan, bývalou kolegyňou z e-commerce firmy v Malajzii, v ktorej obaja pôsobili.

Eyerim je dnes lokalizovaný do 14 jazykov (vrátane švédčiny, gréčtiny alebo portugalčiny), má 14 zamestnancov a globálne ambície. Martin prijal naše pozvanie na rozhovor a povedal nám nielen o plánoch do budúcna, či o motivácii podnikať, ale tiež o svojom pohľade na podnikateľské prostredie na Slovensku.

Aké boli začiatky Eyerimu? Mali ste už od začiatku víziu globálneho eshopu? Ako sa vám podarilo presvedčiť prvých výrobcov alebo dodávateľov okuliarov, aby s vami začali spolupracovať?

Pred investíciou som každé ráno vstával o piatej a vo viedenskej pekárni piekol chlieb.

Vtedy sme si to naplno neuvedomovali, no pozrúc sa späť, boli začiatky ťažké. Štyria sme žili v jeden a pol izbovom byte a museli sa držať optimisticky naladení napriek tomu, že každý z nás do projektu vrazil svoje celoživotné úspory a budúcnosť nebola v žiadnom smere istá. Pred investíciou som každé ráno vstával o piatej a vo viedenskej pekárni piekol chlieb. Pracovný deň sa začínal po návrate o jedenástej a zriedka končil pred polnocou.

Štartovali sme realisticky - s plánom medzinárodným, nie globálnym. Web sme spustili v siedmych krajinách, primárne pre Dánsko a Švédsko. Škandinávia je dodnes náš najsilnejší región. Dodávateľov sme poznali z predchádzajúceho projektu. Blízky vzťah bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sme sa rozhodli do toho ísť.

Nedávno ste dostali od Neulogy Ventures investíciu, ktorá vám mala pomôcť preraziť na európskom a následne globálnom trhu. Ako sa aktuálne eyerimu darí a aké máte najbližšie plány?

Expanzie zatiaľ máme viac ako dosť, najbližšie mesiace plánujeme predovšetkým testovať a optimalizovať.

Darí sa skvelo, rozhodne sa nenudíme. Minulý mesiac sme spúšťali web v štyroch nových krajinách, kde si aktuálne získavame prvých zákazníkov. Expanzie zatiaľ máme viac ako dosť, najbližšie mesiace plánujeme predovšetkým testovať a optimalizovať. Navyše, stojíme na prahu prvej zimnej sezóny a udržať si tempo medzimesačného rastu bude skutočná skúška ohňom.

Čítal som Váš názor, že eshopov s optikou sú na internete síce desiatky, drvivá väčšina z nich ale vyzerá podobne fádne. Eyerim sa snaží byť zákazníkovi bližšie prostredníctvom pravidelných blogov či spolupráce so športovcami. Akú úlohu prisudzujete vytváraniu komunity okolo eshopu či značky?

V Eyerime sme si uvedomovali od počiatku, že odlíšiť sa a ponúknuť pútavý príbeh, je kľúčové. Teší nás, že všetko úsilie investované do identity, dizajnu a online partnerstiev prináša výsledky. Po roku a pol fungovania u nás každý desiaty zákazník nakupuje opakovane.

Mohli by ste čitateľom podnikajte.sk priblížiť, aký príbeh sa spája s Eyerimom a tri najdôležitejšie výhody alebo prednosti, ktoré máte oproti konkurencii?

Najdôležitejšie je žiaden príbeh nefabrikovať. Komunikujeme to, kým sme - mladý entuziastický tím, ktorý dbá na detaily a spokojnosť zákazníka bez toho, aby sme hore-dole pobehovali v košeliach. Zdieľame momenty z kancelárie, podujatia, ktoré sme sponzorovali a spokojnosť ľudí, s ktorými sa nám skvelo spolupracuje - našu eyerim family.

Najdôležitejšie je žiaden príbeh nefabrikovať.

Pre kúpu okuliarov nie sme zďaleka jedinou voľbou. Za náš hlavný produkt a nástroj pre odlíšenie preto považujeme web. Ten neustále zlepšujeme, aby bol nákup intuitívny a rýchly. Ku tomu sa pridáva poštovné zdarma na každý produkt, záruka vrátenia do 30 dní bez otázok a vlastná dvojročná záruka.

Ponúkate celoeurópske doručenie zdarma, čo je v dnešných podmienkach pomerne unikát - ak sa mýlim, opravte ma. Čo Vás viedlo k tomuto kroku a považujete v dnešnom e-commerce poštovné zdarma za nevyhnutnosť po obchodnej stránke?

Myslím, že na pomery západného e-commerce je doručenie zdarma už podštandard, ktorý sa s rastom počtu ľudí nakupujúcich online bude posúvať smerom ku doručeniu v deň objednávky a neustále ďalej.

Samozrejme, nevyhnutnosťou to nie je, v hre je mnoho faktorov, predovšetkým cena produktu a jeho unikátnosť. V našom prípade free shipping za nevyhnutnosť považujem.

Čo vás pri podnikaní ženie dopredu?

Dôležitým faktorom je pre mňa i pocit, že tvorím hodnotu, ktorú si iní volia dobrovoľne a nie som niekým, kto žije z práce iných.

To je veľmi filozofická otázka, na ktorú sa dá pozrieť z mnohých uhlov, najlepšie by sa asi odpovedalo pri pive. Predovšetkým je to voľnosť organizovať si prácu a život podľa svojho presvedčenia a každodenná nevyspytateľnosť, ktorá vyžaduje byť neustále aktívny. Dôležitým faktorom je pre mňa i pocit, že tvorím hodnotu, ktorú si iní volia dobrovoľne a nie som niekým, kto žije z práce iných.

Váš tím má síce 14 členov, ale tí sú roztrúsení po celom svete. Aké ťažké je manažovať ľudí v rôznych krajinách a časových pásmach a aký nástroj používate pri riadení projektov?

Vo firmách, v ktorých boli kľúčové tímy častokrát v pásmach vzdialených i osem hodín som pracoval od svojho prvého zamestnania, príde mi to prirodzené. Používam email a telefón. Pri nástrojoch ako Asana, Slack alebo Basecamp ľudia zvyčajne stratia viac času tvorbou a organizovaním ticketov, ako skutočnou prácou.

Čo najlepšie funguje pri motivovaní zamestnancov? Beriete nejaký ohľad na lokálne špecifiká alebo zvyklosti v rozdielnych štátoch?

Možnosť pracovať v mladom, medzinárodnom, anglicky hovoriacom tíme bez akýchkoľvek C-niečo-O alebo zoznamov korporátnych hodnôt. Autonómia pri rozhodovaní a voľnosť realizovať vlastné nápady. Lokálne špecifiká sú pre nás dôležité v ohľade na zákazníka, v rámci tímu sme všetci na jednej lodi, bez ohľadu na národnosť.

Článok pokračuje pod reklamou

Tvrdíte, že každý, kto chce začať podnikať, by si mal predstaviť najhoršiu možnú alternatívu, ktorá sa mu môže stať a vynásobiť si ju troma. Je to naozaj realita?

To bolo myslené po stránke finančnej. Ak sa chystáte spúšťať svoj projekt, vytvorte si čo možno najdetailnejší konzervatívny budget. Realita skončí trojnásobkom. Pre časové plánovanie by som tento multiplikátor nastavil na 2x. Ak odhadujete, že budete spúšťať o tri mesiace, nebude to pravdepodobne skôr, ako šesť.

Na stránkach Eyerimu som našiel informáciu, o tom, že ste sa pridali k iniciatíve Nepracujeme pre štát, ktorá kritizuje neefektívne fungovanie štátnej správy a množstvo byrokracie, ktorá podnikateľov zväzuje. Za akú veľkú prekážku považujete slovenskú byrokraciu pri podnikaní?

Som liberál, zástanca rakúskej ekonomickej školy a voľného trhu. Absurdná mi príde už len samotná myšlienka, že ľudia, ktorí nikdy žiadne pracovné miesto nevytvorili, mi pod vedením učňovkára s podvodným titulom majú diktovať, ako pracovné miesta tvoriť alebo že mi ľudia, ktorí nikdy nič nepredali, majú diktovať, ako predávať.

Odhliadnuc od teórií a presvedčení, situácia je skutočne neúnosná. Ak by s nami akýkoľvek partner spolupracoval z desiatich percent tak neefektívne alebo v roku 2016 vyžadoval komunikáciu poštou, okamžite ukončíme spoluprácu. So štátom to však nie je možné, nakoľko si každý manier vynucuje z pozície sily. Na námety našich skúsenosti so získavaním licencií a povolení, opakovaným predkladaním totožných informácií, no predovšetkým osemmesačnej snahe dostať na Slovensko našu iránsku kolegyňu by sa mohol natočiť celovečerný film. Len neviem, či by to bol horor alebo komédia.

Najsmutnejší je však fakt, že podmienky na podnikanie sa neustále zhoršujú. Miliarda (tisíc miliónov) eur minutých na elektronizáciu štátnej správy nepriniesla ani minimálne zlepšenie. K tomu od roku 2011 zaviedla vláda 21 nových daní a odvodov.

Presuňme sa k inej téme. Začínajúcim podnikateľom radíte, aby sa nebáli expandovať do zahraničia, no pritom mysleli na skutočnosť, že úspech neprichádza jednoducho a rýchlo, ale je skôr výsledkom dlhodobej prípravy na úspech a práce. Čo podľa Vás pomôže najviac začínajúcemu podnikateľovi?

Podstatné je reálne niečo skúsiť. A keď má nápad gule, prečo ho obmedzovať na Slovensko?

Začínajúcim podnikateľom sa nesnažím radiť, zďaleka sa necítim v pozícii, aby som kohokoľvek poučoval. Môj názor je, že je nezmyslom hľadať návod na úspech v biznis knihách, mentoroch, startupistických prednáškach a článkoch o “desiatich tajných návykoch úspešných”.

Podstatné je reálne niečo skúsiť. A keď má nápad gule, prečo ho obmedzovať na Slovensko?

Veľa podnikateľov nemyslí na to, ako rýchlo sa mení svet, v ktorom žijeme a zabúda na nutnosť sa vzdelávať. Ako sa vzdelávate Vy?

Najmä čítaním a cestovaním, do ktorého vrážam drvivú väčšinu úspor a voľného času. Do tretice od iných. Myslím si, že každý je priemerom piatich ľudí, s ktorými trávi najviac času, preto si priateľov vyberám opatrne.

Aké máte plány s rozvojom eshopu do budúcnosti?

Na tanieri máme momentálne naložených 15 krajín. V najbližších mesiacoch budeme z každého trhu žmýkať maximum. V dlhodobom horizonte pokukujeme za hranice EU.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky