Aj v povinnej byrokracii možno nájsť pridanú hodnotu – Katarína Szilágyiová

Aj v povinnej byrokracii možno nájsť pridanú hodnotu – Katarína Szilágyiová
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Impulzom pre ňu bola novela zákona, dnes úspešne podniká v oblasti poskytovania povinnej zdravotnej služby.

Mladé dievča s jemne pôsobiacim zjavom by ste zaradili skôr medzi študentov než do konkurenčného sveta podnikateľov. Keď s vyznamenaním končila štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, už presne vedela, ktorým smerom sa chce ďalej uberať. Dnes s celoslovenskou pôsobnosťou podniká v oblasti pracovnej zdravotnej služby (PZS). „Výber práve tejto oblasti ovplyvnili predovšetkým tri veci. A to môj záujem o otázky vplyvu pracovného prostredia na zdravie, pracovná príležitosť ešte počas vysokoškolského štúdia v jednej z pracovných zdravotných služieb a odborná prax na Oddelení preventívneho pracovného lekárstva Regionálneho úradu verejného zdravotníctva,“ vysvetľuje Katarína Szilágyiová dôvody, prečo sa rozhodla podnikať v menej tradičnom odvetví. Hoci si mohla vybrať trvalý pracovný pomer u niektorého z poskytovateľov pracovnej zdravotnej služby, z dôvodu sebarealizácie a časovej slobody sa rozhodla pre vlastný biznis.

Prvého zázaníka získala cez referenciu

K vybudovaniu klientskej základne mladej verejnej zdravotníčky pomohla okrem odborných vedomostí a skúsenosti aj novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia z roku 2014. Tá všetkým podnikateľom udáva povinnosť zabezpečiť svojim zamestnancom zdravotný dohľad zavedením pracovnej zdravotnej služby. „Prvého zákazníka som získala cez referenciu od mojej dobrej kamarátky. V tom čase som ešte pracovala na plný úväzok ako konzultant podnikových informačných systémov a s poskytovaním služieb pracovnej zdravotnej služby som začala už popri práci. Prvý spokojný zákazník ma odporučil ďalším a počet klientov sa mi neustále rozrastal. Pre mňa to bol impulz naplno podnikať v oblasti pracovnej zdravotnej služby,“ vracia sa Katka v spomienkach k prvým zákazníkom. „Na začiatku podnikania pre mňa osobne bolo najťažšie neustále vkladanie úsilia a energie do rozvoja začínajúceho biznisu, pričom výsledky neboli vidieť hneď, ako som očakávala a dostavili sa až s odstupom času,“ prezrádza viac o najväčších výzvach pri budovaní úspešného biznisu. Vďaka vytrvalosti a pribúdajúcim obchodom sa približne po roku fungovania Kataríne investované prostriedky začali vracať a jej podnikanie sa stalo rentabilným.

Choroba z povolania

Sympatická Košičanka tak našla záľubu i profesijné uplatnenie v sprostredkovávaní plnenia zákonnej povinnosti, ktorej primárnym účelom je predchádzanie tzv. chorobám z povolania a iným poškodeniam zdravia. Mladá podnikateľka však tvrdí, že hoci mnohí zamestnávatelia vnímajú pracovnú zdravotnú službu ako povinnú byrokraciu, je v jej poskytovaní možné nájsť aj pridanú hodnotu. „Svojim klientom sa okrem zákonných povinnosti snažím poskytnúť navyše aj informácie o tom, ako pracovné prostredie môže pozitívne vplývať na výkon ich zamestnancov a prispieť tak k zvýšeniu zisku firmy. Zvládnutie tejto problematiky môže byť jednou z výhod v dnešnej vysoko konkurenčnej globalizovanej ekonomike,“ myslí si Katarína, ktorá sa k svojim zákazníkom vždy snaží byť ústretová a úprimná, pričom si potrpí aj na neustále vzdelávanie sa a rozširovanie obzorov. Pokiaľ ide o plány do budúcna, aj na tomto poli má jasno: „Mojím ďalším cieľom je poskytovať ešte viac informácii ohľadom vplyvu práce na zdravie zamestnancov a ich produktivitu a tiež zvyšovať pokrytie poskytovania mojich služieb na území celého Slovenska.“ Aby jej podnikanie napredovalo rýchlejšie, stala sa mladá Košičanka nedávno členkou Združenia mladých podnikateľov Slovenska, v ktorom vidí ideálnu platformu na výmenu skúseností z oblasti podnikania.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Záťažové prikrývky Nidū: z riešenia zdravotného problému úspešný biznis

Skúsenosť so záťažovými prikrývkami Andreja Bobáka presvedčila, aby s nimi podnikal. Ako si firma získava zákazníkov a prečo sa Nidū napriek globálnemu potenciálu zatiaľ nepredáva aj v zahraničí?

Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Digitalizácia a efektívna správa členského vďaka nápadu mladého podnikateľa

Mário Potoček prišiel s inovatívnym riešením, ktorým zaujal aj v podnikateľskej súťaži. Aký problém rieši, vďaka čomu sa jeho zamestnanci tešia do práce a ako funguje predaj cez obchodných zástupcov?

Originalita a remeselná výroba: Oprendekovci našli recept, ako sa odlíšiť od konkurencie

Gabriel sa v zahraničí inšpiroval, vrátil sa a spolu s bratom začal podnikať. Ako sa rozhodli odlíšiť od konkurencie, ako sa vynašli, keď im chýbali financie a na čo by mali myslieť všetci „začiatočníci“?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky