Francúz založil v Bratislave galériu s manželkiným menom. Radí Slovákom, ako investovať do umenia

Francúzskeho obchodníka Emiliena Grivelu a ruskú maliarku Viktoriu Skityba spojila láska k umeniu. Na Slovensku otvorili Viktoria’s Gallery, ktorá vystavuje diela Pabla Picassa či Andyho Warhola.

Majiteľ bratislavskej Viktoria’s Gallery Emilien Grivel sa narodil vo Francúzsku. Umenie mu bolo blízke odmalička. Aj preto sa rozhodol študovať krajinnú architektúru najskôr vo Francúzsku, neskôr v susednom Švajčiarsku.

Počas návštev výstav a vernisáží objavil v sebe vášeň pre výtvarné umenie a rozhodol sa venovať zberateľstvu. O pár rokov neskôr si vďaka úspešným švajčiarskym zberateľom prehĺbil vedomosti a začal spolupracovať s veľkými inštitúciami a bankovými spoločnosťami ako investičný poradca a manažér zbierok.

Dnes je tomu už štrnásť rokov, odkedy sa venuje trhu s umením v súkromných zbierkach. „Za ten čas som sa naučil chápať záujmy zberateľov umenia, ale tiež vedieť, ako budovať zbierku s chuťou a hlbším zmyslom,“ hovorí Emilien Grivel, ktorý je majiteľom viac ako 130 umeleckých diel z povojnového obdobia, impresionizmu a súčasného umenia. Má portfólio klientov z celého sveta a manažuje viac ako 2000 umeleckých diel.

Galéria Francúza a Rusky na Slovensku

Emilien Grivel pôsobil ako zberateľ umenia dlhé roky v rodnom Francúzku aj vo Švajčiarsku. Slovensko navštívil prvýkrát v roku 2014 spolu s manželkou počas svadobnej cesty. S Ruskou Viktoriou Skitybou sa zoznámil vo Švajčiarsku, kde študovala hotelový management. Emilien už vtedy pracoval ako umelecký poradca, obchodník s umením a mal na starosti vytváranie a spravovanie kolekcií.

Emilien Grivel s manželkou Viktoriou Skityba. Zdroj: Viktoria’s Gallery
Emilien Grivel s manželkou Viktoriou Skityba. Zdroj: Viktoria’s Gallery

Myšlienka otvoriť galériu v centre Bratislavy sa podľa jeho slov zrodila z vášne dvoch milovníkov umenia, maliara a poradcu. „Rozhodli sme sa zrealizovať náš projekt v Bratislave, pretože toto hlavné mesto je v plnom rozvoji. Súčasne sa nachádza v blízkosti Viedne, Prahy a Budapešti,“ vysvetľuje Emilien Grivel.

Bratislava nie je podľa neho miestom, v ktorom by sa mal človek zastaviť len na niekoľko dní. „Objavili sme v ňom malý poklad. Málokde na svete nájdete tak vyrovnane koncentrované a pritom malebné mesto.“

Na presťahovanie zo západnej Európy na Slovensko mali však manželia aj osobné dôvody. „Manželkina rodina žije vyše deväť rokov v Bratislave a keď Viktórii diagnostikovali sklerózu multiplex, chcel som jej vytvoriť čo najlepšie rodinné zázemie,“ dopĺňa Emilien Grivel.

Viktoria’s Gallery má meno po manželke Viktórii

Priestory galérie sa nachádzajú v centre hlavného mesta na Hurbanovej ulici a nesú meno po Emilienovej manželke. Unikátom galérie sú nielen samotné diela, ale najmä fakt, že všetky exponáty sú na predaj.

Viktoria Skityba pri maľbe. Zdroj: Viktoria’s Gallery
Viktoria Skityba pri maľbe. Zdroj: Viktoria’s Gallery

Stála expozícia pozostáva zo súkromnej zbierky E. Grivela a maliarskej tvorby jeho manželky. Hoci majiteľ obľubuje impresionistický štýl, verí, že pre správne fungovanie galérie je nevyhnutné ponúkať rôzne druhy diel.

Momentálne je galéria rozdelená do troch častí podľa žánrov. Priestor tvorí veľká otvorená sála v prednej časti a tri menšie a jedna veľká výstavná miestnosť. Hlavná sála prezentuje autorov súčasného domáceho aj zahraničného umenia.

Prenájom obrazov a profesionálne poradenstvo

Prečítajte si tiež

Okrem predaja a nákupu umeleckých diel ponúka Viktorias Gallery aj ich prenájom pre firmy či súkromných odberateľov na rôzne príležitosti. Obdivovateľom zároveň poskytuje aj profesionálne služby, medzi ktoré patrí výskum a analýza, riadenie nákupu a spravovanie kolekcie. „Spolupráca s profesionálnym poradcom poskytuje mnoho výhod a pomáha predchádzať finančne náročným chybám pri akvizícii a predaji umeleckých diel,“ hovorí asistentka Viktorias Gallery, Silvia Litva Polák.

Umenie ako top investícia

Trh s umením je podľa galerijnej asistentky Silvie Litva Polák v dnešnej dobe významnou súčasťou investícií, nielen pre elitu. „Umenie na rozdiel od pomalého trhu patrí medzi najvyhľadávanejšie investície.“

Aj z toho dôvodu odporúča mať najmenej 5 % až 10 % aktív v umeleckých dielach. Faktom je, že trh s umením za desať rokov produkuje vysoké rastové výsledky a stal sa prvou investičnou pozíciou s vysokým bohatstvom.

Investície do umenia sa však podľa Silvie Litva Polák javia ako elitárske a komplikované. „Svet umenia je uzavreté prostredie a len málokto požiada o radu, aby čo najlepšie investoval.“ Na druhej strane, investície do umenia nie sú žiadnou výnimkou, pretože rovnako ako akákoľvek investícia do nehnuteľnosti, nesú časť svojho rizika.

Herečka Lucia Hurajová pred kolekciou Andyho Warhola. Zdroj: Viktoria’s Gallery
Herečka Lucia Hurajová pred kolekciou Andyho Warhola. Zdroj: Viktoria’s Gallery

Emilien Grivel je zberateľom umenia už od momentu, keď mal dostatok financií na jeho kúpu. V rámci zbierky vlastní 130 umeleckých diel v rôznych cenách, ktoré však nekupuje podľa hodnoty, ale podľa emócie, ktoré v ňom vzbudzujú. „Niektorí investujú do nehnuteľností, iní do hodiniek. Ja oceňujem umenie, ktoré je veľmi zaujímavým trhom už dvadsať rokov,“ hovorí Grivel.  

Popri predaji aj expertíza

V oblasti trhu s umeleckými dielami je dôležitý ich finančný odhad. A to jednak pre poistnú zmluvu v domácnosti, ale aj pre prípadný budúci predaj. Služby galérie zahŕňajú odhad diel na základe vizuálnej stránky či už osobne alebo na základe fotografií a dokumentov. V prípade, že je posúdenie diela zložité, postupuje sa na základe sofistikovanejšej písomnej expertízy.

Budova galérie zvonku. Zdroj: Viktoria’s Gallery
Budova galérie zvonku. Zdroj: Viktoria’s Gallery

Služby finančného odhadu využívajú majitelia umeleckých diel z osobných zbierok, prípadne zbierok nadobudnutých dedičstvom. Záujem o umenie na Slovensku stúpa a s ním aj nadšenie pre objavovanie nových služieb.

Okrem jednorazového odhadu umeleckého diela ponúka galéria možnosť využiť členské predplatné v klube Viktória a získať tak službu „concierce“. V preklade ide o spravovanie umeleckej zbierky v zmysle prepravy, vystavenia, uskladnenia či nainštalovania umeleckého diela.

Prečítajte si tiež

Ďalšou atraktívnou službou je prenájom umeleckých diel na spoločenskú udalosť alebo na dočasnú výzdobu priestorov.

Zvedaví a nadšení Slováci

Po rokoch strávených vo Francúzsku a Švajčiarsku odporúča Grivel investovať do umenia z celého sveta. Pred pár rokmi mu Bratislava otvorila  nové možnosti realizácie a za pol roka od otvorenia galérie mu priniesla významné postavenie v hlavnom centre.

Emilien Grivel za šesť mesiacov fungovania galérie ešte nedokáže odhadnúť slovenský trh, no v otázke vzťahu Slovákov k umeniu má jasno. Vyzdvihuje najmä ich zvedavosť a nadšenie pre objavovanie neznámych štýlov a nových umelcov. „Je pre mňa potešením stretnúť slovenskú klientelu a objaviť ich preferencie, ale aj dať možnosť objavovať medzinárodných umelcov v centre hlavného mesta.“

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky