Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky v roku 2020 - checklist

Aké dátumy sú pri daňovom bonuse na zaplatené úroky z hypotéky dôležité? Ako požiadať o potvrdenie o zaplatených úrokoch a ako vám ho banka doručí? Pomôžte si naším prehľadným checklistom.

Čo je dôležité pri uplatnení daňového bonusu na úroky z hypotéky

Podanie žiadosti

Ku dňu podania žiadosti o úver musíte mať najmenej 18 rokov a najviac 35 rokov. Podmienka musí byť splnená žiadateľom a taktiež spolužiadateľom (ak je).

Podpis zmluvy

Ak ste podpísali zmluvu o úvere v roku 2018 váš priemerný hrubý príjem za rok 2017 nesmel presiahnuť sumu 1240,20 €, ak je na zmluve viac spoludlžníkov, váš spoločný priemerný hrubý mesačný príjem nesmie presiahnuť sumu 2480,40 €.

Ak ste podpísali zmluvu o úvere v roku 2019 váš priemerný hrubý príjem za rok 2018 nesmel presiahnuť sumu 1316,90 €, ak je na zmluve viac spoludlžníkov, váš spoločný priemerný hrubý mesačný príjem nesmie presiahnuť sumu 2633,80 €.

Úročenie úveru

Daňový bonus si môžete uplatniť počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich rokov, a to od mesiaca, v ktorom sa začalo úročenie úveru na bývanie.

V prvom roku máte nárok na alikvotnú časť daňového bonusu. Týka sa to taktiež aj posledného roku.

Uplatnenie daňového bonusu

Daňový bonus na zaplatené úroky si môžete uplatniť iba ako hlavný dlžník, spoludlžník túto možnosť nemá. Podmienky musia splniť ale všetci účastníci úverového vzťahu ku dňu podania žiadosti (vek) a ku dňu uzavretia zmluvy (príjem) o úvere na bývanie. Nasledujúce štyri roky podmienky spĺňať nemusíte.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako požiadate a ako získate potvrdenie o zaplatených úrokoch na účely uplatnenia daňového bonusu v roku 2020?

V tabuľke si nájdite svoju banku a odkontrolujte či vám banka potvrdenie poslala, resp. neposlala na nesprávnu korešpondenčnú adresu.

Banka Žiadosť Potvrdenie
ČSOB Banka -- Banka posielala automaticky počas januára na adresu klienta.
UniCredit Bank "UHYPO“ Banka posielala potvrdenie automaticky do 31.1.2020 na adresu klienta.
"HYPO INVEST“ - na pobočke Banka posiela potvrdenie do 30 dní na adresu klienta.
Tatra banka na pobočke alebo cez službu „Dialóg“ Banka vydá potvrdenie na mieste, ak to nebude možné vloží ho do Internetbankingu alebo ho pošle na adresu klienta.
Prima banka -- Banka posielala automaticky 15.1. na adresu klienta.
OTP Banka na pobočke Banka vydá potvrdenie do 30 dní – zašle alebo vystaví na osobné prevzatie.
VÚB banka -- Banka posielala automaticky do Internetbankingu.
Poštová banka -- Banka posielala automaticky na adresu klienta.
mBank na pobočke Banka posiela potvrdenie do 30 dní na adresu klienta.
Slovenská sporiteľna -- Banka posielala automaticky 15.1. na adresu klienta.

Stiahnite si celý checklist vo formáte PDF a ak máte akékoľvek otázky, opýtať sa ma môžete aj prostredníctvom kontaktného formulára.  

Ďalšie informácie o daňovom bonuse na zaplatené úroky z hypotéky v roku 2020 sa dozviete v článku Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky v roku 2020.


Poradenstvo v oblasti financií

Ak máte otázky k aktuálnej téme článku alebo potrebujete poradiť v oblasti poistenia, úverov alebo sporenia/investovania, neváhajte sa na nás obrátiť. Pomohli sme už desiatkam spokojných klientov.

Kliknutím na tlačidlo ODOSLAŤ súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je spoločnosť SMORON & CO. s.r.o., IČO: 52588076. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.  


Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Preddavky na daň z príjmov počas pandémie – ako dorovnať rozdiel?

Počas pandémie môžu platiť daňovníci preddavky na daň z príjmov v nižšej výške. Ako vysporiadajú rozdiel po podaní daňového priznania za rok 2019, vznikne im nedoplatok?

Barterové obchody – účtovanie a zdaňovanie

Čo je to barterový obchod a ako sa o ňom účtuje? Platí sa z barterového obchodu daň z príjmov a DPH a je vôbec potrebné vystaviť pri takejto zámene účtovný doklad? Odpovede a praktické príklady.

Preddavky na podiel na zisku – môže si ich majiteľ vyplácať?

Podiel na zisku sa v obchodných spoločnostiach vypláca až po skončení roka. Je možné však vyplatiť preddavky (zálohu) na podiel na zisku (tzv. dividendu) už počas roka?

Zdaňovanie príjmov z predaja hnuteľných vecí

Kedy uvádza fyzická osoba (podnikateľ či nepodnikateľ) príjmy z predaja auta, počítača, či z predaja iných hnuteľných vecí v daňovom priznaní? A aké výdavky si môže uplatniť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky