Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky v roku 2020 - checklist

Aké dátumy sú pri daňovom bonuse na zaplatené úroky z hypotéky dôležité? Ako požiadať o potvrdenie o zaplatených úrokoch a ako vám ho banka doručí? Pomôžte si naším prehľadným checklistom.

Čo je dôležité pri uplatnení daňového bonusu na úroky z hypotéky

Podanie žiadosti

Ku dňu podania žiadosti o úver musíte mať najmenej 18 rokov a najviac 35 rokov. Podmienka musí byť splnená žiadateľom a taktiež spolužiadateľom (ak je).

Podpis zmluvy

Ak ste podpísali zmluvu o úvere v roku 2018 váš priemerný hrubý príjem za rok 2017 nesmel presiahnuť sumu 1240,20 €, ak je na zmluve viac spoludlžníkov, váš spoločný priemerný hrubý mesačný príjem nesmie presiahnuť sumu 2480,40 €.

Ak ste podpísali zmluvu o úvere v roku 2019 váš priemerný hrubý príjem za rok 2018 nesmel presiahnuť sumu 1316,90 €, ak je na zmluve viac spoludlžníkov, váš spoločný priemerný hrubý mesačný príjem nesmie presiahnuť sumu 2633,80 €.

Úročenie úveru

Daňový bonus si môžete uplatniť počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich rokov, a to od mesiaca, v ktorom sa začalo úročenie úveru na bývanie.

Pozrite si tiež

V prvom roku máte nárok na alikvotnú časť daňového bonusu. Týka sa to taktiež aj posledného roku.

Uplatnenie daňového bonusu

Daňový bonus na zaplatené úroky si môžete uplatniť iba ako hlavný dlžník, spoludlžník túto možnosť nemá. Podmienky musia splniť ale všetci účastníci úverového vzťahu ku dňu podania žiadosti (vek) a ku dňu uzavretia zmluvy (príjem) o úvere na bývanie. Nasledujúce štyri roky podmienky spĺňať nemusíte.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako požiadate a ako získate potvrdenie o zaplatených úrokoch na účely uplatnenia daňového bonusu v roku 2020?

V tabuľke si nájdite svoju banku a odkontrolujte či vám banka potvrdenie poslala, resp. neposlala na nesprávnu korešpondenčnú adresu.

Banka Žiadosť Potvrdenie
ČSOB Banka -- Banka posielala automaticky počas januára na adresu klienta.
UniCredit Bank "UHYPO“ Banka posielala potvrdenie automaticky do 31.1.2020 na adresu klienta.
"HYPO INVEST“ - na pobočke Banka posiela potvrdenie do 30 dní na adresu klienta.
Tatra banka na pobočke alebo cez službu „Dialóg“ Banka vydá potvrdenie na mieste, ak to nebude možné vloží ho do Internetbankingu alebo ho pošle na adresu klienta.
Prima banka -- Banka posielala automaticky 15.1. na adresu klienta.
OTP Banka na pobočke Banka vydá potvrdenie do 30 dní – zašle alebo vystaví na osobné prevzatie.
VÚB banka -- Banka posielala automaticky do Internetbankingu.
Poštová banka -- Banka posielala automaticky na adresu klienta.
mBank na pobočke Banka posiela potvrdenie do 30 dní na adresu klienta.
Slovenská sporiteľna -- Banka posielala automaticky 15.1. na adresu klienta.

Stiahnite si celý checklist vo formáte PDF a ak máte akékoľvek otázky, opýtať sa ma môžete aj prostredníctvom kontaktného formulára.  

Ďalšie informácie o daňovom bonuse na zaplatené úroky z hypotéky v roku 2020 sa dozviete v článku Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky v roku 2020.


Poradenstvo v oblasti financií

Ak máte otázky k aktuálnej téme článku alebo potrebujete poradiť v oblasti poistenia, úverov alebo sporenia/investovania, neváhajte sa na nás obrátiť. Pomohli sme už desiatkam spokojných klientov.

Kliknutím na tlačidlo ODOSLAŤ súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je spoločnosť SMORON & CO. s.r.o., IČO: 52588076. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.  


Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Rodinná kalkulačka: nástroj na výpočet daňového bonusu či prídavku na dieťa

Ministerstvo financií pripravilo kalkulačku štátnej rodinnej pomoci. Čo všetko si v nej možno vypočítať a na aké dávky majú nárok rodičia od roku 2023?

Kúpa bytu na firmu – výhody a riziká

Aké sú výhody a riziká kúpy bytu na firmu? Ako je potrebné postupovať z hľadiska účtovníctva a dane z príjmov? Kedy (ne)vzniká nárok na odpočet DPH pri kúpe bytu?

Daňové výdavky a evidencia pri prenájme nehnuteľnosti

Ako sa uplatňujú daňové výdavky pri prenájme nehnuteľnosti a ako čo má obsahovať daňová evidencia v prípade dosahovania príjmov z prenájmu?

Novela zákona o dani z príjmov od roku 2023 a 2024 (plánované zmeny)

Aké zmeny sa navrhujú v zákone o dani z príjmov od roku 2023 a neskôr? Plánované zmeny ovplyvnia aj pravidlá transferového oceňovania, uplatňovania úrokových nákladov a iné.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky