Dopad covidu na firmy: ponaučenia z koronakrízy v oblasti HR

Globálna pandémia priniesla v oblasti HR niekoľko výrazných trendov, ktoré sa budú v budúcnosti pravdepodobne prehlbovať. Pozrite sa, ktoré to sú.

Vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, trvalo len niekoľko mesiacov, kým zmenil svet. Globálna pandémia prinútila mnoho spoločností, aby si prakticky cez noc osvojili nové spôsoby práce. Firmy boli nútené naučiť sa fungovať na diaľku, reorganizovať pracovné tímy či pripraviť plány na krízový režim. Ktoré z týchto zmien pretrvajú natrvalo a ako bude vyzerať svet práce po COVID-19?

Práca z domu je nová norma

Jedným z dôsledkov pandémie koronavírusu bude rozšírenie fenoménu home office. Strach zo šíriaceho sa ochorenia prinútil firmy, aby zaviedli povinnosť pracovať z domova. Napriek tomu, že sa veci postupne vracajú k normálu, mnoho spoločností si uvedomilo, že tento spôsob práce je v mnohom efektívnejší a medzi zamestnancami mimoriadne obľúbený.

Potrebujeme nové spôsoby motivovania ľudí

Ruka v ruke s rastom popularity home officov budú HR oddelenia nútené hľadať kreatívne spôsoby, ako ľudí motivovať pracovať aj na diaľku a viesť ich k väčšej samostatnosti a samoorganizovaniu. Na to ale zamestnanci potrebujú presne vedieť, čo sa od nich očakáva a čo všetko spadá do ich kompetencií. Pomôcť tak môže digitálna platforma, kde všetky tieto informácie nájdu.

Zároveň by zamestnávatelia mali hľadať cesty, ako pristúpiť k práci z domu pružnejšie alebo aspoň zatraktívniť svoje pracovné priestory tak, aby sa v nich ľudia cítili ako doma.

Firmy musia byť flexibilnejšie a agilnejšie

Koronakríza v plnej nahote ukázala aj to, ako rýchlo a do akej miery sú firmy schopné prispôsobiť sa náhlym zmenám. Opäť platí, že v biznise obstoja tí, ktorí budú na nové výzvy reagovať pružne.

Spoločnosti tak zrejme do budúcnosti budú musieť nahradiť súčasné rigidné organizačné štruktúry a zaviesť moderné agilné metódy riadenia. Pre HR oddelenia to bude znamenať aj to, že pri nábore nových talentov budú oveľa väčšmi musieť klásť dôraz na takzvané mäkké zručnosti (soft skills) a schopnosť rýchlo a pružne sa adaptovať na zmeny.

Technológie sú pre prežitie kľúčové

Nárazový presun pracovnej sily na home office preveril, ako dobre sú firmy a ich HR oddelenia vybavené z hľadiska technológie a virtuálnych procesov. Prakticky celá bežná agenda – od náboru pracovných síl cez koordináciu tímov až po meranie výkonnosti, sa jedným šmahom presunula do online prostredia.

Prečítajte si tiež

Pre firmy, ktoré do budúcnosti nechcú ostať nepripravené, to znamená potrebu stálej investície do HR technológie. A netýka sa to len recruitingu nových zamestnancov. Spoločnosti by mali myslieť úplne na všetko – od virtuálneho onboardingu, zdieľania dotazníkov a dokumentov až po pravidelné online školenia a kurzy.

Začnite s digitalizáciou HR

Dnes už vďaka moderným HR platformám ako YesElf môžete celý proces onboardingu preniesť aj do virtuálneho prostredia. Nováčikovia (aj skúsení zamestnanci) tak získajú online prístup k všetkým potrebným informáciám o firme a novej práci. Všetko na jednom mieste. Dostupné kedykoľvek a kdekoľvek.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Opatrenia platné od 18.10.2021: sumár pravidiel a rozdelenie okresov

Horšia pandemická situácia sa odzrkadlí aj na činnosti prevádzok najmä v bordových a čiernych okresoch. Za akých podmienok môžu fungovať reštaurácie, hotely či taxislužby?

Opatrenia platné od 11.10.2021: zmena vo vyhláškach pre prevádzky aj v povinnej karanténe

Ktoré prevádzky si nemusia vyberať režim (základ, OTP, očkovaní)? Kto nemusí ísť do karantény, aj keď je pozitívny? V článku prinášame prehľad zmien od 11.10.2021 aj nové rozdelenie okresov na COVID mape.

PCR a AG testy pre samoplatcov – kde sa objednať a koľko stoja?

Kde vám dnes spravia PCR či antigénový test? Prinášame vám prehľad odberných miest spolu s informáciou, koľko jednotlivé testy stoja a aká je doba čakania na výsledok.

Pandemická OČR: aké sú podmienky nároku pre rodičov školákov od septembra 2021?

Pandemické ošetrovné môžu naďalej poberať rodičia detí, ktoré sa učia online z dôvodu uzatvorenia triedy alebo školy. Aké sú špecifiká a čo v prípade zaočkovaných školákov?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky