PANDORA: skrinka plná klenotov

Príbeh spoločnosti PANDORA je čarovne krásny. Klenotníctvo dánskeho pôvodu pôsobí na trhu už vyše 30 rokov. S Pandorou si môžete poskladať vlastný príbeh... tak znie marketingová premisa Pera Enevoldsena, dánskeho výrobcu šperkov, ktorý stojí za zrodom jedného z troch najväčších klenotníctiev sveta.

Počiatky výroby

Predtým než vznikla PANDORA, bolo v Kodani v roku 1982 otvorené malé klenotníctvo. Per Enevoldsen so svojou manželkou Winnie vyrábali šperky na zákazku vo veľmi skromných podmienkach. Od začiatku podnikania cestoval Enevoldsen do Thajska, aby našiel nové trhy, na ktorých by predával svoje šperky a tiež nové výrobné možnosti a materiál. Vedel, že európsky trh je už šperkami nasýtený, ale napriek tomu vo svoje ručne vyrábané unikáty veril. Nakoniec si našiel svojich klientov aj na dánskom trhu a čoskoro začal záujem o jeho výrobky vzrastať. Maloobchodná výroba už nestačila pokryť dopyt, preto sa rozhodol prejsť na veľkoobchodnú výrobu.

V roku 1987 mala PANDORA za sebou už niekoľko úspešných rokov a predajné aktivity spoločnosti v sebe niesli prísľub narastajúcich ziskov. Spoločnosť sa presťahovala do väčších priestorov. Medzitým privítala aj prvého interného dizajnéra šperkov, ktorý po vstupe do firmy ihneď podnikol kroky ku kreovaniu vlastných, jedinečných šperkov. Práve vďaka novému prístupu dizajnéra k tvorbe a priaznivým výsledkom dovtedajšieho podnikania, sa Enevoldsen o dva roky neskôr rozhodol začať vyrábať v Thajsku. Veď krajinu už dobre poznal zo svojich predchádzajúcich obchodných ciest a v minulosti uvažoval nad tým, že otvorí výrobný závod práve v Thajsku.

Milénium a Charm Bracelet

V roku 2000 sa spoločnosť rozhodla vstúpiť na medzinárodný trh, aby však uspela v tvrdom konkurenčnom boji, musela prísť s niečím jedinečným. Náramok Charm Bracelet sa objavil najprv na dánskom trhu, kde ho zákazníci prijali s nadšením. Otázka znie, v čom bol koncept náramku taký jedinečný? Odpoveď pozná každý dnešný zákazník PANDORY. Poskytoval totiž možnosť utvoriť si svoj vlastný náramok za použitia strieborných, zlatých a sklených korálikov, ktoré mohol zákazník ľubovoľne vymieňať a tak neustále tvoriť nový šperk. Originálny nápad, ktorý poskytol zákazníčkam nevyčerpateľné možnosti a obchodníkovi bezodnú studňu plnú nápadov na nové prívesky, predznamenal obrovský nárast ziskov, ale hlavne, pozornosť investorov.

Vstup na zahraničný trh

Narastajúci dopyt po produkte iba podporil expanziu spoločnosti na medzinárodný trh. PANDORA vstúpila postupne na americký (2003), nemecký a austrálsky trh (2004). V nasledujúcich rokoch sa veľmi promptne premenila zo škandinávskej obchodnej platformy na medzinárodnú a podporila svoje podnikateľské aktivity rozsiahlou distribúciou a využitím silných výrobných možností v Thajsku. Zvyšovanie výrobnej kapacity viedlo k otvoreniu obrovského manufaktúrneho závodu v Thajsku v roku 2005. Dodnes tvorí základ centrálnej produkcie a infraštruktúry PANDORY. V auguste 2008 nasledovalo otvorenie druhého výrobného závodu a rok 2010 priniesol otvorenie tretieho a štvrtého závodu.

3. miesto hneď po Cartier a Tiffany

PANDORA sa stala jedným z troch najväčších výrobcov šperkov na svete a to vďaka jedinečnej koncepcii náramku, ktorá v roku 2000 poskytla zákazníkom možnosť vybrať si, ako bude ich šperk vyzerať a aké posolstvo ponesie. Príjmy spoločnosti sa zdvojnásobovali takmer každý rok. Pandora dosiahla na burze v Kodani v októbri 2010 štvrtý najväčší európsky nárast. Koncom roka 2010 už boli produkty PANDORA predávané v 55 krajinách sveta. Do konca roku vzrástli tržby o 92 % a hodnota firmy sa vyšplhala na 6,6 bilióna DKK. PANDORA dotvára trojicu najúspešnejších výrobcov klenotov sveta spolu s Compagnie Financiére Richemont's Cartier a Tiffany & Co.

Spoločnosť je unikátna a špecifická tým, že prevádzkuje a riadi vertikálne integrovaný obchodný model, čo znamená, že interne navrhované a vyrábané šperky sú globálne distribuované priamo na väčšie trhy. Šperky si dnes môžu zákazníci zakúpiť na viac než 10 300 predajných miestach a tiež v PANDORA obchodoch, ktorých je roztrúsených po celom svete približne 900.

Poslaním značky PANDORA je poskytnúť ženám univerzálnu kvalitu, ručne vyrobené, moderné a unikátne šperky, ktoré vyjadria individualitu. Práve myšlienka tvorby vlastného šperku spravila z malého klenotníctva lídra na trhu. Osud spoločnosti na burze je síce vrtkavý, avšak núdzu o zákazníka nemá. Možnosť vytvoriť si osobnú kolekciu príveskov, ktoré vypovedajú o dôležitých momentoch človeka, zabezpečuje firme zisky aj naďalej.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Kristína Trníková
Kristína Trníková

Mojím poslaním na webe podnikajte.sk je motivovať a inšpirovať Vás. Aby som to mohla robiť dobre a zodpovedne, ja sama potrebujem dostatok motivácie a inšpirácie. Tieto dve komodity ku mne prichádzajú prostredníctvom komunikácie všetkých druhov. Hľadám pre nás v mori informácií, myšlienok a obsahu to pravé!


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky