Synchronizácia mobilných zariadení a počítačov

Synchronizácia mobilných zariadení a počítačov
Milan Zmeko

Je študentom Aplikovanej informatiky na Fakulte Elektrotechniky a Informatiky Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave. Od svojich šestnástich rokov sa zúčastňuje rôznych medzinárodných konferencií a zároveň je autorom mnohých úspešných projektov. Svoju prácu považuje za svoj koníček.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Synchronizácia je zjednodušene povedané prepojenie všetkých používaných zariadení a zdieľanie dát. V praxi to znamená, že to čo je potrebné, je vždy na dosah ruky. Pozrite sa na niekoľko jednoduchých spôsobov, ako zariadenia zosynchronizovať.

Takmer všetci podnikatelia v súčasnosti majú smartfón, notebook či tablet. Každé z týchto zariadení vie ponúknuť niečo, v čom mu tie ostatné nemôžu konkurovať. Smartfón napríklad zabezpečuje prístup k e-mailom kedykoľvek a kdekoľvek alebo umožňuje rýchlo a jednoducho zdokumentovať projekt a ihneď ho odoslať. Tablet príde vhod na obchodnom stretnutí, kedy treba klientovi ukázať grafy, fotografie alebo prezentáciu. Notebook nie je síce natoľko prenosný, ale málokto by písal výročnú správu na tablete. Zariadení existuje množstvo, v každom sa nachádza niečo, čo potrebujeme. Avšak ako prinútiť tieto inteligentné zariadenia, aby medzi sebou spolupracovali?

Možností synchronizácie je hneď niekoľko. Záleží najmä na tom, pod akým operačným systémom dané zariadenie pracuje.

Smartfóny a tablety:

  • iOS (iPhone, iPad)
  • Android (takmer všetky ostatné)
  • Windows Phone (niektoré Nokie a HTC)

Toto sú aktuálni lídri na trhu s mobilnými zariadeniami, i keď Windows Phone nie je veľmi rozšírený. Čo sa týka počítačov, najčastejšie systémy sú:

  • MS Windows (väčšina počítačov)
  • OS X od Apple (MacBook, iMac, Mac Pro)

Ideálny stav je taký, v ktorom všetky zariadenia medzi sebou komunikujú a vymieňajú si informácie. V takom prípade nezáleží na tom, ktoré zariadenie máte práve pri sebe. V každom sú všetky potrebné dáta.

Synchronizácia iOS a OS X


Zariadenia s týmito operačnými systémami spolu komunikujú na veľmi dobrej úrovni. Oba systémy pochádzajú od Apple. Základným kameňom ich spolupráce je internetové úložisko – iCloud. Používať ho je možné už od iOS 5 (napr. iPhone 3GS). iCloud synchronizuje takmer všetko prostredníctvom internetu a v reálnom čase. O to, či budú aktualizované dokumenty na každom zariadení sa obávať netreba, to je iba zlomok z toho, čo vie ponúknuť. Dostupné sú služby ako iMessages či FaceTime, vďaka ktorým je možné komunikovať (správy, hovor, video) s každým, kto má iOS či OS X. Postará sa i o synchronizáciu kalendára, kontaktov, poznámok, pripomienok, dát z internetového prehliadača, fotiek, hudby či všetkých aplikácií. Ďalším veľkým benefitom je internetové úložisko. Možno ho použiť napríklad na fotografie alebo zálohovanie zariadení, čo príde vhod pri jeho výmene či poškodení. Zísť sa môže i služba Find My iPhone (Find My Mac), ktorá dokáže vystopovať a zablokovať ukradnuté či stratené zariadenie. Apple tento servis plánuje skvalitniť v aktualizácii iOS 8 a OS X Yosemite. Tieto aktualizácie napríklad umožnia telefonovať cez iPhone priamo z počítača alebo zodvihnúť hovor na ktoromkoľvek Apple zariadení.


Spojazdnenie je veľmi jednoduché. V nastaveniach zariadenia sa nachádza záložka iCloud, v ktorej je potrebné prihlásiť sa pomocou Apple ID, prideleného každému používateľovi. Ďalej sa už iba zvolia konkrétne služby, ktoré chceme využívať. V OS X je postup takmer identický. Synchronizovať je takto možné neobmedzené množstvo zariadení.

Vzájomná synchronizovanie Android zariadení

Pri operačnom systéme Android vzájomnú synchronizáciu dosiahneme pomerne jednoducho, za predpokladu, že použijeme Google Sync. Avšak nie každému toto riešenie vyhovuje. Našťastie na internete sa nachádza množstvo iných a kvalitných aplikácii.

Zaujímavou možnosťou je napríklad The Missing Sync for Android. Aplikácia je dostupná i na MS Windows a OS X. Synchronizácia prebieha cez Wi-Fi, Bluetooth alebo USB. Medzi týmito systémami je tak možné zdieľať kontakty, kalendár, poznámkový blok a pripomienky, dokumenty, dokonca i fotky a hudbu. Priamo vie spolupracovať s MS Outlook, MS Office a niektorým aplikáciami od Apple. Aplikáciu je možné stiahnuť na Google Play zdarma a verziu pre Windows a OS X na oficiálne stránke výrobcu. Tá je spoplatnená sumou 29,95 $ za tri kópie programu.

Článok pokračuje pod reklamou

Menej praktickou, avšak o niečo bezpečnejšou alternatívou je Android-Sync, nakoľko sa synchronizuje iba prostredníctvom USB. Pracuje síce iba s MS Windows a Outlook, ale taktiež ponúka synchronizáciu kontaktov, kalendáru, poznámkového bloku a pripomienkovača. Taktiež sa nachádza na Google Play zdarma, avšak verzia pre Windows je spoplatnená. Cena začína na 29,95 $.

Windows – v spojení aj bez domény

Takmer každá firma používa počítače vybavené systémom MS Windows. Ak však nie sú prepojené prostredníctvom domény, môže byť zložitejšie zdieľať dáta. Ako prvé riešenie prepojenia Windows počítačov sa ponúka OneDrive (predtým SkyDrive) od Microsoftu. Funguje veľmi podobne ako iCloud od Apple, či Google Drive. OneDrive je integrovaný vo Windows 8, avšak používať ho je možné i v starších verziách systému. Stačí ak svoj počítač či notebook prihlásite do Microsoft účtu. Tento jednoduchý krok zabezpečí synchronizáciu vašich nastavení, grafickej personalizácie, prehliadača, dokumentov či fotografií. Synchronizovať je možné neobmedzený počet zariadení navzájom.

Ak je potrebné zdieľať i kalendár, kontakty a maily, výborným riešením je jednoduchý plugin Outlook Sync od CodeTwo. Bezplatná verzia sa postará o prepojenie kalendára a kontaktov medzi dvoma počítačmi. V prípade, že sa osvedčí, oplatí sa pouvažovať nad platenou verziu, ktorá pridá automatickú synchronizáciu mailov, dokumentov a notesu. Jej cena je aktuálne 69 $. Samozrejme, pred zakúpením máte možnosť vyskúšať si trial verziu na 30 dní zdarma.

Dosiahnuť to, aby sme mali vždy všetko po ruke, nie je zložitý proces. Stačí si iba vybrať správne aplikácie. Samozrejme, používaním zariadení s rovnakým operačným systémom, prípadne rovnakej značky je synchronizácia najjednoduchšia.

Ako zosynchronizovať zariadenia s rôznymi operačnými systémami si prečítajte v článku Synchronizácia zariadení s rôznymi operačnými systémami.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Milan Zmeko
Milan Zmeko

Je študentom Aplikovanej informatiky na Fakulte Elektrotechniky a Informatiky Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave. Od svojich šestnástich rokov sa zúčastňuje rôznych medzinárodných konferencií a zároveň je autorom mnohých úspešných projektov. Svoju prácu považuje za svoj koníček.


Budovanie nabíjacej infraštruktúry podľa nových pravidiel EÚ

Nariadenie EÚ stanovuje pravidlá a termíny výstavby nabíjacích staníc pre osobné elektromobily, no tiež pre nákladnú prepravu a autobusy. Čo a dokedy musia členské štáty stihnúť?

Autonómny robotický taxík ako chorvátska revolúcia dopravy

V Chorvátsku budú jazdiť taxíky bez volantu, pedálov a vodiča. Predstavený bol ich prototyp. Čaká nás revolúcia v doprave? V čom všetkom spočíva výnimočnosť vozidiel Verne ?

ChatGPT-4o a iné nástroje AI: využitie vo firme očami odborníka

Čo podnikateľom ponúka nová verzia ChatGPT, ako AI môžu využiť marketéri či personalisti, aj na čo myslieť ohľadom bezpečnosti, priblížil expert na umelú inteligenciu Jan Tyl.

Digitalizácia a technológie vo firmách: inovácie vs regulácie

Ako politiky Európskej únie ovplyvňujú technologický pokrok vo firmách? A ako môže zvrátiť zaostávanie využívania potenciálu technológií štát či samotní podnikatelia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky