Synchronizácia zariadení s rôznymi operačnými systémami

Synchronizácia zariadení s rôznymi operačnými systémami
Milan Zmeko

Je študentom Aplikovanej informatiky na Fakulte Elektrotechniky a Informatiky Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave. Od svojich šestnástich rokov sa zúčastňuje rôznych medzinárodných konferencií a zároveň je autorom mnohých úspešných projektov. Svoju prácu považuje za svoj koníček.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Aké sú možnosti synchronizácie mobilných zariadení a počítačov ak používate na každom z nich operačný systém od iného výrobcu (Apple, Microsoft, Google)?

Riešenie pre akékoľvek zariadenie

Nie je nič nezvyčajné, ak vlastníme niekoľko zariadení a pritom každé s iným operačným systémom. V takom prípadne je riešením cross-platform. To znamená, že danú aplikáciu je

možné použiť nezávisle od operačného systému. Jedným z najlepších cross-platform synchronizačných nástrojov je Google Sync, čo je pravdepodobne najspoľahlivejšia alternatíva pre Android, keďže ten pochádza rovnako z dielne Googlu. Google Sync je možné použiť okrem Androidu i na iOS (iPhone, iPad), OS X (MacBook, iMac) a MS Windows, takže podporuje všetky štandardné systémy. Synchronizácia prebieha prostredníctvom internetu v reálnom čase. Bezplatne poslúži na synchronizovanie služby Gmail, kontaktov, kalendára a dát z internetového prehliadača. Spojenie prebieha prostredníctvom Google účtu (napr. Gmail). K dátam sa dá pristupovať cez internetový prehliadač či cez aplikácie na mobilných zariadeniach a počítačoch. Mobilné verzie je možné stiahnuť na Google Play a App Store a tie pre počítač na stránke Googlu.

Pre prístup k dokumentom či fotkám je možné použiť Google Drive, čo je vlastne internetové úložisko. Ponúka prepracované aplikácie na iOS aj Android, nainštalovať ho je možné i na Windows a OS X. Internetových úložísk však existuje množstvo. Okrem iCloud a Google Drive je na trhu aj Dropbox, Box, SkyDrive a mnohé ďalšie.

Nastavenie Google Sync je jednoduché a zvládnu ho i začiatočníci. Pri prvom zapnutí telefónu či tabletu s Androidom stačí zadať Google účet (Gmail) a povoliť synchronizáciu požadovaných aplikácií. Na iOS si postačí stiahnuť aplikácie z App Store a opäť sa prihlásiť s Google účtom. Postup je v podstate identický aj na OS X. Keďže niektorí užívatelia mali s nastavením na MS Windows problém, na oficiálnej stránke sa nachádza podrobný návod.

Ako synchronizovať iPhone a Android

Často je potrebné navzájom zosynchronizovať iOS (iPhone, iPad) a Android (napr. Samsung, HTC, LG, ...). Najbežnejšie sa s tým stretneme vo väčších firmách. Len zriedka majú všetci zamestnanci zariadenia s rovnakým operačným systémom. Veľmi dobrým riešením je Google Sync s Google Drive alebo iCloud od Apple. Okrem nich však existuje množstvo aplikácií od iných spoločností. Na oboch systémoch sú dostupné kvalitné aplikácie na zdieľanie dokumentov a fotografií, ako napríklad Dropbox, OneDrive, Box a ďalšie. Synchronizovať kalendár, kontakty, poznámky a mail je vždy najlepšie cez vstavané aplikácie, čo sú v tomto prípade Google Sync (Gmail) a iCloud. Okrem nich však máme aj iné alternatívy. Medzi špičku sa radí napríklad Outlook či Yahoo mail. Ponúkajú v podstate skoro to isté, avšak pre niektorých užívateľov sú prijateľnejšie. Ďalej je v ponuke množstvo “jednoúčelových“ aplikácií, ktoré sa sústredia len na hudbu, fotografie, poznámky a iné.

Ako prepojiť Apple a Microsoft Windows

Synchronizovať iOS či OS X je možné i s Microsoft Windows, čo je veľmi často potrebné, nakoľko množstvo ľudí používa iPhone alebo iPad a zároveň počítač či laptop s MS Windows. Napríklad na synchronizáciu kalendára, kontaktov a mailov postačí inštalácia iCloud panelu, ktorý je možné stiahnuť na oficiálnej stránke spoločnosti Apple. Takto budú všetky údaje prepojené s MS Outlook od Microsoftu. Dokáže však synchronizovať i fotky. Na webovej stránke icloud.com je možné prihlásiť sa do služby pomocou vášho Apple ID na zariadení s akýmkoľvek operačným systémom. Nachádzajú sa tam všetky dokumenty, kalendár, poznámkový blok, pripomienkovač a adresár. Všetko je, samozrejme, zosynchronizované s ostatnými zariadeniami. Súčasťou je i Find My iPhone, takže lokalizovať ukradnuté či stratené zariadenie je možné z každého PC či telefónu.

V prípade, že postačí synchronizácia dokumentov, vyplatí sa pozrieť i na Windows Live Sync (predtým FolderShare). S ním je možné synchronizovať zložky medzi neobmedzeným počtom počítačov bez toho, aby ste zaplatili čo i len jeden cent. Program je veľmi jednoduchý a nastaviť ho zaberie len niekoľko minút.

Článok pokračuje pod reklamou

Synchronizácia Androidu s MS Windows nie je problém

Aj pri kombinácii mobilných zariadená s Androidom a počítačov s MS Windows je, samozrejme, možné použiť Google Sync. Bezpochyby je to veľmi dobré riešenie, avšak opäť nemusí vyhovovať každému užívateľovi.

Najviac možností je pri synchronizácii fotografií a dokumentov. Na výber sa ponúka opäť Google Drive, Dropbox, Box, OneDrive, Amazon Cloud, Drive Photos a desiatky ďalších. Je z čoho vyberať aj pri synchronizovaní kalendára, mailu a podobných dát. Na internete či v obchode Google Play sa nachádza množstvo aplikácií, z ktorých každá vyniká niečím iným. Napríklad s aplikáciou Outlook.com sa bude telefón synchronizovať priamo s Microsoft účtom. Funguje s MS Windows veľmi dobre, keďže pochádzajú zo spoločnej dielne Microsoftu. Postará sa o kalendár, kontakty či všetky maily.

Cloud nie je vhodné použiť na všetko

Je potrebné vedieť, že väčšina synchronizačných nástrojov používa pre svoju funkciu internetové úložisko, takzvaný cloud. Keďže tieto cloudové servery sú často lokalizované mimo Európy, môže to byť pre niektoré spoločnosti problém. Mnohí podnikatelia vedia, že pri ukladaní osobných údajov svojich klientov musia byť obzvlášť opatrní a výskyt týchto dát na zahraničných serveroch môže predstavovať komplikáciu z hľadiska dodržiavania legislatívy o ochrane osobných údajov. Z tohto dôvodu si treba zistiť ktoré riešenie či aplikácia využíva cloud a prispôsobiť tomu aj ďalšie skutočnosti.

Existujú však programy, ktoré cloud nevyužívajú a údaje prenášajú výhradne z počítača do počítača a nikde inde ich neukladajú. Jedným z takýchto programov je napríklad GoodSync pre Windows a OS X. Jedná sa o veľmi prepracovaný program so stovkami nadstavení. Nevýhodou však je, že neplatená verzia ponúka iba obmedzené možnosti. Plná verzia GoodSync Pro stojí 29,95 $ pre Windows a 39,95 $ pre OS X. Výhodou je, že vrámci jednej licencie je možné prepojiť neobmedzený počet počítačov.

Synchronizovať je možné zariadenia s akýmkoľvek operačným systémom. Pri niektorých je to jednoduchšie, pri iných zasa zložitejšie. Aj z tohto dôvodu sa pri kúpe budúceho zariadenia vyplatí pouvažovať aj nad tým, ako ho prepojiť so súčasnými. V každodennom živote to prinesie množstvo benefitov a ušetrí drahocenný čas. Všetky dokumenty, kalendáre a poznámky budú vždy po ruke alebo vo vrecku. Existuje obrovské množstvo technológií, stačí ich len začať využívať vo svoj prospech.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Milan Zmeko
Milan Zmeko

Je študentom Aplikovanej informatiky na Fakulte Elektrotechniky a Informatiky Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave. Od svojich šestnástich rokov sa zúčastňuje rôznych medzinárodných konferencií a zároveň je autorom mnohých úspešných projektov. Svoju prácu považuje za svoj koníček.


ChatGPT-4o a iné nástroje AI: využitie vo firme očami odborníka

Čo podnikateľom ponúka nová verzia ChatGPT, ako AI môžu využiť marketéri či personalisti, aj na čo myslieť ohľadom bezpečnosti, priblížil expert na umelú inteligenciu Jan Tyl.

Digitalizácia a technológie vo firmách: inovácie vs regulácie

Ako politiky Európskej únie ovplyvňujú technologický pokrok vo firmách? A ako môže zvrátiť zaostávanie využívania potenciálu technológií štát či samotní podnikatelia?

Kľúč k vhodnému kyberzabezpečeniu firmy: ocenenie rizík

Únik firemných dát sa podpíše na jej fungovaní aj financiách. Kľúčom k zvoleniu vhodných opatrení je analýza a ocenenie potenciálnych rizík. Ako na to a prečo je to dôležité?

Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky