Covid testovanie v kocke: čo treba vedieť o PCR testoch či zmene testovacej stratégie?

Národná testovacia stratégia sa od 17. mája 2021 zmení. Kedy treba ísť na PCR test a kedy na antigénový? Kedy test prepláca zdravotná poisťovňa a kedy ste samoplatcom?

Testovaním si obyvatelia Slovenska pravidelne prechádzajú už niekoľko mesiacov. Nezisťujú sa však vedomosti, ale prítomnosť koronavírusu v organizme. Slovné spojenie „PCR test“ či „antigénový test“ už teda počul asi každý. Hoci sa na skríningové testovanie využívajú aj antigénové testy, výsledky PCR testov sú stále tie smerodajnejšie. S vývojom situácie sa ale mení ich cena, podmienky testovania, no zmenami prešla aj testovacia stratégia. V článku preto približujeme:

 • kedy treba ísť na PCR test a kedy na antigénový,
 • ako sa na testovanie objednať,
 • koľko stojí PCR test,
 • kedy hradí testy zdravotná poisťovňa a kedy ste samoplatcom,
 • čo čaká firmy po zmene testovacej stratégie.

Čo je PCR test? Pochopiť, ako funguje nie je jednoduché, vyžaduje si profesionálne vedomosti

Dnes už známy pojem PCR test vznikol z anglického Polymerase Chain Reaction, čo znamená polymerázovú reťazovú reakciu. K skratke sa zvyknú pridávať aj dve ďalšie písmenká „RT“, ktoré znamenajú reverznú transkripciu. Tieto označenia laikovi síce veľa nepovedia, no dôležité je vedieť, že ide o najspoľahlivejšiu metódu diagnostikovania ochorenia COVID-19. Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) na svojej webovej stránke opisuje, že RT-PCR test je založený na detekcii genetického materiálu vírusu a vyžaduje si profesionálne zručnosti pri stere z nosa a nosohltana, skúsených laboratórnych pracovníkov, špičkové technické zariadenia a viacero špecifických činidiel. „Samotný test od spracovania odobratej vzorky od pacienta až po výsledok trvá niekoľko hodín. Momentálne je RT-PCR test jednoznačne najcitlivejšia možnosť z hľadiska spoľahlivosti,“ uvádza ŠÚKL.

Keďže ide o náročný a niekoľkohodinový proces, na získanie orientačného výsledku je možné použiť aj rôzne rýchlotesty. Tie je ale podľa ŠÚKL dobré urobiť, keď je množstvo vírusu v sliznici nosa a hrdla najvyššie, čiže 3 – 5 dní od nástupu prejavov ochorenia. Napríklad tzv. antigénové testy sa robia v rámci celoplošného testovania už niekoľko mesiacov, sú nimi pravidelne pretestovaní aj mnohí zamestnanci vo firmách a certifikát o negatívnom výsledku sa vyžaduje takmer všade. ŠÚKL zdôrazňuje, že k testovaniu je nevyhnutné pristupovať premyslene a s rozvahou.

Presnosťou podobné PCR testom sú aj tzv. LAMP testy, ktoré sa neabsolvujú výterom z nosa, ale kloktaním. Tento spôsob sa využíval napríklad pri zisťovaní prítomnosti koronavírusu u detí v školách. Výsledok je možné získať v priebehu niekoľko desiatok minút, čo nie je síce tak rýchle ako pri antigénovom testovaní, no diagnostika netrvá ani tak dlho ako pri PCR testoch.

Kedy treba ísť na PCR test? Podmienky prešli už viacerými zmenami

Podmienky toho, kedy sa občania mohli prihlásiť na bezplatný PCR test, sa v čase menili. Ministerstvo zdravotníctva vo februári 2021 na svojej stránke zverejnilo, že na PCR test má nárok ten, kto bol v úzkom kontakte s osobou nakazenou ochorením COVID-19. Povinná je v tomto prípade 14-dňová karanténa, pričom negatívnym výsledkom testu sa izolácia nekončí. Podobne systém fungoval na začiatku pandémie, neskôr už stačilo zostať v karanténe 10 dní a na jej skončenie postačoval negatívny test. S prichádzajúcimi infekčnejšími mutáciami sa ale vláda rozhodla aspoň čiastočne vrátiť k pôvodnému nastaveniu domácej izolácie.

Za úzky kontakt sa človek považuje:

 • ak bol s nakazenou osobou dlhší čas v jednej domácnosti, na pracovisku, v zasadačke a pod.,
 • ak bol s nakazenou osobou v kontakte tvárou v tvár na vzdialenosť menšiu ako meter, v blízkosti ktorej nakazený kašľal, kýchal alebo ak mali fyzický kontakt,
 • ak s nakazenou osobou strávil viac ako 15 minút vo vzdialenosti 2 metrov,
 • ak cestoval s nakazeným v aute alebo ak sedeli vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku.

Na PCR test je možné ísť v prípade „blízkeho kontaktu“ najskôr na 8. deň. Hoci sa spočiatku odporúčalo testovanie na 5. deň po kontakte s pozitívnou osobou, momentálne je táto doba dlhšia, aby bol výsledok relevantný.

PCR test sa absolvuje aj po návrate zo zahraničia. Vtedy je potrebné registrovať sa v systéme e-hranica. Následne musíte absolvovať dvojtýždňovú domácu izoláciu a najskôr na 8. deň ísť na testovanie. V tomto prípade, ak je výsledok negatívny, nie je potrebné zostávať v karanténe. Testovania sa zúčastniť nemusíte, pokiaľ vy ani osoby, s ktorými ste v izolácii (napr. rodinní príslušníci) nemáte počas 14 dní žiadne príznaky. Výnimky z karantény aj testovania sú viaceré a často sa podľa aktuálnej situácie menia. Za istých podmienok ide napr. sú výnimkami pendleri, študenti či športovci. Prehľad týchto pravidiel aj krajín, z ktorých po návrate neplatí karanténa či test, nájdete na stránke korona.gov.sk.

Na PCR test môžete ísť aj vtedy, keď sa u vás objavia niektoré z príznakov ochorenia COVID-19. Keďže sa ale často takto nastavený systém zneužíval, od 1. februára 2021 platí, že RT-PCR test má každý hradený zo zdravotného poistenia len 2-krát do mesiaca. V prípade častejšej potreby testovania je možné objednať sa v súkromných laboratóriách ako samoplatca alebo využiť mobilné odberné miesta (tzv. MOM-ky) na antigénové testovanie. PCR testovanie nie je potrebné podstúpiť, ak ste neboli v kontakte s pozitívnym, nemáte príznaky ochorenia a pokiaľ potrebujete negatívny certifikát napr. do obchodu, k lekárovi, pri prechode cez okresy či pri ceste do zamestnania. V týchto prípadoch stačí antigénový test (v súlade s aktuálnym nariadením tzv. Covid automatu).

Ako sa registrovať na PCR test?

Pre potreby informovania obyvateľstva o vývoji pandemickej situácie, prijímaných opatreniach, ale aj na prihlásenie sa na testovanie a momentálne už aj na očkovanie, vytvorilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky stránku korona.gov.sk. Pokiaľ niekto má príznaky ochorenia, prišiel zo zahraničia alebo bol v kontakte s nakazeným, má možnosť registrovať sa na PCR testy vyplnením formulára na tejto stránke. Následne bude kontaktovaný s termínom testovania a číslom tzv. Covid pasu, ktorým sa preukazuje. Rovnaký spôsob platí pre prihlasovanie sa na antigénové testy na odberné miesta, ktoré fungujú na základe rezervácie termínu. Samozrejme, stále je na Slovensku dostatok MOM-iek, ktoré otestujú kohokoľvek, kto príde a kedykoľvek príde.

Na stránke korona.gov.sk sa taktiež uvádza, že v prípade, ak občan žiada o vyšetrenie PCR testom bez indikovania lekárom, napr. keď chce vycestovať do zahraničia, môže využiť službu súkromných laboratórií. V tomto prípade sa však stáva samoplatcom a za testy si platí.

Článok pokračuje pod reklamou

PCR test a samoplatca: môže ním byť aj firma

Samoplatcovia sú osoby, ktoré sa v prípade testovania na prítomnosť koronavírusu rozhodnú osloviť súkromné laboratóriá alebo zdravotnícke zariadenia, ktoré ponúkajú PCR test za istý poplatok. Môže ísť o prípad, keď niekto potrebuje vycestovať do zahraničia alebo len chce mať istotu, že nie je nakazený, no nemá odporučenie lekárom či Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. To znamená, že je bezpríznakový, nebol s nikým nakazeným v kontakte a ani nepricestoval zo zahraničia. Jednoducho si chce byť istý a antigénový test mu nestačí (tie sú aj bezplatne vykonávané v neobmedzenom množstve a v akomkoľvek mobilnom odberovom mieste na Slovensku). Taktiež môže ísť o ľudí, ktorí už využili možnosť PCR testovania dvakrát v mesiaci, ktoré hradí zdravotná poisťovňa, no test aj tak potrebujú.

Dnes už na existuje možnosť vybrať si nielen PCR testovanie výterom z nosohltanu, ale aj PCR testovanie zo slín, antigénové testovanie či vyšetrenie protilátok proti ochoreniu COVID-19 v krvi. Registrovať sa zvyčajne dá prostredníctvom webovej stránky konkrétnej spoločnosti, a to vyplnením formuláru a výberom termínu. Aj medzi laboratóriami prebieha konkurenčný boj, a tak niektoré spoločnosti ako benefit ponúkajú výsledok testu do stanoveného času, rýchlejší výsledok do niekoľkých hodín alebo certifikát v angličtine.

Prečítajte si tiež

V polovici januára 2021 vláda prijala uznesenie č. 30, ktorým sprísnila podmienky tzv. lockdownu a schválila plošné testovanie na ochorenie Covid-19 alebo "plošný skríning". Jeho súčasťou bolo aj odporúčanie prevádzkam, v ktorých sa na pracovisku nachádza viac ako 250 zamestnancov, testovať pracovníkov. Zapojenie sa však je dobrovoľné. Štát firmám kompenzoval náklady vo výške 3,5 eur na každú otestovanú osobu. Ostatné výdavky vynaložené na túto akciu však už podnikateľský subjekt musí riešiť vo vlastnej réžii. Primárne ide o antigénové testovanie, avšak na trhu sú už aj spoločnosti, ktoré sprostredkujú firemné testovanie aj PCR testmi. Ide napríklad o projekt Rýchlotest COVID, ktorý je spin-off vývojárskej fintech spoločnosti Vacuumlabs a ktorý sa stará taktiež o prevádzku tzv. MOM-iek. Nápad vznikol tak, že vo Vacuumlabs chceli pravidelne testovať svojich pracovníkov, aby mohli bezpečne fungovať v spoločných priestoroch. Nakoľko sa im osvedčil spôsob pravidelného testovania antigénovými v kombinácii s pravidelnými PCR testami a vo firme znížili riziko nákazy na minimum, začali túto službu ponúkať aj iným podnikom. Pomáhajú tak vytvoriť bezpečné prostredie pre zamestnancov, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu, alebo už majú home offic-u „plné zuby“.

Cena PCR testov: sú dostupnejšie ako minulý rok

Koľko taký PCR test stojí? Dve testovania mesačne, pokiaľ sú splnené podmienky nároku, prepláca zdravotná poisťovňa. Pre samoplatcov sa sumy za zistenie dezinfekčnosti pohybujú v desiatkach eur. PCR testy vykonávajú niektoré súkromné laboratóriá za približne 50 €, niektoré za 70 €. Martin Vavrinčík, projektový manažér Vacuumlabs, však v rozhovore pre Podnikajte.sk uviedol, že pre firmy je dnes testovanie nepochybne cenovo dostupnejšie v porovnaní s minulým rokom. „Ak si nás objednajú, vieme otestovať pracovníkov antigénovým testom už od 3,50 eur na zamestnanca. A za cenu od 27,90 eur, ktorú firmy ešte donedávna platili za AG testy, dokážeme pri pravidelnom testovaní realizovať PCR testy zamestnancov.“ Nápad systematicky testovať vo firme bude mať, zdá sa, potenciál. Mení sa totiž národná testovacia stratégia.

Zmena v testovacej stratégii: toto čaká firmy a obyvateľov

Niekoľko mesiacov sa celé Slovensko v pravidelných intervaloch testovalo, najmä antigénovými testami. Negatívny test bol potrebný dokonca aj pri prechádzke do prírody. Nakoľko sa ale situácia postupne zlepšila a farby na tzv. Covid automate sa zmenili na priaznivejšie, vláda v stredu 12. mája 2021 schválila viaceré zmeny v jeho pravidlách, aj v národnej testovacej stratégii s platnosťou od pondelka, 17. mája 2021.

Národná testovacia stratégia je súčasťou Covid automatu, pričom pozostáva z diagnostického a monitorovacieho testovania na COVID-19 a tzv. skríningového testovania. Ministerstvo zdravotníctva SR v materiáli k Alert systému pre monitorovanie vývoja epidémie a prijímanie protiepidemických opatrení v závislosti od intenzity šírenia Covid-19 uvádza, že skríningové testovanie je určené na:

 • identifikáciu infikovaných osôb, ktoré sú bez príznakov a bez známeho alebo predpokladaného vystavenia účinkom SARS-CoV-2,
 • na identifikáciu osôb, ktoré môžu byť infekčné, aby bolo možné prijať opatrenia na zabránenie ďalšiemu prenosu. Ide napr. o skríningové testovanie v ZSS, nápravných zariadeniach, firma testujúca svojich zamestnancov, škola testujúca svojich žiakov, študentov, učiteľov a zamestnancov, testovanie pred hromadným podujatím a pod.,
 • na odhalenie klastrov a/alebo ohnísk šírenia infekcie v určitom type zariadenia, prostredia alebo komunity.
Prečítajte si tiež

Základnou diagnostickou metódou na zistenie prítomnosti koronavírusu je naďalej RT-PCR test. Vzhľadom na limitované kapacity PCR testovania je za istých okolností možné využiť aj napr. LAMP testy či validované antigénové rýchlotesty. Avšak vzhľadom na ich nižšiu senzitivitu a špecificitu by mali byť antigénové testy po novom využívané len v čase rastu pandémie, čiže keď je vysoká vírusová nálož v populácii. Konkrétne ide o 7 dňovú incidenciu nad 100 / 100 000 (čiže výskyt 100 pozitívnych prípadov na 100 000 obyvateľov). V prípade použitia antigénového samotestu je pozitívny výsledok potrebné potvrdiť RT-PCR testom.

Od 17. mája 2021 sa bude test povinne vyžadovať:

 • v III. stupni varovania v rizikových prevádzkach a službách, pobytových zariadeniach, školách, na školeniach a mimoškolských aktivitách či hromadných podujatiach nad 6 ľudí;
 • v II. a I. stupni varovania pri pobytových zariadeniach a vysoko rizikových hromadných podujatiach alebo prevádzkach;
 • v II. stupni ostražitosti (oranžová fáza) pri veľmi vysoko rizikových hromadných podujatiach alebo prevádzkach.

Odporúčaný test je PCR alebo LAMP test, antigénový len v prípade rastu pandémie a pri 7 dňovej incidencii > 100 / 100 000. Vo všetkých spomínaných stupňoch Covid automatu je stanovené intervenčné testovanie v ohniskách, konkrétne na pracoviskách, v školách a komunitách.

Výnimky z testovania sú nasledovné:

 • Očkované osoby 14 dní po 2.dávke očkovania mRNA vakcínou,
 • Osoby 4 týždne po 1.dávke očkovania vektorovou vakcínou,
 • Osoby 14 dní po 1.dávkou očkovania (mRNA alebo vektorovou vakcínou) ak prekonali ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní,
 • Osoby s potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starším ako 180 dní,
 • Deti do ukončenia 1.stupňa základnej školy.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Znovu posúdenie pandemickej OČR pri zvýšení príjmov

Rodičia, ktorým sa od roku 2020 zmenila výška príjmov, môžu požiadať o nové posúdenie pandemickej OČR. Postup, formulár žiadosti aj podmienky.

Pandemická OČR počas epidémie respiračných ochorení

Aké sú podmienky nároku na pandemické ošetrovné, ako si uplatniť nárok na dávku a ako o ňu žiadať?

Pomoc pre cestovný ruch: ministerstvo dopravy opäť otvorilo schému de minimis

Niektorí podnikatelia v cestovnom ruchu môžu opäť žiadať o kompenzácie za pandemické obdobie. Koho sa to týka, dokedy možno podať žiadosť a aké sú podmienky?

Pandemická OČR počas prázdnin: kedy je možné poberať dávku?

Niektorí rodičia či iní poistenci môžu dostávať zo Sociálnej poisťovne dávku pandemické ošetrovné aj počas letných školských prázdnin. Koho sa to týka a aké sú podmienky?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky