Zoznámte sa s jedným z prvých slovenských projektov, ktorý chystá dobyť Kickstarter

Zoznámte sa s jedným z prvých slovenských projektov, ktorý chystá dobyť Kickstarter
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Aj o tom, ako obchodovať s Čínou a uspieť v najpopulárnejšej crowdfundingovej platforme hovorí autor jedného zo slovenských projektov, ktoré chcú získať zdroje cez Kickstarter.

Štartérom príbehu sa stal problém s nespavosťou, ktorý ponúkol riešenie v podobe dizajnovej čiapky so špeciálnymi vlastnosťami. Dvojicu podnikateľov Mareka a Igora inšpiroval kamarát sťažujúci sa na ťažkosti pri zaspávaní, ktoré pripisoval kombinácii signálov v byte. „Vtedy nám napadlo vyrobiť čiapky na spanie pre ľudí, ktorí majú problém zaspať. Mysleli sme si, že to môže byť naozaj sčasti spôsobené aj elektromagnetickými vlnami vo vzduchu,“ vysvetľuje jeden z autorov nápadu čiapok značky Shield, Marek Schweigert.

Zatiaľ bez konkurencie

Prvotná idea bola spätá s rebelským nápadom zakomponovať do čiapok obyčajný alobal. Neskôr sa však rozhodli pre intenzívnejší výskum, ktorého výsledkom bolo objavenie špeciálnej striebornej látky. Tá sa používa v armáde na pokrývanie stanov, aby boli neviditeľné pre infračervené radary, satelity a nedali sa odpočúvať. „Objednali sme prvú vzorku z fabriky na výrobu tejto látky a vyskúšali sme ju na mobile a WifI routeri. Keď sme tieto zariadenia zakryli, tak sa signál okamžite stratil. Striebro navyše automaticky prináša vlastnosti ako antibakteriálnosť, odolnosť voči zápachu a taktiež sa používa na liečbu kožných chorôb,“ vymenúva pozitíva riešenia Marek. Následne nadviazali spoluprácu s fabrikou v Číne. „Poslali sme im látku a dizajn čiapky a šiltovky, aby sme zistili, či ich dokážu vyrobiť a v akej kvalite. Po náročnej komunikácii a vysvetľovaní sme sa nakoniec dopracovali k naozaj kvalitnej a peknej čiapke, ktorá neprepúšťa elektromagnetické vlny,“ dodáva.

Celkom prvý prototyp nesúci ich značku uzreli na fotografii, ktorú im priamo z Číny zaslala ich účtovníčka so slovami „We made it!“. Hneď o dva dni na to im pri zvončeku zazvonil kuriér aj s čiapkami. „Výroba v Číne a ich prístup k zákazníkovi je na oveľa vyššej úrovni ako v Európe. Ich reakčná doba je takmer okamžitá a keď niečo pošlú, tak to nedorazí o tri týždne, ale maximálne o dva dni,“ chváli si Marek spoluprácu s čínskym výrobcom. Hoci pôvodne sa nebránili ani spolupráci s so slovenským výrobcom, nemali šťastie na žiadneho, ktorý by spĺňal kapacitné alebo technologické podmienky tak, ako si to predstavovali.

Ani s čínskou stranou to však nebolo celkom bezproblémové. „Keď sme tovar rozbalili, po materiálnej a dizajnovej stránke bol dokonalý. To však nemožno povedať o zdeformovanom logu na štítkoch. Na tomto jedinom si Číňania nedajú záležať,“ opisuje spoluprácu s čínskou spoločnosťou začínajúci podnikateľ. Ako sa však ukázalo, zdeformované logo nebolo jediným problémom. „Čiapky nefungovali tak dobre, ako sme chceli. Zistili sme, že nám tam dali iba jednu a nie dve vrstvy striebornej látky, ako sme pôvodne žiadali,“ opisuje Marek. Podnikateľská dvojica preto musela znova pátrať po novej a silnejšej látke. Čiapku si zatiaľ ponechali za zatvorenými dverami a skúmali jej veľkosť či pohodlnosť, aby si ujasnili, čo potrebujú ešte vylepšiť. Svoje požiadavky následne poslali obratom späť do Číny, aby získali lepší prototyp.

Celý vývoj pritom Marekovi a Igorovi nezabral viac ako pol roka. Obaja sa však popri práci na projekte Schield venujú aktivitám, ktorými sa zatiaľ živia a zároveň projekt financujú. „Najťažšie pre nás bolo dopracovať sa k prvému prototypu a konceptu komunikácie celého projektu. Museli sme si definitívne ujasniť, kto je naša cieľová skupina a ako túto špeciálnu vlastnosť čiapky budeme prezentovať,“ hovorí Marek, ktorý sa podľa jeho slov rozhodol ísť cestou dizajnu, kvality a pohodlného nosenia čiapky namiesto šírenia strachu o chorobách a problémoch, ktoré žiarenie spôsobuje.

Článok pokračuje pod reklamou

Praktická aj IN

Potenciál svojho nekonvenčného výrobku vidia najmä v rozmachu snahy o zdravší životný štýl v západnom svete. „Naša čiapka je kvalitná, dizajnovo atraktívna a navyše má pridanú hodnotu v podobe nepriepustnosti pre signály. Tiež je cenovo dostupná,“ vysvetľuje jeden z tvorcov čiapky, ktorej cena sa pohybuje okolo 30€. Čiapka je teda vhodná na bežné imidžové nosenie, ale zároveň aj na pohodlný spánok, šport alebo cestovanie.

Pri vstupe na trh si Marek s Igorom plánujú pomôcť platformou Kickstarter. Aby sa do nej mohli zapojiť, firmu si museli otvoriť priamo vo Veľkej Británii, ktorá je najbližším a najdostupnejším trhom podporovaným Kickstarterom. „Samotné otvorenie spoločnosti v Británii nie je problém, dá sa to urobiť jednoducho a bez byrokracie priamo cez internet. Najväčším problémom bol firemný účet, ktorý sa nachádza pod drobnohľadom a prísnym okom bankárov. Preto sme požiadali jedného kamaráta žijúceho v UK, či by nechcel byť jedným z konateľov našej spoločnosti a otvoriť nám tak dvere ku kampani. Otvorenie účtu trvá bežne 16 pracovných dní a to bola posledná vec, na ktorú sme čakali pred stlačením červeného tlačidla ku Kickstarter kampani,“ teší sa Marek.

Investovať do marketingu sa oplatí

Autori unikátnej pokrývky hlavy zatiaľ najviac investovali okrem výroby prototypov práve do marketingu. „Kickstarter považujeme za kľúčového hráča v marketingovej stratégii, keďže je schopný rozšíriť dobrý projekt po celom svete a po všetkých médiách. Taktiež vytvára možnosť dostať sa do povedomia potenciálnych distribútorov. Zvyčajne sa s vami skontaktujú celkom sami a vy nemusíte strácať čas ich vyhľadávaním. Dopredu tak máte zaručenú dobrú vyjednávaciu pozíciu pri cenotvorbe a podmienkach predaja,“ prekvapuje výhodami Marek, autor priekopníckeho projektu zapojeného do kampane Kickstarter. „Ak už raz máte hotový prototyp a viete, že je výnimočný a predajný, tak stojí za to zapojiť sa do Kickstartera. Nič v podstate neriskujete. Ak projekt nevyjde, tak ho môžete predávať aj tak, pretože je už hotový. Ak to vyjde, ľudia sa o vás dozvedia omnoho ľahšie,” odôvodňuje. Marek má však skúsenosti z crowdfundingom už z minulosti: „Raz som mal projekt na Indiegogo. Bola to aplikácia zameraná na biznis stretnutia. Spustil som projekt, no ďalej som sa oň nezaujímal po marketingovej ani investičnej stránke. Vyzbieral som presne 10€, ktoré tam dala moja manželka.

Odvtedy viem, že do marketingu treba investovať čo najviac.“ Zo svojich chýb sa tak dokázal poučiť a dnes je pripravený na úspešnejšiu kampaň. Radami nešetrí ani pre ďalších potenciálnych záujemcov o úspešný projekt na Kickstarteri. „Všetko treba staviť na marketing a tvrdo na ňom pracovať už od začiatku. Netreba sa báť tím rozdeliť tím na produktovú a marketingovú časť alebo si najať agentúru. Základom sú kvalitné fotky a kvalitné videá a taktiež interaktivita na všetkých sociálnych sieťach,“ radí Marek a dodáva, že projekt treba komunikovať niekoľko mesiacov pred jeho spustením.

Hoci s čiapkami Shield na Kickstarteri štartujú len v týchto dňoch, majú už jasno aj v plánoch do budúcna. „Portfólio produktov by sme chceli rozšíriť o nové dizajny a typy čiapok. Taktiež chceme začať vyrábať aj ostatné oblečenie, ako sú napríklad tričká, spodnú bielizeň alebo dokonca aj obliečky na paplóny,” prekvapuje na záver.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Vydanie knihy podľa vydavateľky: dôvera vo vzťahu s autorom je kľúčová

Začiatky vydavateľstva E. J. Publishing sa spájali s troškou naivity aj nesprávnymi rozhodnutiami. Čo je na vydávaní kníh náročné a ako vyzerá spolupráca s autormi?

Crowdfunding na vydanie knihy: získa peniaze aj čitateľov

Ako získať financie na vydanie svojej knihy a zistiť, či o ňu bude záujem? Pomôcť môže napríklad crowdfunding. Ako to funguje a ako ešte riešia financovanie či marketing skúsení autori?

Inteligentná kamera Benjamin Button chráni detské spomienky

Nikdy nebolo jednoduchšie zachytiť a uložiť detské spomienky ako práve teraz. Slovenská firma Benjamin Button prináša prvú inteligentnú nositeľnú kameru v tvare gombíka vytvorenú pre deti a rodičov. Ak patríte medzi tých, ktorí zmeškali prvé slovo svojho dieťaťa alebo neskoro zaznamenali jeho prvé kroky na telefón či kameru, s vynálezom Benjamin Button to viac nestane. Na šikovnú kamerku sa počas crowdfundingovej kampane v priebehu 3,5 hodiny vyzbieralo 25 tisíc dolárov a je vysoký predpoklad, že firma prekoná v najbližších dňoch hranicu 50 tisíc dolárov.

Slovenské projekty, ktoré vyrástli vďaka crowdfundingu

8 projektov, ktoré ožili vďaka kreativite slovenských autorov za pomoci crowdfundingu.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky