Slovenské projekty, ktoré vyrástli vďaka crowdfundingu

8 projektov, ktoré ožili vďaka kreativite slovenských autorov za pomoci crowdfundingu.

Crowdfundingu na Slovensku je stále relatívne neznámy pojem. Máme tu mnoho ľudí so skvelými nápadmi a veľkým potenciálom, ale bohužiaľ nie až také množstvo investorov, aby bol zafinancovaný každý projekt. V dôsledku čoho sa mnoho podnikateľov obracia práve na zahraničné platformy.

AmbiScreen

Autor: Filip Kovalovský

Vyzbieraná suma: 26 368 USD (v prepočte 23 138 €), 53 % z cieľovej sumy

Celý projekt bol realizovaný na platforme Indiegogo s prednastavením na model „All or nothing“. Ako je ale vyššie spomenuté projekt AmbiScreen dosiahol len 53 % zo sumy, ktorú si autor stanovil a predsa sa uskutočnil. V priebehu projektu im bola ponúknutá možnosť prejsť do módu „Keep it all“, avšak autor projektu si v rámci férového prístupu k backerom ponechal pôvodný a z kampane nedostal nič. Aj napriek tomuto všetkému sa tento ambiciózny projekt nezastavil a našiel si vlastnú cestu. AmbiScreen je najuniverzálnejšia otvorená (možnosť vylepšovať alebo pridávať funkcie) platforma, ktorá navodzuje okolité osvetlenie pre akýkoľvek displej a televízor, DVD prehrávač, set-top box, počítať, Xbox alebo akékoľvek iné zariadenie v dome. Je teda možné ho použiť pri rôznych zariadeniach ale funguje aj ako autonómny svetelný systém. Svojím pôsobením sa snaží znížiť námahu očí pri zmenách svetlých a tmavých obrazov.

CulCharge 3-in-1 Power Bank

Autori: Jozef Žemľa a Viktor Reviliak

Vyzbieraná suma: 117 916 USD (v prepočte 105 716 €), 172 % z cieľovej sumy

Projekt 3-in-1 Power Bank je druhý podnikateľský počin technologického dua CulCharge. Táto najmenšia nabíjacia stanica (nabíjací a dátový kábel v jednom) bola rovnako ako jej jednoduchší predchodca predstavená na Indiegogo. Tento produkt s kapacitou 1000 miliampérhodín a so zabudovaným nabíjacím a dátovým káblom umožní nabiť zariadenie a preniesť údaje bez akýchkoľvek ďalších káblov. Váži neuveriteľných 38 gramov a je možné ju nosiť na kľúčoch. Zariadenie je určené pre operačné systémy IOS rovnako ako aj pre Android a Windows mobile.

Drone n´Base

Autor: Róbert Schochmann a jeho tím

Vyzbieraná suma: 24 808 USD (v prepočte 21 769 €), 35 % z cieľovej sumy

Tento projekt rovnako ako predchádzajúci, nedosiahol 100 % svojho cieľa a aj napriek tomu sa zrealizoval. Kampaň bola opäť realizovaná prostredníctvom platformy Indiegogo. Drone n´Base je hra pre jedného alebo viacerých hráčov, ktorá ponúka bezpečné zápasy a preteky dronov priamo u vás doma. Na ovládanie sa používa smartfón s operačnými systémami iOS a Android. Dokážu lietať až 7 minút, baterky sú nabíjateľné a v prípade potreby je ich možné aj vymeniť. Dosah majú približne 30 metrov a vážia len 46 gramov.

DEV1S

Autor: Ivan Lazarov

Vyzbieraná suma: 15 613 USD (v prepočte 13 998 €), 142 % z cieľovej sumy

Slovenský projekt DEV1S prebiehal, podobne ako predošlý, na platforme Indiegogo. DEV1S-ky, ako ich familiárne autor nazýva, sú počítačové okuliare, ktoré by mali spríjemniť akokoľvek dlhý čas strávený za počítačom. Predávajú sa 3 typy (Gamer, User a Designer) a 3 modely (Elite, 360 a Diopter). Ich využiteľnosť je takmer neobmedzená - od pozerania na televízor, hrania počítačových hier cez strihanie videí až po šoférovanie. Sú kvalitné, účinné a navyše cenovo dostupné.

Mrs. Schindler´s Diary / Denník Agáty Schindlerovej

Autor: Furia Film Production

Vyzbieraná suma: 10 390 USD (v prepočte 9 377 €), 104 % z cieľovej sumy

Film vychádza z hudobnej tvorby Agáty Schindlerovej, pričom sa sústredí na osudy klaviristky, baletky, jazzového hudobníka a dirigenta, ktorí boli obeťami nacistického tiahnutia proti židom. Denník Agáty Schindlerovej zachytáva silu hudby vniesť kúsok svetla do temných dní. Film bol dodatočne financovaný Slovenským Audiovizuálnym fondom, rovnako ako aj Slovenskou a Českou národnou televíziou. Zbierka pre tento projekt sa ako jedna z mála uskutočnila na Kickstarter-i.

Obchodná 1984-2014

Autor: Ľubo a Monika Stacho

Vyzbieraná suma: 6 226 €, 311 % z cieľovej sumy

Fotokniha Obchodná 1984-2014 predstavuje zbierku záberov, ako sa na kampani tohto projektu píše, „politických, spoločenských a vizuálnych zmien“ výkladov, ktoré zachytil autor v priebehu 30 rokov. Hlavným aktérom tejto 400 stranovej knihy je, ako názov prezrádza, Obchodná ulica v našom hlavnom meste, Bratislave. Počas spomínaného obdobia vzniklo viac ako 5 000 fotografií, z ktorých približne 500 bolo umiestnených do knihy. Zbierka prebiehala na pôvodom českej platforme, Startovač-i, na ktorej sa im podarilo strojnásobiť cieľovú sumu.

Článok pokračuje pod reklamou

Shield

Autori: Marek Schweigert a Igor Kalužay

Vyzbieraná suma: £13 834 (v prepočte 17 327 €). 106 % z cieľovej sumy

Jeden z mála slovenských projektov, ktorý bol financovaný na americkom Kickstarter-i. Čiapka značky Shield je funkčná pokrývka hlavy, ktorej úlohou je odrážať signály mobilných telefónov, wi-fi routerov, mikrovlniek a vo všeobecnosti akýchkoľvek vĺn vysielaných z elektrických zariadení. Na dosiahnutie takejto odolnosti je použitý špecifický typ látky (obsahujúca rýdze striebro), ktorá je antibakteriálna a je možné ju prať v práčke. Takýto typ látky, ktorá je všitá do vnútra čiapky, bol pôvodne vyvinutý pre armádne účely. K dostupnosti sú dva modely, čiapky a šiltovky.

Watchmen of Destiny

Autor: Lukáš Litvaj

Vyzbieraná suma: 57 637 USD (v prepočte 52 019 €), 354 % z cieľovej sumy

Watchmen of Destiny je kartová hra, ktorá bola, ako mnoho predchádzajúcich projektov, predstavená na platforme Indiegogo. V tejto hre sa stávate veliteľom armády, a ako veliteľ si musíte zvoliť stratégiu boja, ktorá vás privedie až k víťazstvu. Hra obsahuje okrem kariet rôznych bojovníkov, lovcov, vrahov, kúzelníkov či ninjí, pričom každá skupina ma iné schopnosti. Súčasťou projektu boli, doteraz nespomenuté, tzv. stretch goals, ktoré pri presiahnutí určitých finančných míľnikov „otvorili“ bonusové prídavky, ako napr. 10 extra kariet bojovníkov, alebo pravidlá v ďalších jazykoch a pod.

Mnoho projektov, ktoré sme si spomenuli má minimálne jednu vec spoločnú a to tú, že Slováci favorizujú platformu Indiegogo. Môže to byť dôsledkom hneď niekoľkých faktorov. Indiegogo ponúka dva typy financovania, a to „All or nothing“ a „Keep it all“. Od tohto výberu sa tiež diferencujú poplatky za poskytované služby. V porovnaní s Kickstarterom, je Indiegogo oveľa otvorenejší. Autor projektu môže byť ktokoľvek a „crowdfundovať“ môže čokoľvek (nie len kreatívne projekty), samozrejme ak to nie je projekt financujúci nelegálne aktivity. Analogicky je to aj pri backeroch, môžu byť zo všetkých kútov sveta. Na porovnanie, Kickstarter je o niečo vyberavejší, projekty musia byť striktne kreatívneho charakteru a backeri z vybraných štátov. Slovenské projekty na Kickstarter-i sú skôr raritou.

Záber projektov, ktoré sú vhodné na financovanie prostredníctvom crowdfundingu, je neuveriteľne široký. Ak má človek dobrý nápad a vie ho „predať“, je na dobrej ceste za úspechom. Naproti tomu prostredníctvom platforiem sa dajú financovať aj úplne nezmyselné nápady, ako napr. príprava zemiakového šalátu. Autor si stanovil cieľ vo výške 10 USD, avšak prekonal ho viac ako päťtisíc násobne a tým vyzbieral sumu 55 492 USD (v prepočte 52 390 €).

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.

Vydanie akcií ako spôsob získania kapitálu

Pre aké firmy má zmysel uvažovať nad vydaním akcií a ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky