ReefCam prináša oceán do obývačiek na celom svete

ReefCam je kamera, ktorá naživo vysiela video z koralových útesov a poskytuje tak pohľad potápača na podmorský život v priamom prenose z pohodlia obývačky.

Prírodopisné dokumentárne filmy síce prinášajú zaujímavé zábery napríklad aj z podmorského sveta, avšak zvyčajne ide len o zostrihané zábery, ktoré boli urobené v minulosti. Živý obraz zo dna oceánov a morí sa podarí vidieť len málokomu, pričom na to treba aspoň potápačský odev, nejakú skúsenosť s potápaním a, prirodzene, pobyt niekde pri mori či oceáne. Situáciu však mení nápad Američana, ktorý vytvoril unikátnu službu.

Nápad sa zrodil počas štúdia na univerzite

Američan Tim Richards študoval manažment a obchod na americkej univerzite. Tim počas tohto štúdia dostal nápad založiť ReefCam. Fascinoval ho totiž podmorský svet, ako aj to, koľko krás ukrýva. ReefCam vytvoril s jednoduchou túžbou – dať ľuďom prístup ku krásnym miestam, ktoré inak nemajú možnosť vidieť.

Tim začínal projekt len s grantom a poradenskou pomocou z fakulty, na ktorej študoval. Nemal žiadne skúsenosti s podnikaním ani vedením spoločnosti, preto bola preňho takáto pomoc veľkým prínosom.

Koncept nápadu je veľmi jednoduchý. Za mesačné predplatné v cene 3 dolárov (približne 2,60 eur) prinášajú kamery ReefCam oceán domov k zákazníkom. Predplatením služby sa dá sledovať živé vysielanie z podmorskej kamery, ktorá sníma koralové útesy v Austrálii. Pozerať ho je možné aj pri cestovaní cez mobilnú aplikáciu.

Kamera pripevnená k morskému dnu

Webová kamera je namontovaná na betónových blokoch, ktoré boli pripevnené k morskému dnu, aby sa zabezpečilo, že ich silné prúdy neprevrátia ani neposunú. Snímač bol umiestnený tak, aby zvýraznil prírodu v zornom poli a zároveň minimalizoval narušenie morskej fauny a flóry.

Na inštaláciu kamier boli vydané potrebné vedecké a pracovné povolenia, pričom sa venovala maximálna pozornosť prírodným hodnotám týchto jedinečných miest.

Webová kamera je solárna, preto funguje iba počas denného svetla a pri dostatku slnka. Keď je priamy prenos offline, zobrazí sa záznam z predošlého dňa.

Spoločnosti sa darí rásť

Spoločnosť začínala s jedinou kamerou v oceáne. Nakoľko si však získala mnohých fanúšikov, postupne napreduje a zväčšuje pole svojej pôsobnosti.

Startup si našiel mnoho priaznivcov, napríklad z radov potápačov, ktorí môžu vďaka kamerám kontrolovať podmienky, učiteľov, ktorí ho využívajú ako interaktívny prvok pri vyučovaní, vedcov skúmajúcich oceán, ale obľúbili si ho aj jednotlivci, ktorí dokážu oceniť a obdivovať podmorský svet.

V roku 2020 spoločnosť streamovala z kamier umiestnených na šiestich rôznych miestach. Štyri z nich sú umiestnené v podmorských koralových útesoch pri Veľkom Kajmane, na Panenských ostrovoch Svätý Tomáš a Virgin Gorda a na súostroví Florida Keys. Zvyšné dve sa nachádzajú v Brazílii.

Spoločnosť ReefCam usilovne pracuje na tom, aby implementovala ďalšie kamery a priniesla zákazníkom unikátne zábery z miest, na ktoré sa len tak ľahko nedostanú. Kamery by mali pribudnúť napríklad vo Veľkej koralovej bariére v Austrálii.

Štvrtina výnosov ide na pomoc koralovým útesom

Víziou spoločnosti je pomôcť koralovým útesom na celom svete. Tie v dôsledku nadmerného rybolovu, znečistenia a zvyšujúcim sa teplotám v posledných rokoch trpia. Spoločnosť ReefCam preto venuje 25 % zo zisku ochranárskym projektom a organizáciám, ktoré hľadajú spôsoby, ako koralovým útesom pomôcť.

Zdroje: blog.nationalgeographic.org, blog.nature.org, articles.bplans.com, natureaustralia.org.au

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky