ReefCam prináša oceán do obývačiek na celom svete

ReefCam je kamera, ktorá naživo vysiela video z koralových útesov a poskytuje tak pohľad potápača na podmorský život v priamom prenose z pohodlia obývačky.

Prírodopisné dokumentárne filmy síce prinášajú zaujímavé zábery napríklad aj z podmorského sveta, avšak zvyčajne ide len o zostrihané zábery, ktoré boli urobené v minulosti. Živý obraz zo dna oceánov a morí sa podarí vidieť len málokomu, pričom na to treba aspoň potápačský odev, nejakú skúsenosť s potápaním a, prirodzene, pobyt niekde pri mori či oceáne. Situáciu však mení nápad Američana, ktorý vytvoril unikátnu službu.

Nápad sa zrodil počas štúdia na univerzite

Američan Tim Richards študoval manažment a obchod na americkej univerzite. Tim počas tohto štúdia dostal nápad založiť ReefCam. Fascinoval ho totiž podmorský svet, ako aj to, koľko krás ukrýva. ReefCam vytvoril s jednoduchou túžbou – dať ľuďom prístup ku krásnym miestam, ktoré inak nemajú možnosť vidieť.

Tim začínal projekt len s grantom a poradenskou pomocou z fakulty, na ktorej študoval. Nemal žiadne skúsenosti s podnikaním ani vedením spoločnosti, preto bola preňho takáto pomoc veľkým prínosom.

Koncept nápadu je veľmi jednoduchý. Za mesačné predplatné v cene 3 dolárov (približne 2,60 eur) prinášajú kamery ReefCam oceán domov k zákazníkom. Predplatením služby sa dá sledovať živé vysielanie z podmorskej kamery, ktorá sníma koralové útesy v Austrálii. Pozerať ho je možné aj pri cestovaní cez mobilnú aplikáciu.

Kamera pripevnená k morskému dnu

Webová kamera je namontovaná na betónových blokoch, ktoré boli pripevnené k morskému dnu, aby sa zabezpečilo, že ich silné prúdy neprevrátia ani neposunú. Snímač bol umiestnený tak, aby zvýraznil prírodu v zornom poli a zároveň minimalizoval narušenie morskej fauny a flóry.

Na inštaláciu kamier boli vydané potrebné vedecké a pracovné povolenia, pričom sa venovala maximálna pozornosť prírodným hodnotám týchto jedinečných miest.

Webová kamera je solárna, preto funguje iba počas denného svetla a pri dostatku slnka. Keď je priamy prenos offline, zobrazí sa záznam z predošlého dňa.

Spoločnosti sa darí rásť

Spoločnosť začínala s jedinou kamerou v oceáne. Nakoľko si však získala mnohých fanúšikov, postupne napreduje a zväčšuje pole svojej pôsobnosti.

Startup si našiel mnoho priaznivcov, napríklad z radov potápačov, ktorí môžu vďaka kamerám kontrolovať podmienky, učiteľov, ktorí ho využívajú ako interaktívny prvok pri vyučovaní, vedcov skúmajúcich oceán, ale obľúbili si ho aj jednotlivci, ktorí dokážu oceniť a obdivovať podmorský svet.

V roku 2020 spoločnosť streamovala z kamier umiestnených na šiestich rôznych miestach. Štyri z nich sú umiestnené v podmorských koralových útesoch pri Veľkom Kajmane, na Panenských ostrovoch Svätý Tomáš a Virgin Gorda a na súostroví Florida Keys. Zvyšné dve sa nachádzajú v Brazílii.

Spoločnosť ReefCam usilovne pracuje na tom, aby implementovala ďalšie kamery a priniesla zákazníkom unikátne zábery z miest, na ktoré sa len tak ľahko nedostanú. Kamery by mali pribudnúť napríklad vo Veľkej koralovej bariére v Austrálii.

Štvrtina výnosov ide na pomoc koralovým útesom

Víziou spoločnosti je pomôcť koralovým útesom na celom svete. Tie v dôsledku nadmerného rybolovu, znečistenia a zvyšujúcim sa teplotám v posledných rokoch trpia. Spoločnosť ReefCam preto venuje 25 % zo zisku ochranárskym projektom a organizáciám, ktoré hľadajú spôsoby, ako koralovým útesom pomôcť.

Zdroje: blog.nationalgeographic.org, blog.nature.org, articles.bplans.com, natureaustralia.org.au

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Holandský startup vyvíja laboratórne pestované bravčové mäso

Prírodné mäso, ktoré vyzerá, chutí a má nutričné hodnoty ako to bežné, no nie je zo živého zvieraťa. Ako funguje koncept, ktorý priniesla na trh inovatívna holandská potravinárska spoločnosť Meatable?

Aplikácia Jeenie poskytuje nepretržité tlmočenie prostredníctvom videohovoru

Jazykoví experti pomáhajú používateľom s prekladom do iných jazykov, a to aj sluchovo postihnutým. Platforma si získala srdcia zákazníkov, lekárov či opatrovateľov vo viac ako 140 krajinách sveta.

Veľké súbory vo formáte PDF sa stali inšpiráciou na úspešný biznis

Pokúšali ste sa niekedy poslať PDF súbor e-mailom? Možno ste pri tom narazili na problém s jeho veľkosťou. Smallpdf ponúka veľmi jednoduché riešenie, ktoré umožní zmenšiť súbory na požadovanú veľkosť.

Zariadenie Lightfoot pomáha jazdiť efektívnejšie a bezpečnejšie, šetrí tiež životné prostredie

Brit, ktorý chcel pomôcť šoférom jazdiť efektívnejšie, musel na začiatku podnikania spávať na zemi v kancelárii. Ako sa mu napokon podarilo rozbehnúť biznis a v čom je jeho produkt výnimočný?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky