Predísť chrípke či koronavírusu pomáha praktický nástroj

Inovatívna pomôcka umožňuje dotknúť sa tlačidiel či kľučiek na verejnosti bez použitia rúk. Nástroj HandKey navyše netreba umývať, vydezinfikuje sa sám.

Počas pandémie koronavírusu sa začalo o hygiene rúk rozprávať oveľa častejšie ako predtým. Na „každom kroku“ boli dezinfekcie alebo sa odporúčalo používať rukavice. Na trh však prišiel aj inovatívny nástroj s mosadzou, ktorý umožňuje dotknúť sa tlačidiel či kľučiek na verejnosti bez použitia rúk, čo pomohlo spomaliť šírenie nákazy COVID-19, no poslúži tiež napríklad počas chrípkovej sezóny.

Zariadenie, ktoré chráni (nielen) pred koronavírusom

S myšlienkou vytvoriť HandKey prišiel indický startup SafeTouch Design, dcérska spoločnosť firmy Lazy Co., ktorá sa zameriava na zlepšenie UX (užívateľskej skúsenosti). Podstatou nápadu bolo uľahčiť ľuďom počas pandémie bezpečný návrat do bežného života, no uplatnenie nástroja je nadčasové. Inovatívne zariadenie totiž používateľom umožňuje vykonávať každodenné činnosti tým, že eliminuje potrebu dotýkať sa potenciálne kontaminovaných povrchov priamo rukami.

Vďaka HandKey môžu ľudia bezpečne používať napríklad tlačidlá výťahov, dotykové obrazovky bankomatov či dvere na verejných budovách, a to bez toho, aby sa ich museli dotýkať holými rukami, čím sa znižuje riziko prenosu ochorenia COVID-19, ale aj iných ochorení.

Nástroj HandKey netreba umývať, dezinfikuje sa sám

Môže sa zdať, že na rovnaký účel je možné využiť aj čokoľvek iné – kľúč, šatku a podobne. Problém týchto vecí však je, že po tom, ako sa dotknú daného povrchu a sú pravdepodobne kontaminované, nie je možné ich odložiť späť do tašky bez toho, aby sa bacily a vírusy dostali na ďalšie predmety a neskôr aj na ruky ľudí. Nástroj HandKey je ale vyrobený z posuvnej mosadznej antimikrobiálnej svorky, plastového krytu a samozatváracieho viečka. HandKey je navrhnutý tak, aby posuvná mosadzná svorka, ktorá prichádza do styku s potenciálne kontaminovanými povrchmi, bola zasunutá späť do plastového krytu bez akéhokoľvek kontaktu s vonkajším povrchom zariadenia. Zákazníci, ktorí si nástroj HandKey kúpia, ho tak môžu použiť napríklad pri vstupovaní do banky – stlačia ním kľučku a následne odložia do vrecka či tašky.

Mosadz je zliatina medi, ktorá je vo svojej podstate dezinfekčným materiálom. Podľa vedeckých poznatkov publikovaných v marci 2020 vírus spôsobujúci COVID-19 na medených povrchoch odumiera po krátkom čase, čím následne nie je schopný šírenia na ďalšie povrchy, s ktorými príde do styku. Túto vlastnosť medi spoločnosť využila na to, aby bolo zariadenie samodezinfikovateľné. Mosadzou olemovali práve vnútorné puzdro a časť, ktorá prichádza do styku s povrchmi.

Vynález rýchlo oslovil mnohých zákazníkov, ako aj porotu v súťaži pre mladých podnikateľov

Zariadenie je veľmi ľahké, preto je možné ho bez problémov nosiť vo vrecku či v taške. Vďaka inovatívnemu dizajnu rukoväti je tiež jednoduché na používanie.  Okrem toho má elegantný dizajn. Produkt, ktorý bol uvedený na trh iba pár mesiacov od začiatku pandémie – v auguste 2020, stál približne 4 eurá. Už počas prvého mesiaca sa startupu podarilo predať približne 300 kusov v rámci online obchodu a viac ako 600 kusov prostredníctvom offline kanálov (najmä v miestnych obchodoch).

Startup sa taktiež dostal medzi päticu výhercov v projekte AdamStart, zameranom na COVID-19, ktorý pomáhal mladým podnikateľom rozširovať svoje nápady a poskytovať viac pracovných príležitostí. Apoorv Shankar, dizajnér zariadenia HandKey, tak získal plne sponzorovanú cestu do Londýna, aby sa zúčastnil na obchodnom školení na Pearson Business School, prístup k online vzdelávacím programom, cestu do Los Angeles či možnosť spolupracovať so špičkovými priemyselnými mentormi.

Zdroj: livemint.com, startupsmagazine.co.uk, in.linkedin.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako znížiť odpad z oblečenia? Nekupovať, ale požičať si ho

Zákazníci, ktorí chcú šetriť prírodu, nemusia nakupovať len v „sekáčoch". Z digitálnej skrine si môžu požičať spoločenské šaty, no tiež tričko či nohavice.

Ekologické jednorazové poháre na kávu, ktoré aj zasýtia

Kreatívna rodina vytvorila poháre, ktoré je možné po vypití kávy zjesť. Záujem o netradičný výrobok prejavila aerolinka aj značka prémiových automobilov.

Inovatívna donášková služba: namiesto hotového jedla suroviny

Stačí si vybrať jedlo a príde balík surovín s receptom, ako obed či večeru pripraviť. Nápad, ktorý vznikol na rybačke, si získal tisícky predplatiteľov.

Nápad, ktorý nemal fungovať, no zarobil milióny – psie okuliare

Aj pes si potrebuje chrániť zrak. Uvedomila si to zakladateľka firmy Doggles s okuliarmi pre psov. Počiatočný výsmech nahradil záujem od armády aj majiteľov koní či prasiat.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky