Netradičné podnikanie v tradičných sektoroch

Päť inšpiratívnych nápadov ako možno vďaka inovatívnemu prístupu vytvoriť podnikanie v tradičných sektoroch netradičným spôsobom.

Kaviareň na kolesách

Vravíte si, že na Slovensku je už priveľa kaviarní a že sa investície do takéhoto druhu podnikania už neoplatia? Možno sa mýlite. Kávu si dnes môžete kúpiť takmer v každom nákupnom centre a v malých kaviarničkách v centrách miest. Ale čo ak vás prepadne chuť na kávu niekde uprostred ulice alebo na ceste? Američania sa takéhoto prípadu neboja, pretože ak ich prepadne chuť na kávu uprostred cesty, tak si ju jednoducho kúpia v kaviarni na kolesách.  The Coffee Trike je plne vybavený coffee bar na kolesách. Alessandro “San” Bellino bol rozhodnutý otvoriť kaviareň, no chcel vymyslieť niečo originálnejšie čím by sa milovníkom kávy viac priblížil. Svoj nápad doviedol k dokonalosti a zapracovala pritom aj dávka kreativity. Káva sa predáva a rozváža na krásnej mahagónovej trojkolke plne vybavenej rôznymi druhmi kávy a chladničkou pre chladené nápoje.

Obchodík s nevyzdvihnutou batožinou z letiska

Aj to sa niekedy stáva. Cestujúci sa  z letiska tak náhlia, že si neustrážia svoje osobné veci, a tak upratovači alebo nejakí iní členovia letiskového personálu ponachádzajú zaujímavé predmety na letisku či v lietadle. V Alabame si povedali, že je škoda tieto veci vyhadzovať, a tak sa rozhodli otvoriť si obchod s nevyzdvihnutou letiskovou batožinou. 95% zabudnutej batožiny sa zväčša do piatich dní dostane k pôvodnému majiteľovi, len zvyšné percentá stratených vecí sa potom prevezú do centra nevyzdvihnutej batožiny, kde si ich ostatní ľudia môžu kúpiť. Peniaze môžu byť použité na rôzne opravy a údržbu letiska.

Reštaurácia na vode

Reštaurácií je na prvý pohľad tiež všade dosť a ľudia nemíňajú také množstvo peňazí na obedy a večere mimo domu. Stále je tu možnosť, ako aj v tomto sektore dokáže ľudská fantázia zarobiť peniaze. V San Franciscu otvorili plávajúcu ostrovnú reštauráciu. Neďaleko San Francisca sa nachádza malý „ostrov“ Forbes Island, z ktorého máte výhľad priamo na Alcatraz a opaľujúcich sa tuleňov. Forbes Island nie je skutočný ostrov, je to netradičný hasbót, ktorý má nepravidelný tvar. Bol postavený v roku 1975 milionárom menom Forbes Thor Kiddoo ako súkromný plávajúci dom. Tento plán však padol, a nakoniec  miesto hausbótu na tomto mieste stojí reštaurácia. Menu je luxusnejšie, prvotriedne, pre náročnejších zákazníkov. Táto neobvyklá reštaurácia v máji minulého roka vyhorela, ale už niekoľko mesiacov opäť naplno funguje. Keby sa nejaký Slovák dozvedel, že sa môže navečerať na ostrove a  nemusí ani letieť lietadlom, pretože takáto malá ostrovná reštaurácia by stála na Dunaji,  určite by ho to potešilo a zvedavosť by pritiahla aj ostatných ľudí.

Článok pokračuje pod reklamou

Atypický bar

Blacksmith v Amerike je takmer klasický bar, kde sa môžu zabaviť ľudia rôznych vekových kategórií. Špecifickým ho robí len jeho tematika. Bar vzdáva hold kapele Queen a nesmrteľnému Freddiemu Mercurymu, ktorý víta všetkých zákazníkov hneď pri vchode z plagátu zaveseného na stene. Ak by ste si mysleli, že v tomto bare znejú len piesne tejto legendárnej skupiny, ste na omyle. Ak ich pieseň zaznie, v bare sa strhne vrava. Ak totižto začne hrať pieseň kapely Queen, zákazník, ktorý je na rade, dostane svoj objednaný drink zadarmo. Takže musíte pozorne počúvať a zabaviť sa môžete aj zadarmo. Pretože, ako sa hovorí. „When Queen plays, Freddie pays!”

Charitatívne podnikanie

Piatou ukážkou z netradičných a efektívnych oblastí podnikania možno nebude až tak netradičné miesto. Ide takisto o bar, kde sa ľudia zabávajú, popíjajú a niečo malé zobkajú. Aj tento bar má isté špecifikum, ktoré ho odlišuje od plejády ostatných barov. Všetky zisky totižto venuje charite. Vždy, keď si zákazník kúpi drink, vyberie, ktorej charite budú peniaze venované budúci mesiac. Takéto podnikanie nie je jednoduché a musí ho vykonávať človek s veľkým srdcom. Ale aj takto sa dá netradične podnikať.

Ak máte momentálne v hlave nejaký nápad, čomu by ste sa chceli venovať, skúste popremýšľať, ako by ste ho ešte viac vylepšili. A potom sa zamyslite ešte raz a určite zistíte, že aj vy ste prišli na niečo nové, čo zákazníkov osloví tak, že už od vás neodídu.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky