Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.63) – Zubná ambulancia ako wellness?

Podnikateľský príbeh, ktorý spája nespojiteľné a tak príjemným spôsobom šokuje svet a búra konvencie. Presne taký je ten dnešný. Viete si predstaviť, že by ste sa tešili k zubárovi? Nemožné? A čo ak by ambulancia vášho zubára vyzerala ako luxusné wellness centrum? Čo ak by ste pri bezbolestnom ošetrovaní kazu ozónom mohli pozerať telku? Áno, aj takto to ide. Vitajte v americkom zubárskom sne...  

Unikátna koncepcia „zubárskeho wellness“

Predstavte si nachvíľu dokonalé wellness centrum, do akého by ste radi chodili hoci aj každý deň. Nádherný moderný interiér, kvety, upokojujúca hudba, zurčiace vodopády, usmievavý personál a všadeprítomný pokoj. A teraz si predstavte, že takáto scenéria vás čaká po príchode k zubárovi... že nezmysel? Väčšina ľudí zvlášť v našom regióne má zubára zafixovaného ako „mučiteľa“ s hroznou hlučnou vŕtačkou v ruke, v bielej miestnosti s „nemocničným zápachom“ a s príšernou čakárňou, kde sedíte v kŕčoch na tvrdej stoličke. Spojiť si návštevu zubára s návštevou wellness sa preto zdá byť nonsens. Opak je však pravdou, presvedčí vás o tom  netradičná americká zubná ambulancia s príznačným názvom Atlanta Dental Spa.
Tento zubársky raj vznikol pred niekoľkými rokmi v americkom meste Atlanta v štáte Georgia. Hlavné motto ambulancie znie „Čo keby ste sa k zubárovi tešili?“ a spolu so zariadením komplexu dokonale vystihuje celú filozofiu. Oplatí sa nazrieť najmä do foto a video galérie stomatologického wellness, pri ktorej by ste skôr hádali luxusný hotel alebo dom hollywoodskej hviezdy.
Hlavnými ťahacími motormi a tiež autormi zubárskej spa koncepcie sú doktor Peter Boulden a doktorka Susan Estep. K ich ďalším lekárskym posilám sa neskôr pridali doktori Creasman, Soulimiotis a Brockington. Tím má ďalších cca 20 členov vrátane sestier, dentálnych hygienikov a recepčných. Na prvý pohľad je teda vidieť, že pri tomto podnikateľskom nápade sa všetko bralo „od podlahy“ a vo veľkom.

Článok pokračuje pod reklamou


Nadštandardné služby, ocenenia a mediálny záujem

Asi pre každý typ biznisu platí, že ak chce človek preraziť, musí byť iný. V tomto prípade si majitelia Atlanta Dental Spa zabezpečili svoju „inakosť“ spojením dvoch navonok nesúvisiacich koncepcií, vďaka čomu zbúrali konvencie, obrátili na ruby strach zo zubára a ešte k tomu vyvolali aj tak potrebný mediálny rozruch. V Amerike je všetkého veľa a aby ste zaujali, potrebujete o sebe dať vedieť naozaj nahlas. Pomôcť vám v tom môže aj nezvyčajný prístup, unikátny koncept alebo neštandardné služby, ktoré spoločne pritiahnu záujem médií aj bez platenej reklamy.
V prípade Atlanta Dental Spa boli týmito faktormi a teda aj motormi biznis modelu netradičné spojenie wellness myšlienky a zubnej ambulancie, národné ocenenia a odborné vzdelanie lekárov a taktiež inovatívne služby, ktoré vám nebude ponúkať len tak hocikto.
Detailnejšie povedané, doktor Boulden a doktorka Estep vyhrali niekoľko národných cien za zubnú estetiku, majú za sebou prestížne americké školy a dnes sami vyučujú vo svojom odbore. Tiež ponúkajú moderné zubné ošetrenia, napr. ozónom či laserom, lákavou „vychytávkou“ je aj počítačová simulácia estetickej stomatológie, teda ako by vyzerali vaše zuby po estetickom zákroku (bielení, narovnávaní, atď.).

Video prezentácia zubárskeho „spa“ (len v angličtine)


Ak toto všetko doplníme o moderne zariadené ambulancie s ergonomickými kreslami, špeciálnymi protihlukovými slúchadlami (aby ste nemali traumu z vŕtačky), s wi-fi pripojením či s možnosťou pozerať pri zákroku televíziu na rozptýlenie, dostaneme sa k nadštandardu, ktorý je pre mnohých určite lákavý. Ako inak, za nadštandard sa platí, no táto ambulancia si práve svojou jasnou profiláciou vytvorila stabilnú klientelu, ktorá si za bezbolestnosť a nestresujúce vyšetrenie v úžasnej atmosfére rada priplatí.


Oplatí sa odlíšiť sa

Novinky sú vždy lákavé a spravia za vás reklamu prirodzeným spôsobom. Presne tento fakt využili aj Atlanta Dental Spa – informácie o unikátnom „zubárskom spa“ sa objavili v národných amerických médiách ako ABC, CBS, CNN či FOX.
Odlišnosť, pozitívny šok a búranie konvencií je teda určite jednou z ciest, ako uspieť aj na preplnenom trhu. Ďalším nápadom „na ukradnutie“ je komunikácia s verejnosťou. Atlanta Dental Spa má vlastný YouTube kanál a pravidelne aktualizovaný Facebook profil či blog. Videli ste už u nás zubára, ktorý by si písal blog?
Zabudnúť nesmieme ani na jasnú stratégiu – chcete sa zamerať na najnižšie cenové hladiny alebo naopak – pritiahnuť zákazníkov, ktorí si radšej priplatia? Majitelia atlantskej súkromnej kliniky pochopili, že ak bude človek oslobodený od príšerného zvuku vŕtačky, rád siahne aj hlbšie do vrecka.
Dnešný nápad je z tých bláznivejších no o to zaujímavejších. Ak teda vidíte priestor na risk a unikátne riešenie aj vo vašom odbore či okolí, skúste sa inšpirovať úspešnými americkými zubármi.

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Aplikácia Jeenie poskytuje nepretržité tlmočenie prostredníctvom videohovoru

Jazykoví experti pomáhajú používateľom s prekladom do iných jazykov, a to aj sluchovo postihnutým. Platforma si získala srdcia zákazníkov, lekárov či opatrovateľov vo viac ako 140 krajinách sveta.

Veľké súbory vo formáte PDF sa stali inšpiráciou na úspešný biznis

Pokúšali ste sa niekedy poslať PDF súbor e-mailom? Možno ste pri tom narazili na problém s jeho veľkosťou. Smallpdf ponúka veľmi jednoduché riešenie, ktoré umožní zmenšiť súbory na požadovanú veľkosť.

Zariadenie Lightfoot pomáha jazdiť efektívnejšie a bezpečnejšie, šetrí tiež životné prostredie

Brit, ktorý chcel pomôcť šoférom jazdiť efektívnejšie, musel na začiatku podnikania spávať na zemi v kancelárii. Ako sa mu napokon podarilo rozbehnúť biznis a v čom je jeho produkt výnimočný?

Startup Wine Valet teší predplatiteľov pravidelnou donáškou vína presne podľa ich chuti

Inovatívna aplikácia prispôsobuje ponuku vína zákazníkom podľa ich osobnej „WineDNA“. Každý mesiac tak majú postarané o dodávku najlepších svetových vín podľa vlastného vkusu.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky