Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.38) – Biznis s ľudskými pocitmi

Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.38) – Biznis s ľudskými pocitmi

Leto je v plnom prúde a ľudia sa o to intenzívnejšie zaoberajú vlastným zovňajškom ako aj inak prehliadanými telesnými pochodmi. Z tepla nás dobieha únava, v noci nemôžeme spať, zo striedajúcej sa klimatizácie a vonkajších horúčav je telo náchylné na choroby. Prečo o tom ale píšeme na podnikateľskom portáli? Áno, uhádli ste... aj na týchto problematických oblastiach sa dá postaviť úspešný biznis...

Hypermúdre náramky a „brošne“

Ak ste sa v úvodných slovách tohto článku našli, potom mávate zrejme často pocit, že neviete, čo sa s vaším telom deje. Sami to nezistíte, no nie je vám ani tak zle, aby vás museli pozorovať v nemocnici. Čo teda s touto situáciou? Riešia ju inovatívne technológie, ktoré dokážu nenápadne a pritom takmer neustále sledovať všetky vaše telesné pochody.

Článok pokračuje pod reklamou

Reč je napríklad o „mašinke“ menom fitbit. Ide o druh akejsi „brošne“, ktorú možno nosiť pripnutú na vrecko nohavíc, košele, náramku na zápästí či na leme trička. Funkcia tohto drobného elegána je sledovanie celodennej aktivity človeka. Dokáže vám napríklad povedať, aké vzdialenosti ste daný deň prekonali a koľko krokov ste pri tom urobili. Povie vám aj to, koľko kalórii ste pri tom spálili. V noci zasa sleduje kvalitu vášho spánku a tiež ju pre vás vyhodnotí. Ako? Fitbit má v sebe zabudovaný wi-fi vysielač, takže si všetky údaje sám automaticky prenáša na personalizovanú zaheslovanú fitbit.com stránku, ktorá poskytne detailné štatistiky o vašich telesných pochodoch. Užitočnou pomôckou môže byť napríklad pre tých, ktorí sa chystajú chudnúť a potrebujú mať nad sebou „odborný dozor“.
Ďalším podobným high-tech kúskom je tzv. Q Sensor, ktorý na rozdiel od predošlého kolegu meria vaše emócie. Ako je to možné? Princíp je jednoduchý – na ruke nosíte náramok, ktorý je vybavený drobnými senzormi. Tie dokážu sledovať vodivosť kože a na základe tejto vlastnosti potom vyhodnotiť zvýšené napätie, vzrušenie či naopak nudu. Možno ho používať ako cez deň, tak aj v noci. Výrobca tiež uvádza, že je vhodný najmä na dlhodobé klinické merania. Opäť ide o wireless zariadenie, takže prenos dát aj ich vyhodnotenie je absolútne bezproblémové...


Inteligentné tričko a ešte inteligentnejšia aplikácia

Náramky zvyknete strácať a slovo brošňa vám príliš nevonia? No zároveň nemôžete spávať a potrebujete zistiť, prečo je to tak? Našlo sa riešenie – zadovážte si tričko, ktoré sleduje a vyhodnocuje vašu spánkovú aktivitu. Patentovaná technológia, ktorú vymysleli odborníci z Massachusetts Institute of Technology, je na prvý pohľad obyčajným tričkom. Síce je tričko vyrobené z klasického vzdušného materiálu, no má v sebe integrované drobné senzory, ktoré sledujú a zaznamenávajú ľudský spánok až 5 nocí po sebe. V spodnej časti trička sa nachádza drobné napájanie veľkosti kľúča, ktoré pri nabíjaní slúži aj ako transportér dát na personalizovanú webstránku výrobcu. Tam sa podobne ako pri vyššie spomínaných náramkoch následne zobrazí podrobná analýza a dáta potrebné k zlepšeniu kvality spánku i života.
Zaujímavou premenou ľudských telesných a duševných pochodov na moderné technológie je aj iPhone aplikácia, ktorá meria ľudské šťastie. Projekt sa volá Track Your Happiness a je súčasťou istého doktorandského výskumu na Harvardskej univerzite. Jeho úlohou je vyzistiť, kedy je človek najšťastnejší. Deje sa tak práve prostredníctvom spomínanej aplikácie, ktorá zbiera údaje z krátkych dotazníkov. Človek niekoľkokrát denne odpovie na otázky typu Akú máte práve náladu? Ste šťastný? Čo práve robíte? a jeho odpovede sú programom automaticky roztriedené a zanalyzované. Po niekoľkých dňoch či týždňoch sa z vyzistených dát urobí záver a vy sa dozviete napríklad to, že ste najšťastnejší, keď čítate seriál Inšpiratívne podnikateľské nápady na portáli podnikajte.sk ;)


Inovácie na poli ľudských biorytmov

V storočí civilizačných chorôb zdá sa niet lepšieho biznisu, ako je starostlivosť o vlastné telo a vlastné zdravie. O to viac, ak táto oblasť rada podlieha trendom a módnym vlnám. Spomeňte si na nedávny ošiaľ s plastovými náramkami, ktoré údajne prinavrátia človeku rovnováhu. Hoci koncept nebol založený na exaktných dátach a medicínskych zisteniach, aj tak uspel. Naše dnešné podnikateľské nápady majú v tomto prípade navrch – ich princíp je založený na reálne dokázateľnom prínose pre ľudské zdravie.
Ako teda? Zaujalo by vás podnikanie v podobnej brandži? Trúfli by ste si na technologické inovácie založené na ľudských biorytmoch? Ak áno, hor sa do toho, radi neskôr o vašom úspechu napíšeme.

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Ivica Ďuricová

Freelance copywriterka, pre ktorú je písanie vášňou a povolaním zároveň. Je spoluautorkou článkov o inšpirácii v podnikaní a publikácií 99 Inšpiratívnych podnikateľských nápadov a 49 hrdiniek slovenského biznisu.


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.