Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.38) – Biznis s ľudskými pocitmi

Leto je v plnom prúde a ľudia sa o to intenzívnejšie zaoberajú vlastným zovňajškom ako aj inak prehliadanými telesnými pochodmi. Z tepla nás dobieha únava, v noci nemôžeme spať, zo striedajúcej sa klimatizácie a vonkajších horúčav je telo náchylné na choroby. Prečo o tom ale píšeme na podnikateľskom portáli? Áno, uhádli ste... aj na týchto problematických oblastiach sa dá postaviť úspešný biznis...

Hypermúdre náramky a „brošne“

Ak ste sa v úvodných slovách tohto článku našli, potom mávate zrejme často pocit, že neviete, čo sa s vaším telom deje. Sami to nezistíte, no nie je vám ani tak zle, aby vás museli pozorovať v nemocnici. Čo teda s touto situáciou? Riešia ju inovatívne technológie, ktoré dokážu nenápadne a pritom takmer neustále sledovať všetky vaše telesné pochody.

Článok pokračuje pod reklamou
Reč je napríklad o „mašinke“ menom fitbit. Ide o druh akejsi „brošne“, ktorú možno nosiť pripnutú na vrecko nohavíc, košele, náramku na zápästí či na leme trička. Funkcia tohto drobného elegána je sledovanie celodennej aktivity človeka. Dokáže vám napríklad povedať, aké vzdialenosti ste daný deň prekonali a koľko krokov ste pri tom urobili. Povie vám aj to, koľko kalórii ste pri tom spálili. V noci zasa sleduje kvalitu vášho spánku a tiež ju pre vás vyhodnotí. Ako? Fitbit má v sebe zabudovaný wi-fi vysielač, takže si všetky údaje sám automaticky prenáša na personalizovanú zaheslovanú fitbit.com stránku, ktorá poskytne detailné štatistiky o vašich telesných pochodoch. Užitočnou pomôckou môže byť napríklad pre tých, ktorí sa chystajú chudnúť a potrebujú mať nad sebou „odborný dozor“.
Ďalším podobným high-tech kúskom je tzv. Q Sensor, ktorý na rozdiel od predošlého kolegu meria vaše emócie. Ako je to možné? Princíp je jednoduchý – na ruke nosíte náramok, ktorý je vybavený drobnými senzormi. Tie dokážu sledovať vodivosť kože a na základe tejto vlastnosti potom vyhodnotiť zvýšené napätie, vzrušenie či naopak nudu. Možno ho používať ako cez deň, tak aj v noci. Výrobca tiež uvádza, že je vhodný najmä na dlhodobé klinické merania. Opäť ide o wireless zariadenie, takže prenos dát aj ich vyhodnotenie je absolútne bezproblémové...


Inteligentné tričko a ešte inteligentnejšia aplikácia

Náramky zvyknete strácať a slovo brošňa vám príliš nevonia? No zároveň nemôžete spávať a potrebujete zistiť, prečo je to tak? Našlo sa riešenie – zadovážte si tričko, ktoré sleduje a vyhodnocuje vašu spánkovú aktivitu. Patentovaná technológia, ktorú vymysleli odborníci z Massachusetts Institute of Technology, je na prvý pohľad obyčajným tričkom. Síce je tričko vyrobené z klasického vzdušného materiálu, no má v sebe integrované drobné senzory, ktoré sledujú a zaznamenávajú ľudský spánok až 5 nocí po sebe. V spodnej časti trička sa nachádza drobné napájanie veľkosti kľúča, ktoré pri nabíjaní slúži aj ako transportér dát na personalizovanú webstránku výrobcu. Tam sa podobne ako pri vyššie spomínaných náramkoch následne zobrazí podrobná analýza a dáta potrebné k zlepšeniu kvality spánku i života.
Zaujímavou premenou ľudských telesných a duševných pochodov na moderné technológie je aj iPhone aplikácia, ktorá meria ľudské šťastie. Projekt sa volá Track Your Happiness a je súčasťou istého doktorandského výskumu na Harvardskej univerzite. Jeho úlohou je vyzistiť, kedy je človek najšťastnejší. Deje sa tak práve prostredníctvom spomínanej aplikácie, ktorá zbiera údaje z krátkych dotazníkov. Človek niekoľkokrát denne odpovie na otázky typu Akú máte práve náladu? Ste šťastný? Čo práve robíte? a jeho odpovede sú programom automaticky roztriedené a zanalyzované. Po niekoľkých dňoch či týždňoch sa z vyzistených dát urobí záver a vy sa dozviete napríklad to, že ste najšťastnejší, keď čítate seriál Inšpiratívne podnikateľské nápady na portáli podnikajte.sk ;)


Inovácie na poli ľudských biorytmov

V storočí civilizačných chorôb zdá sa niet lepšieho biznisu, ako je starostlivosť o vlastné telo a vlastné zdravie. O to viac, ak táto oblasť rada podlieha trendom a módnym vlnám. Spomeňte si na nedávny ošiaľ s plastovými náramkami, ktoré údajne prinavrátia človeku rovnováhu. Hoci koncept nebol založený na exaktných dátach a medicínskych zisteniach, aj tak uspel. Naše dnešné podnikateľské nápady majú v tomto prípade navrch – ich princíp je založený na reálne dokázateľnom prínose pre ľudské zdravie.
Ako teda? Zaujalo by vás podnikanie v podobnej brandži? Trúfli by ste si na technologické inovácie založené na ľudských biorytmoch? Ak áno, hor sa do toho, radi neskôr o vašom úspechu napíšeme.

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky