Získajte nových zákazníkov pomocou internetovej reklamy

Získajte nových zákazníkov pomocou internetovej reklamy
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Reklama na internete predstavuje efektívny spôsob, ktorým môžete osloviť potencionálnych zákazníkov. Zákazníkov, ktorí vás hľadajú. Pozrite sa, čo všetko dokáže reklamná služba Google AdWords a využite tento moderný spôsob inzercie.

Google.sk je najnavštevovanejšia stránka na Slovenku. Využíva ju 9 z 10 Slovákov, a preto je dôležité aby ste sa umiestnili vo výsledkoch vyhľadávania na popredných miestach. Pri zviditeľnení máte na výber z dvoch možností. Prvou je tzv. SEO, optimalizácia pre vyhľadávače. Predstavuje dlhodobý a finančne náročný projekt, na ktorý budete potrebovať odbornú pomoc. Druhou alternatívou je zaplatenie reklamy - Google AdWords.

Internetová reklama - Google AdWords

Je platená reklamná služba spoločnosti Google s veľkou efektivitou. Všetci ste už určite niekedy videli v prvých výsledkoch vyhľadávania Google odkaz označený slovom Reklama. Alebo ste zažili videoreklamu na stránke youtube.com. Nie však vždy. Reklama sa zobrazuje iba pri niektorých kombináciách kľúčových slov alebo videách. Záleží od toho, či je po reklame pri vyhľadávaní konkrétnych kľúčových slov zo strany podnikateľov dopyt. Na obrázku nižšie vidíte rozdiel v tom, aký je záujem podnikateľov inzerovať reklamu pri kľúčovom slove počítač v porovnaní s kľúčovými slovami lacný počítač.

Práve pri vyhľadávaní informácií vzniká obrovský priestor pre reklamu. Chcete byť  namiesto piatej stránky umiestnený na prvej stránke? Alebo chcete byť úplne prvý výsledok? Stačí si vytvoriť reklamnú kampaň a dobiť kredit. O ostatné sa postará Google.

TIP: Zapnite si slovenské titulky vo videu

Výhody reklám Google AdWords

 • platíte iba za kliknutia na vašu reklamu,
 • môžete si zvoliť maximálny denný rozpočet (nie je stanovené žiadne minimum),
 • reklama sa môže zobrazovať iba v určitých dňoch a hodinách,
 • reklama sa môže zobrazovať iba užívateľom určitej geografickej oblasti (napr. vo vašom okrese),
 • reklama funguje korektne na všetkých typoch mobilných zariadení (tabletoch, mobiloch),
 • na výber máte viacero formátov reklamy,
 • dostupný nástroj na upravovanie kľúčových slov,
 • dostupné podrobné štatistiky,
 • možnosť prepojiť so službou Google Analytics,
 • bezplatná telefonická podpora a veľké množstvo materiálov na štúdium,
 • bonus 75 € pre nových klientov (je potrebné minúť min. 25 € aby ste získali bonus).

Formát internetovej reklamy cez Google AdWords

Reklamná služba Google AdWords neponúka iba klasické, niekedy až nudné textové reklamy. Na rozdiel od konkurenčných riešení máte na výber z viacerých možností. Každá má svoje výhody i nevýhody. Odporúčame preto vyskúšať viacero formátov, resp. použiť ich kombináciu. Na výber máte z nasledovných možností:

 • textová reklama vo vyhľadávači a na partnerských stránkach,
 • obrázková reklama vo vyhľadávači a na partnerských stránkach,
 • video reklama na stránke youtube.com,
 • reklama na mapách Google (adresa vašej firmy).

V rámci vyhľadávača sa môže reklama zobraziť nad výsledkami vyhľadávania, pod výsledkami, alebo na pravej strane stránky google.sk.

Článok pokračuje pod reklamou

Ceny reklamy Google AdWords

Google úplne zmenil klasický model platieb. Za reklamu neplatíte fixnú sumu. Neexistujú žiadne cenníky. Celý princíp cenotvorby je formou aukcií. Jednoducho si zvolíte denný rozpočet, ktorý vám vyhovuje a ktorý môžete hocikedy zmeniť. Jeden deň to môže byť 10 €, druhý deň 5 €. Po nastavení denného rozpočtu si nastavíte automatické prihadzovanie na kľúčové slová a Google nastaví maximálnu cenu kliknutia za vás. Maximálna cena za klik predstavuje najvyššiu sumu, ktorú ste ochotní vynaložiť za kliknutie a presmerovanie potencionálneho zákazníka na vašu stránku. Automatické prihadzovanie vás odbremeňuje a stará sa o to, aby bola reklama čo najefektívnejšia. Je to jednoduchšie a viac efektívnejšie než manuálne nastavovanie prihadzovania.

Google pri každom vyhľadávaní spúšťa aukciu na reklamy, kde určuje, ktorá reklama bude zobrazená a na ktorom mieste. Čím viac ľudí chce inzerovať na určitú kombináciu kľúčových slov, tým viac musíte zaplatiť. Jeden klik na vašu reklamu môže teda stáť od niekoľkých centov (0,10€) až po niekoľko eur (10 €). Silu kľúčových slov zistíte v systéme AdWords. Nezabúdajte, že za reklamu platíte, až keď zákazník navštívi vašu stránku.

Príklad: Ak je váš denný rozpočet 10 € a vaša maximálna cena za kliknutie 0,50 €. To by predstavovalo zobrazovanie a presmerovanie zákazníkov celkovo 20x. Priemerná cena za kliknutie, ktorá sa určuje na aukcii však môže byť nižšia, napr. 0,40 € a tým sa zvýši počet presmerovaných zákazníkov o 5 na 25.

Rovnaký systém platí pre videoreklamy na youtube.com a pre reklamu zobrazenú na Google mapách.

V ďalšom článku si ukážeme tvorbu skutočných reklamných kampaní, v ktorých sa budeme sústrediť na požiadavky malých podnikateľov. Ukážeme si aké nebezpečenstvá na vás čakajú a ako sa im môžete vyhnúť.

Máte skúsenosti s Google AdWords aj vy? Podeľte sa o ne s nami v komentároch.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.

Umelá inteligencia v marketingu: ako ju využiť?

Nové technológie menia nákupné správanie zákazníkov, prispôsobiť sa tomu musia aj firmy a marketéri. S čím vie pomôcť umelá inteligencia v reklamných nástrojoch?

Zápis do RPVS: povinnosť poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby

Ako postupovať, na koho sa obrátiť a s akými nákladmi počítať pri zápise do registra partnerov verejného sektora, ak ide o poskytovateľa audiovizuálnej mediálnej služby?

Marketingová stratégia firmy: prečo je dôležitá a ako ju definovať?

Dôležité je stanoviť si „SMART“ ciele či zistiť jedinečný predajný argument (USP). Čo to znamená a ďalšie tipy, ako na marketingovú stratégiu pri rozbiehaní biznisu.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky