Kouč, mentor alebo konzultant – kedy si nechať v podnikaní poradiť?

Prezident má tím vlastných a externých poradcov, ktorí mu pomáhajú viesť krajinu. Hokejový tréner aspoň dvoch pomocných trénerov, ktorí ho dopĺňajú a hovoria do zostavy tímu. S kým sa ale radí podnikateľ?

Keď som vyrastala, počúvala som často vetu: „Len hlupák si nenechá poradiť!“ Dospievaním som zistila, že to nie je pravda a každú radu si netreba brať k srdcu. A dospelosť a vlastné podnikanie ma naučili, že sú situácie, kedy treba byť rozumná a o radu alebo o pomoc druhých požiadať, ale existujú aj momenty, kedy treba ostať tvrdohlavou a radu odmietnuť a veriť vlastnej intuícii a inštinktom.

Ak ste jedným z tých, čo radi posúvajú osobné hranice, nadšene rozvíjajú svoju firmu, neustále sa vzdelávajú a neboja sa robiť v podnikaní zmeny, iste ste už prišli na to, že bez dobre vyskladaného tímu okolo seba to nejde. Do tohto tímu patria vaši zamestnanci, najbližšia rodina, dobrí kamaráti a známi, ktorí vás nielen v začiatkoch podnikania podporovali a verili vám, ale mohli ste sa na nich kedykoľvek v ťažkých časoch obrátiť. Každá z týchto skupín má ale v oblasti radenia či inšpirácie svoje hranice. S pribúdajúcimi rokmi na nadväzovanie nových hlbokých priateľstiev nie je už toľko času a keď stretnete niekoho zaujímavého na konferencii, asi mu hneď nezavesíte všetky svoje problémy s podnikaním na nos.

Alebo máte nový nápad (ak nie desiatky) – čo by sa vo firme dalo robiť inak a lepšie. Odpovede svojich zamestnancov alebo priateľov podnikateľov poznáte už dopredu. Ak sa k tomu pribalí občasný pocit, že ste na svoje podnikanie sám alebo sama – aj toto môže byť správny čas, aby ste sa začali pozerať okolo seba – ako ten tím ľudí okolo seba doplniť a pritiahnuť k sebe a do vášho podnikania nové tváre s dobrými myšlienkami a pozitívnou energiou, ktorú tiež nezaškodí doplniť.

Na koho sa obrátiť, keď hľadáme pomoc

Predstavte si, že sa napríklad pohrávate s myšlienkou rozšíriť svoje podnikanie do Českej republiky. O tomto nápade sa potrebujete s niekym dôkladne porozprávať.

A tu nastávajú minimálne 3 možné scenáre:

  1. Potrebujete niekoho, kto vám povie ako na to od A po Z, čo robiť, keď chce firma profesionálne expandovať za hranice.
  2. Potrebujete sa poradiť s niekym, kto si už podobnou skúsenosťou v podnikaní prešiel a môže vás upozorniť na riziká expanzie, ktoré vy v nadšení rozširovania firmy - nevidíte.
  3. Ak ste už rozhodnutý, ale potrebujete ešte stále postrčiť pomôcť urobiť prvý krok. Odhodlať sa.

Toto sú situácie, kedy vám pravdepodobne žiadna kniha, ani motivačné video, nedá to, čo potrebujete – a to je rozhovor so živou osobou. Priama spätná väzba v momente, keď ju najviac potrebujete. Diskusia s niekym, kto či už z pozície životných skúseností, alebo svojej odbornosti má čo k vašej situácii povedať a tým vám pomôcť urobiť jedno správne, ale stále VAŠE rozhodnutie. Touto osobou by mohol byť mentor, konzultant alebo kouč. A keďže sa v praxi stále stretávam so zamieňaním týchto pojmov (a s nenaplnenými očakávaniami podnikateľov, ktorí si zvolili nevhodnú formu pomoci), poďme si vysvetliť rozdiely medzi týmito troma osobami.

Veľa ľudí dosiahlo omnoho väčšie veci, ako sami verili, že môžu dosiahnuť, pretože niekto iný veril, že ich môžu dosiahnuť. (Zig Ziglar)

Kto vie, či by Microsoft bol tým Microsoftom, ktorý dnes poznáme, keby sa Bill Gates na jednej večeri organizovanej svojou mamou nezoznámil s Warrenon Buffetom, ktorý ho niekoľko rokov mentoroval. Keby Mark Zuckenberg nemal Steva Jobsa (citát z Zuckenbergerovej Facebook stránky v deň, keď Jobs zomrel: „Steve, ďakujem, že si mi bol skvelým mentorom a priateľom.“). Keby Alexander Veľký nemal po boku Aristotela.

Rozdiel medzi konzultantom a koučom

Základný rozdiel medzi konzultantom, mentorom a koučom vysvetľuje nasledovný obrázok:

Konzultantom je skúsený odborník na určitú oblasť, ktorý vám na stretnutie o vašom podnikateľskom probléme prinesie niekoľko riešení a zdôvodní klady a zápory rôznych možností, ktoré máte na výber. Platíte si najmä za podklady k tomu, aby ste urobili to najlepšie rozhodnutie na základe biznis teórií a faktov.

S takýmto riešením sa podnikateľ zväčša ťažšie a dlhšie stotožňuje, pretože:

  1. Je postavené na odbornosti a skúsenosti niekoho iného.
  2. Pretože väčšinou vidíte už len riešenie a „neprejdete si sám“ celú cestu, ako sa konzultant k najlepšiemu riešeniu dopracoval.
  3. Obávate sa dopadu zmien, ktoré vo firme nastanú a môžete zapochybovať, či máte na uskutočnenie týchto zmien sám/-a dostatočné zručnosti.
  4. Konzultant je cudzia osoba – pozerá sa na firmu a potenciál jej zamestnancov objektívne a bez emócií. Ako majiteľ firmy ste emočne zainteresovaný a môže sa stať, že určité nevyhnutné zmeny si nechcete pripustiť (napr. výmenu zamestnancov, zbavenie sa problematických dlhoročných zákazníkov,...).

Kľúčovým predpokladom pre dobrú spoluprácu s konzultantom je: dôvera v odbornosť konzultanta.

Príklad: Chcete expandovať do Českej republiky ale nikdy predtým ste nepodnikali v zahraničí. A pravdepodobne nemáte čas a ani financie na to, aby ste experimentovali a učili sa na vlastných chybách. V tomto prípade sa vám oplatí najať si konzultanta (alebo viacerých), ktorý vám expanziu naplánuje do čiastkových krokov a vypracuje projekt šitý na mieru. To, či si najmete konzultantov aj na realizáciu projektu, sa môžete rozhodnúť až v ďalšom kroku. Najskôr zisťujete, ČO treba urobiť a až neskôr sa rozhodnete, čo si urobíte sami a čo sa oplatí nakúpiť externe.

Koučom je profesionál, ktorý vôbec nemusí byť odborníkom alebo odborníčkou na podnikanie. Musí byť ale komunikačne zdatný a odborníkom na koučovacie techniky a metódy, ktoré pri rozhovore s podnikateľom používa. Týmto rozvíja podnikateľa ako osobu, posilňuje jeho sebavedomie a vlastné myslenie a podporuje kreatívny proces. Koučovi záleží na tom , aby podnikateľ k vyriešeniu svojho problému došiel sám a to v súlade s jeho hodnotami, presvedčením a životným postojom.

Článok pokračuje pod reklamou

Výsledkom takýchto rozhovorov sú potom riešenia, ktoré podnikateľ skôr prijme za svoje a šance, že ich zavedie úspešne do praxe, sú omnoho väčšie. Proces objasňovania, ktorým si podnikateľ s koučom prechádza, je zväčša silný emocionálny zážitok.

Keď niečo intenzívne precítime, máme omnoho väčšiu motiváciu a silu zmenu uskutočniť.

Zároveň pomenovať veci tak, ako ich cítime, vysloviť želania, opísať vzťahy s osobami také, aké v skutočnosti sú a nenazývať ich takými, akými by mohli byť, je samo o sebe veľmi jasný proces. A nakoniec, poznáte ten pocit, keď niekedy stačí „TO“ len zo seba dostať a vysloviť? Niečo, za čo sa hanbíme, z čoho máme strach, obavu zo zmeny rozhodnutia,... A keď je to vonku, ako by nám kameň zo srdca padol. Úlohou kouča je vytvárať príjemné prostredie na rozhovor, aby týchto kameňov padalo čo najviac.

Prečítajte si tiež

Kľúčovým predpokladom pre dobrú spoluprácu je: diskrétnosť a profesionalita kouča.

Príklad: Chcete expandovať do Českej republiky, ale nikdy predtým ste niečo tak veľké neskúsili. Niektorí priatelia, ktorým to nevyšlo, sa vás pokúsili odhovoriť – ale vy niekde v hĺbke svojho srdca cítite, že by ste do toho mali ísť. Počúvať rady iných, alebo samého seba? A čo ak sa to predsa len nepodarí, dokážem tomu čeliť? Ten vnútorný hlas v hlave nedá spávať. V minulosti ste sa takýchto vecí vôbec nebáli. Vravia, že teraz máte rodinu – a nemali by ste toľko riskovať. A tak svoje rozhodnutie odkladáte, ale na nič nové neprichádzate. Akurát ten hlas v hlave nahlodáva silnejšie. Toto je presne čas, kedy môžete vyhľadať dobrého kouča alebo psychológa. Výsledkom vašej spolupráce vôbec nemusí byť spomínaná expanzia, ale určite ním bude odhodlané rozhodnutie, ktoré bude hlavne vaše a postavené na kombinácii faktov a emócií. A začnete lepšie spávať.

Mentorom je človek, ktorý je niekde medzi konzultantom a koučom. Je to veľmi špecifická rola, pretože úspech mentoringu závisí nielen od vedomostí, osobnosti a charakteru mentora, jeho životných a pracovných skúseností, ale i osobného vplyvu mentora a kvality jeho podnikateľského networku. Načasovanie je kľúčové, pretože ak s vami bude niekto zdieľať informácie, na ktoré nie ste pripravený, mentoring nesplní účel. Zároveň je chybou domnievať sa, že mentoring je len pre mladých, alebo začínajúcich podnikateľov. Je pre všetkých, pretože keď si dobre vyberieme, vždy je od koho sa učiť a inšpirovať.

Jeden rozhovor nad stolom s múdrym človekom je ako mesiac strávený nad knihami. (Čínske príslovie)

Kľúčovými predpokladmi pre dobrú spoluprácu sú: vyzretosť (mentora), pripravenosť (mentorovaného).

Príklad: Chcete expandovať do Českej republiky, cítite sa pripravený, ale viete, že je to beh na dlhé trate a radi by ste mali vedľa seba osobu, ktorá už podobnou skúsenosťou prešla. Niekoho, komu budete môcť na chvíľu zavolať, keď sa na projekte vyskytnú situácie, s ktorými si budete musieť rýchlo poradiť. Niekoho, koho si vážite a máte v neho dôveru. Mentorom sa môže stať aj osoba, ktorú osobne nepoznáte. Mentoringový vzťah je benefitom pre obe strany a veľa skúsených mentorov privíta spoluprácu na zaujímavých projektoch alebo so šikovnými mladými podnikateľmi. Niekedy stačí len požiadať.

Prečítajte si tiež

Na poslednej konferencii v San Diegu spomenul jeden z mojich koučov (Todd Herman), že on má v súčasnosti až 9 mentorov. Dokonca niektorí sú aj mladší, ale keďže sú v inej oblasti biznis sveta omnoho úspešnejší ako on, obracia sa k nim o rady pravidelne.


Poradenstvo v oblasti vedenia ľudí, firemnej kultúry a biznis koučing

Ak máte otázky k článku, zaujímate sa o biznis koučing alebo chcete poradiť v oblasti vedenia a motivácie zamestnancov, neváhajte a napíšte mi

Kliknutím na tlačidlo ODOSLAŤ súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je spoločnosť Uplift Consulting s. r. o., IČO: 50353624. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.    


Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako efektívne komunikovať zmeny či inovácie vo firme

Komunikácia so zamestnancami pri väčšej zmene vo firme je kľúčová pre jej úspech – ako ju uchopiť, čo by malo byť súčasťou jednotlivých komunikačných fáz a na čo dať pozor?

Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

ERP systém očami podnikateľa: menej chýb, lepšie meno firmy

So zamestnancami odchádzali aj vedomosti, čo okrem iného ovplyvňovalo aj vzťah so zákazníkmi. S čím všetkým firme FEAST pomohol ERP systém, prezradil jej zakladateľ Roman Hudáč.

Tímová spolupráca, ktorá priniesla bronzový úspech

Olympijská medaila v hokeji a príbeh, ktorý za ňou stojí, je pozitívnym impulzom nielen pre mladých športovcov. Ako môže úspech hokejistov inšpirovať firmy a ich lídrov?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky