Ako získať konkurenčnú výhodu a poraziť svojich súperov?

Ako získať konkurenčnú výhodu a poraziť svojich súperov?
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu. Neváhajte ho kontaktovať na stránke vojtyla.sk

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Robte veci rýchlejšie, presnejšie a efektívnejšie. Zvýšte produktivitu práce. Poznajte hodnotu času a informácií vo vašej firme. Ukážeme vám aký systém by ste mali zaviesť ak to s podnikaním myslíte skutočne vážne.

V minulých článkoch sme vám vysvetlili čo je business intelligence a ako vám môže pomôcť . Porovnali sme dostupné programy a ukázali, ako zvýšiť predaj a podnikať viac efektívnejšie. V tomto článku sa dozviete ako zjednotiť informačné systémy a získať informácie o celom dianí vo firme na jednom mieste. Rýchlo a pohodlne.

ERP (Enterprise resource planning) systémy

Systémy na plánovanie podnikových zdrojov predstavujú softvérové centrum spoločnosti. Jeden veľký systém, obsahujúci moduly, ktoré sa venujú všetkým oblastiam v podniku. Od účtovníctva, miezd, skladov, cez starostlivosť o zákazníkov, výrobu, logistiku, až po koordináciu zamestnancov,  business intelligence a iné. Veľká časť operácií (tvorba reportov, výkazov, aktualizácia tovaru na sklade, prípadne e-shope a pod.) je automatická a to vám dovoľuje sústrediť sa na podstatnejšie veci. ERP systémy sú známe aj kvôli krátkodobým (denným) reportom, ktoré obľubujú hlavne manažéri a majitelia firiem.

Prečo implementovať ERP systém?

  • úspora času – nemusíte kombinovať systémy, prepínať okná, robiť si pomocné texty alebo výpočty,
  • úspora finančných prostriedkov – systém od jednej firmy obsahuje to, čo teraz zabezpečujú tri rôzne firmy. Predstavte si, že potrebujete zmeniť niečo na presne vaše potreby. Musíte sa dohodnúť s tromi spoločnosťami a to vás stojí čas a peniaze, Už nemusíte mať špeciálny systém na účtovanie, ďalší na fakturáciu, ďalší na mzdy a ďalší systém na evidenciu verných zákazníkov.
  • menej starostí – keď niečo nefunguje, vyrieší to jedna firma, jeden človek, jeden telefonát,
  • jednoduchá údržba,
  • rovnaké užívateľské rozhranie.

ERP vnímajte ako internet. Ak ho máte, viete čo, kde, kedy a ako. Ak ho nemáte tápate v tme. Musíte sa veľa pýtať a zisťovať. Okrem toho vaši konkurenti majú tento systém a to im poskytuje určitú výhodu.

Výnimočnosť ERP

Vidíte podobnosť medzi ERP systémom a účtovnickým alebo ekonomickým systémom, prípadne riešením business intelligence?

Účtovnícky softvér slúži iba na účtovanie. Má zautomatizované niektoré jednoduché činnosti, ale prakticky neobsahuje žiadne pokročilé funkcie.

Ekonomický softvér sa snaží získať to najlepšie z účtovných softvérov a ERP riešení. Obsahuje všetko z účtovného softvéru a niektoré dôležité veci z ERP. Ak nepotrebuje najpokročilejšie ERP funkcie, ktorými sú krátkodobé analýzy a predikcie, softvér je určený priamo vám. Najviac ho používajú malé a stredne veľké firmy.

Business intelligence pôvodne určený pre veľké medzinárodne spoločnosti a vznikol práve z ERP systémov. Dnes už však existujú systémy pre malých a stredne veľkých podnikateľov. ERP sa odlišuje od business intelligence vo viacerých bodoch:

ERP BI
Zameriava sa viac na vstupné dáta Slúži na krátkodobé, denné reporty Systém je rýchly a okamžite reaguje na zmeny Zameriava sa na viac na výstupné dáta Slúži na dlhodobé reporty Tvorba reportov trvá určitý čas S reportami možno viac manipulovať Systém je viac robustnejší

Predstavme si nasledujúci situáciu. Malá firma predávajúca tovar má dve kamenné predajne. Predavači majú odmeny za predaj a spoločnosť poskytuje službu rozvoz zakúpeného tovaru. Ak zamestnanec predá nejaký tovar, účtovníčka to musí zaevidovať, zamestnanec odpísať zo skladu, objednať nový tovar, informovať vodiča, majiteľ pripísať odmenu predavačovi a iné. Toto všetko sa opakuje pri každom jednom predanom tovare. Tieto všetky úkony je potrebné vykonať ak firma disponuje iba účtovným softvérom. Ak má ekonomický softvér, min. polovica úkonov sa vykoná automatiky. V najlepšom prípade, prítomnom ERP systéme, je možné vykonávať pokročilé reporty a jednoduché analýzy.

Výber ERP systému

Pri výbere konkrétneho ERP systému je dôležité vziať do úvahy niekoľko kritérií – aká veľká ste spoločnosť, akú veľkú funkčnosť požadujete, koľko ste ochotní investovať, či si vediete účtovníctvo vo vlastnej réžií alebo využívate služby externej firmy a pod.

  • pri využívaní externých služieb to je komplikovanejšie. Musíte manuálne exportovať údaje z vašich systémov a zasielať ich externej firme. V tomto prípade môže byť jednoduchšie a lacnejšie, požiadať o pravielné zasielanie reportov od externej firmy, na ktoré postačujú dáta získané z účtovných dokladov,
  • vlastná réžia predstavuje ideálny prípad implementácie. Ak máte iba účtovnícky softvér, informujte sa o možnosi jeho rozšírenia, prípadne zvážte nákup systému, ktorý disponuje touto možnosťou. Môžete si vybrať ERP systém určený priamo pre vás.

ERP pre živnostníkov

Poskytujte služby, vyrábate ručné výrobky, alebo máte maloobchodnú predajňu? Chcete vedieť presné informácie o zákazníkoch, predajoch alebo tovare?

Máte prakticky na výber z dvoch možností. Prvou a zároveň jednoduchšou sú nižšie uvedené systémy. Stačí si vybrať potrebné moduly a získať tak softvér na mieru. Druhým, pracnejším riešením je vedenie evidencie v tabuľkovom procesore, napríklad v programe Microsoft Excel. V tomto prípade nejde o ERP riešenie. Je však lacnejšie a možno bude vyhovovať vašim potrebám.

ERP pre malé firmy

Pri malých firmách sa začína ukazovať nevhodnosť riešenia založenom ma Exceli. To je spôsobené väčšín počtom zamestnancom, ako ich väčšou špecializáciou.

Ak by sme požadovali od troch, štyroch, prípadne viacerých zamestnancov aby pravidelne zapisovali informácie, bolo by problematické tieto informácie prepojiť, aktualizovať a získavať z nich reporty.

Stále existuje možnosť reportov od jednotlivých zamestnacov, avšak práve tu sa ukazuje krása ERP, ktoré informácia integrujú do jedného riešenia a vie si ich vymienať. Odporúčame implementovať ERP riešenie. Ak si nie ste istý výhodami, skúste bezplatné demo verzie.

Článok pokračuje pod reklamou

ERP pre stredne veľké firmy

Tieto firmy nemajú právo na ERP systém, ale povinnosť. V opačnom prípade ich konkurencia pohltí. Firma takýchto rozmerov musí riešiť rôzne oblasti podnikania a práve pre nich boli ERP riešenia pôvodne vyvíjané. Na výber odporúčame nižšie opísané programové systémy.

Systémy na riadenie podnikových zdrojov poskytujú aj slovenskí a českí výrobcovia. Z mnohých výrobcov sme vybrali dvoch, ktorí predstavujú špičku vo svojom obore.

ABRA G1, G2, G3

Spoločnosť ABRA Software, ktorej produkty v oblasti podnikových informačných systémov patria medzi najpredávanejšie systémy v Českej a Slovenskej republike, ponúka systémy vhodne pre malých podnikateľov a stredne veľké firmy. Systém je odvetvovo nezávislý a poskytuje širokú paletu funkcii. Okrem toho si môžete vybrať iba tie moduly, ktoré potrebuje: účtovníctvo, riadenie, majetok, jazdy, dochádzky, starostlivosť o zákazníkov, business intelligence alebo iné. Samozrejmosťou je možnosť práce na mobilných zariadeniach, alebo možnosť prepojenia s inými systémami. Produkt si možno pred zakúpením vyskúšať a overiť, ci spĺňa všetky vaše požiadavky.

Výhody Nevýhody
bezplatné videokurzy, obsahuje viac ako 700 tlačových zostáv a reportov, možnosť analýz trendov a predikcií pomocou Pohoda Business Intelligence. funguje iba pod systémov Windows, nefunguje na mobilných zariadeniach.

Cena:

Rádovo sa pohybujeme v stovkách eur za užívateľa, ale veľmi záleží na rozsahu vybraných modulov, resp. na šírke a zložitosti celého riešenia. Základný balík pre 5 užívateľov stojí 199€ bez DPH.

Viac informácií na stránke http://www.abra.sk

POHODA

Obľúbený ekonomický softvér Pohoda predstavuje kombináciu účtovného a ERP systému. Je vhodný pre firmy všetkých veľkostí, rovnako ako i pre živnostníkov, slobodné povolania a neziskové organizácie. Systém je odvetvovo neutrálny, užívateľsky komfortný, obsahuje interaktívneho sprievodcu a kontextového pomocníka. Pohoda sa môže jednoducho prepojiť s vašim e-shopom, prípadne iným externým systémom, alebo môže exportovať údaje vo viacerých formátoch.

Výhody Nevýhody
bezplatné školenia pre užívateľov, bezplatné vyškolenie správcu systému, široké možnosti importu a exportu, možnosť voľby typu serveru (servery na Linuxu nebo Windows, databázové servery ORACLE, MSSQL a Firebird, alebo cloudu). systém je pomerne komplexný, čo môže byť pre živnostníka alebo malú firmy zbytočné

Cena:

Základná licencia pre jeden počítač začína sumou 70€ bez DPH.

Viac informácií na stránke http://www.stormware.sk/

Máte skúsenosti s vyššie uvedenými systémami, alebo používate iné? Podeľte sa s nami o vaše názory v komentároch.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu. Neváhajte ho kontaktovať na stránke vojtyla.sk


Osobné hodnoty – na čom ľuďom skutočne záleží?

Snažiť sa lepšie pochopiť správanie zákazníka, je základom marketingu. Vycítiť, čo motivuje zamestnanca k lepším výkonom, je jedným z najdôležitejších prvkov líderšipu. Človek, ktorý nepozná sám seba, ale ťažko porozumie konaniu iných. Čo osobné hodnoty sú, ako ich identifikovať, a čo by sme sa pomocou nich mohli o sebe alebo iných ľuďoch dozvedieť, si rozoberieme v tomto článku.

Aj slovenské firmy začali automatizovať procesy. Roboti tak pracujú namiesto ľudí

Automatizácia a robotizácia sa v poslednej dobe skloňuje čoraz častejšie. Obzvlášť v oblasti firemných procesov, ktoré trvajú dlho, sú nudné a pre zamestnancov demotivujúce. Rutinná a opakujúca sa práca na počítači pritom môže byť automatizovaná pomocou automatizačného – RPA – softvéru. Vďaka nemu si vo firme vytvoríte robotov, Vašich nových virtuálnych zamestnancov.

SCRUM na marketingu: Utópia či realita?

Verte či nie, v KROSE to možné je. Pozrite sa s nami do zákulisia firmy Kros a zistite, čo predchádza všetkým letákom, e-mailom, videám, akciám či súťažiam, ktorými sa k vám prihovárame.

Tokeny kryté aktívami

V tomto článku sa povenujeme nezvyčajnej téme v rámci kryptomien a touto témou budú tzv. asset backed tokeny. Sú to špeciálne tokeny fungujúce na blockchaine, ktoré sú naviazané na nejaké aktívum z reálneho sveta.