S okamžitými platbami využite aj automatické párovanie

Vďaka okamžitým platbám a službám otvoreného bankovníctva si viete zjednodušiť prácu.

Čo je otvorené bankovníctvo?

Otvorené bankovníctvo vytvára priestor na zdieľanie informácií medzi bankami a ďalšími stranami prostredníctvom vysoko zabezpečeného technologického rozhrania. Človek nemusí byť nijak zvlášť technologicky zdatný, o to sa postará samotná banka, ktorá vytvára takzvané API rozhranie. Ide o softvérové služby, pomocou ktorých dochádza ku komunikácii medzi bankou a inými aplikáciami alebo medzi bankami navzájom. Majiteľ či disponent na účte, napríklad účtovník, sa vďaka tomu ľahko dostane k informáciám o pohyboch na účtoch v rôznych bankách bez toho, aby sa musel samostatne prihlasovať do každej banky zvlášť.

Ako funguje automatické párovanie platieb v praxi?

Predstavme si bežnú rannú rutinu. Sadnete k počítaču, prihlásite sa do digitálneho bankovníctva v jednej alebo vo viacerých bankách a stiahnete si výpisy v xml formáte. Následne si tieto výpisy importujete do fakturačného systému a párujete faktúry, odosielate objednávky na spracovanie alebo vystavujete upomienky. Toto všetko k predchádzajúcemu dňu, z ktorého máte výpis.

Ak však využívate fakturačný systém od firiem, ktoré spolupracujú s Tatra bankou, toto všetko viete zefektívniť a riešiť online v reálnom čase a bez potreby sťahovania výpisov. Samotná implementácia je jednoduchá a bezplatná, stačí si ju vyklikať v nastaveniach fakturačného systému, ktorý túto službu podporuje. Patrí sem napríklad KROS, SuperFaktúra, Účto+, Accai, Billdu a ďalšie.

Ukážka obrazovky Sprístupnenie účtov cez Open banking vo fakturačnom systéme. Zdroj: Tatra banka
Ukážka obrazovky Sprístupnenie účtov cez Open banking vo fakturačnom systéme. Zdroj: Tatra banka

Do systému si viete pridať nielen účty vedené v Tatra banke, ale aj iné banky zapojené do systému otvoreného bankovníctva. Oprávnenie pristupovať k údajom potom stačí aktualizovať raz za 90 dní. Službu poskytuje banka pod označením Premium API – účty a je poskytovaná partnermi banky v rámci fakturačného systému.

Získajte viac informácií o Premium API →

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Energetická kríza núti firmy šetriť: ako na to v oblasti IT?

Firmy čaká honba za úsporami. Šetriť sa dá rôzne a ide to aj v IT oblasti firmy. Ako na to, radí odborník.

Výmena peňazí a výber hotovosti v zahraničí: na čo dať pozor?

Je výhodnejšie zmeniť si peniaze už na Slovensku alebo využiť zmenáreň či banku v zahraničí? Ako nepreplatiť výber hotovosti z bankomatu v inej krajine a na čo dať pozor pri platbe kartou?

Inflácia a rast cien očami odborníkov: čo radia firmám?

Ako využiť krízu vo svoj prospech, na čo by sa mali firmy zamerať, ak nechcú pre zdražovanie prísť o zákazníkov a kedy inflácia prestane rásť? V diskusii prezradili odborníci z praxe.

Tvorba cien v praxi: skúsenosti podnikateľov z rôznych odvetví

Aké metódy cenotvorby existujú a ako k nej pristupuje reštaurácia, klinika, výrobca remeselných nápojov či reklamná agentúra? O skúsenosti aj poučenia sa podelili podnikatelia z praxe.
Videonávod podania návrhu na zápis údajov do obchodného registra

Ako zvládnete zápis do 30.9.2022 svojpomocne krok po kroku.

Zistiť viac
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky