Moderné formy financovania

Moderné spôsoby financovania malých a stredných podnikov sú u nás zatiaľ málo známe a zostávajú takmer v teoretickej rovine. Jedným z hlavných dôvodov je absencia rozvinutého kapitálového trhu, ale aj konzervatívnosť slovenského podnikateľa – podľa prieskumu Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania by financovanie podnikateľskej činnosti dodatočným vkladom nového investora do základného imania firmy v plnej miere akceptoval až každý dvadsiaty podnikateľ.

Medzi moderné nebankové formy financovania MSP, ktoré sú na Slovensku menej známe, môžeme zaradiť:

Venture kapitál, ktorého pojem v odbornej literatúre doposiaľ nie je presne definovaný, môžeme charakterizovať nasledovne: Rizikový kapitál, ktorý poskytujú profesionálne spoločnosti pre štart, rozvoj alebo transformáciu tých súkromných firiem, ktoré vedia demonštrovať svoj potenciál rastu a nie sú kótované na burze. Vysoký potenciál návratnosti investícií kompenzuje investorom relatívne vysoké riziká. Investor súčasne úzko spolupracuje s manažmentom a vlastníkmi firiem, pričom im prináša svoje manažérske a obchodné know-how. Viac sa o rizikovom kapitáli dočítate tu.

Private equity je ešte novším pojmom a predstavuje veľmi podobný spôsob financovania ako pri venture kapitáli, preto sú často tieto pojmy zamieňané, resp. používané ako synonymá. Rozdielom oproti venture kapitálu je skutočnosť, že manažérska asistencia investora pri tejto forme financovania nie je nevyhnutná a tiež to, že kapitál sa využíva pri špecifických situáciách akými sú reštrukturalizácia spoločnosti, výmena vlastníkov či pri potrebe finančných prostriedkov na akvizíciu inej spoločnosti. Private equity spoločnosti často investujú svoj kapitál do spoločností, ktoré sa nachádzajú v ťažkej hospodárskej situácii. Private equity spoločnosť pomôže firme dostať sa z ťažkostí a následne hľadá potenciálneho kupcu, ktorému by mohla svoj podiel so ziskom odpredať, v tomto prípade hovoríme o tzv. „exit stratégii private equity investora“.

Mezanínový kapitál je ďalšou netradičnou formou financovania na podporu manažmentu v tých podnikoch, kde je vlastný kapitál príliš nízky a z tohto dôvodu neexistuje možnosť úverového financovania. Realizácia tejto formy financovania sa zvyčajne realizuje prostredníctvom špecializovaných spoločností. Tento spôsob financovania predstavuje istý prechod medzi vlastným a cudzím kapitálom. V praxi poskytovateľ mezanínu má právo na pravidelné úroky zo svojho vkladu do podnikania (ako pri cudzích zdrojoch), ale súčasne sa stáva aj akýmsi dočasným spolumajiteľom (zvyšuje vlastný kapitál spoločnosti). Mezanínový investor taktiež získava právo prevziať nad spoločnosťou kontrolu v prípade, že dôjde ku krachu dlžníka.

Business angels kapitál – je kapitál neformálnych privátnych investorov, ktorými sú zvyčajne skúsení manažéri a poprední podnikatelia. Tieto osoby sú v západnej Európe organizovaní do združení/sietí, na ktoré sa môžu podnikatelia nakontaktovať a sú považované za alternatívu k venture capital investorom. Malým a stredným podnikom za podiel v ich spoločnosti takisto poskytujú svoje skúsenosti a manažérske know-how.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.

Vydanie akcií ako spôsob získania kapitálu

Pre aké firmy má zmysel uvažovať nad vydaním akcií a ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky