V.Reviliak: Crowdfunding umožňuje otestovať trh

Autori prvej úspešnej IT crowdfundingovej kampane v SR sa podelia o názory ako uspieť pri hľadaní financií pre start-up.

Crowdfunding jeuž niekoľko rokov známy celosvetový trend. Je to forma financovania projektov prostredníctvom predobjednávok alebo mikropríspevkov od širokej verejnosti, ktorá takto môže podporiť nápady, ktoré pre svoju realizáciu hľadajú finančné prostriedky. V prípade úspešnej realizácie nápadu podporovatelia za svoje príspevky väčšinou dostanú výsledný produkt.Viktor Reviliak a Jozef Žemľa vytvorili s CulCharge, najmenšou nabíjačkou na smartfóny na svete, prvú úspešnú slovenskú crowdfundingovú IT kampaň. Za 40 dní, počas ktorých prebiehala ich kampaň na portáli Indiegogo, si CulCharge predobjednalo viac ako 3000 zákazníkov zo 71 krajín sveta. Celková suma predobjednávok mala hodnotu viac ako 94 tisíc dolárov (približne 69 tisíc eur).

Prečo ste si vybrali spôsob financovania prostredníctvom crowdfundingu a nie investora?

Crowfunding umožňuje otestovať trh. V prípade, že verejnosť dá projektu zelenú, investor buď nie je potrebný, alebo má autor projektu lepšiu pozíciu vo vyjednávaní s investormi. V prípade, že je úspešný v croudfundingu, tak má relevantný dôkaz, ktorým vie podložiť potenciál projektu. Má totiž reálnych zákazníkov a reálne sumy, ktoré boli ochotní za produkt zaplatiť. V neposlednom rade, ak je projekt cez crowdfunding úspešný, prejavia oň záujem aj medzinárodné média.

Vaša stratégia však bola od ostatných odlišná. Vytvorili ste taký produkt, ktorý by bolo možné financovať formou crowdfundingu.

Áno, bežný model sme otočili o 180 stupňov. Väčšina start-upov má nápad a hľadá formu financovania. My sme o crowdfundingu ako forme financovania vedeli a až potom sme vytvorili projekt, ktorý by mohol byť touto cestou úspešne financovaný. Analyzovali sme croudfundingové projekty, ktoré boli úspešné a rozhodovali sme sa medzi dvomi najväčšími crowdfundingovými portálmi – Indiegogo a Kickstarter.

Ako prebiehal tento prieskum? 

Analyzovali sme rôzne faktory, napríklad popularitu rôznych crowdfundigových platforiem,  kde sme zúžili náš výber na Indiegogo.com a Kickstarter, ktoré sa prejavili ako najpopulárnejšie platformy, t.j. navštevuje ich najväčšia komunita spomedzi všetkých ostatných platforiem a sú najznámejšie medzi tech a gadget webmi. Ďalej sme analyzovali mieru úspešnosti projektov v daných segmentoch, poplatky, T&C (Terms and Conditions - pravidlá a podmienky), mieru konkurencie pre náš produkt. Prešli sme si rôzne case studies týkajúce sa crowdfundingových projektov na oboch platformách. Keďže sme od začiatku venovali pozornosť hlavne portálom Indiegogo a Kickstarter, prieskum netrval týždne ale len pár dní.

K akým záverom ste dospeli?

Rozhodli sme sa pre Indiegogo. Rozhodovacími faktormi nakoniec boli možnosť spustiť projekt zo Slovenska a možnosť tzv. mutiple perks. Kickstarter zatiaľ umožňuje spustiť projekty len z USA, Kanady a Anglicka. 

Čo sú multiple perks?

Multiple perks treba chápať ako možnosť predobjednania väčšieho množstva produktov. Kickstarter prednedávnom zmenil svoje T&C,  kde kládol dôraz na to, aby si ľudia nemohli objednávať produkty vo väčších množstvách. Indiegogo toto umožňuje a vzhľadom na to, že jeden z našich predajných kanálov, ktoré sme chceli počas kampane uplatniť, by túto možnosť využil, bol toto jeden z dôvodov prečo sme sa rozhodli pre Indiegogo.

Aké typy projektov sú na základe vášho prieskumu potenciálne pre financovanie crowdfundingom? 

Počítačové hry, gadgety, filmy, dizajnové doplnky, príslušenstvo pre mobilné zariadenia, smart watches atď. O úspešnosti projektu však nerozhoduje len nápad ale hlavne kvalita celého projektu.

Prečo práve tieto?

Projekty z týchto segmentov patria k najúspešnejším - vyzbierali najväčšie sumy a zároveň spravili najväčší celosvetový rozruch. Komunita ľudí, ktorá prispieva formou crowdfundingu sa prevažne sústreďuje hlavne na tieto kategórie.

 

Článok pokračuje pod reklamou

V ktorom štádiu prišiel nápad s CulCharge?

Prakticky hneď po urobení prieskumu.

Prečo ste sa rozhodli realizovať práve tento nápad?

Jedným z najväčších problémov smartfónov je výdrž batérie. Veľa cestujeme a s týmto problémom sa stretávame takmer denne. Keďže sme na trhu nenašli alternatívu, ktorá by nám vyhovovala, rozhodli sme sa vytvoriť ju. CulCharge prináša alternatívnu možnosť nabíjania telefónov z rôznych USB zariadení tým, že vďaka jeho rozmerom, ho môže mat človek neustále pri sebe, či už na kľúčoch, vo vrecku alebo v peňaženke.

Príprava kampane na portáli Indiegogo Vám vraj zabrala päť mesiacov? Čo všetko bolo potrebné pripraviť?

Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho, ale práce za úspešným projektom je naozaj veľa. Bol potrebný napríklad prieskum trhu, vytvorenie dizajnu produktu, development, komunikácia s potenciálnymi výrobcami, výroba prototypov. Vystriedali sme tri fabriky, kým sme našli tú správnu. Taktiež bolo potrebné zvládnuť vyjednávanie podmienok s distribútormi, prípravu marketingových materiálov - fotografií, video prezentácií, webovej stránky, tvorbu biznis modelu, marketingového plánu, stratégie, zmlúv, PR kanálov a mnoho ďalších vecí. 

Ako ste postupovali pri prieskume trhu?

Skúmali sme iné komplementárne produkty a ich kampane, ktoré boli z nášho segmentu, zároveň sme porovnávali najúspešnejšie kampane a hľadali sme elementy, ktoré im pomohli dosiahnuť také výsledky. Prečítali sme si rôzne zdroje venujúce sa problematike crowdfundingu, hľadali a zbierali sme čo najviac relevantných informácií, ktoré by nám pomohli pripraviť pôdu pre úspešnú kampaň.

Radili ste sa pri kampani s niekým skúsenejším?

Nie. Všetko od dizajnu produktu, cez marketing, crowdfundigovú kampaň, až po komunikáciu a ostatné aktivity sme riešili sami. Bola to pre nás výzva a taktiež sme chceli počiatočný rozpočet čo najviac minimalizovať, keďže úspešnosť projektu sa nedá odhadnúť. 

Čo bolo podľa Vás kľúčové pre úspech kampane?

Faktorov bolo podľa nás viacero – podľa štatistiky business insider, bude do konca roka 2013 v používaní viac ako 1,4 miliardy smartfónov, čo tvorí veľmi veľký potenciálny trh. Keďže výdrž batérie sa považuje za najväčší problém týchto telefónov a nabíjacie príslušenstvo je celosvetovo druhé najpredávanejšie z kategórie doplnkov pre mobily, CulCharge mal potenciál uspieť už počas kampane. Pridali sme atraktívny dizajn, zaujímavú cenu, dobrý marketing a toto všetko sa nakoniec pretavilo do úspešného projektu.

Priniesol úspech v kampani nejaké problémy či komplikácie?

Samozrejme, neexistuje projekt bez problémov. Každý projekt je postavený na prekonávaní rôznych prekážok. Čím je projekt väčší, tým je prekážok viac. Nám sa zatiaľ darí všetky operatívne vyriešiť a veríme, že to tak bude aj naďalej. Občas sa vyskytne aj nejaká chyba ale zatiaľ nič čo by projekt ohrozilo. Nie je to náš prvý projekt, takže na rôzne problémy a krízové situácie sme boli pripravení.

Kto vymyslel dizajn CulCharge?

Dizajn sme navrhli my dvaja a u výrobcu bol prispôsobený výrobným možnostiam. Zároveň sme museli spraviť určité kompromisy za účelom zvýšenia kvality, životnosti a flexibility finálneho produktu, čo boli naše hlavné podmienky.

V akej fáze sa produkt CulCharge aktuálne nachádza?

Momentálne máme finálne vzorky, čoskoro spúšťame hromadnú výrobu a pripravujeme celosvetovú distribúciu.

Výroba CulCharge prebieha v Číne. Ako boli Vaše kroky pri hľadaní dodávateľa?

Hľadali sme výrobcov schopných vyrobiť produkt podľa našich predstáv. Prvé kontakty a rozhovory prebiehali online. Do Číny sme leteli až po skončení kampane. Navštívili sme viacerých výrobcov a vybrali sme na mieste podľa našich preferencií. 

Výrobcu ste vybrali až na tretíkrát.Čo Vás odradilo pri prvých dvoch výrobcoch? 

Pri prvých dvoch bol buď problém v kvalite alebo v komunikácií. Tým, že sme s CulCharge vyzbierali uvedenú sumu, mohli sme siahnuť po kvalitnejších výrobcoch a zároveň za nimi vycestovať, osobne sa stretnúť, vidieť výrobný proces, operácie, rozprávať sa s majiteľmi, inžiniermi a dohodnúť konkrétne podmienky spolupráce. 

Nedávno ste sa vyjadrili, že počítate s tým, že niekto CulCharge skopíruje. Ako sa na to pripravujete?

Budeme pokračovať v budovaní značky a obchodný model stavať na brandingu a zákazníckom servise. Zároveň chceme produkty ponúkať prostredníctvom silných distribútorov a netradičných predajných kanálov. Náš projekt získal v rámci Podnikateľského nápadu roka 2013 ocenenie Slovenskej asociácie rozvojového kapitálu za najlepší nápad pre investora. V porote boli ľudia, ktorý patria vo svojich odboroch a v podnikaní v špičke, veľmi nás povzbudilo, že nášmu produktu veria rovnako ako my.Myslíme si, že pre takýto produkt je na trhu veľký priestor. 

Ako prebiehalo získavanie a vyjednávanie s distribútormi?

Výhodou pri úspešnom crowdfundingovom projekte je to, že distribútori sami prídu a prejavia záujem o spoluprácu. Máme tak lepšiu vyjednávaciu pozíciu. Od spustenia kampane až doteraz nás kontaktovalo viac ako dvesto potenciálnych distribútorov z celého sveta. 

Aké kroky plánujete s CulCharge najbližšie?

Našou aktuálnou prioritou je rozposlanie produktov zákazníkom, ktorí nás podporili počas našej Indiegogo kampane. Zároveň stále budujeme distribučnú sieť a rokujeme s niekoľkými strategickými investormi, ktorí prejavili záujem o náš projekt. Rozhodujeme sa či a ktorého investora do projektu prijať. 

Čo zvažujete pri tomto rozhodovaní?

Všetko záleží na finálnej ponuke, aké podmienky a výhody budú z prípadnej spolupráce vyplývať. Momentálne stále rokujeme s viacerými potenciálnymi investormi, ešte sme sa definitívne nerozhodli.

Kedy je naplánovaný predaj bežným spotrebiteľom?

December 2013

Koľko bude priemerne stáť jedna nabíjačka CulCharge?

Finálne ceny budú zverejnené po uvedení produktu na trh. 

Viac informácií na indiegogo.com

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.

Vydanie akcií ako spôsob získania kapitálu

Pre aké firmy má zmysel uvažovať nad vydaním akcií a ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky