Tomáš Lodňan: Základom úspechu je zohratý tím

Tomáš Lodňan: Základom úspechu je zohratý tím
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Zo študenta pohybujúceho sa medzi začínajúcimi podnikateľmi sa vypracoval až na riaditeľa vlastnej spoločnosti zameranej na vývoj mobilných aplikácií. Zoznámte sa s Tomášom Lodňanom a jeho biznis príbehom.

Poznáte mobilnú aplikáciu zameranú na boj s nelegálnymi skládkami odpadu TrashOut? K čistejšiemu prostrediu a zdravšej planéte pomáha na celom svete. Jej vývojári, spolužiaci z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, však nezaspali na vavrínoch a vo vývoji mobilných aplikácii pokračujú ďalej. Keď sa im v prípade aplikácie Trashout podarilo vyvinúť všetky potrebné nástroje a z technologického hľadiska ju dostatočne vycibriť, presunuli sa do komerčnej sféry. Dnes úspešne podnikajú pod logom vlastnej spoločnosti GoodRequest.

Po úspešnom ukončení štúdia na Žilinskej univerzite sa Tomáš Lodňan stretol s autorom myšlienky aplikácie zameranej na zníženie počtu ilegálnych skládok odpadu; Jozefom Vodičkom. Dali hlavy dokopy a aj s podporou Vedecko-technologického parku Žilina sa im podarilo získať investíciu. Spoločne tak začali pracovať na vývoji aplikácie TrashOut. „Oblasť mobilných aplikácií ma fascinovala už dávno a chcel som sa jej naplno venovať. Presadiť sa na trhu je však relatívne náročné bez predchádzajúcich referencií či projektov. Aplikácia TrashOut tak pre nás bola vynikajúcou skúsenosťou a možno povedať, že aj odrazovým mostíkom do komerčného sveta vývojárov mobilných aplikácií. Veľa sme sa vďaka nej naučili či už z pohľadu vývoja, alebo dizajnu,“ opisuje cestu k vlastnému biznisu jeden z vývojárov, Tomáš Lodňan.

Od študenta až k riaditeľovi vlastnej spoločnosti

Od dokončenia práce na projekte TrashOut tak Tomáš Lodňan pracuje na budovaní svojho vlastného biznis príbehu. Prechod od práce na projekte až k vlastnej spoločnosti vnímal ako prirodzený a veľmi plynulý. „So svetom podnikateľov som bol v kontakte prakticky neustále. Motivujúca pre mňa bola najmä práca v inkubátore, kde som pomáhal začínajúcim podnikateľom pri rozbehu ich vlastných firiem. To, že som bol sám svedkom toho, ako sa im darí, zohralo v mojom rozhodovaní významný faktor. Moje biznis aktivity postupne začali naberať na intenzite,“ vysvetľuje Tomáš a pokračuje: „Už pod hlavičkou TrashOutu sme sa s kolegami venovali aj komerčným aplikáciám, pretože sme videli priestor a cítili potrebu využiť ho. Naše aktivity tak vyústili do založenia samostatnej firmy.“ Tomáš sa tak dnes môže pochváliť vlastnou spoločnosťou menom GoodRequest. Pod jej značku sa spolu s Tomášom presunul aj zvyšok tímu vývojárov. Tí úspešne pracujú na budovaní jej dobrého mena; v novembri 2014 oslávila rok od svojho vzniku.

Tomáš Lodňan sa tak od práce na prvom veľkom projekte vypracoval až na riaditeľa vlastnej spoločnosti. „Mojou úlohou je predovšetkým prinášať do firmy nové zákazky a určitým spôsobom usmerňovať a viesť svoj tím ľudí,“ upresňuje Tomáš, ktorý v súčasnosti zamestnáva desať ďalších vývojárov, s ktorými sa jeho pracovné kroky prelínajú už viac než 3 roky. Spoločne tvoria jednotný tím, ktorého výsledkom práce sú mobilné aplikácie presne podľa požiadaviek zákazníkov. „Podľa konkrétnej špecifikácie klienta vieme navrhnúť celý finálny produkt; okrem samotnej mobilnej aplikácie sa vieme postarať aj o jej dizajn či komunikáciu so serverom. To už závisí od konkrétnej situácie a požiadaviek zákazníka,“ prezrádza Tomáš.

Vytrvalosť sa vypláca

Prvých zákazníkov sa im podarilo získať už pri práci na projekte TrashOut, no po založení vlastnej spoločnosti GoodRequest sa môžu pochváliť aj spoluprácou s takým klientom, akým je napr. spoločnosť Azet.sk. „Základom je byť v neustálom kontakte s potenciálnymi klientmi, budovať si sieť kontaktov a meno firmy tak dostávať do širšieho povedomia. Ak si vybudujete dostatočný zásobník spokojných klientov a pozitívnych referencií, ľudia sa vám začnú ozývať aj sami,“ zdôrazňuje Tomáš dôležitosť osobného kontaktu aj prostredníctvom rôznych biznis podujatí a stretnutí.

Začiatky však nebývajú vždy ľahké, no každý sa s nimi určitým spôsobom musí popasovať. „Pre mňa bolo najťažšie asi obdobie, keď sme nemali dopredu dohodnuté žiadne ďalšie zákazky. Vedel som, že chlapcom o pár dní skončí robota a budú sa ma pýtať, čo ďalej. Vtedy som sa snažil ešte viac energie a všetok svoj voľný čas venovať tomuto problému, získavať nové kontakty a potenciálnych klientov,“ spomína na rozbeh vlastného biznisu Tomáš.

Podpora podnikania je extrémne dôležitá

Spojenca v ťažkých chvíľach našiel Tomáš aj v Združení mladých podnikateľov Slovenska. „Táto organizácia obhajuje záujmy mladých, začínajúcich podnikateľov pri tvorbe legislatívy  a poskytuje ministerstvám spätnú väzbu na legislatívne zmeny. Zároveň vytvára priestor pre vzájomné stretnutia a je tak zdrojom cenných kontaktov na ľudí z danej oblasti. Spája aj podnikateľov z rozličných odvetví, a to ja osobne považujem za jednu z najväčších výhod. Kým jedni ma dokážu inšpirovať a pomáhať mi zdokonaľovať sa, z druhých sa môžu stať moji potenciálni zákazníci,“ pochvaľuje si Tomáš Lodňan členstvo v tomto združení.

Cez opačný objektív však nahliada na obrovskú byrokratickú záťaž, ktorá čaká na každého jedného nováčika vo svete podnikateľov. „Podpora zo strany štátu by mohla byť omnoho väčšia, resp. stačilo by, ak by sa podnikateľom stavalo do cesty menej prekážok. Podnikatelia si síce svoju cestu predsa len nájdu, šlo by to však aj omnoho efektívnejšie,“ dodáva.

Dôležitá je pridaná hodnota

V súvislosti s podnikaním Tomáš Lodňan do popredia kladie nielen kvalitu a férovosť, ale aj responzívnosť voči klientovi. „Nielen u nás, ale aj u našich západných susedov je množstvo firiem, ktoré sa zaoberajú vývojom aplikácií. Ak chceme uspieť, musíme sa niečím odlíšiť. Pretože ak sa má k nám klient vrátiť, musí byť spokojný s kvalitou a tiež naším servisom. Aj z tohto dôvodu nemáme problém maximálne flexibilne a v horizonte niekoľkých hodín reagovať na požiadavky či pripomienky zákazníkov. Ochotné a promptné odozvy si naozaj vážia. Snažíme sa zákazníkovi v najvyššej možnej miere porozumieť a pomôcť mu s riešením jeho problému rovnako, ako by šlo o náš problém,“ vyzdvihuje silné stránky spoločnosti GoodRequest jej riaditeľ.

Tím ľudí v GoodRequest preferuje férové jednanie vo vzťahu nielen ku klientom, ale aj svojim zamestnancom a obchodným partnerom. „Už viackrát sa nám stalo, že nás oslovil zákazník s požiadavkou, ktorá nebola pre neho práve tým najlepším riešením. Pre nás by síce bola finančne zaujímavá a atraktívna, no napriek tomu sme mu navrhli alternatívu, ktorá pre neho predstavovala optimálnejšie riešenie,“ opisuje Tomáš.

Nové výzvy

Hoci sa tím nadšencov vývoja mobilných aplikácií na čele s Tomášom Lodňanom môže pochváliť dobre odvedenou prácou pod menom vlastnej firmy, mnohé výzvy má ešte stále pred sebou: „K našim najbližším míľnikom v súčasnosti patrí rozšírenie tímu o nových iOS a Android developerov. Je to asi jedna z našich najväčších výziev, pretože takýchto ľudí je na Slovensku naozaj málo,“ hodnotí Tomáš a následne dodáva: „K ďalším cieľom patrí predovšetkým zvýšenie obratu objednávok zo zahraničia. Tie sú totiž zaujímavejšie nielen finančným ohodnotením, ale aj možnosťou vzniku dlhodobejšieho obchodného partnerstva.“

Základom všetkého je dobrý tím

Za oporný stĺp fungujúceho biznisu a prosperujúcej firmy považuje Tomáš Lodňan najmä zohratý tím. „Hoci v GoodRequest vystupujem v pozícii výkonného riaditeľa, nebyť tímu, ktorý stojí za mnou a za menom celej firmy, veci sa mohli vyvinúť celkom inak. To, že naša firma funguje, má dobrú povesť a dosahuje výsledky, aké dosahuje, je rezultátom práce a prístupu celého tímu a zároveň každého jedného z nás, ktorý je jeho súčasťou,“ konštatuje Tomáš. Začínajúcim podnikateľom preto odporúča venovať nemalú pozornosť výberu svojich kolegov či zamestnancov. „Keď máte dobrý tím, prekonáte hocijaké problémy, zlé obdobie i náročné zákazky. My v GoodRequest jednoducho žijeme spoločne prácou, ktorá nás baví, “ dodáva s úsmevom Tomáš, ktorý za základ úspechu považuje z veľkej časti práve svojich spolupracovníkov.

Z vrecka však vyťahuje ešte jednu cennú radu pre všetkých, ktorí v hlave nosia víziu vlastného podnikateľského príbehu. „Nebojte sa vycestovať do zahraničia. Trh je globálny, otvorený , preto to treba využiť. Počet slovenských zákazníkov je značne limitovaný. Snažte sa preraziť na zahraničné trhy aj napriek tomu, že ten náš, slovenský poznáte najlepšie. Jedine tak sa vám podarí rozbehnúť biznis do skutočných obrátok,“ uzatvára.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky