Startup TrashOut vyhlásil boj čiernym skládkam

Environmentálna bezplatná aplikácia, vďaka ktorej môže ktokoľvek nahlásiť nelegálnu skládku žne globálne úspechy. Projekt zapája do ochrany životného prostredia obyčajných ľudí v takmer stovke krajín z celého sveta.

Všetko sa to začalo, keď som videl, že ľudia vedia odpadky aj recyklovať a neotravujú prírodu vyhadzovaním odpadkov do nej, ale končia v koši

Ochrana životného prostredia je stále rezonujúcou témou. Projekt TrashOut, ktorého autorom je Jozef Vodička je unikátny tým, že umožňuje monitorovať nelegálne skládky cez telefón. „Na myšlienku tejto aplikácie som prišiel ešte v roku 2009 počas mojich študijných pobytov v Singapure a vo Fínsku, kde som videl, že ľudia sa ku prírode správajú veľmi ohľaduplne. Ulice a prírodu mali čisté, pretože odpadky hádzali do koša a nie na zem, ako je to vidieť často u nás“, vysvetľuje na úvod Jozef.

„Po návrate domov som začal v inkubátore VTP Žilina vyvíjať prototyp aplikácie, ktorá umožní lokalizovať čierne skládky oveľa rýchlejšie ako bolo do vtedy známe. Keď sa blížil záver štúdia riešil som pracovný tím a financie pre ľudí, ktorí mali na projekte zostať na plný úväzok. Vedel som, že buď budem musieť ísť zarobiť peniaze na vývoj do USA, kde som do San Francisca dostal pracovnú ponuku alebo budeme musieť nájsť investora. V roku 2011 sme spolu s kamarátom Tomášom Lodňanom, získali investora Milana Dubca (pozn. zakladateľ Azet.sk) a založili sme spoločnú firmu. V tom čase náš tím už tvorilo 5 ľudí, pričom nie všetci pracovali na projekte na plný úväzok. Milan Dubec do nás investoval hlavne pre tím, ktorý sme zložili, naše predošlé skúsenosti, environmentálny a hlavne globálny rozsah projektu a tiež skutočnosť, že v projekte budeme využívať najnovšie technologické vymoženosti od škálovateľného cloudu až po mobilné platformy.“

Získali sme podporu Greenpeace aj Ministerstva životného prostredia SR

Rok 2012 bol pre TrashOut zlomovým. Vďaka nadviazaniu spolupráce s Greenpeace Slovenskom a Ministerstvom životného prostredia, ktoré podporilo promovanie ich aplikácie, sa podarilo dostať TrashOut do povedomia širokej verejnosti. „Ministerstvu sa náš projekt veľmi páčil a požiadali nás o jeho preloženie do slovenčiny, aby ju mohli jednoduchšie využívať aj občania, mestá a obce na Slovensku. Úprimne, vôbec sme takúto ústretovú reakciu od ministerstva nečakali. Príjemne nás prekvapili svojím prístupom. Prvé stretnutie bolo v marci 2012 a už v septembri boli do projektu aktívne zapojené prvé slovenské samosprávy. Projekt bol hneď dostupný vo viacerých jazykoch a do konca roku 2012 sme zaregistrovali viac ako 2 000 hlásení z desiatich krajín sveta. Najviac zo Slovenska. Stovky sa odvtedy už vyčistili,“ vysvetľuje Jozef.

Populárnejšími sa neskôr stali aj vďaka výhre v súťaži Najlepšia smartphone aplikácia roku 2012 a získaním titulu Najlepšia Inovácia v odpadovom hospodárstve Zlatý mravec.

Všetko je o pochopení problému

„Chceme zistiť prečo v spoločnosti vzniká neúcta k životnému prostrediu a čo je toho dôsledkom. Napr. vo Fínsku nájdete minimum odpadkov na zemi, lebo ich ľudia mimo košov jednoducho nevyhadzujú – vôbec ich to ani nenapadne, veď obďaleč je smetný kôš, tak ten papierik chvíľu ponesú, alebo ho schovajú do vrecka. V Singapure zase nie sú na zemi pohodené odpadky, lebo za to môžu dostať veľké pokuty. Aj žuvačky tam zakázali, aby ich nemali plné ulice, ako je tomu u nás skoro pred každou reštauráciou. Veľa problémov môžeme vyriešiť výchovou. Už sme označili hlavné „rakoviny spoločnosti“, vďaka ktorým tento problém vzniká (a nielen ten).

„Prvým je podvádzanie v škole. Vo Fínsku je to nemysliteľné aby niekto podvádzal. A preto takéhoto človeka v živote ani nenapadne, že bude chcieť podvádzať aj v živote. Korupcia, podvody, kradnutie... vyhoďme tie smeti radšej za dedinu do lesa.“

„Druhým je posúvanie problémov. Ľudia sa boja zodpovednosti a posúvajú problémy na iných. Nepostavia sa pred problém a nepovedia si, poďme ho vyriešiť. Toto som zažil na slovenských úradoch, keď si vás pohadzujú medzi sebou až kým nenájdete cyklus – narazili ste na osobu, s ktorou ste už komunikovali. Ľudia čo vyhodia odpadky mimo koša si tiež povedia, však to niekto uprace. Len to upratanie bude aj 10-krát drahšie.“

„Ďalšie „rakoviny spoločnosti“ budeme postupne zverejňovať a snažiť sa zapojiť do boja proti nim našich aktívnych používateľov.“

Riešenie skládok je komplikované a stojí milióny eur. Dnes to vyriešite smartfónom a znížite náklady aj o 30 %

Čierne skládky tu boli vždy, iba sa riešili oveľa komplikovanejšie. V minulosti ste skládku museli nahlásiť písomne na príslušný úrad, s mnohými údajmi a dokonca niekedy vyžadujú aj číslo parcely, kde sa skládka nachádza. Úrad sa potom mal do 30 dní k problému vyjadriť. Dnes vám k tomu stačí smartfón s aplikáciou TrashOut a pár sekúnd času. Tým, že ľudia skládku nahlásia a vedia ju aj monitorovať, dokážu vytvárať na miestne orgány tlak, pretože sú schopní riešenie nelegálnej skládky kontrolovať. Je už potom na progresívnom zmýšľaní jednotlivých predstaviteľov, ako tento problém vyriešia.

„Samosprávy a mestá míňajú na odstraňovanie čiernych skládok celosvetovo miliardy eur. Povedali sme si, že ak by existoval systém lokalizovania nelegálnych skládok, pomohlo by to k ich rýchlejšiemu odstraňovaniu a rovnako aj znižovaniu výdavkov na ne. Počas realizácie projektu, sme sa veľa veciam priučili a zistili sme, že to nie je len o lokalizovaní skládok, ale hlavne o ich monitorovaní a aktívnom boji voči ľuďom, ktorí ich tvoria. Odhadujeme, že pri včasnom nahlásení sa dokážu znížiť náklady aj o 30 % a je zvýšená aj šanca dolapenia páchateľa“, vysvetľuje Jozef.

Aplikácia v 12 jazykoch, 3 operačných systémoch a v takmer stovke krajín

Článok pokračuje pod reklamou

Momentálne je TrashOut vo viac ako 70 krajinách sveta. Toto číslo sa im podarilo dosiahnuť vďaka výraznej investícii do vývoja verzií aplikácie pre iPhone, Android aj Windows Phone. „Mnoho ľudí sa nám smialo, že robíme aplikáciu aj pre Windows Phone. No my sa nepozeráme iba na aktuálny stav, ale pozeráme sa do budúcnosti. Aj keď Windows Phone veľa ľudí nepoužíva, pre nás sa stal kľúčovým. Našim cieľom je umožniť čo najväčšiemu počtu ľudí na zemi používať TrashOut, a preto sme spravili verziu aj pre Windows Phone. Tiež sme vedeli, že pre túto platformu veľa kvalitných aplikácií spravených nebolo a Microsoft má záujem a priestor takéto promovať,“ popisuje Jozef. Asi po ročnej komunikácii s ľuďmi zo slovenského a českého Microsoftu, sa rozhodli promovať našu aplikáciu. „Veľmi zavážilo, že projekt naozaj funguje, vykazuje aktivitu a je dostupný vo viac ako 10 svetových jazykoch. Tak nás začali ako aplikáciu dňa promovať v určené dni po celom svete,“ dodáva.

„Ďalším výrazným posunom pri realizácii nášho projektu bol výber do akcelerátora Wayra a nadviazaniu partnerstva s iniciatívou Let’s do it! World. Do Wayry sme aplikovali, hlavne z dôvodu blízkeho vzťahu akcelerátora a spoločnosti Telefónica, ktorá má po celom svete viac ako 300 miliónov zákazníkov. Wayra sa stala aj naším investorom“, pokračuje Jozef a dodáva „získali sme oveľa viac ako sme čakali. Veľa sme sa naučili od výborných mentorov, ostatných tímov a ochotných a schopných ľudí v exekutíve spoločnosti O2 v Česku a na Slovensku. Tým, že sme sa zdokonalili ako osobnosti, získali viac skúseností a kontaktov, sme projekt TrashOut posunuli míľovými krokmi dopredu.“

„Vďaka iniciatíve Let’s do it! World sme rozšírili našu používateľskú základňu, databázu čiernych skládok a vzájomne si neustále vymieňame know-how. Máme rovnaký cieľ. Oni sú výborní v organizovaní čistiacich podujatí, my na oplátku máme technologicky a užívateľsky prívetivú platformu. Spolu rastieme rýchlejšie.“

A dnešná vízia spoločnosti?

TrashOut sa do dvoch rokov stane centrom pre získavanie aktuálnych informácií o stave čiernych skládok v Európe a do piatich rokoch na celom svete. Vďaka vyzdvihovaniu správnych systémových riešení jednotlivých krajín bojujúcich proti čiernym skládkam a spomínaným „rakovinám spoločnosti“, sa zníži počet nových čiernych skládok až o 90%. Pozitívne sa to odzrkadlí na príjmoch v odpadovom hospodárstve aj na životnom prostredí. Recyklovať bude viac sexy a sami občania budú tlačiť potravinové reťazce, vlády a výrobcov, aby zabezpečili recyklovanie všetkých výrobkov.

Krajšie životné prostredie bude mať za následok pozitívnejšie a inovatívnejšie myšlienky ľudí.

Okrem aplikácie TrashOut prišla spoločnosť aj s novým produktom Venzeo, ktorý sa opiera o know-how získané v projekte TrashOut. Teraz ho využíva napríklad spoločnosť OLO (Odvoz a likvidácia odpadu, a.s.) v Bratislave, ktorá prostredníctvom tejto aplikácie monitoruje incidenty počas zvozu odpadu. Ak napríklad nemôže vyniesť kontajner, lebo tam parkuje auto, odfotografujú si situáciu pre dispečing a v prípade, že sa niekto sťažuje na nevynesené odpadky, spoločnosť má fotodokumentáciu ako dôkaz spolu s GPS súradnicami a časom. Vedia tak ľahko preukázať, prečo odpad z objektívnych dôvodov nemohol byť odvezený.

Už teraz pracujeme na expanzii do zahraničia. „S kvalitným know-how, produktom a kontaktmi, sa nám oveľa jednoduchšie získavajú noví zákazníci v ďalších krajinách. Teraz sme na Slovensku, produkt už testujú v Čechách a v blízkej dobe firmy v Rakúsku, Nemecku a Anglicku. Zvažujeme aj prijatie ďalšieho investora, ktorý má skúsenosti s B2B podnikaním v zahraničí, kontaktmi a chuťou posunúť náš produkt do zvyšku Európy a postupne do celého sveta“.

„Pochopili sme, že základ je mať silný tím, vedieť vydržať, neustále sa vzdelávať a viac počúvať ako rozprávať. Som hrdý na tím, ktorí stojí za projektami TrashOut aj Venzeo a ďakujem v mene celého tímu, všetkým našim podporovateľom a aktívnym užívateľom,“ uzatvára rozprávanie o svojom startupe Jozef.

Kľúčové míľniky startupu TrashOut

2009 Vznikol nápad rozbehnúť projekt TrashOut
2011 Prototyp s pokročilejšími funkciami vyvinutý vo VTP Žilina, založenie firmy a vstup prvého investora
3/2012 Spolupráca s Greenpeace a Ministerstvom životného prostredia, ktoré podporili využívanie aplikácie v slovenských mestách a obciach
7/2012 Verzia TrashOut pre iPhone, Windows Phone aj Android
8/2012 viac ako 1 000 nahlásených čiernych skládok
11/2012 Projekt TrashOut získal ocenenie Zlatý Mravec ako najinovatívnejší projekt v odpadovom hospodárstve za rok 2012
2013 pobyt v akcelerátore Wayra a investícia do spoločnosti. Zmena zamerania projektu TrashOut z lokalizovania čiernych skládok na monitorovanie čiernych skládok
8/2013 Viac ako 10 000 čiernych skládok v TrashOut databáze

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podpora startupov v praxi: skúsenosti podnikateľov

Pomoc s biznis plánom či marketingom, ale aj prezentácia v zahraničí. Čo priniesla iniciatíva Startup Sharks podnikateľom, ktorí sa do nej zapojili a ako takáto podpora funguje v praxi?

Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Víťazi súťaže startupov – ktoré inovatívne projekty ohúrili porotu?

Vďaka súťaži „Máš nápad?“ bude mať 9 začínajúcich firiem možnosť rozvíjať sa v Startup centre. Ktoré projekty porota vybrala do pred inkubačného pobytu?

Podpora startupov a rozbeh podnikania očami odborníčky

Čo (ne)robiť pri prezentácii nápadu pred investormi, v čom je rozdiel medzi startupmi v zahraničí a na Slovensku a ako im pomáha inkubátor, prezradila odborníčka Henrieta Dunne.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky