Tomáš Kompaník: Ako slovenské výšivky dobili svet

Tomáš Kompaník je zakladateľom značky AhaSlovakia, ktorá sa stala hitom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Tomáš Kompaník bol práve na študijnom pobyte v Istanbule, keď sa ho jeho zahraniční kamaráti opýtali, prečo je na Slovensko hrdý. Dostal preto nápad vytvoriť knihu, v ktorej by predstavil tradičné slovenské remeslo – slovenskú výšivku. O knihe, ktorú pôvodne spracoval ako diplomovú prácu, sa zrazu začalo všade hovoriť. Dnes sa môže hrdiť prestížnymi oceneniami: kniha AHA získala ocenenie Arny Sáňky v národnej súťaži Nejkrásnější česká kniha 2012, cenu TypoDesignClubu či ocenenie RED DOT s prívlastkom Best of Best za výnimočný dizajn. Ku knihe neskôr pribudli iné produkty, ako omaľovánky, zápisníky a topánky.

Tomáš prijal naše pozvanie na rozhovor a prezradil nám, ako zo študentského projektu spravil celoslovenský fenomén alebo ako vďaka svojej knihe precestoval polovicu sveta.

Ešte v máji 2013 boli z knihy Aha vyrobené len 3 exempláre a predpokladal si, že cieľová skupina je pre komerčný úspech príliš úzka. Dnes sa Tvoja značka dostala do povedomia množstva Slovákov a zaznamenala veľký ohlas nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ako si sa zo štartovacej čiary v roku 2013 dostal do dnešného stavu?

Postupne. Ja som na začiatku vôbec nerozmýšľal o tom, že budujem nejakú značku. Chcel som vydať knihu, svoju diplomovú prácu a to bolo všetko. Nechcel som, aby skončila v zásuvke ako kopec iných študentských prác. Po prvom článku v SME, keď sa kniha stala Najkrajšou českou študentskou knihou, sa mi ozývali ľudia, že si knihu kúpia, ak vyjde vo väčšom náklade.

Nevedel som vôbec nič o vydávaní kníh, cenotvorbe, distribúcii a nemal som ani veľa peňazí, ale povedal som si: Teraz alebo nikdy!

Bol to čas, keď sa ľudia znovu začínali zaujímať o svoje tradície a kultúru a ja som bol na začiatku tejto vlny. Myslím si, že v mojom prípade veľmi pomohla medializácia - o knihe sa veľa písalo, čo sa bežne nestáva. Vďaka tomu sa o nej dozvedelo veľa ľudí. Veľmi pomohli aj dizajnérske ocenenia, najmä Red Dot, ktoré prišlo rok po vydaní a odštartovalo druhá vlna záujmu. No a v neposlednom rade je to samotný produkt - kniha. ktorá je výnimočná na slovenskom knižnom trhu svojím obsahom aj spracovaním, a ľudia to ocenili.

Zistil si za posledné roky, kto je typickým Aha zákazníkom a pracuješ nejakým spôsobom so spätnou väzbou, ktorú Ti poskytujú?

Pravidelne dostávam maily, v ktorých mi ľudia píšu, ako sa im kniha páči a že ani netušili, aká pestrá slovenská výšivka je.

Už od začiatku som sa nechcel spoliehať len na folkloristov, celá idea ahaslovakia bolo ukázať slovenské výšivky z iného uhla, a to predovšetkým ľuďom, ktorí neprichádzajú pravidelne do styku s krojmi. A myslím, že sa to podarilo.
Ďalšou kapitolou sú osobné stretnutia a prezentácie. Ja veľmi nerád rozprávam o sebe alebo o svojej práci a vždy trvá, kým ma niekto prehovorí na nejakú prednášku alebo besedu. Som predtým celé dni "vyklepaný", ale viem, že sú to jedinečné príležitosti, keď sa môžem stretnúť so svojimi zákazníkmi a zistiť, akí sú, čo sa im páči a čo nie. Každé takéto stretnutie ma potom nakopne do ďalšej práce.

Čo sa týka pohlavia zákazníkov, tak jednoznačne prevládajú ženy, vekovo sú to ľudia od 20-35 rokov, väčšinou žijúci vo väčších mestách so záujmom o umenie a dizajn. Kniha sa najviac kupuje ako darček a v poslednom období dostávam správy, že knihu kupujú ako darček známym do zahraničia. Veľa firiem ich používa ako dar pre svojich klientov prezentujúci Slovensko.

Ahaslovakia začínala ako kniha, dnes pod značku spadajú omaľovánky, topánky či zápisníky. Koľko ľudí je potrebné mať v tíme na to, aby človek vytvoril napríklad knihu z dreva alebo topánky Tikoki?

Tie produkty pridávam len veľmi sporadicky, pretože sa projektu ahaslovakia kvôli inej práci nedokážem venovať na 100 %. Omaľovánky vznikli minulý rok pred Vianocami. Pomyslel som si, že nemôžem donekonečna točiť len o knihe a bol aj taký omaľovánkový boom. Zápisníky sú moja srdcová záležitosť a preto som si povedal, že spravím nejaké aj pre ahaslovakia.

No a najnovšie topánky vznikli v spolupráci so značkou Tikoki. Ja som dodal dizajn, oni zabezpečili výrobu. Pomáham s propagáciou, predaj a distribúcia ide cez Tikoki. Oni sú vlastne prví, s ktorými som takto začal spolupracovať, pretože som videl, že to robia poctivo a s nadšením a hlavne výroba prebieha Slovensku, čo vytváralo isté prepojenie s témou knihy - ľudovými výšivkami. Momentálne mám v hlave asi 4 nové veci, ktoré by som chcel vytvoriť, no všetko príde postupne. Do týchto Vianoc by som chcel spustiť dve. Snáď to stihnem.

Zatiaľ som na všetko sám, veľmi mi však pomáhajú kamaráti a rodina. Keď robím niečo nové, tak to vždy musí prejsť najskôr cez nich. Tí najbližší sú zároveň aj najväčší kritici.

Pri knihe som mal veľké šťastie na tlačiareň, ktorá mi vždy vyšla v ústrety. A keď sme knihu dotláčali tretíkrát, sedeli sme spolu a vraveli, že by bolo fajn spraviť nejakú zvláštnu edíciu na oslavu dotlače. No a napadla mi drevená obálka. Oni sa hneď toho chytili, našli sme výrobcu a bolo to. A tá drevená, hoci je drahšia, je už takmer vypredaná.

No a ešte mám, samozrejme, jednu skvelú pani, ktorá mi robí účtovníctvo a evidenciu skladu.

Mohol by si čitateľom podnikajte.sk priblížiť, ako sa Ti podarilo vybudovať značku ahaslovakia? Aké marketingové metódy používaš a stoja ťa viac peňazí alebo času?

Ako som už vravel, s budovaním značky som na začiatku vôbec nepočítal. Nemal som žiaden podnikateľský plán ani stratégie. Prišlo to postupne. Mám šťastie, že sa pohybujem vo svete marketingovej komunikácie, takže to, čo sa naučím, viem uplatniť aj pri ahaslovakia. Kopec kamarátov robí v reklamných agentúrach, takže tiež radia a pomáhajú.

Základom vždy bola poctivosť a komunikácia so zákazníkmi. AHA funguje najmä na Facebooku, tam sa snažím aspoň raz do týždňa niečo postnúť. A nielen svoje veci, ale najmä vecí od iných dizajnérov, aby som ukázal, ako dokáže tradičné remeslo inšpirovať. Keď postujem výrobky AHA, tak ich dám vždy na pár dní aj sponzorovať.

V rámci propagácie sú to ešte besedy, prednášky a výstavy, kde väčšinou prezentujem najmä knihu AHA.

Článok pokračuje pod reklamou

Považuješ sa dnes vďaka ahaslovakia za podnikateľa na plný úväzok alebo skôr grafika a ilustrátora?

AHA stále netvorí dominantnú časť mojej práce, možno tak 25 %, zvyšok je práca grafického dizajnéra pre iné firmy. To má živí primárne a AHA je samostatná kapitola, kde všetky zisky znova investujem do nového produktu alebo propagácie. Pravdou ale je, že vďake knihe dostávam tie ďalšie zákazky. Ľudia si o mne prečítali a najali si ma na inú prácu.

Mal si pri vývoji knihy alebo ostatných produktov, nejakého mentora, ktorý Ťa usmernil a pomohol Ti?

Ešte na začiatku na škole to bola moja konzultantka Lenka Baroňová na UTB v Zlíne. Ona ma priviedla na nápad spraviť knihu, keď som jej povedal, že chcem v diplomovke spracovať výšivky a tiež to bola ona, kto ma nabádal sa s nimi viac hrať a modifikovať a priblížiť súčasnosti. No a potom sú to ľudia doma aj v zahraničí, ktorých ani osobne nepoznám, ale čítal som o ich úspechoch a inšpirujú ma. Veľmi mi pomohli ľudia v tlačiarni, ktorí mi objasnili, ako niektoré veci fungujú, čo je efektívne, čo sa oplatí a čo nie. To sú veci, ktoré vás v škole nenaučia a musíte na to prísť postupne.

Čo považuješ v súvislosti s ahaslovakia za svoj najväčší úspech?

Osobne najviac to, že som hneď po škole mohol začať pracovať na voľnej nohe, založiť si vlastnú firmu a nemusel som ísť do reklamky. Ja proti reklamkám nič nemám, len som dosť veľký introvert a vo veľkom kolektíve by sa mi asi nepracovalo dobre. Takto mi vyhovuje viac aj kvôli tomu, že mám osobný kontakt s klientmi a mám k nim bližšie. Mňa na tom všetkom baví tá voľnosť a to, že pracujem vždy na niečom inom. Po profesionálnej stránke je to RED DOT z Berlína s prívlastkom Best of Best za výnimočný dizajn ako prvý na Slovensku. A srdcu najbližšie je mi to ocenenie Najkrajšej českej študentskej knihy, lebo bolo úplne nečakané a vo veľkej konkurencii. Česi robia krásne knihy a som rád, že som takto aspoň na chvíľu k nim patril.

A naopak, ktorej chybe alebo chybám by si dnes radšej vyhol, ak by si mal tú moc?

Práve tej nesystematickosti, čo sa budovania značky týka. Musím si pre ahaslovakia nájsť viac času a dať jej tvár, akú si už po tých troch rokoch zaslúži. Dal som si deadline do konca roka.

Na sociálne média pridávaš pravidelne fotky z rôznych kútov sveta. Ktoré štáty sa Ti už vďaka ahaslovakia podarilo precestovať a aké boli ohlasy na slovenské ľudové umenie v zahraničí?

Veľmi rád cestujem a spoznávam nové veci. Vždy keď mám čas a peniaze niekam vypadnem. Keď som ešte študoval, tak som každý rok odišiel cez leto na 3 mesiace pracovať mimo Slovensko, aby som spoznal iný svet. Už som toho stihol celkom veľa a možno aj preto mám dnes otvorenú myseľ pre nové veci a som tolerantný k iným kultúram a ľuďom a nemyslím si, že by sme sa ako krajina mali zatvárať do seba a nikoho medzi nás nepustiť.

Kniha sa vystavovala všade možne po Európe, bola oficiálnym darom Slovenska na EXPO v Miláne, mala samostatnú výstavu vo Viedni a Prahe a tiež reprezentovala na DESIGN EXPO v Taiwane. To bol pre mňa asi najväčší zážitok, lebo je to veľmi vzdialená kultúra a vystavujúci vedla mňa väčšinou prezentovali mobilné aplikácie a zrazu tam bol chlapec s knižkou s výšivkami. Ale ľudia sa zaujímali a boli jednak nadšení kvalitou spracovania, ako aj bohatosťou tých vzorov.

Aké máš s Aha značkou plány do budúcnosti?

Najmä sa jej viac venovať a ako som už spomínal, postupne pridávať nové produkty. A tiež rozmýšľam nad nejakým malým ateliérom, kde by bolo na všetky tieto veci miesto a kde by som mohol pracovať, lebo už piaty rok pracujem z domu. No a samozrejme je to pokračovanie knihy, na ktorú sa chystám viac ako rok a až na malé kroky sa to nikam neposunulo. A čo sa týka vzdialenej budúcnosti, tak stále plánujem ďalšie štúdium, najlepšie niekde mimo SR, aby som sa naučil a spoznal nové veci.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky