Miloslav Ježo: O tom, ako mi online biznis zmenil život

Svoj biznis si budoval už popri zamestnaní. Najprv v oblasti IT recruitingu a po krátkom čase vytvoril vlastnú značku kozmetického produktu na najväčšom predajnom portáli Amazon. Len rok na to, ako opustil status zamestnanca napísal eBook s podrobným návodom na zarábanie cez Amazon a dnes svoje rady predáva cez internet.

Je možné v jeden deň odísť zo zamestnania a na druhý deň rozbehnúť biznis?

Keď som v tom čase odchádzal zo zamestnania, mali sme doma jeden a pol ročnú dcéru, partnerka bola na materskej dovolenke a zabezpečovanie financií zostalo na mne. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, no ja som si svoj biznis budoval už popri zamestnaní. Neskákal som zrazu do neznáma. Hovorím to aj preto, aby sa ľudia nebáli vyskúšať podnikanie popri práci, aj keď je z časového hľadiska náročné cez deň pracovať a po večeroch rozbiehať biznis, ale nie je to nemožné. Ja by som nikdy neriskoval do takej miery, že dnes dám výpoveď a zajtra skúsim podnikanie. To nebola moja cesta.

Popri zamestnaní ste rozbiehali biznis v oblasti IT recruitingu, a zároveň ste sa stali predajcom na najväčšom predajnom portáli Amazon. V súčasnosti píšete eBooky a poskytujete ľuďom návod Ako zarábať cez Amazon.

Áno, okrem fyzických produktov, ktoré predávam na Amazone, mám aj digitálny produkt a tým je eBook. Je vo forme pdf, ktoré si vedia ľudia z môjho webu stiahnuť a je v ňom zhrnuté celé know how – vedomosti z môjho podnikania na Amazone. Na začiatku bolo podnikanie na internete pre mňa nová oblasť. Potreboval som sa učiť veľa nových vecí a vedel som, že musím investovať do vzdelania. Absolvoval som viaceré online kurzy, kde som sa naučil napr. ako písať eBooky, ako vytvárať databázu potencionálnych klientov, ako inzerovať na Facebooku a podobne. Na základe vedomostí z týchto kurzov som neskôr napísal dva eBooky – jeden zdarma a druhý platený. Ľudia sa ma často pýtali na online podnikanie a zaujímalo ich ako som rozbehol biznis na Amazone. Napísanie eBooku bol jedným zo spôsobov, ako sa s mojimi vedomosťami podeliť s ostatnými, keďže som z reakcií ľudí videl, že ich téma podnikania na Amazone zaujíma. Výsledkom bol eBook, ktorý sa volá „Ako zarábam na Amazone“ a je zadarmo. Popísal som svoje začiatky, skúsenosti a kam sa mi až doteraz podarilo dostať. Môj druhý eBook – „Návod na zarábanie cez Amazon“ je však už podrobný návod k tomu, ako dostať svoj produkt na Amazon. Písal som ho asi dva mesiace takým štýlom, ako by bol určený pre mňa samého.

Aké sú reakcie ľudí na vaše eBooky?

Dovolím si povedať, že moje eBooky zmenili niekoľkým ľuďom život. Na svojom blogu mám zaujímavé príbehy ľudí, ktorí si kúpili môj eBook a podľa odporúčaní v ňom si rozbehli vlastné podnikanie. Niektorým z nich sa na Amazone darí lepšie než mne. Možno je to zvláštne, ale neskutočne ma to teší, pretože im k tomu dopomohol produkt - eBook, ktorý som vytvoril. Každopádne, pozitívne recenzie ľudí sú pre mňa najlepšou referenciou, posúvajú ma dopredu a inšpirujú k novým nápadom.

V rámci podnikania sa venujete trom rôznym činnostiam. Predávate na Amazone, pracujete v oblasti IT recuitingu a píšete eBooky. Ako to všetko stíhate? Nebolo by efektívnejšie, keby ste sa zamerali iba na jednu činnosť?

Nestíham :). Stále mám pocit, že veci nestíham tak, ako by som chcel. Zamýšľam sa nad tým už od začiatku svojho podnikania, ale neviem s tým, žiaľ, momentálne nič urobiť, pretože sa nedokážem ani jednej činnosti vzdať. Mnohí múdri ľudia odporúčajú zamerať sa iba na jednu činnosť a ja sa venujem všetkým trom paralelne, čoho dôsledkom je, že v jednotlivých oblastiach nenapredujem tak rýchlo, ako by som chcel. Všetko má svoje výhody a nevýhody. Robiť viac vecí naraz asi vyplýva aj z mojej povahy. Nikdy napríklad nečítam len jednu knihu, ale vždy ich mám rozčítaných viac. Som pomerne opatrný človek, preto chcem mať viacero zdrojov svojho príjmu a nie iba jeden. Pracovne teda momentálne sedím na troch stoličkách naraz a nevenujem sa výlučne iba jednej činnosti, no učím sa fungovať systematicky a plánujem si svoju prácu na základe svojich cieľov a priorít.

Ako si plánujete svoj pracovný deň?

Stále hľadám spôsoby, ktoré mi najviac vyhovujú. Snažím sa ráno a doobeda tvoriť, to znamená písať blogy, eBooky, pripravovať stratégiu môjho podnikania, tvoriť online program a pod. Operatívne činnosti ako vybavovanie telefonátov, mailov, stretnutia a skype rozhovory si nechávam na poobedie. Už asi rok si svoju prácu plánujem v programe Evernote, ktorý mi okrem iného umožňuje zachytávať moje myšlienky a hneď ich automaticky zosynchronizuje na troch miestach – mobil a moje dva počítače. Takže, ak mi niečo zaujímavé príde na um, neupadne to do zabudnutia, ale neskôr sa k tomu vždy vrátim a zatriedim to na príslušné miesto. Často sa mi stáva, že napr. ráno pri chystaní sa do práce dostanem zaujímavý nápad o mojom ďalšom produkte. Evernote je super, pretože si tam môžem čokoľvek nahrať, zapísať alebo odfotiť. V tomto programe mám obsiahnutú celú štruktúru mojich plánov na ďalší deň, týždeň, mesiac, rok, tak, aby to bolo v súlade s mojim celkovým plánom a poslaním. Ešte nedávno som si všetko, čo mi napadlo, posielal do mailu, no mal som kvôli tomu zahltenú mailovú schránku. Každý deň si vytýčim najdôležitejšiu úlohu dňa, ktorú musím okrem iných činností za daný deň splniť. V najbližšej dobe sa chcem každý deň v týždni zamerať na jeden druh činnosti, ako napr. tvorivá činnosť, operatívne aktivity, štúdium a systémy na zlepšenie efektívnosti môjho fungovania. Aj toto sú veci, ktoré som doteraz v zamestnaní nemusel riešiť, no vďaka slobode a vlastnému rozhodovaniu si môžem pracovný týždeň naplánovať podľa seba.

Ako vám podnikanie zmenilo život?

Mám obrovskú mieru slobody v pracovnej oblasti a celkovo v živote. Naučil som sa efektívnejšie využívať svoj pracovný čas a počas dňa si viem nájsť chvíľu aj na fyzickú aktivitu, aby som kompenzoval hodiny strávené za počítačom. Ja nemám šéfa a môžem sa sám rozhodnúť, kedy pôjdem na dovolenku alebo o koľkej prídem z práce. Podnikanie je zároveň veľká zodpovednosť a je povzbudzujúce, keď vidím, že prácou, ktorá ma baví dokážem uživiť seba aj svoju rodinu. V podnikaní som sa našiel a som rád, že som sa pred viac ako troma rokmi odhodlal urobiť rozhodný krok a vzdal som sa zamestnania. Veľmi mi pomohla moja partnerka Slávka Halčáková, ktorá nikdy nebola nastálo zamestnaná. Ako herečka je zvyknutá žiť v slobodnom povolaní, teda na voľnej nohe. Od začiatku mi verila a povzbudzovala ma.

Kam sa plánujete posunúť v najbližšej budúcnosti?

V najbližšom čase plánujem vytvoriť platformu, kde budem prinášať ďalšie príbehy a rozhovory s ľuďmi, ktorí sa vďaka mojim eBookom stali úspešnými podnikateľmi nielen na Amazone, ale v celej online sfére. A samozrejme, chcem ľudom naďalej predstavovať ďalšie spôsoby a učiť ich, ako si môže bežný človek rozbehnúť svoj vlastný biznis. V budúcnosti bude zamestnaneckých pozícií čoraz menej, preto chcem prispieť k tomu, aby sa viac ľudí dokázalo v pracovnej oblasti osamostatniť a nebolo závislých na niekom, u koho sa musia zamestnať. Alebo si aspoň dokázalo vybudovať ďalší zdroj svojich príjmov.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky