Steve Jobs (Apple Inc.)

S máloktorým človekom sa tak bytostne spája jeden druh ovocia ako s ním. Máloktorý človek je tak charizmatický a zároveň tak kontroverzný. Pre jeho náladovosť a agresívne sklony ho vyhodili zo spoločnosti, ktorú kedysi sám zakladal. Neskôr sa vrátil a urobil z nej jednu z najúspešnejších a najviac prosperujúcich firiem na svete s nezameniteľným imidžom. Apple Inc. Steve Jobs.

Jeho osud sa začína pomerne smutne. Narodil sa 24. februára 1955 v americkom San Franciscu biologickým rodičom Joanne a Abdulfattahovi, ktorí ho vzápätí dali na adopciu. Ujali sa ho Clara a Paul Jobsovci, ktorých Steven dodnes odmieta nazývať adoptívnymi, pretože ich vníma ako vlastných rodičov. Malý Jobs mal to šťastie vyrastať v ére rozvoja počítačov, o ktoré sa už na strednej škole intenzívne zaujímal. Neskôr nastúpil na vysokú školu, ktorú ale opustil už po prvom semestri.

V roku 1974 sa zamestnal ako technik v spoločnosti Atari aj s budúcim kolegom Stevom Wozniakom. Známy je príbeh, ako firma v tej dobe ponúkala 100 dolárov každému, kto zmenší počet potrebných čipov na matičnej doske a ako sa to Wozniakovi podarilo dokonca o počet 50 čipov. Jobs mu však povedal, že od Atari dostal len 700 dolárov, z ktorých mu dal dohodnutú polovicu, teda 350 dolárov. Jobs a Wozniak sa však nerozišli v zlom, práve naopak. Steve Jobs mal 20 rokov, keď presvedčil Wozniaka, aby spolu založili spoločnosť na výrobu počítačov. Pomenovali ju Apple Computer.

Rast firmy nabral rýchle obrátky a značka Apple sa stala silným hráčom na trhu. V roku 1980 sa zmenila na akciovú spoločnosť a Jobs sa začal obzerať po šikovnom manažérovi. Sám sa tým však aj kvôli svojej výbušnosti a náladovosti odstavil na vedľajšiu koľaj. Situácia sa vyhrotila až tak, že bol Steve z firmy postupne vytlačený. Po svojom odchode založil firmu NeXT Computer, ktorú pôvodná domovská firma Apple Inc. neskôr kúpila za 429 miliónov dolárov. Jobs sa tak opäť dostal do jej vedenia.

Vďaka jeho puntičkárstvu a zmyslu pre dokonalosť uzreli svetlo sveta také legendy ako sú prenosný prehrávač hudby iPod, dotykový mobilný telefón iPhone, platforma na online predaj hudby iTunes, operačný systém Mac OS X či aktuálnu horúcu novinku iPad. Dizajnovo lákavé notebooky a počítače značky Apple sú dnes synonymom prevratných inovácií, imidžu, ale aj jednoduchosti a užívateľskej prívetivosti.


Jobsa nazývajú aj vizionárom, géniom, či workoholikom, ktorým bezpochyby je. Podobne nespochybniteľný je aj fakt, že patrí určite k jedným z najznámejších a najúspešnejších podnikateľov sveta. Nasvedčuje tomu aj ďalší míľnik jeho života – post generálneho riaditeľa v spoločnosti Pixar, ktorá sa pod jeho vedením dostala medzi svetovú elitu vo svojom odbore. Neskôr ju predal spoločnosti Disney, vďaka čomu sa stal najväčším jednotlivým akcionárom firmy Disney na svete.

Menej známe je o ňom napríklad to, že vždy túžil ísť do Indie, aby tam mohol nájsť filozofické osvietenie a samého seba. Tento sen si však ako inak aj vyplnil. Podobne menej diskutovaným avšak závažným faktom z jeho života je aj rakovina pankreasu, s ktorou sa začal pasovať v roku 2004. Svoj boj najskôr dočasne vyhral, no choroby sa nezbavil úplne a napokon jej podľahol. Zomrel 5. októbra 2011 vo veku 56 rokov, šesť týždňov potom, čo odstúpil z pozície výkonného riaditeľa obľúbenej jablkovej firmy Apple.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Včelárstvo päťkrát inak: Inovatívne nápady slovenských včelárov

Včelárske podnikanie nie je len o mede. Ponúka tiež široký priestor na inovácie. Ako ho využili slovenskí včelári?

Znakovanie si zamilovala, dnes vedie franšízu Baby Signs® na Slovensku

Anna Beňadiková počas materskej zistila, že so svojím dieťaťom môže komunikovať skôr ako začne rozprávať, a to použitím jednoduchých gest. Metódu znakovania si obľúbila natoľko, že vedie slovenskú pobočku americkej značky Baby Signs®. Ako sa projektová manažérka v oblasti IT dostala k vedeniu kurzov pre deti a ich rodičov?

Pop-art umelec Charles Fazzino: Tajomstvo úspechu? Buďte vytrvalí a experimentujte

Viera v samého seba, podpora rodiny, experimentovanie a vytvorenie vlastného jedinečného štýlu. To sú ingrediencie úspechu najpopulárnejšieho a zberateľmi najviac vyhľadávaného súčasného amerického popového umelca, ktorého obrazy nájdete v zbierkach viacerých prezidentov a svetových celebrít.

Ako 17-ročný sa stal pilotom. Dnes Adam Kacvinský (Aprop) učí, ako lietať s dronmi

Letectvo nemali v rodine a nepatrilo ani k jeho vášni od detstva. Napriek tomu sa z Adama Kacvinského stal pilot bezmotorového lietadla a dronov, inštruktor lietania a zakladateľ spoločnosti zameranej na letecký výcvik Aprop s.r.o.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky