Robert Kiyosaki

Nazývajú ho aj „učiteľom bohatých“. Ak ste nádejným biznismenom, určite ste už minimálne jednu z jeho kníh čítali. Je držiteľom leteckej medaily a pilotoval vrtuľník vo vojne vo Vietname. Dvakrát skrachoval a má aj mnoho kritikov. Napriek tomu dnes motivuje milióny ľudí na celom svete. Autor  bestselleru Bohatý otec, chudobný otec a známy americký podnikateľ Robert Kiyosaki. 

Celým menom Robert Toru Kiyosaki sa narodil 8. apríla 1947 na Havaji. Je japonským Američanom štvrtej generácie a vyrastal v chudobnej učiteľskej rodine. V detstve sa zoznámil so svojím dlhoročným priateľom Mikom, ktorého otec sa neskôr stal námetom na jeho prvú knihu. Bol totiž podnikateľ a obom chlapcom od malička dával lekcie z podnikania.

Robertov príbeh sa začína zvláštne – na námornej akadémii v New Yorku, odkiaľ po skončení školy odišiel ako vojenský pilot do vojny vo Vietname. Bojoval so vzdušnými silami a neskôr za svoje zásluhy dokonca dostal medailu. Po návrate z vojny však prišla v USA zamestnanecká realita. Mladý Kiyosaki sa bez akýchkoľvek skúseností zamestnal ako obchodník vo firme Xerox. Spočiatku sa mu vôbec nedarilo. Nevedel predávať, pretože ho to nikdy nikto nenaučil. Zle znášal neúspechy a odmietnutie. Povedal si však, že vydrží a obchodovanie zobral ako výzvu.

Článok pokračuje pod reklamou

V momente, keď sa mu začalo dariť, z firmy odišiel a založil svoj prvý biznis. Hlavnou činnosťou mladej spoločnosti bola výroba nylonových peňaženiek pre surferov. Firma sa rozbehla a dosiahla za krátku dobu prudký nárast. Keďže si však vtedajší spoločníci nedali výrobný princíp patentovať, čoskoro sa objavila konkurencia a Kiyosaki aj s kolegami museli podstúpiť svoj prvý krach.

Druhým biznisom bola licencia na výrobu a predaj merchandise tričiek s motívmi metalových a rockových skupín ako Iron Maiden ci Judas Priest. Firme sa opäť darilo, no po čase dosiahla svoj strop a Robert sa rozhodol podnikanie ukončiť. Naučil sa zlaté pravidlo – vedieť, kedy odísť. Potom už prichádza známa éra Rich Dad Company.

Zarobené peniaze najskôr mladý Kiyosaki investoval do realít. Zisky sa zvyšovali, no podnikavcovi chýbala zmysluplná sebarealizácia. Rozhodol sa teda, že o svojich podnikateľských skúsenostiach napíše knihu. Spísal „lekcie bohatého otca“ a pridal vlastné omyly a pády. Na vlastnom príklade ukázal, kde sú podnikateľské úskalia a na čo si dať pri podnikaní pozor. Na svet teda prišiel prvý bestseller Bohatý otec, chudobný otec. Kniha sa simultánne ocitla v TOP 10 rebríčkoch bestsellerov v periodikách ako The Wall Street Journal, USA Today a New York Times. Nasledovala séria ďalších podobne ladených kníh, z ktorých sa po celom svete predalo viac ako 26 miliónov výtlačkov. Jedným z veľkých úspechov firmy Rich Dad Company je aj hra Cashflow kvadrant, ktorá učí ľudí zaobchádzať s financiami. Okoly hry vznikli početné kluby aj za hranicami USA a Robert spolu so svojím tímom ľudí v tomto smere vzdeláva aj na špeciálnych seminároch.

Kiyosaki je typickým príkladom sily marketingu. Dobrý nápad dokáže fantasticky predať a promo okolo jeho produktov je na špičkovej úrovni. Mnohí kritici označujú jeho knihy za lacné povedačky,  ktoré neposkytujú žiadne exaktné fakty o podnikaní. Kiyosaki sa však bráni tým, že jeho publikácie majú najmä motivačný charakter a sú určené pre bežného čitateľa so záujmom o podnikanie, nie pre vedychtivých milovníkov step-by-step návodov plných čísiel. Svoj účel plnia veľmi dobre, čo naznačuje aj obľúbenosť osoby ich autora na verejnosti. Robert Kiyosaki často vystupuje v rôznych televíznych show a prednáša po celom svete. Za cieľ si kladie najmä vzdelávanie verejnosti k podnikaniu a k aktívnemu prístupu k životu, keďže toto podľa neho tradičné školstvo opomína (a vychováva iba zamestnancov). Žije a podniká so svojou manželkou Kim, spolu majú adoptovaného syna Justina Paula.

Výber z jeho kníh o podnikaní: Bohatý otec, chudobný otec; Bohatý otec, chudobný otec pre mladých; Bohatá žena; Cashflow kvadrant; Do dôchodku mladý a bohatý; Proroctvo; Škola biznisu, Zvýšte svoje finančné IQ a mnohé ďalšie...

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Osobnosť Tomáša Baťu: s konkurenciou nesúťažil, bral ju ako partnera

Ako sa vlastnosti Tomáša Baťu odrazili v budovaní a úspechu jeho podniku?

Tomáš Baťa - geniálny podnikateľ, ktorého princípy a heslá inšpirujú dodnes

Len málokto z osobností našich dejín dokáže svojím životom inšpirovať súčasnú spoločnosť. Jedným z nich je bezpochyby podnikateľ Tomáš Baťa, ktorého princípy a heslá nasledujú biznismani ešte aj dnes.

Baťovské princípy podnikania ešte nevymreli. Ako si ich osvojili český a slovenský podnikateľ?

Stretli sme sa na podnikateľskej konferencii, ktorá približovala historický odkaz Tomáša Baťu. Slovák Rudolf Lukačka a Čech Libor Musil zanietene a s veľkým obdivom rozprávali o tom, k čomu ich velikán československého biznisu inšpiroval. Z Baťovho prístupu k podnikaniu by sa podľa nich mali učiť aj budúce generácie.

Čo sa od Baťu môže naučiť dnešný podnikateľ?

Ktoré princípy baťovského systému riadenia platia aj dnes a mnohí podnikatelia o nich netušia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky