John D. Rockefeller

Azda každý z nás už počul o John D. Rockefellerovi. Odhaduje sa, že bol najbohatším mužom sveta, pričom môžeme brať do úvahy aj také osobnosti, ako Carnegie, alebo členov kráľovských rodín. Mnoho ľudí pozná meno, no len málo z nich vie, ako a prečo bol tak úspešný.

John D. Rockefeller sa narodil 8. júla 1839 v Richforde, štáte New York, kde vyrastal spolu so svojimi rodičmi a piatimi súrodencami. Neskôr sa presťahoval do Clevelandu a vyštudoval tu obchodnú akadémiu. Podľa vzoru veľkých podnikateľov, začal s podnikaním už odmalička. Keď mal dvanásť rokov, požičal istému farmárovi svojich našetrených päťdesiat dolárov pod podmienkou sedem percentného úroku. V šestnástich sa zamestnal ako pomocný účtovník vo veľkoobchode s agropotravinárskym zameraním. Jeho zamestnávateľ bol príjemne prekvapený, s akou vervou a odhodlaním sa zhostil svojej úlohy pri vymáhaní pohľadávok.

Šesťdesiate roky znamenali pre Rockefellera významný prelom v jeho živote. Založil si firmu, ktorá ťažila a spracovávala ropu v oblasti Pennsylvánie. Keďže v tomto období neboli dostupné tak dokonalé technológie na spracovanie ropy, dochádzalo k obrovským stratám, navyše negatívne vplývalo na životné prostredie v okolí rieky Allaghany. Toto Rockefeller jednoducho nemohol tolerovať. Zaviedol niekoľko opatrení, ktoré nielen zefektívnili výrobu petroleja, ale dokonca umožnili vyrábať zo zbytkového materiálu ďalších takmer tristo produktov!

Rockefeller nezačínal ako boháč. Postupne sa svojou schopnosťou rozpoznať príležitosti, rozšíriť ich a naplno využiť vypracoval na tie najvyššie priečky. Kvôli týmto schopnostiam sa však jeho meno stalo pre niektorých značkou krutého kapitalizmu a bol považovaný tak povediac za „podnikateľského hrdloreza“. No kým na jednej strane praktizoval vysoko agresívnu politiku v oblasti podnikania, na strane druhej bol voči svojim obchodným partnerom férový.
Počas rokovaní o nákupe a prevzatí iných podnikov najprv ponúkol sumu, ktorá bola vyššia než trhová hodnota firmy. Dal im teda možnosť odísť s vyššou sumou peňazí, než bol daný podnik na trhu ohodnotený. Ak ale jeho partneri túto ponuku zamietli, Rockefeller ich nemilosrdne konkurenčne zničil.

Článok pokračuje pod reklamou
Kritici sa často zhodli vo svojich tvrdeniach, že tento človek bol neľútostným podnikateľom, ktorý stelesňoval všetko, čo je spojené s chamtivosťou. Pozabudli však spomenúť, že na konci svojho života sa z pána Rockefellera stal vášnivý filantrop, ktorý vkladal obrovské sumy peňazí do vecí, ktoré za to podľa neho stáli. Len po svojom odchode do dôchodku rozdal neuveriteľných 540 miliónov dolárov. Zomrel 23. mája 1937.

Cesta k úspechu

Úspech neprišiel k tomuto významnému mužovi podnikateľského sveta sám od seba. Ako bolo spomenuté, Rockefeller vďačil za svoj majetok hlavne svojim schopnostiam a odhodlaniu. Na čo teda netreba zabudnúť pri budovaní úspešného podniku? Tu je niekoľko jeho rád:


Úspech znamená trpezlivosť.

Rockefellerovo prvé pracovné miesto pomocného účtovníka bolo hodnotené menej než štyrmi dolármi na týždeň. Od samého začiatku však ukazoval talent, zmysel pre detail a vysokú pracovnú morálku. Preto sa z neho v roku 1859 stal spoluvlastník firmy, v ktorej tak usilovne pracoval.


Úspech znamená vidieť príležitosti tam, kde ostatní vidia neúspech.

Ako sám povedal – „Vždy som sa snažil zmeniť každú katastrofu na jedinečné príležitosti.“


Úspech znamená nebáť sa položiť svoje peniaze na stôl a prevziať riziká.

V roku 1859 si požičal 1000 dolárov a investoval ich spolu s ďalšími našetrenými 1000 dolármi a vytvoril partnerstvo s Maurice B. Clarkom. Išlo o podnikanie v obchodnej komisii. Toto partnerstvo sa stalo základom pre jeho lukratívnu podnikateľskú kariéru.


Úspech je sčasti založený na spôsobilosti.

Rockefellerov a Clarkov biznis sa postupne stával čím ďalej, tým viac konkurencieschopný, za čo z veľkej časti môžu práve prirodzené obchodné schopnosti prvého menovaného.


Úspech znamená podporovať vodcovstvo v ostatných.

„Dobré vedenie dosiahnete tak, že ukážete priemerným ľuďom, ako správne vykonávať prácu nadriadených.“


Úspech znamená deliť sa.

Rockefeller mal 57 rokov, keď svoje snahy zameral na dobročinné účely, rozdával podstatnú časť svojho majetku spôsobom, ktorého cieľom je po dôkladnej štúdii, skúsenostiach, či odborných radách vykonať čo najväčšie dobro.


Úspech znamená poznať silu peňazí – tú dobrú i zlú.

„Dojem, ktorý zo mňa ľudia nadobudli, pramenil z môjho presvedčenia, že je lepšie spraviť z peňazí môjho sluhu, než spraviť zo seba sluhu peňazí...“


Úspech neznamená byť dokonalý.

Rockefeller sa mnohým javil ako muž plný protikladov. Dychtivo drvil svojich konkurentov, „ničil“ stovky životov vo svojej honbe za ziskom. Napriek tomu to bol hlboko veriaci človek a jeden z najväčších svetových filantropov.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Osobnosť Tomáša Baťu: s konkurenciou nesúťažil, bral ju ako partnera

Ako sa vlastnosti Tomáša Baťu odrazili v budovaní a úspechu jeho podniku?

Tomáš Baťa - geniálny podnikateľ, ktorého princípy a heslá inšpirujú dodnes

Len málokto z osobností našich dejín dokáže svojím životom inšpirovať súčasnú spoločnosť. Jedným z nich je bezpochyby podnikateľ Tomáš Baťa, ktorého princípy a heslá nasledujú biznismani ešte aj dnes.

Baťovské princípy podnikania ešte nevymreli. Ako si ich osvojili český a slovenský podnikateľ?

Stretli sme sa na podnikateľskej konferencii, ktorá približovala historický odkaz Tomáša Baťu. Slovák Rudolf Lukačka a Čech Libor Musil zanietene a s veľkým obdivom rozprávali o tom, k čomu ich velikán československého biznisu inšpiroval. Z Baťovho prístupu k podnikaniu by sa podľa nich mali učiť aj budúce generácie.

Čo sa od Baťu môže naučiť dnešný podnikateľ?

Ktoré princípy baťovského systému riadenia platia aj dnes a mnohí podnikatelia o nich netušia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky