Warren Buffett

Zdá sa Vám toto meno povedomé? Isteže, veď ide o najbohatšieho podnikateľa súčasnosti. Ale kým v skutočnosti Buffett je a ako je možné, že je s takým majetkom považovaný tak povediac za hrdinu? Warren Edward Buffett sa narodil 30. augusta 1930 v Omahe, v americkom štáte Nebraska. Svojimi aktivitami si zabezpečil prvenstvo medzi najbohatšími ľuďmi planéty, jeho majetok presahuje hodnotu 62 miliárd USD. A čo pre to urobil? Treba uznať, že Warren v žiadnom prípade nezaháľal. Už odmalička mal totiž obchod a biznis v krvi. Tí odvážnejší ho nazývajú Mozartom sveta podnikania a Shakespearom finančného umenia.

Prvou aktivitou, ktorou začal svoj podnikateľský príbeh, bol obchod s fľašami Coca-Coly. Od svojho strýka, ktorý viedol svoj malý rodinný obchodík doma v Omahe, nakupoval balenia so šiestimi fľašami za 25 centov. Následne každú z nich samostatne predával po 5 centov. A to mal vtedy len 6 rokov! Neskôr, už ako 13-ročný, začal Buffett roznášať noviny a prvý krát v živote podal daňové priznanie. Do nákladov si zarátal aj novy bicykel, ktorý deklaroval ako pracovný nástroj. A zachádzal čoraz ďalej. S kamarátom si obstarali starší hrací automat a umiestnili ho do jedného holičstva. O pár mesiacov si už zo zarobených peňazí zakúpili ďalšie štyri. O rok na to si dokonca mohol dovoliť kúpiť veľký kus pôdy, ktorý prenajímal farmárom.

Samozrejme sa mladý Warren stretol aj s neúspechom. Prvou lekciou sa pre neho stal nákup troch akcií prostredníctvom burzového makléra – zhodou okolností svojho otca. Tieto akcie kúpil po 38 dolárov, no takmer okamžite po transakcii ich hodnota klesla na 27 dolárov. Našťastie sa po čase zhodnotili až na 40 dolárov. V tomto momente ich Buffett predal. To však nemal robiť, nakoľko tým prešvihol ich raketový vzostup až na 200 dolárov za akciu.

Článok pokračuje pod reklamou

Azda najneuveriteľnejším faktom zostáva, že Warren Buffett nikdy neuzavrel žiaden podvodný obchod, nikoho nepodrazil a dokonca svoj majetok rozdáva. Príbeh ako vytrhnutý z červenej knižnice, no toto je skutočnosť. Francis Scott Fitzgerald raz napísal: „Veľkí boháči sú úplne iní, než ty alebo ja“. Vtedy však asi nepoznal Buffetta. On je totiž úplne rovnaký ako ty alebo ja... okrem tých miliárd dolárov! Napriek obrovskému majetku žije v bežnom americkom dome, ktorého hodnota je v súčasnosti okolo 700 000 dolárov. Nosí svetre a obleky si kupuje v konfekcii. Má rád steaky, ktoré jedáva v obyčajnej reštaurácii v ulici, kde býva. Jeho aktivity pomohli množstvu ľudí zbohatnúť, no on sám si necháva vyplácať len smiešnu mzdu. No a ak by ste si mysleli, že svojim deťom dopraje všetko, čo im na očiach vidí, mýlite sa. Zanechal im len malú časť svojho majetku, „dostatočnú, aby mohli robiť čokoľvek, ale nie aby nemuseli robiť nič“. Keď jedna dcéra potrebovala požičať 20 dolárov na parkovanie, musela mu podpísať dlžný úpis. A keď si jeho syn chcel kúpiť farmu a pýtal si od otca peniaze, Warren pozemok kúpil a synovi ho prenajal.

Čo teda stojí za jeho úspechmi? Jeho najväčším tajomstvom je to, že vlastne žiadne tajomstvá nemá. Vo výročných správach jeho firiem si môžete prečítať všetko do posledného detailu, ako a kde zarobil. Niet divu, že sú to najčítanejšie dokumenty finančného sveta. Sú tak kvalitne spracované, že neobsahujú len suché návody na zbohatnutie, ale aj vtipné formulácie, citácie z Biblie, ba dokonca aj výroky slávneho baseballového hráča Yogiho Berra. Globálne sa Buffett riadi týmito tromi zásadami:

  1. Nikdy neprerob!
  2. Nikdy nezabudni na prvú zásadu!
  3. Nikdy sa nedostaň do dlhov!

Dnes by sa zdalo, že jeho stratégia je už dávno zastaraná, akoby z minulého tisícročia. Drvivá väčšina investorov sa totiž spolieha na rýchly životný štýl, rozhodujú sa na základe momentálnych situácií, bublín a ničím nepodložených správ. On však trpezlivo vyčkáva, ako krokodíl číhajúci na svoju obeť. V roku 1988 nakúpil akcie Coca-Coly, ktorých hodnota v tom čase klesala až na 11 dolárov. Nikto o ne nemal záujem, až na Warrena. Videl v nich totiž veľkú príležitosť, na základe obchodnej značky, ktorá mala obrovský potenciál. Oplatilo sa - do piatich rokov ich hodnota vzrástla takmer o 600%. Dodnes je veľká časť jeho majetku uložená v tejto spoločnosti.

Vďaka tomu, že odignoroval základné makroekonomické ukazovatele na Wall Street, si vyslúžil povesť „vypchatého exponátu z múzea“. Vyhľadáva totiž akcie, ktoré sa zdajú byť takmer mŕtve a spočíta si ich rastový potenciál. Následne ich kúpi a vyčkáva, či to bola správna investícia. A svet ho za to miluje. Na valné zhromaždenia jeho firiem pravidelne chodievajú tisícky ľudí, niektorí si dokonca kvôli tomu kúpia len jednu akciu, ako vstupenku. Buffett toto šialenstvo nazval kapitalistickým Woodstockom.

Zaujímavosťou je, že Warren Buffett je absolútnym technofóbom. Nemá dokonca ani mobilný telefón či počítač. V dôsledku toho mal obavy investovať do veľkej internetovej vlny v 90-tych rokoch. Treba však poznamenať, že to nepotreboval – zarábal totiž inde. A dnes, keď celý sa celý svet bráni ekonomickej kríze zubami-nechtami a finančné spoločnosti strácajú miliardy, Buffett ich minulý rok zarobil desať, takže predbehol aj samotného Billa Gatesa, s ktorým sú mimochodom veľmi dobrí priatelia. Práve jeho nadácii, ktorá bojuje proti AIDS, tuberkulóze a malárii totiž pravidelne venuje značné čiastky svojho majetku.

Buffettológia

Povedzme, že sa burza za týždeň prepadla o 10% a Vaše čerstvo nakúpené akcie sa nehorázne prepadli napriek tomu, že vyzerali tak životaschopne. Čo teraz? Máte niekoľko možností: 1) Poriadne si vynadáte a akcie predáte; 2) Nepredáte ich, počkáte si, kým znova vzrastú na pôvodnú hodnotu a potom ich predáte; 3) V duchu sa zasmejete a kúpite ďalšie akcie danej spoločnosti; 4) Znova si všetko na základe podkladov spočítate, aby ste sa uistili, že Váš odhad je správny, potom sa v duchu zasmejete a kúpite ďalšie akcie. Pokiaľ ste sa rozhodli pre poslednú možnosť, uvažujete rovnako ako Warren Buffett.

Výber dôležitých informácií je však zložitejší. Starostlivo si ich preberajte a hľadajte podhodnotené akcie. Pokiaľ prídete k názoru, že firma má na viac, než je na burze ohodnotená, neváhajte nakúpiť jej akcie. Touto metódou Buffett zarobil, kým ostatní strácali. Dalo by sa to nazvať „zbieraním nedopalkov“, v ktorých je ešte troška tabaku na jeden - dva ťahy. Nešlo mu o kvalitu firmy z dlhodobého hľadiska – radšej vlastniť akcie dobrej firmy za diskutabilnú cenu, než akcie diskutabilnej firmy za dobrú cenu. V tom prípade je kríza podobná tej súčasnej Vašou žatvou.

Keď na trhu vládne dobrá nálada, držte sa pri zemi a naopak, keď majú všetci strach, buďte agresívni. Vďaka tejto filozofii sa podarilo Buffettovi odolať internetovému boomu a jeho následnému výbuchu v 90-tych rokoch. V neposlednom rade, vyberajte si len obchody, ktorým rozumiete. Ani tento burzový mág sa nepustil do informačných technológií, hoci v správnej rade jeho investičného holdingu sedí samotný Bill Gates. Ako sám hovorí, „na dobrý výkop je potrebná aj dobrá lopta“.

Selektujte firmy a vyberajte si také, ktoré majú vybudovaný kvalitný štít v prípade krízy, teda firmy s dobrou značkou, tradíciou a históriou. Podľa Buffetta tento štít chýbal najmä internetovým firmám a preto o ne nejavil záujem. Taktiež zabudnite na špekulácie s rozdelením rizika nákupom čo najširšej škály akcií. Podľa neho „diverzifikácia je ochranou hlupákov“. Deväťdesiat percent jeho akcií je rozložených iba v desiatich starostlivo vybraných spoločnostiach, ktoré jeho peniaze držia celé desaťročia.

Amerika svojich magnátov miluje aj nenávidí zároveň. Miliardára Warrena Buffetta však pre jeho vtipné múdrosti a postoje iba miluje. Stal sa niečím, čo sa dá nazvať ľudovým hrdinom. Človekom ako ty, alebo ja... až na tie miliardy.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Osobnosť Tomáša Baťu: s konkurenciou nesúťažil, bral ju ako partnera

Ako sa vlastnosti Tomáša Baťu odrazili v budovaní a úspechu jeho podniku?

Tomáš Baťa - geniálny podnikateľ, ktorého princípy a heslá inšpirujú dodnes

Len málokto z osobností našich dejín dokáže svojím životom inšpirovať súčasnú spoločnosť. Jedným z nich je bezpochyby podnikateľ Tomáš Baťa, ktorého princípy a heslá nasledujú biznismani ešte aj dnes.

Baťovské princípy podnikania ešte nevymreli. Ako si ich osvojili český a slovenský podnikateľ?

Stretli sme sa na podnikateľskej konferencii, ktorá približovala historický odkaz Tomáša Baťu. Slovák Rudolf Lukačka a Čech Libor Musil zanietene a s veľkým obdivom rozprávali o tom, k čomu ich velikán československého biznisu inšpiroval. Z Baťovho prístupu k podnikaniu by sa podľa nich mali učiť aj budúce generácie.

Čo sa od Baťu môže naučiť dnešný podnikateľ?

Ktoré princípy baťovského systému riadenia platia aj dnes a mnohí podnikatelia o nich netušia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky