Všetko čo potrebujete je v oblakoch

Všetko čo potrebujete je v oblakoch
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Vždy najnovšie aplikácie, drahý a kvalitný hardvér i softvér, ba priam celý operačný systém. Už žiadne krabice so softvérom, problémy s licenciami, ťažké a hlučné servery, či komplikované sieťové rozvody. Žiadne starosti a desaťtisícové výdavky. Riešením je cloud.

Pod pojmom cloud si veľa ľudí predstavuje služby typu Dropbox, Google Disk lebo ulož.to. Nič viac. Úložisko dát, prípadne miesto pre svoje zálohy. Majú pravdu, ale zároveň sa aj veľmi mýlia. Cloud dokáže veľa iných a úžasných vecí.

Už od vzniku cloudu išlo hlavne o efektívnosť a cenu. Niektoré spoločnosti si uvedomili, že ich drahý hardvér ostáva v noci nevyužitý. Na druhej strane sveta však veľa ľudí čaká v poradovníkoch, aby sa dostali práve ku takémuto hardvéru. Rozhodli sa preto prenajímať svoju voľnu infraštruktúru.

Podľa typu poskytovaných služieb môžeme cloud rozdeliť na tri časti. Každá má svoje špecifiká. Služby možno využívať samostatne, prípadne ako celok.

Softvér ako služba (Software as a service - SaaS)

Zákazník si nekupuje priamo softvér, ale iba prístup k tomuto softvéru . Mesačne platí určitý poplatok, ktorý mu dovoľuje využívať požadovaný softvér. Väčšinou sa spúšťa v internetovom prehliadači. Niekedy môže obsahovať menej funkcií ako klasická počítačová verzia. V súčasnosti ide o veľmi obľúbený spôsob poskytovania softvéru a v budúcnosti bude tento trend pokračovať. Najväčšími výhodami je vždy najnovšia verzia softvéru bez potreby aktualizácie a flexibilita s licenciami. Typickým príkladom je Google Apps a Microsoft Office 365.

Tento prístup k nákupu softéru možno prirovnať k operatívnemu lízingu, kedy si nájomca kupuje možnosť využívať daný majetok.

 

Porovnali sme najlacnejšie verzie kancelárskeho balíka, ktoré obsahujú podobné programy. Microsoft Office 365 predstavuje cloudové verziu produktu Microsoft Office 2013 + dodatočné funkcie. Ceny sú vrátane DPH. Komplexnejšie porovnanie kancelárskych balíkov nájdete tu .

Okrem toho existuje široké spektrum programov pre podnikateľov, ktoré si môžu prenajať. Všetko od online rezervačného systému, fakturácií, analytických nástrojov, systémov na plánovanie podnikových zdrojov, rôznych účtovníckych modulov a pod.

Najnovším softvérom, ktorý sa ponúka ako služba, sú sociálne siete. Služby nie sú platené koncovými používateľmi, ale inzerentami. Ak používate Facebook, Google+, Twitter, Tumblr a iné, zbystrite pozornosť. Vaše dáta sú uložená na serveroch spoločností, ktoré prevádzkujú sociálne siete. Neraz sa stalo, že firemné údaje boli použité na reklamné účely, alebo sa stali cieľom útokov kybernetických zločincov.

Platforma ako služba

Poskytovateľ cloudu ponúka široké spektrum prostriedkov na analýzu, návrh, implementáciu a údržbu webových aplikácií a služieb. Platformu ako službu využijú hlavne spoločnosti, ktoré sa zaoberajú vývojom či úpravou softvéru. Ako príklad možno uviesť Google App Engine.

Hoci Apple často propaguje a predáva svoje služby pod označením životného štýlu, tzv. i-life, pokojne to môžeme označiť ako platformu. Všetky tie i-veci ako iPhone, iPad, iPod spolu s iCloudom predstavujú pre zákazníka platformu, ktorú môže využívať.

Za ďalšiu novinku medzi platformami možno považovať notebook Chromebook od Google. Beží na ňom relatívne nový operačný systém Chrome OS. Cloudový operačný systém. Chromebook poskytuje všetko od operačného systému až po rôzne služby, ktoré zákazník požaduje.

 

Tip: Zapnite si české titulky

Infraštruktúra ako služba

Ako už názov napovedá, ide o prenájom hardvéru. V súčasnosti predstavuje veľmi obľúbený spôsob, ako jednoducho získať prístup ku drahému hardvéru. Nemusíte kupovať, inštalovať a konfigurovať žiadny server. Jednoducho zaplatíte pár desiatok eur a v priebehu niekoľkých minút môžete posilniť firemnú infraštruktúru. Spracovanie analytických dát, prípadne vianočný nápor zvládnete bez problémov a za zlomok ceny. Za najznámejšieho poskytovateľa považujeme spoločnosť Microsoft a ich službu Azure.

Len si spomeňte na podávanie daňových priznaní. Každoročné problémy. Pritom stačí tak málo. Zavolať do firmy, ktorá poskytuje takéto služby a zvýšiť kapacitu serverov daňových úradov na krátky čas. Presne takto by to malo v budúcnosti aj vyzerať. Štát plánuje postaviť dve dátové centrá. Všetko pod označením štátny cloud.

Oplatí sa cloud pre menšie firmy?

Určite. Pozitíva niekoľkonásobne prevyšujú negatíva. Odporúčame podnikateľom softvér najmä prenajímať. V prípade potreby nového hardvéru zvážte či nebude lepšie si ho tiež iba prenajať.

Výhody cloudu Nevýhody cloudu
Odpadajú starosti s inštaláciou, konfiguráciou a údržbou Nie je potrebné disponovať technickými vedomosťami Vždy aktuálny softvér a nový hardvér Prístup k inak drahým zariadeniam a softvérom Nízka cena Flexibilita Dostupnosť Nutnosť internetového pripojenia v niektorých prípadoch Možná obmedzená funkcionalita niektorých softvérov Možná pomalšia reakcia systému Bezpečnosť  

V ďalšej časti sa zameriame na cloudové úložiská. Ukážeme si najznámejšie služby a dozviete sa viac o vlastnom cloude.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


ChatGPT-4o a iné nástroje AI: využitie vo firme očami odborníka

Čo podnikateľom ponúka nová verzia ChatGPT, ako AI môžu využiť marketéri či personalisti, aj na čo myslieť ohľadom bezpečnosti, priblížil expert na umelú inteligenciu Jan Tyl.

Digitalizácia a technológie vo firmách: inovácie vs regulácie

Ako politiky Európskej únie ovplyvňujú technologický pokrok vo firmách? A ako môže zvrátiť zaostávanie využívania potenciálu technológií štát či samotní podnikatelia?

Kľúč k vhodnému kyberzabezpečeniu firmy: ocenenie rizík

Únik firemných dát sa podpíše na jej fungovaní aj financiách. Kľúčom k zvoleniu vhodných opatrení je analýza a ocenenie potenciálnych rizík. Ako na to a prečo je to dôležité?

Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky