Ako uspieť v biznise? Cenné rady od slovenských podnikateľov!

Každý, kto sa rozhodne rozbehnúť svoje vlastné podnikanie, toto rozhodnutie robí s očakávaním, že uspeje a investovaný čas a peniaze sa mu vrátia. Optimizmus začínajúcich podnikateľov však takmer vždy schladí realita a podnikanie mnohých sa do zisku nikdy nedostane.

Ako sa rodí úspešný biznis na Slovensku, sme zisťovali počas niekoľkých mesiacov prostredníctvom rozhovorov s podnikateľmi, ktorí to už v podnikaní niekam dotiahli. Tieto rozhovory sme spracovali do unikátnej publikácie pod názvom 59 inšpiratívnych podnikateľských príbehov, ktorú si môžete zakúpiť v našom eshope. Rady uverejnené v nasledovnom článku sú krátkymi úryvkami a ukážkami toho, čo táto jedinečná publikácia ponúka.

1.    V čom mám začať podnikať?

"Nevyhľadával som podnikanie. Robil som, čo ma bavilo." Michal Meško, Martinus

„Najjednoduchšie, najlepšie a najrýchlejšie je robiť to, čo vás baví. Vnútornú pohodu a radosť v skutočnosti prináša podnikanie zo záľuby. Je úplne jedno, či je to kníhkupectvo, ktoré získa desiatky cien za architektúru, alebo pekáreň, ktorá pečie fenomenálne koláče. Spoločným znakom je, že títo ľudia milujú to, čo robia. Ak môžete robiť niečo, čo vás nebaví a zarobiť tým veľa peňazí, alebo môžete robiť niečo, čo vás teší a zarobiť tým veľa peňazí, čo si vyberiete? Začnite teda tým, čo vás baví.“ Pavol Cvik, advokátska kancelária Pavol Cvik – advokát, s.r.o.

„Keď už začnete, stopercentne verte sami sebe a buďte drzí. Otravujte ľudí so svojím snom a ideami. Rozbehnite vlastný vlak, na ktorom sa spočiatku budete viezť iba sami, ale postupne sa snažte presviedčať ostatných o tom, že váš vlak je úspešný. Keď získate prvé úspechy a budete ich aktívne prezentovať, ľudia zareagujú zaujímavo – začnú vám veriť a budú chcieť na váš vlak získať lístok.“ Dick Bob Kvetňanský, RTU EUROPE s.r.o.

2.    Podnikať sám alebo so spoločníkmi? Načo myslieť pri výbere spoločníkov?

„Najdôležitejšie v každom podnikaní je správny výber partnerov, ale to platí aj všeobecne v živote, nielen v biznise.“ Renáta Bláhová, BMB Leitner

„Určili sme si princíp, že spoločníkom môže byť iba ten, kto sa aktívne venuje spoločnosti. Nechceli sme pasívnych spoločníkov, akoby investorov, lebo to môže spoločnosť brzdiť.“ Richard Hudec, Wiktor Leo Burnett, s.r.o.

„Začali prichádzať peniaze. S nimi sa zvyknú prejaviť rozdiely v názoroch na budúcnosť spoločnosti. Dvaja spoločníci, ktorí ku mne a k Pavlovi pristúpili v začiatkoch firmy, mali rozdielne predstavy o použití zisku vo firme. Kvôli tomuto sa rozpadá veľa dobrých tímov...“ Július Berith, Virtual Reality Media, a.s.

„V jednom momente mala spoločnosť až sedemnásť spoločníkov. Vždy sme sa však držali princípu, že spoločník musí mať pre spoločnosť pridanú hodnotu, ktorou ale nemôžu byť len peniaze.“ Rudolf Lukačka, ELAS

3.    Aký prístup zvoliť k vývoju produktu?

„Každú službu sme vždy robili s vlastnými ľuďmi a na vlastné riziko. Všetky projekty, ktoré sme začali, sme brali ako nikdy nekončiace. Rozvíjali sme ich neustále a to bolo pre ich úspech dôležité.“ Milan Dubec, Azet.sk

„Nikdy nevypúšťame produkt stopercentne hotový, ale iba na osemdesiat percent. Trh nám vždy povie sám, čo zlepšiť.“ Michal Matys, Translata, spol. s r.o.

„Našimi piliermi boli vždy špeciálne riešenia. Vždy sme ich plne prispôsobovali potrebám zákazníka.“ Rudolf Lukačka, ELAS, s.r.o.

„Filozofia spoločnosti je postavená na tom, aby všetky vína MRVA & STANKO mali vyrovnanú kvalitu a ak nejaká reštaurácia napríklad neponúka Rizling, hosť si môže pokojne zobrať Chardonnay, pretože vína sú kvalitatívne vyrovnané.“ hovorí Peter Stanko, podľa ktorého je táto filozofia dôvod, prečo sa pod názov vína podpísali vlastnými menami. Za kvalitu ručia osobne.

4.    Dá sa dnes projekt rozbehnúť aj s malým kapitálom?

„Mali by ste sami vedieť, čo chcete urobiť. Keď to viete, vašim prvým krokom by nemalo byť zháňanie financovania, ale mali by ste na tom začať pracovať. Nebojte sa to aj meniť a prispôsobovať. A vydržte. Bude to dlhá cesta.“ Dalibor Jakuš, Profesia.sk

„Napríklad my sme si za zhruba osemdesiatdeväť dolárov z Číny kúpili celý kód prvej verzie stránky. Nemuseli sme tam robiť výraznejšie úpravy, tak sme sa rozhodli, že to skúsime. Toto bolo naše najkľúčovejšie rozhodnutie, lebo vďaka tomu máme dnes vlastný projekt Zlavadna.sk.“ Zdenko Hoschek, Zlavadna.sk

5.    Ako mám vybrať správnych ľudí?

„Najskôr si napíšem, čo od zamestnanca očakávam, respektíve, čo by mal ideálny človek na danú funkciu ovládať. Odpoviem si na vlastné otázky, či očakávam viac kreativity, viac zodpovednosti na vykonávanie operatívnych činností alebo napríklad samostatnosť. Väčšina podnikateľov má tendenciu vyberať si podľa sympatií a zvyčajne potom vyberú ľudí, ktorí sú podobní ako oni.“ Tomáš Bél, Exisport

„Kľúčom k nášmu úspechu bolo obklopiť sa dobrými ľuďmi. Pri výbere ľudí sa mnohokrát trafíte len v troch z desiatich pokusov. Následne musíte byť dostatočne uvedomelí, aby ste si priznali, kde ste sa netrafili a nebáť sa od tých ľudí ustúpiť. Ľuďom, ktorých ste si vybrali, musíte dať dôveru, pretože keď vedia, že im dôverujete, cítia voči vám zodpovednosť.“ Peter Divinec, KELLYS BICYCLES s.r.o.

6.    Ako riadiť a motivovať zamestnancov?

 „Vždy som mal pocit, že sám to spravím najlepšie, no spätne viem, že keby som dokázal delegovať prácu od prvého momentu podnikania, bol by som možno o dekádu ďalej.“ Milan Dubec, Azet.sk

„Podnikateľ by si všetkým, čo chce od svojich ľudí, mal najskôr prejsť sám. Podstatné však je zachovať si človečenstvo. Dochádzku zamestnancov neriešim, pretože im buď veríte, alebo nie. Nemám dôvod ich kontrolovať pokiaľ fungujú podstatné veci a všetko je urobené dobre a načas.“ Pavol Cvik, advokátska kancelária Pavol Cvik – advokát, s.r.o.

 „Pred manažérmi nič netajím. Poznajú presné čísla a hospodárenie spoločnosti. Vedia o každom minutom eure a navzájom poznajú výšku svojich odmien. Vidia, koľko peňazí do firmy prichádza, pretože ak by nepoznali štruktúru a výšku výdavkov, mohli by mať skreslený názor na fungovanie firmy. Takisto o investíciách rozhodujeme spoločne. Nie každý sa s takýmto prístupom stotožní, ale mne sa to osvedčilo.“ Petra Marko, ExtravaDansa s.r.o.

„Ak sa človek pri rozhodovaní pohybuje na hrane morálky a veľkého zisku, sú to ťažké rozhodnutia, no vždy som sa opýtal sám seba, čo mi to prinesie. Obavy alebo radosť? Aj vďaka tomu boli niektoré ťažké rozhodnutia ľahšie. Ťažké však bolo akékoľvek rozhodnutie, ktoré ovplyvňovalo ľudí okolo mňa. Ak sme niečo dokázali, tak len preto, že sme boli veľmi dobrý tím.“  Rudolf Lukačka, ELAS, s.r.o.

7.    Aký spôsob marketingu je najefektívnejší?

„Obchodníčke som dal na nástenku tabuľku so zoznamom, kde všade máme reklamu a každého nového zákazníka sa pýtala, odkiaľ sa o nás dozvedel. Zistili sme, že najlepšou reklamou sú referencie. Žiadna reklama nezarobí toľko, ako odporúčanie spokojného klienta. Takéto získavanie klientov ide zo začiatku veľmi pomaly, ale je neuveriteľne účinné.“ Roland Hnilica, HIGA, s.r.o.

„Ak nie som spokojný ja sám, mám pocit, že ani zákazník nebude spokojný. Museli sme precízne zvažovať, do akej miery budeme produkty vylepšovať, pretože niektoré veci nie sú úplne vo vlastnej réžii a znamenalo by to extrémny náklad. Keď veci zlepšujete, zo začiatku urobíte málo, no pridaná hodnota zlepšenia je veľká. Postupne, každým ďalším zlepšením, robíte veľmi veľa, no pridaná hodnota je voči tomu malá. V podnikaní nejde o vylepšovanie produktu do nekonečna ale o prinášanie pridanej hodnoty.“ Michal Štencl, Sygic

8.    Ako určiť správnu podnikateľskú stratégiu?

 „Keď ide podnikateľ v dave, dokáže prežiť. Akonáhle však chce na niečom postaviť budúcnosť firmy a rásť v danej oblasti, musí sa na ňu zamerať, špecializovať sa, hľadať odlišnosti, robiť svoju činnosť maximálne kvalitne a vo väčších rozmeroch. Pri tom si však treba najskôr zvážiť obchodné možnosti, či vôbec má význam venovať sa tomu vo veľkom.“

„Na podnikanie je treba sa pozerať ako na poslanie robiť niečo dlhodobo, vytvárať veci, ktoré neposúvajú len vás, ale aj celú spoločnosť. Každého takto uvažujúceho podnikateľa si veľmi vážim. Pri behu na dlhé trate potrebujete mnoho vecí. Pre nás bola kľúčová práca v skupine, pevná vôľa, sen a zadefinovaný cieľ. Známi podnikatelia bývajú prezentovaní ako jednotlivci, ale nikdy nejde o dielo jednotlivca, vždy ide o celú skupinu ľudí. Pre dobré fungovanie v skupine musíte vedieť riešiť vzťahové veci s mierou tolerancie voči ostatným a kompromisom tak, aby z toho spoločnosť obchodne profitovala. Pri skladaní tímu hľaďte predovšetkým na ľudské vlastnosti.“  Stanislav Čekovský, Anasoft APR, spol. s r.o.

9.    Ako dôležité je podľa vás v podnikaní vzdelanie a vzdelávanie?

„Dnes sa mnohokrát zdôrazňuje, že aj zlí žiaci sa presadia, no ja si myslím, že rýchlokvasení podnikatelia skončili a úspešným podnikateľom sa stane človek, ktorý dokáže tvrdo pracovať a je komplexný. Dobré vzdelanie k tej komplexnosti len pomôže. Mnohokrát môže byť ťažké vydať sa svojou cestou proti očakávaniam rodičov, no ak je to váš život, choďte do toho naplno. Keď to človek skúsi, potrebuje k úspechu aj šťastie. No nie je to šťastie ako v rulete, šťastie v podnikaní sa dá sčasti ohýbať. Nemusíte byť génius, ale keď budete veci robiť dookola, naučíte sa ich. Mám jedno motto, ktoré znie „Esse quam videri“, čo v podstate znamená, že je potrebné pracovať na sebe a mať kvality, nestačí ich predstierať. Je potrebné všestranne sa rozvíjať nielen v podnikaní, ale aj v športovaní a v myslení. Podnikanie by pre vás malo byť procesom komplexného rozvoja vašej osobnosti.“ Ľuboš Fellner, BUBO travel agency, s.r.o.

 „Behom môjho podnikania som sa naučil, že treba veľa vecí konzultovať s ľuďmi, ktorí vedú firmy, pretože majú podobné problémy ako vy. Treba veľa čítať, veľa sa učiť na internete a navštevovať rôzne kurzy, trebárs aj online, pretože majú veľmi veľký zmysel a zúčastňuje sa ich množstvo ľudí s podobnou situáciou.“ Zdenko Hoschek, Zlavadna.sk

10.    Čo ak sa mýlim a moje plány nevyjdú?

„Naučte sa absorbovať zlyhanie, pretože zlyhanie neznamená, že ste narazili na slepú uličku a podnikaniu je koniec. Znamená len, že ste odbočili iným smerom a musíte sa vrátiť na správnu cestu. Byť podnikateľom nie je nenaučiteľné. Prirovnal by som to k boxu, pri ktorom sa človek musí naučiť mnoho neprirodzených pohybov, ktoré bežne nerobí. Napríklad kroky dozadu. Trvá veľmi dlho, kým sa ich naučí robiť správne a profesionálne. Keď sa niečo nepodarí, začnite znovu. S iným prístupom alebo iným nápadom. Na desiatykrát to môže vyjsť, preto vytrvajte.“ Dominik Balogh, M.dot  Inc.

„Základom pre dosahovanie výsledkov je mať v sebe obrovskú túžbu dosiahnuť úspech.“ Ďalej odporúča vyhľadávať správnych ľudí, ktorí vás vedia obohatiť a držať sa ich. „Predovšetkým sami musíte tvrdo pracovať, ale pomôže vám aj navesiť sa na tých správnych ľudí.“ Peter nerád dáva rady, lebo existuje obrovské množstvo ciest a možností i keď podotýka, že mladí ľudia majú komplikovanú situáciu. „Neviem poradiť smer, lebo v živote príde mnoho náhod. Treba pracovať a byť pripravený na vhodnú príležitosť,“ dodáva Peter Strýček.

Stovky rád a desiatky príbehov, ktoré stoja za úspechmi firiem, ktoré vyrástli na Slovensku nájdete v publikácií 59 inšpiratívnych podnikateľských príbehov, alebo Ako vybudovať úspešnú firmu na Slovensku.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnosť vs. s. r. o. v roku 2024

Aké sú rozdiely medzi podnikaním formou živnosti a s.r.o. v roku 2024 pri zakladaní, ručení, účtovníctve, daňovo-odvodovom zaťažení, aj pri prípadom ukončovaní podnikania, sa dočítate v článku.

Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Živnosť vs. s. r. o. v roku 2023

Plánujete začať podnikať a neviete sa rozhodnúť, či by bolo pre vás lepšie založiť s.r.o., alebo začať podnikať ako živnostník? Porovnanie, výhody aj nevýhody vám prinášame v tomto článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky